Jak wyczyścić tapicerkę łóżka? Poznaj sprawdzone domowe sposoby

15.03.2024

Łóżka tapicerowane nie tylko wyglądają elegancko, ale są także bardzo komfortowe w użytkowaniu. Obity gąbką i ozdobną tkaniną zagłówek pozwala wygodnie się oprzeć podczas picia porannej kawy, oglądania telewizji lub czytania książki. Niestety, po pewnym czasie tapicerka się kurzy i powstają na niej plamy, przez co traci swój pierwotny wygląd. Jak szybko i skutecznie pozbyć się z materiału nieestetycznych zabrudzeń? Podpowiadamy!

Możesz oczywiście zamówić do domu profesjonalną ekipę lub skorzystać z gotowych preparatów, jednak równie skuteczne, a przy tym tańsze, łatwo dostępne i ekologiczne są domowe sposoby. Wykorzystując do czyszczenia mebli tapicerowanych naturalne środki, nie musisz się także przejmować, jeśli wśród domowników znajdują się alergicy lub małe dzieci.

Przed przystąpieniem do czyszczenia tapicerki łóżka warto wiedzieć, z czego została wykonana. Zwykle jest to materiał taki jak bawełna, szenila czy alicante, welur lub skóra (naturalna albo ekologiczna). W zależności od użytej tkaniny oraz rodzaju plamy stosuje się różne metody czyszczenia.

 

czyszczenie tapicerki łóżka

 


W tym artykule:

1. Domowe sposoby na wyczyszczenie tapicerki łóżka — czyszczenie tapicerki meblowej

2. Zaplamienia po napojach na meblach tapicerowanych — jak wygląda pranie tapicerki meblowej?

3. Usuwanie z obicia tłustych plam — czyszczenie łóżka na sucho

4. Czym wyczyścić tapicerkę łóżka lub kanapy pokapaną woskiem?

5. Inne metody usuwania zabrudzeń — kiedy użyć sody oczyszczonej i octu?

6. Czyszczenie tapicerki — nasze rady



 

Domowe sposoby na wyczyszczenie tapicerki łóżka — czyszczenie tapicerki meblowej

O ile stare zabrudzenia wymagają wyprania całej tapicerki, świeże plamy lepiej jest usuwać na bieżąco. Zazwyczaj wystarczy delikatne przetarcie ich miękką ściereczką zwilżoną wodą (bez szorowania i ugniatania). Jeśli sama woda okaże się nieskuteczna, dodaj do niej odrobinę płynu do mycia naczyń lub proszku do prania.

Ważne jest, aby wykonywać ruchy okrężne od brzegów do środka plamy (w przeciwnym razie możesz ją powiększyć). Pamiętaj także, żeby nie używać zbyt dużo wody, ponieważ w ten sposób możesz zamoczyć piankę tapicerską – jeśli do tego dojdzie, użyj suszarki ustawionej na łagodny nawiew.

Domowe sposoby na czyszczenie mają wielu zwolenników, są przecież tanie i nie wymagają skomplikowanych zabiegów, zakupu drogiego sprzętu lub czekania na fachowca. Plamy łóżka możesz usuwać nie tylko na tapicerowanym obiciu, ale też z materaca.

 

czyszczenie materaca

 

Zaplamienia po napojach na meblach tapicerowanych — jak wygląda pranie tapicerki meblowej?

Najwięcej plam i zacieków na obiciu łóżka tapicerowanego powstaje z powodu wylania kawy, herbaty lub wina. Zamiast w pośpiechu szorować je tym, co masz akurat pod ręką, zastosuj roztwór kwasku cytrynowego (zmieszaj go z wodą w proporcji 1:10). Po wywabieniu plamy możesz przetrzeć zabrudzone miejsce proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń rozpuszczonym w letniej wodzie.

Czyszczenie plan z kanapy lub tapicerki łóżka — czyszczenie łóżka z plam

Innym domowym sposobem na wylane czerwone wino jest polanie go białym winem wytrawnym, a następnie starcie zabrudzenia wilgotną szmatką i pozostawienie do wyschnięcia.

Hydrofobowe tkaniny, czyli czyszczenie kanapy i tapicerki meblowej łóżka w kilku prostych krokach

Warto także wiedzieć, że obecnie wiele tapicerek wykonuje się z mikrowłókien lub materiału fabrycznie pokrytego warstwą zabezpieczającą, co powoduje, że obicie nie chłonie cieczy — pozostaje ona na powierzchni, więc z łatwością możesz ją usunąć, na przykład dociskając ręcznik papierowy.

 

jak wyczyścić tapicerkę?

 

Usuwanie z obicia tłustych plam — czyszczenie łóżka na sucho

Choć częściej pojawiają się na powierzchni tapicerowanego fotela czy kanapy, pewnie zdarza Ci się je również znaleźć na obiciu łóżka. Świeżych plam z tłuszczu bez problemu pozbędziesz się, posypując je cienką warstwą mąki ziemniaczanej lub talku. Poczekaj 10 minut, aż proszek wchłonie tłuszcz, a następnie odkurz materiał za pomocą odkurzacza i delikatnie przetrzyj powierzchnię wilgotną ściereczką. W taki sam sposób wyczyścisz inne tekstylia, takie jak: pościel, poszewki i poduszki dekoracyjne, a nawet dywan w sypialni.

 

jak wyczyścić łóżko?

 

Czym wyczyścić tapicerkę łóżka lub kanapy pokapaną woskiem?

Na zastygniętą na tapicerce parafinę również istnieją sprawdzone sposoby. Przyłóż do niej kartkę papieru lub kawałek bibuły i wyprasuj rozgrzanym żelazkiem – dzięki temu stearyna się roztopi i wsiąknie w arkusz. Jeśli pierwsze podejście nie da oczekiwanego rezultatu, zrób kolejne i tak do chwili kiedy obicie będzie całkowicie czyste.

Sposób jest prosty i nadaje się też do czyszczenia innych tkanin. W czasie używania żelazka uważaj jednak na wysokie temperatury, gdyż nie wszystkie tkaniny zniosą je bez problemu.

 

łóżko w sypialni

 

Inne metody usuwania zabrudzeń — kiedy użyć sody oczyszczonej i octu?

Uporczywe plamy na tapicerkach, które źle znoszą wodę, można też spróbować usunąć przy pomocy sody oczyszczonej.  Posyp nią zabrudzoną powierzchnię i dla uzyskania lepszego efektu delikatnie rozpyl wodę atomizerem. Po kilku godzinach odkurz łóżko – nawet jeśli plama nie do końca zniknie, soda sprawi, że materiał będzie świeżo pachnieć. W ten sam sposób możesz wyczyścić kanapę oraz inne meble tapicerowane.

Od dawna wiadomo, że octem w domu można czyścić niemal wszystko. Meble tapicerowane wcale nie stanowią wyjątku. Aby usunąć z obicia zaschnięte plamy, użyj roztworu ciepłej wody (1 litr), octu (2 łyżki) i proszku do pieczenia (2 łyżeczki). Taką mieszankę nanieś na zabrudzenia gąbką lub miękką szczotką. Po kilku minutach osusz tapicerkę papierowym ręcznikiem. Gotowe!

 

czyszczenie łóżka

 

Czyszczenie tapicerki — nasze rady

  • Równie ważne, jak samo czyszczenie tapicerki jest jej odkurzanie i to od tej czynności należy zawsze zaczynać usuwanie plam. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się okruszków i kurzu pełnego szkodliwych dla zdrowia roztoczy, ale też nie wetrzesz niewidocznego dla oka brudu jeszcze głębiej w tkaninę.

  • Aby nie zniszczyć materiału obiciowego, przed przystąpieniem do czyszczenia kanapy oraz łóżka wykonuj każdorazowo tak zwany test stabilności koloru. Nałóż środek czystości na fragment tkaniny umieszczony w mało widocznym miejscu i jeśli po kilku minutach nie zaobserwujesz odbarwień, możesz bez obaw rozprowadzić go na całej tapicerce.

  • Z tapicerki welurowej z łatwością można usunąć plamy za pomocą ściereczki z mikrofibry oraz letniej wody i amoniaku. Taką mieszkankę rozprowadzaj po zabrudzeniu zgodnie z kierunkiem układania się włosia, po czym przeczesz powierzchnię łóżka miękką szczotką i wysusz suszarką.

  • A czym wyczyścić skórzane obicie łóżka oraz innych mebli? Najłatwiej sprawdzi się trochę naniesionej na szmatkę wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń. W tym przypadku po odświeżeniu tapicerki warto zastosować dodatkowo specjalny preparat do skóry, który lekko nabłyszczy i uelastyczni tapicerkę, zapobiegając jej pękaniu.

  • Zanim zaczniesz czyścić tapicerowane łóżko lub kanapę, upewnij się, że użyty do jej obicia materiał nie niszczy się pod wpływem kontaktu z wodą. W przeciwnym razie możesz pomarszczyć obicie lub porobić na nim zacieki. Do czyszczenia tapicerki nigdy nie używaj zwykłego mydła, ponieważ ryzykujesz jej odbarwieniem.

Wiesz już, że czyszczenie tapicerki wcale nie jest skomplikowane i nie wymaga użycia specjalistycznych środków. Pamiętaj jednak, aby nie czekać na widoczne zabrudzenia i ze względów higienicznych odświeżanie obicia wykonywać regularnie. Dzięki temu Twoje łóżko przez długie lata będzie wyglądało jak nowe.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jakie łóżko do sypialni: drewniane czy tapicerowane?

Czy warto kupić łóżko wodne?

Jak ustawić łóżko w małej sypialni

Powrót