Jak zbudować domek narzędziowy?

24.02.2021

Mały, zgrabny domek ogrodowy to nieodzowny element wystroju każdej działki oraz przydomowego ogródka. To idealne miejsce na przechowywanie wszystkich akcesoriów potrzebnych do pielęgnacji ogrodu, takich jak: kosiarka, grabie, motyka, piła czy nożyce. To również idealny schowek na ogrodowego grilla, rowery i quady i ulubione miejsce zabawy dzieci.Jeśli masz problem ze zorganizowaniem i uporządkowaniem przestrzeni na działce lub w ogrodzie domek narzędziowy to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie. Drewniana architektura ogrodowa to świetne rozwiązanie na każdej działce. Zastanawiasz się jak zbudować prosty domek na narzędzia?  Mamy dla Ciebie prostą w zrozumieniu i łatwą do wykonania gotową instrukcję. Podpowiemy jak krok po kroku przygotować się do budowy domku narzędziowego, wykonać projekt i całość pracy. 

 

Domki narzędziowe drewniane

 

Domek narzędziowy - projekt

Każdą pracę należny zacząć od przygotowania projektu. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych programów i narzędzi. Wystarczy kartka i ołówek. Przemyśl jaki kształt, wielkość i konstrukcję ma mieć Twój domek narzędziowy. Projekt warto robić bezpośrednio na działce lub w ogrodzie. Dzięki temu unikniesz błędów w obliczeniach i pomiarach. Znajdź odpowiednie miejsce zmierz je, a wymiary przenieś na kartkę. Kolejno naszkicuj bryłę domku i ustal jej wymiary. Te proste czynności pomogą Ci oszacować ilość materiału, jaki będzie potrzebny do budowy. Jeśli projektowanie nie jest Twoją mocną stroną, możesz skorzystać z gotowych szablonów na domki narzędziowe, które znajdziesz w internecie.

Pamiętaj, że decydując się na wykonanie domku według projektu, nie musisz starać się o pozwolenie na budowę, pod warunkiem, że jego powierzchnia nie przekroczy 25 m2. Wystarczy pisemne zgłoszenie - do właściwego miejscowo urzędu lub starostwa - w terminie 10 dni przed rozpoczęciem budowy. Ponadto, jeżeli konstrukcja domku nie jest związana z gruntem, nie musisz płacić za niego podatku.

Drewniany domek do ogrodu

Domek narzędziowy - materiał

Aby zbudować domek ogrodowy, który będzie solidny i wytrzymały, a jednocześnie praktyczny, warto wybrać dobrej jakości materiał. Jaki? Zdecydowanie drewno naturalne.

Najczęściej wykorzystywane jest drewno drzew iglastych: świerka lub sosny. gatunki rodzime tych drzew są łatwo dostępne i dośc tanie. Droższą, ale zdecydowanie wytrzymalszą opcją, będą deski ze świerka syberyjskiego. Drewno z tych drzew, zarówno świerków i sosen rodzimych, jak i zagranicznych, jest jasne, ale w razie potrzeby domek można łatwo pomalować. Zastosuj do tego farbę albo bejcę, wybierz produkty, które nadają się do stosowania na zewnątrz.

Pamiętaj! Jeśli masz pytania i wątpliwości możesz skorzystać z porady naszych specjalistów. Odwiedź sklep Merkury Market i dowiedz się więcej na temat drewna.

Domki narzędziowe blaszane mają często spadziste dachy. Nie jest to przypadek. Dzięki temu zimą na dachu nie będzie zalegał śnieg i niebezpieczny lód. Do ich pokrycia wybierz papę bitumiczną.

 

Pomysł na zbudowanie domku ogrodowego na narzędzia

Budowa domku ogrodowego - jak to zrobić krok po kroku?

Domki narzędziowe drewniane mogą różnić się od siebie rozmiarem, kształtem i użytymi materiałami. W tym artykule znajdziesz instrukcję montażu domku o konkretnych wymiarach konstrukcji, ale oczywiście możesz go zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb. Zapoznaj się z instrukcją, która opowiada, jak powinna przebiegać budowa domku ogrodowego narzędziowego krok po kroku i dostosuj ją do własnych założeń.

Proponujemy Ci wykonacie domku narzędziowego o wymiarach 3m x 4m. Wyznacz obszar na którym ustawisz drewniany domek. Możesz zrobić go narysować na betonowym podłożu lub zaznaczyć przy użyciu sznurka tak by powstał prostokąt o bokach 3x4 - zarys budynku gotowy.

Aby samemu zbudować drewniany domek do przechowywania narzędzi lub do zabawy dla dzieci przygotuj:

  • metr,
  • sznurek,
  • młotek,
  • wiertarkę,
  • zestaw frezów,
  • drabinę,
  • belki na domek ogrodowy w komplecie z frontonem,
  • okno i drzwi,
  • metalowe mocowania,
  • papę bitumiczną,
  • deski podłogowe z legarami,
  • belki na ściany i listwy wykończeniowe.

Aranżacja domków ogrodowych

Krok pierwszy – przygotowanie i montaż legarów

Pracę rozpocznij od właściwego montażu legarów. Zanim przytwierdzisz je do podłoża, nawierć każdy z nich. W tym celu zaznacz na nich punkty w odległości 10 cm od każdego z końców. Przewierć drewno w wyznaczonych punktach. Kolejne punkty wytycz co 50 cm i znów przewierć drewno. W otworach zamontuj śruby. Tak przygotowane legary ułóż na obrysie budynku, który wykonałeś wcześniej. Kolejno na podłodze zaznacz miejsca wiercenia i wykonaj otwory na głębokość 6 cm, następnie włóż w nie korki rozporowe. Przymocuj dwa zewnętrzne legary, a pozostałe belki rozmieść regularnie i równolegle w wytyczonym wcześniej polu. Przytwierdź je do betonu w taki sam sposób jak poprzednie. Teraz możesz ułożyć pierwsze elementy ścianki bocznych bezpośrednio na legarach. Dalej połóż belki, które stworzą podstawę ścian - przedniej i tylnej – w miejscu łączenia wsuń belkę w belkę, następnie wykonaj odpowiednie otwory i połącz konstrukcję ze sobą tak, by zespolić belki z legarem.

Krok drugi – ułożenie podłogi

Układanie elementów podłogowych zacznij w miejscu przy drzwiach. Nie zapominaj o szczelinach dylatacyjnych - w czasie układania pierwszej deski, pozostaw między nią, a ścianą przynajmniej kilka milimetrów odstępu. Jest to dość ważne, aby zostawić tę przerwę dylatacyjną - pozwoli podłodze "pracować", bez odkształceń i puchnięcia. Przybij deskę do legara i do kolejnego panela. Układając kolejne elementy podłogi, pamiętaj o zostawieniu 1 mm wolnej przestrzeni. W ten sposób dokończ resztę podłogi w domku.

Krok trzeci – montaż ścian

Montaż ściany boczne domków drewnianych kontynuuj, aż do wykonania połowy wysokości domku z drewna. W odpowiednim miejscu wstaw okno i dopełnij przestrzeń między ścianą a otworem pozostawionym na wejście do składzika. Kolejno włóż framugę drzwi i dokończ budowę ścian.

Pamiętaj! Drewniany domek narzędziowy warto wyposażyć okno, przez które do wnętrza konstrukcji wpadać będzie światło, potrzebne do praktycznego użytkowania.

Krok czwarty – jak prawidłowo zrobić dach i jakich użyć materiałów?

Pora na najważniejszy etap budowy domku narzędziowego - wsunięcie frontów - tylnego i przedniego. Użyj do tego młotka oraz drewnianego klina. Pozwoli Ci to na idealne wsunięcie i uszczelnienie konstrukcji. Kiedy budynek zostanie złożony dodaj listwy wykończeniowe na ściankach wzdłuż frontonu. Wewnątrz domku, zamontuj listwy wzmacniające konstrukcję. Następnie nałóż jętki (połóż je na frontony). Elementy te przybij gwożdźmi do pozostałej części kontrukcji.

Ostatni krok to budowa zadaszenia. W pierwszej kolejności przybij szalówki. Elementy układaj od przodu domu. Ustaw je tak, by przykrywały krawędź desek. Między kolejnymi elementami zostaw milimetrowy odstęp. Na koniec przybij deski wzdłuż krawędzi bocznych szalówek. Na tak zbudowanym dachu połóż papę bitumiczną. Poszczególne płaty papy powinny na siebie nachodzić (około 20 cm). Ostatni element materiału pokrywa szczyt dachu. Gdy skończysz nakładać papę, przytnij nadmiar materiału oraz zamontuj deski skrajne i wykończeniowe.

Aby samodzielnie zbudować domek, który udekoruje Twój ogród, potrzeba odrobinę cierpliwości i solidnej pracy. Jeśli nie czujesz się mistrzem budownictwa zawsze możesz skorzystać z oferty sklepu Merkury Market i kupić gotowy domek ogrodowy. Znajdziesz tu nie tylko domki drewniane na działkę, domki ogrodowe metalowe i domki ogrodowe plastikowe, ale również altany ogrodowe, pawilony i namioty ogrodowe oraz drewutnie.

 



 

Powrót