Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami?

29.06.2021

W świeżo wyremontowanym mieszkaniu najbardziej narażona na zniszczenia jest ściana wydzielająca w kuchni lub salonie strefę jadalną. Ze względu na ograniczony metraż zwykle stawia się przy niej stół, co pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń i optycznie odciąża pomieszczenie, ale ma również swoje wady. Przesuwanie krzeseł podczas siadania i wstawania od stołu powoduje, że na pomalowanej ścianie szybko pojawiają się zabrudzenia, rysy, otarcia i odpryśnięcia farby. Z tego względu bardzo ważne jest przemyślane wykończenie ściany w miejscu służącym do spożywania posiłków – powinna być ona wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie łatwa w czyszczeniu.

 


W tym artykule:

1. Czym można wykończyć ścianę kąciku jadalnym? Pomysły i inspiracje

2. Płytki ścienne

3. Winylowa tapeta

4. Drewniana boazeria

5. Beton architektoniczny

6. Farba tablicowa

7. Ściana z kamienia



 

kuchnia - merkury market

 

Czym można wykończyć ścianę kąciku jadalnym? Pomysły i inspiracje

Ściana spełniająca zadanie praktyczne, z powodzeniem może służyć również jako unikalna dekoracja salonu, jadalni lub kuchni. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele ciekawych rozwiązań, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na preferowany styl wnętrzarski.

 

Fachowiec radzi

Koncentrując się na ścianie w kąciku jadalnym, nie zapomnij także o zabezpieczeniu podłogi. Każde krzesło podklej specjalnymi podkładkami filcowymi, które zapobiegną rysowaniu desek czy paneli.

 

płytki kuchenne - merkury market

 

Płytki ścienne

Płytkę ceramiczną w kuchni zazwyczaj kładzie się nad blatem roboczym oraz zlewozmywakiem, ale równie dobrze będą wyglądać na ścianie, do której dosunięty zostanie stół kuchenny. Ich niewątpliwą zaletą jest bezproblemowa pielęgnacja – szybko i sprawnie usuniesz z nich wszelkie, również tłuste plamy. Aby płytki w kąciku jadalnym dobrze spełniły swoją funkcję, zamiast glazury lepiej jest wybrać bardziej odporną na uszkodzenia terakotę lub charakteryzujący się wyjątkową wytrzymałością mechaniczną gres, który może na przykład stanowić przedłużenie podłogi w kuchni.

Warto też pamiętać, że kafelki wcale nie muszą wyglądać nudno ani mieć typowych wymiarów czy kolorów – mogą na przykład imitować kamień naturalny na ścianę lub drewno, przybierać kształt plastra miodu lub desek, tworzyć oryginalną mozaikę lub patchworkową dekorację ścienną.

 

Winylowa tapeta

Tapety pokryte winylem są znacznie trwalsze niż zwykłe tapety i przy tym wodoodporne, dzięki czemu nie drą się, nie wycierają i można je myć zwilżoną gąbką. Co ważne, pod wpływem silnego promieniowania UV słonecznego nie tracą swojego pierwotnego koloru, dlatego mimo upływu lat wyglądają jak nowe. Wbrew powszechnie pokutującemu przekonaniu, tapety mogą tchnąć we wnętrze powiew nowoczesności, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wzór z efektem 3D.

Obecnie bardzo modne w jadalni oraz kuchni są także laminowane fototapety robione na wymiar. Można je wykonać z własnego zdjęcia, zaprojektować samodzielnie lub postawić na gotową fototapetę, na przykład z motywem lasu lub plaży.

 

Drewniana boazeria

Brzmi jak relikt przeszłości? Nic bardziej mylnego! Choć boazerie drewniane kojarzą się z latami 90., podobnie jak tapety, na rynku wnętrzarskim niedawno zyskały drugie życie. Efekt finalny zależy od tego, jak zostaną wykończone ściany. Możliwości są niemal nieograniczone.

Szczególną popularnością wśród amatorów eleganckich wnętrz cieszy się sięgająca nieco ponad wysokość blatu stołu malowana na biało i lakierowana lamperia, natomiast do mieszkań urządzonych w stylu rustykalnych będą pasować panele ścienne wykonane ze stylizowanych na stare desek z wyeksponowanym usłojeniem i widocznymi naturalnymi niedoskonałościami. Takie rozwiązanie eliminuje problem niszczenia ściany w jadalni oraz salonie, ale należy pamiętać o cyklicznej impregnacji surowych desek.

 

nowoczesna kuchnia

 

Beton architektoniczny

Aby krzesła do kuchni i jadalni można było swobodnie przesuwać, nie przejmując się obijaniem ścian, można je wykończyć betonem architektonicznym, zwłaszcza jeśli wnętrze jest zaaranżowane w stylu industrialnym. Zamiast naturalnego betonu na ścianę kładzie się jego imitację, czyli drobnoziarnisty tynk mineralny wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego. Do wyboru są dwa sposoby pokrywania ściany betonem architektonicznym – tak, aby jej powierzchnia była gładka lub stanowiła wierne odwzorowanie betonu naturalnego, z jego chropowatą strukturą i przejściami tonalnymi. Betonową ścianę w kuchni lub salonie często tworzy się też z pojedynczych płyt (ich wymiary oraz mogą być różne), co daje spektakularny efekt.

Kamień betonowy jest niezwykle wytrzymały i łatwy w czyszczeniu, a przy tym wprowadza do wnętrza sporo oryginalności. Doskonale komponuje się z drewnem, szkłem hartowanym oraz stalowymi elementami wykończenia.

 

Farba tablicowa

Jeśli szukasz ciekawego pomysłu, aby zabezpieczyć ścianę w kuchni i jednocześnie chcesz zachęcić do kreatywnej zabawy swoją rodzinę, zamiast okładziny ściennej postaw na farbę tablicową. Jej czarny kolor to dość mocny akcent aranżacyjny, dlatego dla kontrastu do pomalowanej tablicówką ściany należy dobrać jasne, kontrastujące z nią kuchenne meble - zarówno szafki kuchenne, jak i stół oraz krzesła.

Do pisania po farbie tablicowej używa się zwykłej kredy, więc na co dzień można zostawiać na niej wiadomości dla innych członków rodziny lub na przykład robić listę zakupów, natomiast kiedy przychodzą goście wystarczy ją po prostu zmyć wodą.

 

Ściana z kamienia

Kamień naturalny często zdobi ściany eleganckich wnętrz w stylu klasycznym. Jest to spory wydatek, dlatego wiele osób decyduje się na jego imitację, czyli kamień syntetyczny (inaczej konglomerat). Materiał ten ma większą elastyczność i daje większe możliwości aranżacyjne. Kamienna ściana, podobnie jak równie popularne cegły lub płytki klinkierowe, zabezpiecza ścianę nawet przed obiciem ciężkimi meblami.

Kamień dekoracyjny może mieć dowolny kolor – zwykle są to różne odcienie beżu lub szarości, ale w sklepach nie brakuje kamiennych płyt w barwach, które wcale nie nawiązują do natury. Przy pomocy konglomeratu, w zależności od preferencji, można urządzić mieszkanie w dowolnym stylu – od skandynawskiego, przez nowoczesny, aż po glamour. Ważne jest natomiast, aby nie przesadzić z jego ilością – najlepiej udekorować nim tę ścianę, przy której stoi stół i krzesła.

 


 

Zainspiruj się!!!

Płytki do salonu Woodland Płytki do kuchni Hardwood Cerezo Płytki do kuchni Esperanza Płytki do salonu Balmoral Grey
Powrót