Jak wyczyścić kanapę? Popularne tricki

16.03.2021

 

Codziennie używana kanapa z materiału lub skóry bardzo szybko przestaje wyglądać jak mebel z salonu, zwłaszcza jeśli korzystają z niej także dzieci. Większość tapicerek bardzo łatwo się brudzi, chłonie płynne zanieczyszczenia i gromadzi na powierzchni kurz, w którym rozwijają się szkodliwe dla alergików roztocza. Widoczne plamy z tłuszczu, resztek jedzenia bądź rozlanego soku irytują i sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać się, jak wyczyścić kanapę, żeby było szybko, skutecznie i tanio. Czyszczenie sofy jest jeszcze większym wyzwaniem dla posiadaczy zwierząt, które zostawiają w całym domu trudną do usunięcia sierść.

Obite kanapy warto odplamiać regularnie, ponieważ większość zabrudzeń wraz z upływem czasu coraz trudniej jest wyczyścić. Nie oznacza to jednak, że każdą plamę powinniśmy próbować sprać od razu po jej powstaniu. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie lub zastosujemy niewłaściwy preparat, możemy odbarwić tapicerkę lub doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych zacieków. Zanim zabierzemy się za czyszczenie kanapy do salonu, wersalki, foteli lub innych tapicerowanych mebli, warto więc dowiedzieć się, jak usunąć plamę z konkretnego materiału domowymi sposobami.

Narożnik Vegas fuego 162 dr natural zi

Czyszczenie kanapy krok po kroku

Czyszczenie kanapy lub sofy do salonu, bez względu na materiał jej obicia, zawsze powinno składać się z kilku etapów mających na celu przygotowanie zabrudzonej powierzchni do prania.

Odkurzanie tapicerowanych mebli

Zaczynamy od pozbycia się kurzu. Najłatwiej będzie usunąć go przy pomocy odkurzacza, używając podłużnej końcówki do szczelin, w których zwykle gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Z poduszek zazwyczaj możemy zdjąć pokrowce i wyprać je w pralce. Po odkurzeniu warto dodatkowo sięgnąć po specjalną rolkę do czyszczenia, do której przykleją się pozostałe drobinki kurzu, sierść i włosy.

Pocieranie kanapy szczotką z włosia

Pocieranie powierzchni kanapy szczotką z miękkiego włosia pozwoli nam na pozbycie się części zaschniętych plam oraz zabrudzeń, które wniknęły w głąb materiału, dlatego nie udało się ich odkurzyć. Trzeba jednak uważać, żeby nie robić tego zbyt energicznie, zwłaszcza w przypadku delikatnej tapicerki skórzanej lub ekoskóry.

Czyszczenie pozostałych elementów kanapy

Narożniki do salonu, kanapy narożne oraz fotele często mają elementy dodatkowe pełniące funkcję ozdobną lub użytkową, takie jak nóżki, podłokietniki oraz dekoracyjne wstawki. Zazwyczaj są one wykonane z drewna lub metalu, dzięki czemu ich czyszczenie jej bardzo proste – wystarczy przetarcie suchą, a następnie zamoczoną w wodzie szmatką, ewentualnie zastosowanie detergentu przeznaczonego do określonego rodzaju tworzywa.

Skoro wiesz już, jak przygotować kanapę do czyszczenia, pora poznać domowe środki czystości służące do usuwania różnego rodzaju plam z materiałowej oraz skórzanej tapicerki.

Wersalka Lumia Metro 45 + Metro 87

Sprawdzone sposoby na czystą kanapę

Naturalne preparaty, które możemy samemu przygotować w domu, są nie tylko znacznie tańsze, ale także bezpieczniejsze dla zdrowia niż gotowe środki czyszczące do kanap. Zwykle działają także znacznie delikatniej, więc możemy ich używać bez obaw, że zniszczymy tkaninę.

Odświeżyć czy wyprać kanapę?

Jeśli minęło już parę miesięcy od ostatniego czyszczenia kanapy, ale nie widać na niej plam, tkaninę wystarczy odświeżyć. Możemy po prostu przetrzeć materiałową powierzchnię wilgotną szmatką lub sięgnąć po sposób stosowany jeszcze przez nasze babcie – na kanapie rozkładamy prześcieradło zwilżone wodą zmieszaną z płynem do płukania, a następnie uderzamy z nie trzepaczką do dywanów. Dzięki temu tapicerka będzie ładnie pachnieć i przestanie się elektryzować.

Z kolei w przypadku świeżych, powierzchniowych zabrudzeń polecamy w pierwszej kolejności sięgnąć po nawilżane chusteczki dla niemowląt – często ich użycie rozwiąże problem i odwlecze w czasie konieczność wyprania kanapy.

Czyszczenie kanap z materiału

Wersalki, fotele do salonu, pufy tapicerowane, narożniki z funkcją spania oraz inne meble obite tkaniną znajdują się w zdecydowanej większości mieszkań. Jeśli powstaną na nich plamy, można spróbować usunąć je wodą z proszkiem do prania lub szamponem do dywanów, ale istnieją też nieco skuteczniejsze metody.

Świetnie sprawdzi się roztwór ciepłej wody (2 litry) z sokiem z całej cytryny (zapobiegającym rozwojowi roztoczy) i dodatkiem 2 łyżeczek sody oczyszczonej (rozpuszczającej zabrudzenia). Taką mieszankę nanosi się na czystą ściereczkę, a następnie delikatnie wciera w plamę. Jeśli zbyt mocno nasączymy tapicerkę i dopuścimy do zamoczenia znajdującą się pod materiałem pianki, nadmiar wody wchłaniamy przy pomocy ręczników papierowych, a następnie całość suszymy suszarką.

 Bardzo skuteczny przy usuwaniu plam z kawy, herbaty oraz soku jest także roztwór wody i kwasku cytrynowego (10 g na pół szklanki wody). Po naniesieniu go na zabrudzone miejsce należy odczekać około 10 minut, a następnie zmyć wilgotną ściereczką.

Do czyszczenia welurowej lub aksamitnej kanapy doskonale nadaje się woda z amoniakiem (dwie łyżki na litr wody), przy czym tkaninę należy przecierać zawsze zgodnie z kierunkiem układania się włosia.

Najtrudniejsze jest usuwanie tłustych plam. Jeśli zauważymy je od razu po powstaniu, sypiemy na nie mąkę ziemniaczaną i czekamy kwadrans, a następnie zabrudzoną powierzchnię odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką lub gąbką. W przypadku starej plamy zostaje nam użycie rozcieńczonego alkoholu, na przykład denaturatu.

Jak wyczyścić kanapę ze skóry oraz inne meble tapicerowane?

Zarówno naturalna, jak i sztuczna skóra jest znacznie delikatniejsza niż tkanina, dlatego łatwiej ją uszkodzić. Do jej czyszczenia nie można używać wybielaczy, rozpuszczalników ani preparatów z alkoholem, naftą lub amoniakiem, które mogłyby zaszkodzić tapicerce – na przykład spowodować odbarwienie lub pękanie skóry.

Aby pozbyć się zabrudzenia z ekoskóry, wystarczy przetrzeć je bawełnianą ściereczką zamoczoną w wodzie z szarym mydłem. Ważne, aby była ona dobrze wykręcona, ponieważ skórzane obicie niezbyt dobrze toleruje wilgoć. Nie wcześniej niż godzinę po wytarciu kanapy do sucha można natrzeć ją tłustym preparatem, na przykład olejem lnianym lub rzepakowym. Dzięki temu tapicerka będzie elegancko lśniła i znacznie mniej chłonęła zabrudzenia.

A jak wyczyścić kanapę z wyjątkowo delikatnej skóry naturalnej? Najbezpieczniej będzie zastosować dedykowany środek z odpowiednio dobraną mieszanką lekkich substancji czyszczących i naturalnych wosków. Jeśli po takim zabiegu plamy nie znikną, można również użyć roztworu oleju roślinnego (pół szklanki) i octu (3/4 szklanki), który aplikujemy na zabrudzone miejsce atomizerem, po czym wycieramy miękką szmatką.

Kanapa Tango Malmo 90 DR. Natural SZ

Czyszczenie kanapy – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Każde większe zabrudzenie na kanapie należy czyścić od zewnątrz do środka, inaczej powiększymy plamę, zamiast ją usunąć.

 

  • Aby mieć pewność, że podczas czyszczenia nie zniszczymy kanapy, należy wykonać prosty tekst – kupiony preparat lub samodzielnie przygotowany roztwór nanosimy na obicie w mało widocznym miejscu i obserwujemy, czy nie odbarwia tapicerki mebla.

 

  • Jeśli próbując wyczyścić kanapę, doprowadzimy po powstania nieestetycznych zacieków, zwykle wystarczy przetrzeć je szmatką nasączoną demineralizowaną wodą. Możemy też wyprać kanapę, używając odkurzacza, który pod ciśnieniem zasysa brud wnikający w głąb materiału.

Kanapa Blanka Orinoko 23

Powrót