Jak wymienić materiał w leżaku

28.03.2021

 

Im bliżej sezonu letniego tym częściej myślimy o przeniesieniu naszego życia towarzyskiego z domów do ogrodu. Świeże powietrze i wypoczynek po ciężkim dniu pracy w ogrodzie to idealna forma relaksu. Zanim jednak wystawisz na dwór swoje meble ogrodowe, może warto pomyśleć o ich odświeżeniu bądź renowacji? Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie DIY - jak samemu uszyć materiał na leżak. Wykorzystać możesz stary stelaż, który po obszyciu go nową, stylową tkaniną odzyska swoje drugie życie.

W podobny sposób możesz odrestaurować także krzesła ogrodowe, fotele ogrodowe lub huśtawki ogrodowe, do których często wszyte są tkaniny. Materiały, szczególnie te nieodporne na deszcz, mają tendencję do szybszych zabrudzeń, osiadania na nich pleśni i przebarwień. Mamy zatem nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi, przed rozpoczęciem sezonu letniego uda Ci się podarować nowe "życie" niejednemu sfatygowanemu meblowi.

Leżaki ogrodowe - Merkury Market

Jak wykonać oryginalny leżak drewniany?

Leżaki ogrodowe służą nie tylko do wypoczynku w ogrodowym zaciszu, można je także zabrać ze sobą na wyjazd, na plażę, czy kemping. Leżaki zaprojektowane samodzielnie wyróżniają się na tle mebli zakupionych w sklepach - dlatego warto skonstruować takie siedzisko samemu. Twoje oryginalne siedziska będą jedyne i niepowtarzalne wśród pozostałych leżaków rozstawionych np. na plaży. Co więcej, pozostały po obszyciu materiał możesz wykorzystać na uszycie parawanu, który świetnie skomponuje się z leżakiem, tworząc współgrający kolorystycznie zestaw!

Leżak drewniany powinien cechować się wytrzymałym, wodoodpornym, silnym materiałem. Tkaninę zakup w nadmiarowej ilości, by w razie niepowodzenia obszycia móc wykorzystać dodatkową część materiału. Tkanina wodoodporna jest nieco droższa aniżeli materiały takie jak: bawełna, poliester czy welur, jednak jej trwałość zwróci koszta tkaniny poprzez długą wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Własnoręcznie uszyty leżak powinien Ci posłużyć przez conajmniej kilka lat, dlatego doradzamy nie oszczędzać na solidnym materiale krawieckim. Ważne, by leżak nie był podatny na zawilgocenia stojąc na powietrzu jak i w sytuacjach, gdy chowamy go do piwnicy, czy garażu.

Często istnieje błędne przekonanie, iż tkaniny wodoodporne nie mogą być modne i stylowe. Na rynku jest aktualnie ogromny wybór wzorów oraz kolorów materiałów wodoodpornych, a Ty na pewno znajdziesz dla siebie wyjątkowy wzór. Jeżeli szycie leżaka okaże się dla Ciebie przyjemnością, nadmiar tkaniny możesz wykorzystać do uszycia parawanu, torby plażowej lub parasola.

Leżaki ogrodowe - Merkury Market

Potrzebne materiały do uszycia leżaka

Do wykonania drewnianego leżaka będzie Ci potrzebny metalowy bądź drewniany stelaż. Możesz wykorzystać do tego stary, zdewastowany leżak, który od dawna stoi zapomniany w piwnicy bądź zakupić używany stelaż przez internet. Upewnij się jednak, czy blokada stelaża działa prawidłowo. Kolejną niezbędną rzeczą jest trwały materiał. Nie sięgaj po przypadkową tkaninę, materiał musi wpadać w Twoje gusta, ponieważ projekt naszego mebla ma Ci posłużyć przez lata! Ostatnimi potrzebnymi narzędziami są: maszyna do szycia, nożyczki krawieckie, silne nici oraz śrubokręt.

Jak wykonać leżak drewniany?

Krok 1

Wymierz stary materiał leżaka, dopasowując wymiary do nowej tkaniny. Wówczas dowiesz się ile materiału przyciąć, aby poprawnie obszyć leżak. Uwzględnij po 10 cm więcej na obszycie zakończeń leżaka.

Krok 2

Za pomocą wiertarki lub śrubokrętu, przymocuj do leżaka plastikowe blokady w miejscu regulacji wysokości mebla. Dzięki blokadzie będziesz mógł ustawić stabilnie jedną pozycję na leżaku i łatwiej wszyć do niego swoją wybraną tkaninę.

Krok 3

Jeżeli używasz starego siedziska możesz odnowić drewno wybierając np. białą farbę bądź odpowiedni impregnat. Drewno dobrze jest uprzednio lekko przyszlifować papierem ściernym. Farbę nakładaj w postaci cienkich, ale licznych warstw. Im więcej cienkich warstw farby tym lepszy efekt wizualny uzyskasz. Im mniej natomiast warstw, lecz grubszych - tym większa szansa na niechciane zacieki.

Krok 4

Przygotuj wymierzoną tkaninę. Do stelaża dołączone są dwie deseczki, które należy zmierzyć. To na nich mocować będziemy materiał. Wymiary powinny wskazać ile dokładnie cm potrzebujesz do obszycia po bokach w taki sposób, by tkaniną okryć cały patyczek.

Krok 5

Podwiń górę oraz dół tkaniny, przygotowując ją do podszycia. Pozostaw wyżej wspomniany tunel na drewniany patyczek po obydwu stronach tkaniny. Po przeszyciu maszyną płótna, do tuneli wsuń patyczki.

Krok 6

Obszyty materiał z naciągniętą deseczką należy włożyć do rowka, który znajduje się w leżaku - na dolnej jak i na górnej jego części. Tkaninę należy zawinąć dookoła. Aby patyczki stabilniej trzymały się w rowkach - posłuż się młotkiem i wbij delikatnie deseczki w wyznaczone przestrzenie.

Po przybiciu deseczek z obszytym po bokach materiałem - leżak jest już gotowy do użytku! Jak widać, to zadanie nie wymaga wysokich kwalifikacji ani specjalistycznego sprzętu. Poradzić sobie z nim może każdy, wystarczą chęci i chwila wolnego czasu.

Leżaki ogrodowe - Merkury Market

Dodatki i ozdoby

Jeśli chcesz, by Twoje ogrodowe leżaki nabrały mocniejszego charakteru lub po prostu lubisz dekorować swoje meble - możesz wstąpić do pobliskiej pasmanterii. Kolorowe pompony, koronkowe pasemka lub luźne frędzle - to ozdoby, które możesz doszyć do bocznych części płótna. Dzięki nim Twój leżak stanie się niezwykle atrakcyjny!

Kolejnymi wspaniałymi dodatkami są poduszki ogrodowe, które można dokupić w sklepie bądź zaprojektować samemu poszewki, używając tej samej tkaniny, którą wykorzystałeś do projektu swojego nowego mebla.

Warto także zadbać o solidny pokrowiec na leżak, który także możesz w banalny sposób wykonać samodzielnie. Zapewni on łatwość transportu i zabezpieczenie przed brudem oraz zawilgoceniem Twojego sprzętu.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przypadł Ci do gustu i dzięki niemu, Twój stary, zapomniany leżak dostanie drugie życie! To wspaniały pomysł na renowację mebla, przy jednoczesnej oszczędności pieniędzy na nowy, sklepowy sprzęt. Leżaki sklepowe często dostarczane są do placówek w hurcie, co oznacza, że ten sam mebel może nabyć większość Twoich znajomych. W przypadku własnego projektu osiągasz niepowtarzalność, ponieważ decydujesz o materiale oraz najdrobniejszych dodatkach! Życzymy Ci powodzenia i długiego użytkowania z odnowionego, wymarzonego leżaka!

 

Powrót