Jak zrobić grill trójnóg?

11.06.2021

Kiedy nadchodzi wiosna i na zewnątrz robi się słonecznie, trudno wyobrazić sobie relaks w ogrodzie bez grillowania w gronie rodziny i przyjaciół. Choć nadal największą popularnością cieszą się tradycyjne grille na węgiel oraz grille gazowe, do łask wracają grille wahadłowe, ze względu na swoją konstrukcję nazywane trójnogami.

Wahadłowe grille ogrodowe składają się zaledwie z kilku elementów – trzech nóg, łączącej je obręczy, kółka umożliwiającego regulowanie wysokości rusztu, łańcucha, korbki do łańcucha oraz ewentualnie paleniska. To, czy grill ogrodowy ma palenisko, zależy wyłącznie od nieindywidualnych preferencji – można oczywiście powiesić ruszt nad ogniskiem, ale palenisko ogrodowe umożliwia korzystanie z grilla w dowolnym miejscu działki.

 

grill wahadłowy

 


W tym artykule:

1. Jakie zalety ma grill trójnóg?

2. Materiały i narzędzia niezbędne do wykonania wahadłowego grilla

3. Grill trójnóg – jak zrobić prosty grill wahadłowy? Instrukcja krok po kroku



 

Jakie zalety ma grill trójnóg?

Grill trójnóg jest przede wszystkim lekki i mobilny – pod warunkiem że do jego budowy zostały wykorzystane elementy stalowe (grill trójnóg może być również żeliwny, ale wówczas poszczególne jego części są ciężkie i trzeba użyć bardzo wytrzymałego łańcucha).

Wahadłowa konstrukcja ma niewielki rozmiar i nie niszczy trawnika, dlatego nie wymaga wydzielenia specjalnego miejsca do grillowania tak jak na przykład stacjonarne grille betonowe. Ważne jest natomiast, aby tego typu grill stawiać wyłącznie na równej i stabilnej powierzchni, dzięki czemu nie wywróci się pod wpływem silnego podmuchu wiatru.

Grillowanie przy wahadłowym grillu stwarza nieformalną atmosferę, ponieważ wieczorem można ustawić go z daleka od domu, usiąść dookoła niego i ogrzać się przy nim tak jak przy ognisku. Wygląda przy tym bardzo stylowo oraz efektownie i ma na tyle prostą konstrukcję, że z łatwością wykonasz go samodzielnie. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

 

Materiały i narzędzia niezbędne do wykonania wahadłowego grilla

Zanim przystąpisz do robienia grilla, przygotuj sobie stanowisko pracy oraz potrzebne sprzęty i metalowe elementy, których listę znajdziesz poniżej:

  • Piła ręczna

  • Farba żaroodporna

  • Ruszt

  • Wiertarka, lutownica lub śruby i nakrętki

  • 3 pręty o grubości minimum 12 milimetrów i wysokości około 1,5 metra

  • 3 krótkie ceowniki o takiej samej długości

  • Płaskownik o grubości około 2 milimetrów i szerokości 1,5-2 centymetrów

  • Metalowe kółko do zawieszenia łańcucha

  • Łańcuch długości 3 metrów

 


SPECJALISTA RADZI!

Do wykonania wiszącego grilla możesz użyć elementów z recyclingu, jednak jeśli się na to zdecydujesz, koniecznie poddaj je obróbce, usuwając z nich łuszczącą się farbę oraz wszelkie nierówności. Do oczyszczenia metalowych powierzchni użyj szlifierki lub papieru ściernego i pocieraj je tak długo, aż będą zupełnie gładkie.


 

Grill trójnóg – jak zrobić prosty grill wahadłowy? Instrukcja krok po kroku

Płaskownik zegnij w taki sposób, aby powstała obręcz o średnicy około 10-12 centymetrów (ważne, aby zmieściło się do niego metalowe kółko). Niepotrzebną część odetnij piłą i zeszlifuj powstały rant, ale pamiętaj o zostawieniu „zakładki”, która posłuży do połączenia dwóch końców obręczy – blaszki skręć ze sobą przy pomocy dwóch śrub oraz nakrętek (otwory wywierć wiertarką). Wystające poza nakrętki fragmenty śrub odetnij.

Teraz zamontuj do obręczy kółko, przy pomocy którego będziesz regulować wysokość rusztu lub paleniska. Może to być na przykład kółko od starego wózka albo zepsutej kosiarki. Najprostszym sposobem, aby połączyć ze sobą te dwa elementy, jest użycie kilkunastocentymetrowej śruby, która będzie przechodzić przez położone przeciwlegle dziury w płaskowniku i środek kółka. Jeśli nie masz takiej długiej śruby, wykonaj z pozostałej części płaskownika uchwyt do kółka. Zanim go przykręcisz lub przylutujesz do środka obręczy, przymocuj do niego kółko (na śrubę i wkręt).

Na tak przygotowanej obręczy w równych odstępach wywierć dziury i przykręć do nich ceowniki, do których przewiercone będą pręty służące jako nogi. Same pręty przewierć na wylot około 5 centymetrów od ich krawędzi, najlepiej wiertłem o szerokości 6 milimetrów. Umieść je w ceownikach i połącz z nimi śrubami o średnicy 5 milimetrów. Pamiętaj, że nogi należy zamocować pod niewielkim kątem, tak aby cała konstrukcja była stabilna.

Grill trójnóg jest już prawie gotowy. Teraz przerzuć łańcuch przez kółko i do jednego z jego końców zamocuj duży hak, na którym robiąc ognisko, będziesz wieszać żeliwny kociołek lub tradycyjny ruszt. Jeśli chcesz, aby ruszt był stabilniejszy, do haka przymocuj trzy krótsze łańcuchy, dzięki czemu stworzysz trzy punkty podparcia. Na koniec zastanów się, do czego będziesz mocować długi łańcuch, aby móc regulować wysokość rusztu nad paleniskiem – na przykład do jednej z nóg przylutuj hak, ale możliwych rozwiązań jest znacznie więcej.

Grill zabezpiecz farbą żaroodporną, żeby w trakcie użytkowania nie niszczył się pod wpływem wysokiej temperatury. Jeśli zamiast grillować nad ogniskiem, wolisz dokupić palenisko ogrodowe, pamiętaj, że powinno mieć ono średnicę około 10 centymetrów większą od samego rusztu.

Brawo! Właśnie udało Ci się samodzielnie zbudować grill wahadłowy. Teraz wystarczy, że dokupisz do niego akcesoria do grillowania, takie jak aluminiowe tacki i specjalne sztućce i możesz już zacząć testowanie swojego nowego grilla. Smacznego!

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak zrobić grilla?


Jaki grill do ogrodu wybrać? Poradzimy!


Majowe grillowanie czas zacząć! Znajdź idealny model grilla!

Powrót