Jak zaaranżować przestrzeń w duchu zen?

13.10.2023

Męczący dzień w pracy, korki w drodze do domu, a potem hałasy z ulicy lub krzyki dzieci, które znów pokłóciły się o zabawki? Życie naprawdę potrafi dać w kość, z tego względu coraz częściej szukamy sposobów na wyciszenie się, uspokojenie i stworzenie strefy do relaksującego, leniwego odpoczynku. Właśnie dzięki temu popularność zdobyły sobie wnętrza domu w duchu zen.

Aranżacja przestrzeni w duchu zen to podejście projektowe, które ma na celu stworzenie harmonijnej, spokojnej i równoważonej atmosfery w naszym otoczeniu. Brzmi kusząco? I to jeszcze jak! Koncepcja zen czerpie bezpośrednio inspiracje z japońskiej filozofii zen, która podkreśla prostotę, minimalizm i skupienie się na teraźniejszości. Takie myślenie może naprawdę pomóc w zdrowym odpoczynku. Jak zaaranżować wnętrze w stylu zen? Zobaczmy!

 

przestrzeń w duchu zen

 


W tym artykule:

1. Minimalizm i prostota, czyli mniej znaczy więcej

2. Wnętrz zen, czyli w zgodzie ze sobą i naturą

3. Wnętrza domu w duchu zen a oświetlenie

4. Koncepcja stylu zen a medytacja i relaks

5. Harmonia i uporządkowanie, czyli co jest charakterystyczne dla zen

6. Zen jako ciekawy styl wnętrzarski, a zatem jeszcze kilka słów o dodatkach

7. Oaza spokoju



 

Minimalizm i prostota, czyli mniej znaczy więcej

Jednym z głównych elementów aranżacji zen jest ograniczenie ilości przedmiotów i ozdób w pomieszczeniu. Eliminujmy zbędne przedmioty, a pozostałe uporządkujmy w taki sposób, aby stworzyć spokojne i przejrzyste otoczenie. Meble powinny być proste w formie, a przestrzeń powinna być jak najmniej zagracona. Koncepcja stylu zen opiera się na minimalizmie, zatem ozdobne meble, dużo dekoracji oraz krzykliwe wzory i kolory idą w odstawkę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nadmiar bodźców rozprasza i sprawia, że nie jesteśmy w stanie się skupić, odpocząć i zrelaksować.

Minimalizm stylu zen to również prostota wykończeń. Zrezygnujmy zatem z jaskrawych kolorów farb na ścianach i wzorzystych paneli lub wykładzin. W takich wnętrzach dobrze sprawdzają się naturalne materiały wykończeniowe, a zwłaszcza podłogi drewniane. Rozwiązanie może być jednak dla niektórych zbyt drogie, tańszą alternatywą będą panele podłogowe laminowane lub panele winylowe w kolorze i wzorze drewna naturalnego.

Ściany z kolei warto pomalować uniwersalnymi kolorami: białą lub jasnoszarą farbą. Kolorystyka powinna być subtelna i relaksująca dla oka. Dobrze wyglądają też w takich aranżacjach beże oraz kremowe odcienie brązu. Szukamy jednak nieco większego ożywienia? Pomalujmy w takiej sytuacji jedną ze ścian na głęboki granat lub butelkową zieleń. Taka dekoracyjna powierzchnia będzie zachwycała, a jednocześnie pozostanie elegancka i minimalistyczna.

W łazienkach i kuchniach zdecydujmy się na płytki w stonowanych kolorach. Zrezygnujmy ze wzorzystych dekorów i postawmy raczej na minimalizm i klasyczną prostotę. Przestrzeń zen wymaga w końcu od nas jak najprostszych rozwiązań.

Koniecznie wybierajmy meble o prostych kształtach i niskim profilu. Kanapy, stoły i krzesła powinny być minimalistyczne i funkcjonalne. Unikajmy mebli z wieloma ozdobnymi detalami. Świetnie sprawdzą się w aranżacji zen meble drewniane lub modele, w których płyta ma kolor i odcień drewna naturalnego. Ciekawą odmianą stylu zen jest nowoczesny zen, w którym meble mają białą, matową powierzchnię.

 

jak zaaranżować zen?

 

Wnętrz zen, czyli w zgodzie ze sobą i naturą

Filozofia buddyzmu zen to myślenie, które dużą uwagę zwraca na to, by żyć w zgodzie ze samym sobą, ale też z naturą. Atmosfera zen skłania nas zatem do przemyśleń i dbania o otaczający nas świat. Nawiązań do natury zatem tutaj nie brakuje. Aby to podkreślić, wybierajmy naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, bambus i len. Te materiały nadają pomieszczeniu ciepło i harmonię. Unikajmy sztucznych, plastikowych lub metalowych elementów, które mogą wprowadzać chaos do przestrzeni i zdecydowanie kłócą się z atmosferą zen.

Nic tak nie wprowadza nawiązań do przyrody, jak zielone rośliny. Dodajmy do przestrzeni kwiaty i rośliny doniczkowe, które wprowadzą przyrodę do wnętrza. Rośliny oczyszczają powietrze i nadają wnętrzu życia, swoistej dynamiki, a jednocześnie wyciszają i pozwalają się zrelaksować. Starajmy się wybierać gatunki, które są łatwe w pielęgnacji i pasują do klimatu naszego pomieszczenia. Rośliny mają w końcu dekorować przestrzeń zen, a nie stawać się dla nas dodatkowym kłopotem. Proste w utrzymaniu jest skrzydłokwiat lub pilea, a także paprocie i orchidee.

 

zen w aranżacji wnętrz

 

Wnętrza domu w duchu zen a oświetlenie

Naturalne światło jest kluczowe w aranżacji zen. Starajmy się maksymalnie wykorzystać dostępne światło dziennie, unikając ciężkich zasłon lub firanek. Wnętrza zen kojarzą się raczej z przestrzenią, lekkością i subtelnością. Sprawdzą się zatem duże okna i lekkie firanki.

Jeśli to możliwe, używajmy delikatnego oświetlenia punktowego lub lampionów, aby stworzyć miękką i relaksującą atmosferę w nocy. Dobrym pomysłem jest też zapalenie kilku świec. Lubimy przyjemne zapachy? Zadbajmy o dekoracyjne świece zapachowe w orientalnej oprawie, np. na kamiennym talerzyku lub w szklanym lampionie. Takie detale będą nie tylko niesamowicie wyglądały, ale też zachwycą nas w czasie nasz relaksującej sesji aromaterapii lub medytacji.

 

wnętrza w stylu zen

 

Koncepcja stylu zen a medytacja i relaks

Skoro wspominamy już o medytacji, warto bardziej rozwinąć ten temat. Zen oznacza medytację. Jeśli praktykujemy regularnie medytację, warto stworzyć specjalny kącik do medytowania. Postawmy tam na wygodne poduszki i dywan, aby zapewnić sobie komfort podczas medytacji. Nigdy wcześniej nie próbowaliśmy medytować? To idealny czas, by zacząć! Medytacja pomaga uspokoić się, wyciszyć i zrelaksować, a wnętrze zen znakomicie się do tego nadaje!

Jeśli medytacja nie przypadła nam jednak do gustu, warto stworzyć kącik do relaksu. To może być niewielki kącik z wygodnym fotelami lub leżakami, gdzie będziemy mogli oderwać się od codziennego zgiełku i zrelaksować. Dzięki temu wprowadzimy zen w codzienność, a nie tylko do swojego domu czy mieszkania.

Przestrzeń do relaksu może wyglądać nieco inaczej dla każdej osoby. Oczywiście, cechą wspólną będzie minimalizm i prostota. Styl zen opiera się przecież właśnie na tym. Wnętrze zen znakomicie nadaje się do odpoczynku, ale kącik relaksacyjny może różnie wyglądać. Dla niektórych będzie to fotel ze stolikiem i ulubioną książką w sypialni zen, dla innych łazienka zen z wanną wypełnioną gorącą wodą i przygotowaną do relaksującej kąpieli.

 

aranżacje w stylu zen

 

Harmonia i uporządkowanie, czyli co jest charakterystyczne dla zen

Do prawdziwej natury zen należy harmonia i porządek. Z tego względu dbajmy o to, by w domu było czysto. Regularnie utrzymujmy porządek, sprzątajmy na bieżąco i starajmy się nie doprowadzać do bałaganiarstwa. Pozbądźmy się też przedmiotów, które przestają być użyteczne i nie pasują do estetyki aranżacji zen. Harmonia w naszym otoczeniu to też harmonia naszego umysłu.

 

jak zaaranżować zen?

 

Zen jako ciekawy styl wnętrzarski, a zatem jeszcze kilka słów o dodatkach

Jak każda aranżacja wnętrz, tak również styl zen wymaga dekoracji. Zgodnie jednak z założeniami tego stylu ozdoby nie mogą być zbyt wymyślne i na pewno nie może być ich za dużo. Jeśli chcemy dodać trochę sztuki do swojej przestrzeni, wybierajmy dzieła o spokojnej tematyce, takie jak pejzaże, abstrakcje lub kaligrafia. Unikajmy nadmiernie ozdobnych ram i akcentów.

Dekoracje dodajmy z oszczędnością. Warto też zadbać, by było dopasowane do minimalizmu stylu zen. Świetnie sprawdzają się w tej roli też dekoracyjne przedmioty użytkowe, np. wazony z kwiatami lub podstawki pod świece.

 

wnętrza i dodatki w stylu zen

 

Oaza spokoju

Wiemy już, czym ogólnie jest styl zen i jak zaaranżować wnętrza w zgodzie z tą wyjątkową filozofią. Zobaczmy jednak, jak skupić się na aranżacjach dwóch wyjątkowych pomieszczeń: łazienki zen i sypialni zen.

Łazienka w duchu zen

Urządzając łazienkę zen, pamiętajmy o tym, że ma być to miejsce stworzone do odpoczynku. Korzystajmy z prawdziwej natury zen. Dzięki praktyce zen łazienka będzie dla nas oazą spokoju. Ma tutaj panować harmonia i spójność. Dobrze postawić na jasne płytki łazienkowe i meble ze wzorem i kolorem drewna naturalnego. Dodatki powinny być minimalistyczne, warto postawić na żywe kwiaty doniczkowe.

Dobrze jest też zadbać o porządek, chowajmy więc kosmetyki i akcesoria łazienkowe do koszyków i szafek.

Sypialnia zen

W sypialni urządzonej w stylu zen królują proste formy mebli, podobnie zresztą jak w minimalistycznym salonie. Wnętrze w stylu zen sprzyja dobremu snu, zatem przeniesienie zen do sypialni może okazać się strzałem w dziesiątkę! Dzięki praktyce zen będzie nam łatwiej odpocząć. W tym wydaniu zen oznacza medytację, relaks w kąciku do relaksu z książką i kawą lub nawet długi, regenerujący sen w miękkiej, czystej pościeli.

Filozofia buddyzmu zen na pewno pomaga w odpoczynku. Wnętrze sprzyja uziemieniu, skupieniu się na teraźniejszości, ale też odpoczynkowi i relaksowi. Sypialnia w takim stylu pomoże na pewno po stresującym dniu w pracy.

 


 

Zainspiruj się!

 

Modna podłoga z drewna - jakie deski wybrać? Sprawdź, co radzą specjaliści!

Jak wygląda olejowanie podłogi?

Jak postarzyć deski?

Powrót