Jak zaprojektować ogród angielski? Podpowiadamy!

25.03.2022

Ogród angielski charakteryzuje się pięknymi kolorami drzew, krzewów i polnych kwiatów. Zaskakują tu niby przypadkowo rzucone, swobodnie rosnące rośliny oraz elementy dekoracyjne. Można napotkać małą architekturę z drewna, czy niewielkie altany ogrodowe ukryte wśród pnączy. Angielskie ogrody nie są starannie zaplanowane, ale nie tworzą przy tym poczucia chaosu oraz niespójności. Panuje w nich pełna swoboda twórcza, choć każdy element ma swoje miejsce i znaczenie. Ogród w stylu angielskim to nieco romantyczne miejsce zaprojektowane w zgodzie z natur, z dala od zgiełku i wszelkich reguł. Zastanawiasz się jak założyć ogród angielski? W tym artykule podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę, aby stworzyć własne miejsce posiadające angielski styl!

 

Ogród angielski

 


W tym artykule: 

1. Skąd wzięły się ogrody angielskie?

2. Jak wygląda ogród angielski?

3. Ogród w stylu angielskim — jak dobrać rośliny do ogrodu angielskiego?

- Byliny i zioła do ogrodu angielskiego

- Róże w ogrodzie w stylu angielskim

- Rośliny pnące do ogrodu angielskiego

4. Mała architektura w ogrodzie angielskim



 

Skąd wzięły się ogrody angielskie?

Ogród angielski swoją historią sięga już dawnych lat. Pierwsze aranżacji w tym stylu zauważyć można było już początkiem XVIII wieku, a zainteresowanie cały czas rosło. Powstały jako alternatywa dla popularnych ogrodów francuskich i japońskich, które wyróżniały się ładem i porządkiem. Zaczęto szukać innych możliwości niż symetria i geometryczne formy, które niewątpliwie wymagały dużych nakładów pracy, tak przy ich tworzeniu, jak i utrzymaniu ich w nienagannym stanie. Ogrody angielskie pozbawione były więc charakterystycznych dla francuskich ogrodów prostych linii, symetrycznych układów oraz geometrycznych wzorów. Od zawsze królowała w nich asymetria i swoboda, a zwłaszcza bujna, nieograniczona roślinność. W Polsce typowy ogród angielski to znany jako Ogród Dendrologiczny w Przelewicach przekształcony park przypałacowy w okolicach Pyrzyc. Styl angielski w niewielkiej części trafił też do Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

 

Ogród w stylu angielskim

 

Jak wygląda ogród angielski?

W ogrodach angielskich nie ma całkowicie płaskich powierzchni z równiutko przystrzyżoną trawą. Królują naturalne tereny, które łagodnie wznoszą się i opadają. Jeśli marzą Ci się angielskie ogrody przydomowe i chcesz zaaranżować ogród w takim stylu, nie wyrównuj terenu, wręcz usyp sztuczne nierówności oraz pagórki, które wzbogacą przestrzeń. Zrezygnuj ze strzyżonych szpalerów, czy geometrycznych nasadzeń. Wybierz drzewa, klomby, naturalne żywopłoty, duże trawniki i piękne łąki. W angielskim ogrodzie ścieżki pokryte kamieniami, drewnem i żwirem, snują się między roślinami, a przy nich meble lub ławki ogrodowe. Jeśli chcesz użyć betonu, należy pamiętać, by wyglądał on naturalnie, z nierównościami i by był poprzerastany zielenią. Nie powinno zabraknąć w nim bylinowych, różanych zakątków, krzaków, dużych trawników lub kwietnych łąk. Ogród angielski to nie tylko bujna roślinność i nieregularne rabaty, ale i dodatki — duże zdobione donice, rzeźby, wazony, zakątki ze strumyczkiem, stawem lub oczkiem wodnym. Cały plan ogrodu dobrze, by był nieregularny oraz asymetryczny, bez prostych linii, czy ostrych kątów. Charakterystyczne są tu miękkie łuki, nieregularne kształty i linie oraz malownicze krajobrazy. Twój mały ogród angielski ma wyglądać, jakby został stworzony przez naturę, a nawet jakby był lekko zaniedbany, bo w naturze nie ma kontroli nad wyglądem drzewa na łące czy krzewu na skraju lasu.

 


Polecany artykuł: Fotel wiszący ogrodowy, który najlepszy? Podpowiadamy!


 

Ogrody angielskie

 

Ogród w stylu angielskim — jak dobrać rośliny do ogrodu angielskiego?

Zastanawiasz się, na jakie elementy ogrodu angielskiego się zdecydować i jakie rośliny wybrać? Pamiętaj, że podstawową w ogrodzie angielskim są drzewa, krzewy, duży trawnik. Kwiaty są tylko uzupełnieniem całości nadającym ogrodowi uroku. Posadź rośliny o liściach zróżnicowanych pod względem wielkości i kształtów, nie zostawiając między nimi przerw, jak w naturze. Przy wyższych gatunkach, niech będą niższe, a przy ziemi rośliny okrywowe, tworząc jak najbardziej naturalny krajobraz. Sprawdź, jakie gatunki roślin rosną w okolicy, bo te rośliny przyjmą się dobrze i u Ciebie, ze względu na taki sam rodzaj gleby. Ogrody angielskie to krzewy, kępy kwiatów na murkach, łąki, ale i ogródki ziołowe, mające skłonność do szybkiego rozrastania się i sprawiające bardzo naturalne wrażenie. Angielski ogród powinien prezentować się naturalnie.

 

Meble w ogrodzie angielskim

 

Byliny i zioła do ogrodu angielskiego

Byliny ogrodowe są podstawą angielskiego ogrodu przydomowego. Pięknie pasują tu byliny poduchowate, które tworzą niskie, puchate kępy pomiędzy innymi roślinami i są też ochroną przed chwastami. Wybierz tu macierzankę piaskową, mokrzycę, goździka drobnołuskowego lub skalnicę. Latem i jesienią ślicznie zakwitnie goździk siny, rdest pokrewny, rozchodnik, czy dzwonek karpacki. Do wyższych gatunków, które wzbogacą angielski ogród, należą bratki, fiołki, tulipany, pierwiosnki, konwalie i krokusy. Aranżacja ogrodu w stylu angielskim powinna zawierać zioła, takie jak mięta, rumianek czy tymianek.

 

Róże w ogrodzie w stylu angielskim

Róże występujące w wielu gatunkach to królowe w angielskich ogrodach przydomowych, które cenione są przede wszystkim za powtarzające się kwitnienie oraz liczne odmiany o bujnych liściach, oraz gęstych kwiatach. Warto wykorzystać tu gatunki takich roślin, jak róża francuska, róża damasceńska, czy róża stulistna. Kwiaty kwitną jaskraworóżową barwą i pięknie pachną.

 


Polecany artykuł: Ręczne narzędzia ogrodnicze — co warto wybrać do pielęgnacji ogrodu


 

Rośliny pnące do ogrodu angielskiego

Ogród w stylu angielskim nie obędzie się bez pergoli, płotków i altan wspierających rozmaite pnącza. Na uwagę zasługuje tu róża pnąca, w różnych odmianach. Oprócz niej w angielskich ogrodach pięknie rosną powojniki, które występują w wielu rodzajach, barwach i rozmiarach. Wdzięczną rośliną jest też wiciokrzew o wyjątkowo subtelnych kielichach. Przyjmuje kolory w odcieniach bieli, szkarłatu, żółci i fioletu.

 

Ogród angielski

 

Mała architektura w ogrodzie angielskim

W dawnych ogrodach angielskich poza dużą ilością krzewów znajdowały się liczne elementy małej architektury, jak rzeźby, obeliski, dekoracje ogrodowe, zegary słoneczne oraz piękne donice z najróżniejszymi kompozycjami roślinnymi. Przy alejkach i zarośniętych klimatycznych zaułkach stały ławki z drewna. Czasami ustawiane były meble ogrodowe w całych zestawach. Takie meble pozwalały spożywać rodzinne posiłki na łonie natury. Ważnym elementem dawnych wystrojów angielskich ogrodów były najróżniejsze stylizowane budowle, które miały tworzyć bardziej nastrojową atmosferę. Przypomniały one z wyglądu średniowieczne mury obronne, antyczne ruiny, czy nawet gotyckie świątynie. W ogrodach angielskich bardzo dużo było też rozmaitych elementów związanych z wodą. Mile widziane były naturalne stawy i strumienie, ale przy ich braku licznie powstawały najróżniejszej wielkości oczka wodne, fontanny oraz  kaskady. Dopełnieniem pięknego krajobrazu były urocze kamienne mostki.

 


Polecany artykuł: Bujak ogrodowy — czas na komfortowy relaks w ogrodzie


 

Jak widać, pielęgnacja takiego przydomowego ogrodu w stylu angielskim nie wymaga dużego zaangażowania i powinien być łatwy w pielęgnacji. Najlepiej pozwolić, by rośliny rosły w taki sposób, jak chcą. Ingerować powinno się tylko w sytuacjach, gdzie naprawdę jest to wymagane. Ogród angielski jest po to, by cieszyć się pięknem przyrody, bez dużego wysiłku.

 

Zakątek z ławką w ogrodzie angielskim

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Czym jest ogród wertykalny i jak go założyć? Czym jest ogród wertykalny i jak go założyć?
Palety w ogrodzie — inspiracje, pomysły, zastosowanie Palety w ogrodzie — inspiracje, pomysły, zastosowanie
Altana ogrodowa duża czy mała? Sprawdź najlepsze rozwiązanie Altana ogrodowa duża czy mała? Sprawdź najlepsze rozwiązanie

 

 

Powrót