Jak zaaranżować kuchnię rustykalną? Ciekawe pomysły na stylizację kuchni rustykalnej

03.12.2022

Jak zaaranżować kuchnię w stylu rustykalnym? Jak połączyć ze sobą meble, dekoracje i dodatki, aby stworzyć niepowtarzalne wnętrze z duszą? Zainspiruj się naszymi propozycjami i wykreuj ergonomiczną kuchnię w wiejskim stylu. Zobacz nasze pomysły na wystrój rustykalnych kuchni, który zachwyca przytulnością i ergonomią.

Rustykalna kuchnia to jeden z najgorętszych trendów w dekorowaniu domów i mieszkań. Charakteryzuje się przestronnością, wygodą i funkcjonalnością. Kuchnia w stylu wiejskim może być wyposażona w stare drewniane meble, które zostały sprytnie odnowione. Wybierając dla niej sprzęt AGD, warto szukać takich rozwiązań, które designem idealnie wkomponują się w ramy stylu. Obecnie wielu producentów oferuje stylizowane sprzęty AGD, między innymi takie, które idealnie wpisują się w konwencję rustykalną.

 

Biała kuchnia rustykalna

 


W tym artykule:

1. Układ kuchni rustykalnej — wnętrze otwarte czy zamknięte?

2. Kuchnia rustykalna — skąd się wywodzi?

3. Mała kuchnia rustykalna — jak ją zaaranżować?

4. Kuchnia rustykalna — kolorystyka

5. Meble kuchenne do kuchni rustykalnej

6. Kuchnia rustykalna w nowoczesnym stylu

7. Aranżacja kuchni rustykalnej

8. Kuchnia w stylu rustykalnym z wyspą



 

Układ kuchni rustykalnej — wnętrze otwarte czy zamknięte?

Sercem wielu polskich domów jest kuchnia. W nowoczesnych nieruchomościach, budowanych na podstawie projektu na otwartym planie, kuchnia coraz częściej stanowi integralną część jadalni lub salonu. Otwarta kuchnia i salon sprawiają wrażenie większego i przestronniejszego wnętrza. Czy aranżacje kuchni otwartej na salon lub jadalnie mogą nawiązywać do stylu rustykalnego? Zdecydowanie tak. W takich wnętrzach trzeba jednak pamiętać, by elementy rustykalne znalazły się również w jadalni lub salonie. Opowiemy o tym nieco więcej za chwilę.

Oczywiście aranżacje kuchni mogą dotyczyć również wnętrz zamkniętych. Choć trendy wciąż się zmieniają, jednak w dalszym ciągu nie brakuje domów i mieszkań, w których kuchnia stanowi odrębne, samodzielne pomieszczenie. I tu również konwencja rustykalna sprawdzi się doskonale.

 

Naturalne materiały w aranżacji kuchni

 

Kuchnia rustykalna — skąd się wywodzi?

Styl rustykalny od lat obecny jest we wnętrzach i wielu projektantów lubi go używać. Kuchnia wiejska urządzona jest w ponadczasowej konwencji, bo ten styl nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli zależy nam na prostocie i nawiązaniach do natury, powinniśmy wybrać kuchnię w stylu rustykalnym. Styl zyskał popularność już w epoce romantyzmu, kiedy życie w zgodzie z naturą na sielskich i wiejskich terenach uważano za idealne.

Kuchnia w stylu rustykalnym — geneza

Nazwa stylu pochodzi od łacińskiego słowa „rusticus”, co oznacza „wieś”. Po romantyzmie styl rustykalny znalazł wielbicieli głównie w Anglii i Francji. Tamtejsze domy były wyposażone w typowe XVIII-wieczne meble, dekoracje i dodatki. Jeśli kuchnia naprawdę staje się sercem domu, w którym wszyscy członkowie rodziny jedzą razem, to urządzanie jej w stylu rustykalnym jest bardzo dobrą decyzją. Zapach domowego ciasta i świeżego pieczywa jest w takim pomieszczeniu jeszcze przyjemniejszy niż gdzie indziej. Kuchnia nie musi być stara, bo nie o to chodzi, ma być wystylizowana na wiekową.

Kuchnia w stylu rustykalnym ma wiele uroku, który z pewnością będzie miał wpływ na całe mieszkanie. Prostota i naturalne materiały to najważniejsze elementy tej rustykalnej konwencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osiągnąć eklektyczny efekt, łącząc rustykalną aranżację wnętrz z nowoczesnymi elementami lub trendami przemysłowymi – ceglanymi lub betonowymi ścianami czy surowymi podłogami.

 

Mała kuchnia rustykalna — jak ją zaaranżować?

Domy jednorodzinne, ze względu na metraż dają nieco więcej możliwości umeblowania przestronnej kuchni w stylu rustykalnym. Stylizowane meble, duży stół z masywnymi krzesłami lub drewnianą ławą, designerskie narożniki do kuchni, komody, kredensy i witryny prezentują się w takim wnętrzu doskonale. Jednak podobne inspiracje wnętrzarskie można wykorzystać również w budynkach wielopiętrowych i apartamentowych, gdzie kuchnie są znacznie mniejsze.

Mała rustykalna kuchnia z pewnością może być wygodna, a zastosowanie białych mebli z jasnymi drewnianymi elementami optycznie powiększa wnętrze. Kuchnia rustykalna w małym mieszkaniu w bloku może do złudzenia przypominać kuchnię babci, którą nie jeden pamięta z dzieciństwa. Choć może nie ma potrzeby używania na stole ceraty w kratkę ani pasujących do niej zasłon, wystarczą odpowiednie meble, plecione wiklinowe kosze i idealnie dopasowane sprzęty AGD. W takim przypadku każdy mebel czy sprzęt powinien być dobrze przemyślany i kompatybilny, ponieważ do dyspozycji masz mniejsze wnętrze rustykalnej kuchni.

 

Kuchnia rustykalna — kolorystyka

Biała kuchnia w stylu rustykalnym to klasyka gatunku. Biel dobrze komponuje się ze stolarką i meblami w tym pomieszczeniu. Rustykalna biała kuchnia jest przestronna, ale również nawiązuje do tradycji malowania ścian domów na biało. Wygoda i sielanka to dwie cechy, które są bardzo ważne w kuchniach wiejskich. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt, wybierz kolory, które pomogą stworzyć w domu ciepłą atmosferę.

Jak wygląda rustykalna kuchnia pod względem kolorów? Biały, szary a może niebieski? Rustykalna biała kuchnia nie jest jedyną możliwą opcją w tym zakresie. W kuchni powinien dominować jasny, powściągliwy beż oraz odcienie żółci, szarości i bieli. Naturalna zieleń czy gołębi błękit to inne kolory, które bardzo dobrze współgrają z naturalnymi elementami wykończeniowymi — zwłaszcza drewnem lub tradycyjną ceramiką.

Biała wiejska kuchnia to oczywisty wybór, ale nie jedyny. Możesz urządzić szarą wiejską kuchnię w jasnych tonacjach. Takie wnętrze w stylu wiejskim wygląda również dobrze, jeśli pomalujesz ściany kuchni na jasnoniebieski, beżowy lub szary. Niebieska rustykalna lub niebiesko-biała kuchnia nadal pozostaje typowo sielankowa w stylu starych pokojów naszych babć. Brązowa kuchnia w stylu rustykalnym stanie się bardziej szlachetna, choć w tym przypadku warto wybrać jasne odcienie brązu i beżu.

Kuchnia rustykalna jasna czy ciemna?

Kuchnia rustykalna oparta jest na ciepłych tonach i naturalnej, ziemistej palecie. Jaka powinna być kuchnia wiejska? Jasna czy ciemna?

Jasne pomieszczenie w tym stylu jest przynajmniej wizualnie bardziej przestronne. Jeśli wybierzesz ciemną rustykalną kuchnię z ciemną powierzchnią roboczą i meblami, przełam tę kolorystykę naturalnymi, jasnymi tkaninami lub ceramicznymi elementami dekoracyjnymi.

 

Meble w starym stylu - kuchnia rustykalna

 

Meble kuchenne do kuchni rustykalnej

Meble kuchenne muszą być utrzymane w tym samym stylu co cała kuchnia rustykalna. Te idealnie wkomponowane w ramy stylu powinny być w kolorze drewna lub bielone. Dobrze sprawdzą się również jasne kolory – beż i szary. Witryny szklane, szafki z szufladami oraz proste półki ze wspornikami doskonale sprawdzą się w wiejskiej kuchni. Frezowanie i inne detale dekoracyjne w takich elementach wnętrza sprawiają, że kuchnia stanie się wyjątkowa.

Jeśli wnętrze jest dość małe, zamów wiejskie meble kuchenne na wymiar, ale koniecznie w starym stylu. Mogą być wykonane z drewna lub płyty pokrytej okleiną podobną do naturalnego drewna.

Drewno w rustykalnej kuchni może być naturalne, malowane tylko olejem lub bejcą, aby chronić je przed negatywnym wpływem wilgoci. Meble z białym rzeźbionym frontem są również popularne, zwłaszcza w małych kuchniach rustykalnych. Jednym z najważniejszych mebli w rustykalnej kuchni jest stół i dopasowane do niego krzesła. Powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkich członków rodziny. Stylizacja będzie wyglądać obłędnie, jeśli postarasz się o mebel, który na pierwszy rzut oka będzie wyglądał na stary i sfatygowany.

Nawet stary stół z drewnianym blatem, odrestaurowany, pomalowany na biało lub przezroczystą bejcę idealnie wpasuje się w takie wnętrze. Wygodne poduszki można położyć na krzesłach ustawionych obok stołu i przywiązać do krzesła sznurkami. W małym wnętrzu rustykalnej kuchni, zamiast pełnowymiarowego stołu można zastosować drewnianą ławkę z niskimi ławkami.

Blat do kuchni w stylu rustykalnym

Blat roboczy to obowiązkowy element każdej kuchni. Umożliwia przygotowywanie posiłków dla rodziny i gości, siekanie warzyw i owoców czy przygotowywanie deserów. Blat kuchenny przydaje się w wielu różnych sytuacjach. W kuchni wiejskiej może to być drewniany blat, choć nie jest to jedyna opcja. Możesz również wybrać blat kamienny wykonany z naturalnego piaskowca lub granitu albo konglomeratu przypominającego kamień. Wybierz zlew nablatowy odpowiedni do kuchni rustykalnej. Najlepiej sprawdzają się zlewozmywaki ceramiczne z widocznym frontem, które stanowią ciekawy element dekoracyjny w pomieszczeniu. Taka umywalka ceramiczna będzie trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. Możesz połączyć ją z zabytkową baterią kuchenną.

 

Kuchnia w starym stylu - meble rustykalne

 

Kuchnia rustykalna w nowoczesnym stylu

Czy styl rustykalny naprawdę kłóci się z nowoczesnością? Nic takiego. Jeśli nie możesz się zdecydować, czy urządzić kuchnię w nowoczesnym stylu, czy wybrać sielankowy wiejski styl, połącz je. Nowoczesna i rustykalna kuchnia jest klejnotem Twojego domu, jeśli zorganizujesz ją zgodnie z planem i wszystko znajdzie swoje miejsce na swoim miejscu. Jak to zrobić?

W nowoczesnej wiejskiej kuchni można zastosować luksusowe materiały wykończeniowe stosowane zwykle w modernistycznych i współczesnych domach, takie jak marmur, trawertyn czy granit. Zamiast drewnianego blatu marmurowy blat może być równie dobry i pasować do drewnianych mebli jak każdy inny. Zamiast przeszkleń, które zwykle występują w takich wnętrzach, można zastosować proste szafki i półki utrzymane w minimalistycznym stylu. Bardzo modne są dekoracje ścienne w postaci ręcznie malowanych płytek.

 

Przeszklone witryny nadają lekkości małej kuchni

 

Aranżacja kuchni rustykalnej

Wnętrze klasycznej rustykalnej kuchni jest ciepłe i przytulne, ale jednocześnie proste i trochę niedoskonałe. Meble w takim pomieszczeniu mogą być wykonane z surowego drewna z widocznymi naturalnymi sękami i rysami lub nieregularną powierzchnią. Tego typu aranżacja wymaga zastosowania naturalnej, jasnej palety barw, ale dla kontrastu można zastosować odcienie czerwieni lub bordo, wypełniając przestrzeń między szafkami kuchennymi płytkami z cegły klinkierowej.

Drewno to materiał, którego nie może zabraknąć w wiejskiej kuchni. Można jednak również wybrać materiały wykończeniowe, które do złudzenia przypominają drewno, ale są znacznie łatwiejsze w użyciu i czyszczeniu. Nie musisz kupować drogich drewnianych desek na podłogę, ale wybieraj płytki winylowe, które je imitują. Dobrym pomysłem są również płytki drewniane. Oprócz drewna lub materiałów je imitujących, na podłodze mogą znajdować się płytki ze wzorem kamienia lub betonu.

Kuchnia z salonem w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym i salon tworzą jednolitą kompozycję. Kuchnia w stylu rustykalnym z odpowiednio zorganizowanym salonem to reprezentacyjna część Twojego domu. Umieść tam drewniane meble, wykończ podłogę drewnem lub materiałami drewnopodobnymi. Możesz podjąć się samodzielnej renowacji starych mebli, aby udekorować swoją rustykalną kuchnię, jadalnię i salon. Te trzy strefy można z powodzeniem połączyć w domu i zorganizować je w stylu rustykalnym.

 

Białe meble lub meble w jasnych odcieniach nadają kuchni przytulnego charakteru

 

Kuchnia w stylu rustykalnym z wyspą

Nie musisz rezygnować z kuchennej wyspy, jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu rustykalnym. Kuchnia retro równie dobrze wygląda z taką wyspą. Kuchnia z rustykalną wyspą może być udekorowana białymi kolorami kontrastującymi z drewnem, naturalną podłogą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać biel, ale beżowe lub szare i jasnoniebieskie odcienie. Kuchnia z wyspą w stylu rustykalnym jest nie tylko piękna w swej prostocie, ale także funkcjonalna, a wiszące nad wyspą zioła i naczynia nadają jej bardziej sielankowego charakteru.

 


 

Zainspiruj się!

 

Remont kuchni krok po kroku. Od czego zacząć, by poszło sprawnie?


Najmodniejsze kolory do kuchni


Proste projektowanie kuchni

Powrót