Jak zrobić domek dla ptaków

18.04.2021

 

 

Domek dla ptaków, czyli inaczej budka lęgowa daje ptakom możliwość schronienia się przed wiatrem i mrozem oraz drapieżnikami i zagrożeniem. Budki lęgowe w naszym ogrodzie pozwolą ptakom rozmnażać się i bezpiecznie wychowywać pisklęta. Jest to zatem coś znacznie więcej niż karmnik na terenie ogrodu. To także doskonały sposób na naukę przyrody dla dzieci - z pewnością będą zainteresowane, czy ptaszki zamieszkały na Waszej działce. Zastanawiasz się, jak zrobić budkę lęgową dla ptaków? Dowiedz się, jakie kroki podjąć, aby stworzyć odpowiedni dla ptaków domek i jakie materiały czy narzędzia będą Ci do tego potrzebne. Taka budka może do złudzenia może przypominać domki drewniane na działkę - a wykorzystując inne materiały niż drewno, stworzysz mini domki ogrodowe metalowe lub domki ogrodowe plastikowe.

 

https://pixabay.com/pl/photos/wr%C3%B3bel-drzewa-ptak-5861481/

 

Wybieramy materiały do budowy budki

Głównym zadaniem budki lęgowej jest imitowanie dziupli w drzewie, której celem w naturze jest ochrona ptaków przed niekorzystnymi warunkami, między innymi wiatrem i deszczem, jak również przed groźnymi drapieżnikami. Konstrukcja takiego domku jest stosunkowo prosta - potrzebujemy trzech ścian bocznych oraz ściany przedniej (która koniecznie musi mieć otwór wlotowy), poza tym niezbędna jest oczywiście podłoga oraz daszek.

Zanim przystąpisz do pracy

Budki powinny być dostosowane do potrzeb swoich przyszłych mieszkańców - każdy gatunek ptaków ma nieco inne wymagania, dlatego, zanim rozpoczniesz budowę, powinieneś podpatrzeć zachowania ptaków w naturze lub na sąsiednich działkach. W zależności od wielkości ptaka, długość ściany bocznej powinna mieć wymiary między 12 a 20 cm. Wielkość otworu wlotowego na przedniej ściance również musisz dostosować pod kątem ptaków, które zamieszkają w tej budce - z pewnością jednak otwór nie powinien przekraczać 6 cm, aby uniemożliwić drapieżnikom dostanie się do środka.

Wykorzystaj to, co już masz

Jeśli lubisz prace majsterkowanie i architektura ogrodowa jest efektem Twojej wyobraźni, z pewnością część materiałów do budowy budki już masz. Wykorzystaj akcesoria do architektury ogrodowej, deski tarasowe i podesty oraz ozdoby ogrodowe, które pozostały z majsterkowania na działce. Przydatne będą także palisady ogrodowe i ich resztki. Budki lęgowe dla ptaków najlepiej budować z naturalnych materiałów, jak deski świerkowe czy sosnowe - dobrze wykorzystywać lite drewno zamiast sklejek, posłuży znacznie dłużej. Zaleca się, aby budowa była wykonana z desek nieheblowanych - powinny mieć grubość ok. 2 cm, by chronić ptaki przed zimnem oraz nadmiernym hałasem. Nie powinieneś sam zajmować się wykładaniem dna, przez układanie na przykład suchych liści czy trawy, ponieważ ptaki same wybiorą dla siebie najlepszy zestaw. Wymierzone i odpowiednio przygotowane deseczki należy montować wkrętami do drewna lub gwoździami, zamiast łączyć klejem - jego zapach może utrzymywać się bardzo długo i odstraszać przyszłych mieszkańców.

Jeśli własnoręczna budowa domu dla ptaków przerasta Twoje możliwości, możesz skorzystać również z gotowych zestawów, które wystarczy zamieścić na drzewie.

https://pixabay.com/pl/photos/karmnik-budka-drewniany-ptaki-1413070/

 

Budujemy budkę lęgową dla ptaków

Jak zbudować domek dla ptaków? Po zgromadzeniu odpowiednich materiałów należy zacząć od przygotowania ścianki przedniej z otworem wlotowym - do jej wywiercenia najlepiej użyć otwornicy, ale jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, to możesz wykorzystać frez do drewna lub dłuto, a następnie wygładzić brzeg wlotu papierem ściernym. Następnie należy połączyć wszystkie ściany w sposób szczelny, by uniknąć przeciągów i zalewania gniazda wodą (np. deszczem). Zanim rozpoczniesz budowę budki lęgowej, postaraj się, żeby demontaż jednej ze ścianek (na przykład tylnej ścianki) był możliwy - dzięki temu po zakończeniu sezonu, będzie można dokładnie oczyścić wnętrze domku i przygotować go na kolejny rok. Warto też pomyśleć o zamocowaniu listewki, która ułatwi zawieszenie budki lęgowej na drzewie - najlepiej przytwierdzić ją do tylnej ścianki.

Dach i podłoga domku dla ptaków

Dach powinien być nieco dłuższy niż bok deski bocznej, by uchronić wnętrze domu przed zalewaniem - nie musisz nakładać papy, ale warto zaimpregnować go, by nie pęczniał od wody. Ptaki nie lubią intensywnych zapachów, więc staraj się unikać malowania domku, bo może się okazać, że farby skutecznie odstraszą potencjalnych domowników w Twoim ogrodzie. Na dnie budki dla ptaków zrób imitację zagłębienia w gnieździe, poprzez przybicie desek o trójkątnym przekroju, które będzie stanowić ochronę dla jaj przed zgnieceniem.

Z patyczkiem czy bez?

Pamiętaj, aby nigdy nie przytwierdzać patyczka w pobliżu otworu - może się wydawać, że to praktyczne rozwiązanie dla ptaków, ale w rzeczywistości będzie to ułatwiać drapieżnikom dostanie się do wnętrza budki!

https://pixabay.com/pl/photos/ptaki-karmnik-dla-ptak%C3%B3w-szczygie%C5%82-708238/

 

Jak zawiesić budki lęgowe dla ptaków

Wiesz już, jak zbudować budkę, więc teraz znajdź dla niej odpowiednie miejsce w ogrodzie! Jak to zrobić? Większość ptaków lubi przestrzeń, dlatego domki powinny być zawieszone w odległości co ok. 30 metrów (chyba że chcemy, żeby osiedliły się u nas ptaki żyjące w stadach).

Dobrze jest zamieścić budki w miejscach zacisznych, z tyłu działki, w sporej odległości od drogi czy miejsc, gdzie bawią się dzieci. Budka dla ptaków powinna być zamieszczona na wysokości ok. 4 metrów, ale w dość dużej odległości od grubych, poprzecznych gałęzi, na które wejść może kot. Najbezpieczniej jest montować budki do pnia drzewa, a nie gałęzi - ptaki tworząc gniazda, dokładają na dno różne elementy jak trawę, liście czy mech, co zwiększa wagę budek. Budki lęgowe możesz także zawiesić w okolicy oczek wodnych, które będą tworzyć namiastkę naturalnego środowiska, zamieszkiwanego przez ptactwo. Na jednym terenie mogą się znajdować budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków, pod warunkiem, że nie są to drapieżniki, jak np. sowy.

Kiedy zamontować domek dla ptaków?

Domki dla ptaków powinno się wieszać najpóźniej w połowie marca, by dać szansę ptakom na zasiedlenie ich przed okresem lęgowym. By unikać nadmiernego nagrzewania budek, należy je wieszać od strony wschodniej lub południowo-wschodniej.

https://pixabay.com/pl/photos/swoj%C4%85-karmnik-dla-ptak%C3%B3w-podajnika-3956336/

 

 

Remont domków dla ptaków - czy jest konieczny?

Jesienią, po zakończeniu sezonu, zrób porządki - domek należy oczyścić od wewnątrz i przygotować na kolejny sezon (dlatego jedna ścianka powinna być wysuwana!). Należy posprzątać wszystkie odchody i pozostałości gniazda - ściany i dno wyczyść dokładnie miękką szmatką bez użycia detergentów, a dach wystarczy, że wyczyścisz miękką szczotką. Sezon lęgowy kończy się w połowie października, ale nie warto demontować budek na zimę - stanowią one świetną kryjówkę do nocowania dla ptaków. Pamiętaj jednak, że domki lęgowe nie są ozdobą - jeśli chcesz, by Twój ogród zdobiła drewniana budowla, najlepszym pomysłem będą domki ogrodowe.  W takim przypadku możesz zdecydować się na domki drewniane lub wykonane z innych komponentów - jak plastik czy metal.

Po więcej produktów przeznaczonych do zbudowania domków dla ptaków zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.

Powrót