Jak wyregulować drzwi? Instrukcja krok po kroku

12.05.2021

 Drzwi wewnętrzne

Prawidłowo zamontowane i wyregulowane skrzydło drzwiowe powinno przylegać do ościeżnicy, nie stawiać oporu podczas ruchu oraz nie wydawać żadnego dźwięku.
Jeśli przy otwieraniu albo zamykaniu drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych coś Cię zaniepokoi, oznacza to prawdopodobnie, że zawiasy przestały dobrze spełniać swoją funkcję i najwyższy czas na ich wyregulowanie.
O ile montaż nowych drzwi warto powierzyć fachowcom, o tyle ich poziomowanie i dociskanie do ościeżnicy możesz wykonać samodzielnie – nie potrzebujesz do tego doświadczenia ani żadnych specjalistycznych narzędzi. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

W tym artykule:

1. Po co regulować zawiasy w drzwiach?

2. Kiedy trzeba to zrobić?

3. Sposoby na regulację drzwi.

4. Regulowanie drzwi przesuwnych.

Dlaczego tak ważna jest regulacja drzwi?

Odpowiednio wyregulowane drzwi zapewniają komfort użytkowania, dają większe poczucie prywatności i utrudniają przenikanie zapachów z kuchni do innych pomieszczeń. Z kolei regulacja drzwi wejściowych zapobiega uciekaniu ciepła i dostawaniu się zimnego powietrza do domu, niweluje przeciągi oraz wycisza hałasy dobiegające z klatki schodowej lub ulicy. To, jakie wybierzesz drzwi i klamki oraz czy będziesz regularnie kontrolować ich stan, ma również znaczący wpływ na Twoje bezpieczeństwo - wyregulowane zawiasy oraz antywłamaniowe klamki do drzwi zewnętrznych utrudnią nieproszonym gościom dostanie się do środka.

Drzwi wewnętrzne z puszkowymi zawiasami Amaro 1 80L orzech
Skąd wiadomo, że konieczna jest regulacja zawiasów?

Skrzydło drzwiowe należy wyregulować, jeśli:

  • nie porusza się płynnie
  • skrzypi podczas otwierania lub zamykania,
  • nie przylega do ościeżnicy (pojawiają się szczeliny i prześwity),
  • obija się o futrynę lub szura po podłodze.

SPECJALISTA RADZI!

Warto wiedzieć, że tego typu sygnały ostrzegawcze związane z niewłaściwym ułożeniem drzwi mogą wynikać zarówno z intensywnego użytkowania, jak i zmiennych warunków atmosferycznych oraz braku wentylacji w mieszkaniu. Jeśli je zbagatelizujesz, źle osadzone drzwi mogą stopniowo ulec nieodwracalnemu odkształceniu, rysując przy tym podłogę i obcierając ościeżnicę.

Regulowanie drzwi wewnętrznych – jak to zrobić?

Drzwi wewnętrzne można regulować na trzech płaszczyznach – w pionie, poziomie oraz dociskając skrzydło do ościeżnicy. My podpowiemy, jak powinna wyglądać regulacja standardowych drzwi przylgowych, czyli takich, których zawiasy są widoczne, a skrzydło wystaje poza ościeżnicę (tego typu budowa drzwi umożliwia łatwe skorygowanie ułożenia skrzydła względem framugi). Drugim rodzajem drzwi uchylnych są bezprzylgowe drzwi na zamówienie z ukrytymi zawiasami, jednak ich regulację lepiej zostawić fachowcom.
Aby sprawdzić, czy drzwi wewnętrzne są odpowiednio zamocowane na zawiasach i nie wymagają regulacji, można wykorzystać poziomicę, ale równie dobrze sprawdzi się taśma malarska, ołówek i kartka papieru. Musisz mieć także pod ręką miarkę oraz klucz imbusowy (najlepiej 4 mm).

Łóżko, Pokój, Światła, Drzwi, Hotel
Regulacja nachodzenia skrzydła na ościeżnicę

  • Zacznij od zaznaczenia ołówkiem na framudze miejsc, w których styka się ona z krawędziami zamkniętych drzwi (żeby zaznaczenia były bardziej widoczne, możesz przykleić do futryny kawałki taśmy malarskiej).
  • Otwórz drzwi i przy pomocy miarki zmierz odległość narysowanych kresek od wewnętrznej krawędzi futryny – jeśli odległości są takie same, regulacja zawiasów w tej płaszczyźnie nie jest konieczna. Jeśli nie, trzeba wykonać poziomowanie.
  • Skoryguj ułożenie drzwi, delikatnie dokręcając oraz odkręcając odpowiednie śruby imbusowe znajdujące się w górnej części zawiasów.  Jeśli masz problem z ocieraniem się skrzydła drzwiowego o podłogę, dokręć jedynie śrubę z górnego zawiasu, co spowoduje przyciągnięcie skrzydła do ościeżnicy i podniesienie górnego rogu drzwi.
  • Ponownie zamknij drzwi, wykonaj zaznaczenia i porównaj odległości, upewniając się, że skrzydło drzwiowe jest zamocowane w odpowiedniej pozycji.

Regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy

W tym przypadku zadanie jest jeszcze prostsze. Aby ocenić, czy docisk jest odpowiedni, od strony zawiasów umieść kartkę papieru pomiędzy ościeżnicą oraz skrzydłem drzwiowym, a następnie je zamknij. Jeśli kartka wypadnie lub z łatwością ją wysuniesz, oznacza to, że szczelina jest zbyt duża i nie obejdzie się bez regulacji zawiasów drzwi. Docisk zwiększysz, dokręcając wkręty regulujące umieszczone w dolnej części każdego zawiasu. Kiedy już uznasz, że ościeżnica do drzwi wewnętrznych oraz skrzydło drzwiowe są dobrze ze sobą spasowane, powtórz test kartki papieru.
 

Regulacja drzwi przesuwnych

Drzwi wewnętrzne przesuwne w przeciwieństwie do drzwi uchylnych nie mają otwieranego skrzydła osadzonego na zawiasach. Tego typu drzwi otwiera się i zamyka, przesuwając je po prowadnicy, a ich regulację wykonuje się przy pomocy pokręteł wózków jezdnych.
Skrzydło drzwiowe przesuwne WERDI 90 craft złoty

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

Jeszcze do niedawna regulacja drzwi wejściowych była zadaniem karkołomnym i wymagała zdejmowania skrzydła drzwiowego, jednak nowoczesne drzwi zewnętrzne reguluje się w zdecydowanej większości tak samo jak drzwi wewnętrzne. Wszystko zależy od rodzaju użytych przez producenta zawiasów w drzwiach. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje: najpopularniejsze zawiasy kołkowe (bardzo często ze śrubami wkręconymi bezpośrednio w ramię skrzydła), zawiasy puszkowe (montowane w puszcze umieszczonej w otworze wyfrezowanym w drzwiach) oraz zawiasy 3D o budowie skrzydełkowej (wpuszczane jednocześnie w skrzydło oraz ościeżnicę). Jeśli masz wątpliwość, jakie zawiasy zostały użyte do montażu Twoich drzwi wejściowych, zanim przystąpisz do ich regulacji, najlepiej poproś o radę fachowca.

Co zrobić, jeśli regulacja nie pomaga? O czym to może świadczyć?

Udało Ci się wyregulować drzwi zgodnie z naszymi wskazówkami, ale pomimo tego nadal się nie domykają? Prawdopodobnie doszło do zwiększenia ich objętości i wypaczenia z powodu nadmiaru wilgoci w mieszkaniu. Problem ten najczęściej pojawia się latem i znika zimą, kiedy ogrzewane powietrze staje się suche. Aby zapobiec pęcznieniu drzwi, konieczne jest regularne wietrzenie.
Inna częsta niedogodność związana z używaniem drzwi to ich skrzypienie. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju silikonowego lub wazeliny technicznej. Jeśli masz tego typu preparat w domu, wystarczy, że poprosisz kogoś o uniesienie skrzydła i posmarujesz nim powstałą w zawiasie szczelinę. Następnie usuń nadmiar smaru ręcznikiem papierowym i kilkakrotnie poruszaj drzwiami, aby smar dobrze się rozprowadził. Gotowe!
Samodzielna regulacja nie ma sensu również, jeśli drzwi są nowe i masz podejrzenie, że ościeżnica została niewłaściwie zamocowana. W tej sytuacji należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za montaż i poprosić o dokonanie poprawki.
Aby uniknąć problemów z drzwiami, kontroluj ich osadzenie w ościeżnicy przynajmniej raz w roku. Nawet doskonałe jakościowo drzwi z czasem się rozregulują i jeśli w porę nie zareagujesz, mogą uszkodzić futrynę, a nawet panele i deski podłogowe. W ramach profilaktyki warto natomiast zainwestować w akcesoria do drzwi, takie jak odbojniki do drzwi (stopery, ograniczniki).

Sprawdź oferowane przez nas solidne drzwi wejściowe do domu.

 

 

Powrót