Jak zbudować domek ogrodowy

06.03.2021

 

 

Wielu z nas posiada sprzęty, które przydają się w ogrodzie, jednak ze względu na sezonowość prac, wykorzystujemy je tylko w określonym momencie roku. Do ich przechowywania najlepiej sprawdzą się domki ogrodowe. Co to takiego? Zazwyczaj jest to drewniany domek niewielkich rozmiarów mogący mieć formę jak altany ogrodowe, altanki, w której można przechowywać zestawy narzędzi do prac ogrodowych, letnie akcesoria oraz sprzęty (jak na przykład kosiarka), sezonowe ozdoby ogrodowe, a nawet donice ogrodowe czy zestaw zabawek dla dzieci. Zakupić można już gotowe domki ogrodowe plastikowe, domki ogrodowe metalowe oraz najpopularniejsze - domki drewniane na działkę, które można wyposażyć w praktyczne akcesoria do architektury ogrodowej lub dostawić do nich pawilony i namioty ogrodowe, powiększając nawet dwukrotnie ich powierzchnię. W poniższym artykule przedstawiamy jak "krok po kroku" wygląda budowa domku narzędziowego. Zanim budowa domku rozpocznie się na dobre, należy podjąć decyzję, z jakich materiałów chcemy zbudować domek ogrodowy. Drewno świerkowe i sosnowe prezentuje się atrakcyjnie i jest wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych, więc sprawdzi się do budowy domku ogrodowego. Ciekawym pomysłem będzie stworzenie mini wersji domku - idealnej do zabawy dla dzieci. O czym trzeba pamiętać, przystępując do budowy domku z drewna?

 

Domek ogrodowy Agawa

 

Niezbędne narzędzia, produkty i materiały Jak przygotować się do budowy domków drewnianych?

Jeśli w ogrodzie ma stanąć domek narzędziowy, trzeba zgromadzić potrzebne materiały i narzędzia, aby ułatwić sobie pracę. Taras może posłużyć za tymczasowy magazyn produktów i materiałów. Przed przystąpieniem do budowy domku należy dokładnie przemyśleć jego projekt. Warto zastanowić się, jakie sprzęty będą w nim przechowywane, a także jaką powierzchnię ogrodu można przeznaczyć na domek. Na tym etapie musi być podjęta decyzją, czy domek ogrodowy będzie pełnił również funkcję rekreacyjną - można w pobliżu wyznaczyć sferę zabaw dla dzieci z trampoliną ogrodową, zbudować własną plażę lub ustawić tam stolik i leżaki. Teoretycznie domek narzędziowy można postawić samodzielnie, ale dodatkowa para rąk będzie stanowiła solidne wsparcie i skrócenie czasu pracy. Do budowy domku potrzebne będą następujące narzędzia: miarka, młotek, wiertarka oraz prefabrykaty, z których powstanie domek. Przede wszystkim niezbędne do budowy domku będą: deski, legary, listwy wykończeniowe, drzwi, okna oraz papa bitumiczna. W kolejnych etapach będzie potrzebna drabina, frezy do drewna czy metalowe mocowania. Warto skonsultować swój projekt ze znajomymi, którzy mają już takie domki. Możesz udać się do tartaku i sprawdzić, czy będzie w stanie pomóc i przygotować drewno przycięte na wymiar. Szeroki wybór desek dostępny jest również w sklepach z materiałami budowlanymi do domu. Takie domki nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że nie przekraczają dozwolonych wymiarów.

 

przyrządy do rysowania


Krok pierwszy - przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

Zanim powstanie drewniany domek ogrodowy, trzeba odpowiednio przygotować miejsce. Powierzchnia pod domek powinna by wygładzona, ze stabilną, betonową wylewką. Wyznaczamy wymiary - na przykład przy wykorzystaniu sznurka, kredy lub farby, a po wytyczeniu wymiarów pod domek, czas na przygotowanie legarów. Przed ich przymocowaniem należy upewnić się, że są odpowiednio ułożone, w końcu będą one stanowić podstawę konstrukcji. Gdy legary podłogowe i boczne będą gotowe, można wykonać kolejny etap prac, jakim jest montaż podłogi. Układanie drewnianych paneli zaczynamy od miejsca, w którym będzie wejście, stopniowo posuwając się w kierunku wnętrza domku. Po ułożeniu posadzki następnym etapem będzie przybicie poprzecznych belek, czyli ścian budynku.

W toku prac warto zerkać na ogród i kontrolować, by dzieci nie chciały na mini placu budowy zorganizować sobie miejsce do zabawy. Używanie przez nie narzędzi i fragmentów drewna nie będzie bezpieczne.

deski

 

 

Krok drugi - budowa ścian domku

Kiedy konstrukcja posadzki domku jest już gotowa, czas zabrać się za ściany. Pora na zamontowanie poprzecznych legarów, do których stopniowo dokłada się kolejne deski, które będą stanowić ściany domku narzędziowego. W kolejnej fazie prac zajmiemy się montowaniem okna oraz framugi.

 

 

Krok trzeci - montaż części

W momencie, kiedy ściany domku narzędziowego osiągną mniej więcej połowę swojej planowanej wysokości, jest odpowiedni moment, by zamontować okno i zająć się wstawieniem framugi na wejściu. Zamykamy też konstrukcję, dokładając kolejne deski do pożądanej wysokości. Ostatnim krokiem będzie montowanie dachu.



narzędzia

 

Krok czwarty - układanie dachu

Na tym etapie należy wsunąć do konstrukcji frontony- zaczynając od tylnego i starając się maksymalnie uszczelnić konstrukcję. Stopniowo dodajemy kolejne listwy i dodatkowo, od wewnątrz montujemy listwy wzmacniające konstrukcję. Na zbudowany dach układa się papę bitumiczną - bitumiczne pokrycia dachowe. Ten etap montażu wykonuje się od dołu, kierując się do szczytu budowy. Po zakończeniu tej fazy zostaje wykończenie domku i sprawdzenie, czy całość prezentuje się w sposób zgodny z projektem i założeniami.

 

szlifowanie

 

Krok piąty - wykończenie domku ogrodowego

Domek narzędziowy jest już niemal gotowy. Przechodząc dookoła domku ogrodowego i dokładnie sprawdzając, czy wszystkie części konstrukcji i dachu są odpowiednie przymocowane, można dokonać delikatnych poprawek. Jeśli jakieś elementy wymagają dopracowania, z pomocą narzędzi można szybko naprawić błędy. Na tym etapie trzeba także przykręcić zawiasy i wstawić drzwi, można też dodać elementy dekoracyjne i listy wykończeniowe.

 

ciecie desek

 

W ten sposób samemu - krok po kroku, można zbudować domek narzędziowy. Osobom, które nie czują się sprawnie przy pracach budowlanych i DIY, już zadbanie o elementy domku odbierze ochotę na dalsze etapy - dlatego warto zapoznać się z ofertą gotowych zestawów do postawienia domków ogrodowych. Domek narzędziowy może być atrakcją ogrodu - podobnie niczym oczka wodne czy ozdoby ogrodowe może być elementem ozdobnym na działce. Podczas stawiania domu trzeba zadbać o bezpieczeństwo - na placu budowy powinny bawić się dzieci, a taras i ogród należy osłonić przed szkodami, które mogą wyrządzić kolejne etapy montażu. Po zakończeniu pracy koniecznie trzeba sprawdzić, czy pozostawiony materiał nie stanowi zagrożenia dla domowników i zwierząt w ogrodzie.

Po więcej produktów przeznaczonych do montażu domków ogrodowych zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót