Jak zaprojektować ogród na działce z dużym spadkiem?

11.06.2023

Pięknie zaprojektowane ogrody to duma właściciela i miejsce przyjemnego relaksu. W przydomowym ogrodzie możesz odpocząć, a także spotkać się ze znajomymi, to także miejsce rodzinnych zabaw i leniwego relaksu w pełnym słońcu. Każdy chciałby mieć ciekawie i funkcjonalnie zaprojektowany ogród. O ile aranżacja ogrodu na płaskim terenie nie sprawia większości problemów, o tyle lokowanie domów na działkach o dużym spadku sprawia, że ogród jest prawdziwym wyzwaniem co do projektowania.

Ogrody na skarpach mogą być trudne do zagospodarowania, jednak posiadają niepowtarzalny urok i odpowiednio zaaranżowane zachwycą jak nic innego. Jeśli zatem interesuje cię zagospodarowanie działki na terenie z dużą różnicą wysokości, sprawdź koniecznie nasz artykuł i nasze pomysły na ciekawe aranżacje ogrodów na stokach.

 

ogród na skarpie

 


W tym artykule:

1. Ogród na stoku — problem aranżacyjny

2. Co zaprojektować na skarpie?

3. Skalniak na skarpie

4. Murki oporowe i tarasy pełne roślinności

5. Oczka wodne i kaskady na skarpach

6. Schody — pokonaj różnicę wysokości terenu!

7. Wykorzystanie spadku terenu — piękne aranżacje, które zachwycą każdego!



 

Ogród na stoku — problem aranżacyjny

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych pomysłów, przyjrzyjmy się temu, jakie problemy aranżacyjne mogą nas spotkać w przypadku ogrodu na stokach. To trudny do projektowania teren działki, zatem warto od razu zorientować się, na co najlepiej zwrócić uwagę.

Projektując ogród na skarpie, pamiętaj, że jest to teren, na którym nie ustawisz niczego. Na terenie ze spadkiem nie możesz ustawić ani mebli do ogrodu, ani elementów małej architektury — przechylone będą przecież całkowicie nieprzydatne. Jeśli chcesz wykorzystać skarpę użytkowo, konieczne będzie odpowiednie ukształtowanie terenu, czyli stworzenie tarasów.

Ze skarpy będzie też spływała woda opadowa, dlatego dobrze jest zadbać o odpowiednie jej odprowadzenie ze stóp stoku, inaczej zbierająca się woda może powodować późniejsze kłopoty.

 

Co zaprojektować na skarpie?

Zakładanie ogrodu na skarpie może okazać się ciekawym wyzwaniem. Pamiętaj, że tam, gdzie Ty możesz widzieć problemy, ktoś inny może widzieć potencjał i nowe możliwości aranżacji ogrodu. W przypadku spadku terenu sprawa jest naprawdę ciekawa.

Nawet jeśli płaski ogród jest łatwy do projektowania, to z czasem może wydawać się nudny i nieciekawy. Z tego względu profesjonalni architekci wnętrz wprowadzają do swoich projektów sztuczne skarpy i nasypy. Jeśli zatem posiadasz takie różnice poziomów na swojej działce, wykorzystaj je!

 

aranżacja ogrodu na działce z dużym spadkiem

 

Skalniak na skarpie

Najprostszym sposobem na zaaranżowanie ogrodu na pochyłym terenie będzie założenie tam skalniaka. Skalniak to taka forma zagospodarowania terenu, w której skały i rośliny tworzą spójną, ciekawą całość. Skalniak będzie wymagał zatem dużych głazów i ciekawych okazów roślin.

Ogród na dużym spadku terenu ze skalniakiem to świetne miejsce na uprawę niskich krzewów iglastych (prym w takich aranżacjach wiedzie kosodrzewina, która dostępna jest aktualnie w różnych odmianach kolorystycznych) oraz traw ozdobnych, a także drobnych roślin typowo sadzonych tylko na skalniakach (do tej grupy należą między innymi sukulenty). Oprócz tego to świetne miejsce na kwiaty (bergenie, żabnice, dąbrówkę rozłogową, funkie) oraz piękne paprocie.

Na pochyłej działce możesz mieć problemy z odpowiednim nawadnianiem terenu. Na dużym spadku woda będzie spływała w dół, często tworząc dla siebie odpowiednie koryta niewielkich strumyczków. Weź to pod uwagę, jeśli stok jest rozległy i różnice poziomów duże.

 

Murki oporowe i tarasy pełne roślinności

Jeśli chcesz wykorzystać skarpę, musisz stworzyć na niej przestrzenie równe, na których ustawisz meble do ogrodu lub małą architekturę. Na stoku najłatwiej osiągnąć to z pomocą murków oporowych i barier oraz tworzenia tarasów, czyli skokowych różnic poziomów. Naturalny spadek terenu dzieli się w takim przypadku tak, by stworzyć coś w rodzaju schodów o bardzo szerokich stopniach.

Taka aranżacja wymaga większych nakładów finansowych, gdyż odpowiednia niwelacja terenu i tworzenie tarasów może wymagać użycia ciężkiego sprzętu, zwłaszcza w wypadku dużych stoków. Zagospodarowanie pozwoli jednak na użytkowe wykorzystanie przestrzeni.

 

Oczka wodne i kaskady na skarpach

Część ogrodu ze skarpą można zaaranżować, wykorzystując wodę w ogrodzie. Nic nie wygląda tak zachwycająco, jak ładnie zaprojektowane oczko wodne z kaskadą. Skarpa do stworzenia kaskady będzie niezbędna, zatem warto przemyśleć taką opcję zagospodarowania terenu, gdy ogród znajduje się na dużym spadku terenu.

Wodna kaskada będzie nie tylko pięknym elementem. Szum spadającej wody będzie działał wyjątkowo kojąco, czym umili relaks w ogrodzie. Ponadto oczko wodne to doskonałe miejsce do hodowania rybek, w tym popularnych i pięknych rybek koi.

 

ogród na stoku

 

Schody — pokonaj różnicę wysokości terenu!

Ogród na dużym spadku terenu wymaga połączenia miejsc z różnych poziomów wysokości. Idealnym pomysłem na taką aranżację będą schody. W ogrodach schody to urokliwe elementy. Mogą być wykonane z drewna, kamienia lub betonowych płyt.

Schody będą koniecznością tam, gdzie zagospodarowanie terenu wymaga połączenia dwóch poziomów. Schody świetnie sprawdzają się w przypadku ogrodów tarasowych.

 

Wykorzystanie spadku terenu — piękne aranżacje, które zachwycą każdego!

Nietypowe ukształtowanie terenu na działce może okazać się podstawą do stworzenia czegoś ciekawego i wyjątkowego. Wyrównanie działki nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Skarpy, stoki, niewielkie wzniesienia i różnice poziomów to duże możliwości ciekawych aranżacji.

Nasze propozycje na ciekawe zagospodarowanie stoków to tylko niektóre pomysły, jakie możesz wprowadzić do swojego ogrodu. Prezentowane rozwiązania możesz łączyć tak, by tworzyć wyjątkowe i niebanalne aranżacje.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie


Jak chronić meble ogrodowe - sprawdzone sposoby na przechowywanie i zabezpieczanie mebli ogrodowych


Co to jest technorattan? Czy jest lepszy od rattanu? Podpowiadamy

Powrót