Remont kuchni krok po kroku. Od czego zacząć, by poszło sprawnie?

06.07.2021
 
Stworzenie estetycznej i jednocześnie funkcjonalnej przestrzeni kuchennej to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli dysponujesz niewielkim metrażem. Remont generalny tego pomieszczenia wiąże się również ze sporym wydatkiem, ponieważ trzeba zainwestować nie  tylko w nowe meble kuchenne, ale też materiały wykończeniowe, sprzęty AGD, oświetlenie oraz akcesoria i dodatki. Czasem jednak nie trzeba wprowadzać radykalnych zmian, aby efekt metamorfozy był spektakularny. Od czego zacząć remont kuchni i co należy wziąć pod uwagę, aby korzystanie z niej było wygodne i intuicyjne?

W tyn artykule:

1. Zacznij od projektu

2. Jakim dysponujesz budżetem?

3. Odświeżanie czy generalny remont kuchni?

4. Czy chcesz skorzystać z pomocy fachowca?

5. W jakim stylu ma być nowa kuchnia?

6. Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon?

7. Jak przeprowadzić demontaż kuchni? Instrukcja

8. Kolejne etapy urządzania nowej kuchni

9. Zainspiruj się !!!



Zacznij od projektu

Punktem wyjścia do większych zmian w kuchni jest pomysł na nową aranżację. Możesz poprosić o pomoc architekta lub wykonać projekt samodzielnie. Jeśli decydujesz się na to drugie rozwiązanie, pamiętaj o wytyczeniu podstawowych stref – do przechowywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami oraz elementami wyposażenia powinny być dobrze przemyślane i umożliwiać sprawne poruszanie się pomiędzy nimi (na przykład lodówkę stawia się zwykle obok blatu roboczego, a zmywarkę w pobliżu zlewu). Równie ważny jest rozkład szafek kuchennych – musi być ich na tyle dużo, aby pomieściły wszystkie akcesoria kuchenne i zapasowe produkty spożywcze (na przykład przy małym metrażu szafki kuchenne wiszące mogą sięgać do sufitu).

Planując remont kuchni, należy zawsze odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:

Jakim dysponujesz budżetem?

Sporządź wstępny kosztorys remontu z uwzględnieniem materiałów wykończeniowych, wyposażenia i wynagrodzenia dla ekipy remontowej. Koniecznie zostaw sobie co najmniej 10% rezerwy na nieprzewidziane wydatki, których raczej nie uda Ci się uniknąć.

Odświeżanie czy generalny remont kuchni?

Jeśli kuchnia jest funkcjonalna i nie planujesz zmieniać jej układu, zastanów się, czy nie możesz nadać jej nowego wyglądu bez wymiany mebli kuchennych i zrywania podłogi. Czasem wystarczy przykrycie starych płytek ceramicznych panelami, malowanie ścian, renowacja szafek oraz kilka nowych dodatków, aby przestrzeń kuchenna wyglądała jak nowa.

Czy chcesz skorzystać z pomocy fachowca?

Jeśli tylko masz chęci i będziesz w stanie wygospodarować dostateczną ilość wolnego czasu na remont, nie jest to wcale konieczne. Możesz skorzystać w licznych tutoriali, z których ze szczegółami dowiesz się, jak wykonać remont kuchni krok po kroku. Wyjątek stanowi sytuacja, w której planujesz ingerować w instalację elektryczną, hydrauliczną lub gazową, czyli na przykład przenieść gniazdko lub w innym miejscu umieścić zlewozmywak.

W jakim stylu ma być nowa kuchnia?

W tej kwestii ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Możesz postawić na bardzo modny obecnie minimalizm, inspirowane Skandynawią przytulne wnętrza zdominowane przez drewno lub elegancki styl glamour wprowadzający do pomieszczenia powiew luksusu. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji, ale zawsze warto poszukać inspiracji i sprawdzonych rozwiązań w Internecie.

Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon?

Jeśli kuchnia przylega do salonu, na etapie remontu warto zastanowić się, czy nie zburzyć dzielącej te pomieszczenia ściany. W ten sposób powiększa się optycznie oraz doświetla niewielką przestrzeń, można też jednocześnie gotować i brać udział w imprezie oraz mieć oko na bawiące się maluchy. W strefie przejściowej świetnie sprawdzi się wyspa kuchenna, w której warto ukryć dodatkowe szafki kuchenne.

meble kuchenne

Jak przeprowadzić demontaż kuchni? Instrukcja

Nie tylko sam projekt nowej kuchni, ale także jej demontaż powinien być dobrze przemyślany i z góry zaplanowany. Jeśli wykonujesz go samodzielnie i chcesz, aby poszedł sprawnie, przygotuj następujące narzędzia i akcesoria:

  • Wiertarko-wkrętarka oraz śrubokręt
  • Młotek, przebijak i łom do skuwania ceramiki
  • Korkociąg do wyciągnięcia ze ścian kołków rozporowych
  • Nóż budowlany do przecinania silikonu i pozbywania się uszczelek
  • Zestaw kluczy do demontażu mebli, sprzętów oraz urządzeń AGD takich jak zlewozmywak czy kuchenka
  • Rękawice i okulary ochronne
  • Wiadro, miotła oraz szufelka ze zmiotką, aby na bieżąco pozbywać się gruzu

 

Przed rozpoczęciem remontu kuchni należy ją całkowicie opróżnić. Zacznij od zdjęcia dekoracji i wyniesienia wszelkich elementów ruchomych. Następnie zdejmij blat kuchenny i akcesoria takie jak narożniki, listwy przyblatowe oraz cokoły kuchenne (zwykle mocowane od spodu za pomocą połączeń śrubowych lub kątowych) i zabierz się za demontaż mebli kuchennych – odkręć fronty kuchenne, wyjmij półki i szuflady (konieczne może być zwolnienie przycisku zabezpieczającego). O ile szafki kuchenne dolne demontuje się stosunkowo prosto, przy szafkach górnych zwykle potrzebna jest pomoc drugiej osoby, która przytrzyma je, podczas gdy Ty będziesz luzować mocowania i wyjmować wkręty.

Znacznie trudniej niż meble kuchenne demontuje się sprzęty, zwłaszcza te podłączone do sieci wodociągowej i wyposażone w dwa lub trzy oddzielne węże (na przykład zmywarka do naczyń). Po odcięciu dopływu wody, gazu i prądu postępuj zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji. Najszybciej uporasz się ze zlewozmywakiem – odkręć kolanko i poprzecinaj nożykiem warstwy uszczelniającej, po czym sprawdź, czy zlew nie ma żadnych dodatkowych mocowań do blatu. Po skończonych demontażu  oznacz ołówkiem na ścianie i opisz wszystkie instalacje, aby uniknąć nagłych usterek podczas remontu kuchni.

Kolejnym etapem jest skuwanie płytek przy użyciu młotka, przebijaka i łomu, co wiąże się z pyłem unoszącym się w całym mieszkaniu. Aby tego uniknąć, stare płytki można ukryć pod panelami winylowymi, które dzięki wodoodporności i trwałości doskonale nadają się do kuchni. Co więcej, są one tak cienkie i lekkie, że można wyłożyć nimi także ścianę nad blatem roboczym, tym samym uzyskując oryginalny efekt. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zmiana koloru płytek poprzez ich pomalowanie (koszt takiej zmiany będzie zdecydowanie najniższy).

 

Meble do kuchni Hana

 

Kolejne etapy urządzania nowej kuchni

Udało Ci się doprowadzić kuchnię do stanu wyjściowego? Pora ją urządzić, stosując odwrotną kolejność niż przy demontażu.

Na początek połóż nową podłogę. Bez względu na to, czy wybierzesz płytki ceramiczne czy panele winylowe, zastosuj wylewkę samopoziomującą, aby wyrównać podłoże. Ściany wyrównaj gładzią (o ile jest to konieczne) oraz pomaluj. Nieco inaczej należy wykończyć powierzchnię nad blatem – nadaje się do tego zarówno glazura, jak i specjalna farba, płyta fornirowana oraz panele szklane do kuchni.

Jeśli zdecydujesz się na gotowy zestaw mebli kuchennych kupiony w komplecie ze sprzętami, pracownicy sklepu wezmą na siebie montaż całej zabudowy.  Jeśli natomiast masz niewielką lub nieustawną kuchnię, skorzystaj z usług stolarza, który wykona dla Ciebie szafki na wymiar – ich koszt będzie większy, ale zyskasz spersonalizowane i jednocześnie unikalne wnętrze. Na tym etapie zastanów się także, jak powinno wyglądać wyposażenie szafek kuchennych w Twojej kuchni (masz do wyboru wiele nowoczesnych rozwiązań takich jak systemy cargo, półki obrotowe w zabudowie narożnej, ułatwiające segregację kosze do szafki pod zlewozmywak).

Zależy Ci, aby wykonać tani remont kuchni? Wstaw z powrotem stare szafki z nowymi frontami lub pokryj je nowoczesną okleiną. Możesz też na przykład pomalować drzwiczki na biało lub zamienić je na drewniane żaluzje. Część szafek wiszących warto też zastąpić relingami, które zapewniają łatwy dostęp do akcesoriów kuchennych. Do mebli dobierz pasujące blaty kuchenne, po czym podłącz sprzęty AGD (jeśli kupujesz nowe, koniecznie zwróć uwagę na ich klasę energetyczną) i zamontuj oświetlenie.

Gotowe! Teraz musisz już tylko zadbać o nadanie kuchni indywidualnego charakteru. Pomogą Ci w tym oryginalne dodatki, takie jak plecione kwietniki ze świeżymi ziołami, stylowe meble na kółkach, mocowane do ściany uchwyty na wino lub plakaty w antyramach.

 

piekna nieduza kuchnia

meble kuchenne

 


Zainspiruj się !!!

Kuchnia płytki kuchnia z widokiem od góry piękna kuchnia piekny zlew
Kuchnia - płytki Kuchnia - zlewy Kuchnia - meble Kuchnia - baterie
Powrót