Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Podpowiadamy

04.05.2021
Jak zrobić huśtawkę ogrodową  o drewnianej powierzchni
 

Szukasz pomysłu na aranżację, która umili Ci relaks w ogrodzie? Świetnym rozwiązaniem może okazać się huśtawka ogrodowa i to taka, którą wykonasz samodzielnie. Twoja rodzina na pewno będzie nią zachwycona, a przydomowy plac zabaw który dzięki niej stworzysz, będzie doskonałym uzupełnieniem strefy wypoczynku w ogrodzie. Co więcej, drewniana huśtawka i meble ogrodowe mogą tworzyć spójną całość i ozdobę twojego ogrodu. Sprawdź, jak niewiele potrzebujesz, aby wykonać ją samodzielnie. Przeczytaj nasz krótki instruktaż, który pomoże zbudować huśtawkę krok po kroku. Podpowiemy jakie materiały i narzędzia będą Ci potrzebne.


W tym artykule:

1. Projekt huśtawki.

2. Narzędzia niezbędne do pracy.

3. Wykonanie huśtawki.


 

Jak zrobić huśtawkę ze zwykłych kantówek? Projekt i materiały

Jak zrobić konstrukcję z drewna? Nie jest to wcale nie takie trudne, jak może się wydawać! Zacznij od wykonania projektu, w którym uwzględnisz jej długość, wysokość, szerokość oraz rozmiar siedziska. Określ, ile posiadasz materiału- kantówek, desek -sprawdź ich wymiary oraz zastanów się, jaką wysokość docelową ma mieć huśtawka z kantówek. Nie zapomnij o uwzględnieniu dodatkowych elementów np. śrub -potrzebnych do skręcenia naszej konstrukcji.

Huśtawki ogrodowe i ich wymiary powinny być dopasowane do osób, które będą z nich korzystać – inaczej będzie wyglądać huśtawka ogrodowa dla dzieci, a inaczej taka dla dorosłych. Ta druga może przypominać swoim wyglądem bujaną, drewnianą ławkę.

Podwójna huśtawka ogrodowa z drewna

Huśtawka ogrodowa drewniana – Niezbędne narzędzia i materiały

Kiedy masz już nakreślony projekt, wiesz jak będzie wyglądała drewniana konstrukcja i znasz wymiary huśtawki, którą chcesz zbudować zrób listę niezbędnych narzędzi i materiałów:

  • Kantówki – stanowią podstawę budowy.
  • Łączniki kwadratowe – specjalne do belki z kantówek. Te elementy ułatwiają montaż górnej belki.
  • Wkręty – najlepiej o wymiarach 8×80 mm
  • Siedzisko – możesz użyć oszlifowanej wcześniej i zabezpieczonej lakierem lub farbą deski. Jeżeli nie chcesz aby było drewniane, możesz kupić np. wygodne siedzisko do dla dzieci z tworzywa.
  • Łańcuch – umożliwia zawieszenie siedziska i huśtanie się.
  • Kotwy – stosuje się je, aby ustabilizować huśtawkę w betonowych fundamentach.
  • Zawiesia – to specjalne haki, które montuje się w górnej belce tzw. nośnej. Do nich przyczepia się łańcuch.

Ilość każdego z wyżej wymienionych elementów jest zależy oczywiście od Twojego projektu – czyli tego, jak duża ma być huśtawka ogrodowa, którą planujesz zbudować. Przykładowo do wykonania stelażu dla huśtawki drewnianej o szerokości 200 cm potrzebne są 4 drewniane belki o długości ok. 2,5 metra i średnicy 10 cm.

Przed rozpoczęciem montażu pomaluj belki. Wybierz odpowiedni produkt, pamiętając, że huśtawka ogrodowa, musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych. Farba powinna chronić przed wilgocią, pleśnią, grzybami i szkodnikami.

Produktem do pokrycia huśtawki ogrodowej może być (w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać), lakierobejca, albo farba. Wybierając lakierobejcę zachowamy naturalny kolor drewna oraz wyeksponujemy jego rysunek.  Jeśli preferujesz konkretny kolor lub wolisz jednolite wykończenie zdecyduj się na farbę do drewna.

Huśtawka drewniana - jak zrobić huśtawkę ogrodową z drewna

Czym pomalować elementy drewniane w huśtawce?

Pamiętaj, że każde drewno, które używasz do tworzenia małej architektury ogrodowej narażone jest na czynniki atmosferyczne. Konieczne jest jego wcześniejsze zabezpieczenie. Prace możesz rozpocząć od użycia impregnatu do drewna.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czym pomalować huśtawkę drewnianą, warto rozważyć zastosowanie lakierobejcy ochronno-dekoracyjnej. Produkt ten tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na zarysowania oraz chroni przed słońcem, wodą, śniegiem czy mrozem, co za tym idzie najlepiej zabezpieczy drewno przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Wiesz już, jaki produkt wybrać do malowania drewnianej huśtawki ogrodowej.

Montaż huśtawki ogrodowej z kantówek - krok po kroku

Jeśli masz już gotowy projekt i skompletowane wszystkie materiały, czas na wykonanie huśtawki!

  • W pierwszej kolejności weź belkę, na której będzie zawieszona huśtawka z kantówek. Wymiary belki muszą być dokładnie, ponieważ to właśnie górna belka określa ostateczną wielkość całej konstrukcji – warto wypróbować kantówkę o wymiarach 9 x 9 cm. Najpierw powinno się wymierzyć środek na belce nośnej, a następnie symetrycznie względem tego punktu wyznaczyć miejsca, gdzie będą wykonane otwory o odpowiedniej średnicy oraz rozstawie. Muszą być dopasowane do średnicy gwintu zawiesia. Następnie włóż do nich zawiesia i mocno dokręcamy śruby.
  • Kolejnym krokiem będzie umieszczenie kantówek w miejscu nóg huśtawki oraz dokładne dokręcenie ich wkrętami. 

 

Huśtawki ogrodowe na drzewie - Merkury Market

W każdej instrukcji, opisującej jak zrobić huśtawkę ogrodową, zawsze przewidziany jest krok omawiający stabilizowanie huśtawki np. przy pomocy drewnianych belek.

  • Po przytwierdzeniu czterech nóg przystąp do ustabilizowania całej konstrukcji. Zabezpiecz elementy przed rozsunięciem się, mocując w tym celu elementy zabezpieczające do zewnętrznej części nóg na wysokości około 40–60 cm. Belki powinny być umieszczone z dwóch stron huśtawki. Po ustabilizowaniu dołu konstrukcji należy przystąpić do usztywnienia górnej części huśtawki. Za pomocą wkrętów trzeba zamontować kantówki od góry całej konstrukcji, w odległości około 30–40 cm tuż od końca huśtawki. Powinny być one ułożone w sposób równoległy do dolnych belek. Dodatkowo przy huśtawkach dziecięcych przyda się zawiesie, czyli poręczne haki przeznaczone do tego typu huśtawek, które ustabilizują cały stelaż.

  • Następnie przykręć dwie belki, które mają stanowić tzw. zastrzały. Przymocuj je w tym celu do belki nośnej w dolnej części, a także do wewnętrznej części kantówek, umieszczonych na odległości około 30–40 cm od wierzchołka huśtawki. Przygotowując zastrzały, należy zamontować dwie krótsze belki usztywniające – pod kątem 60 stopni – do belki stabilizującej oraz konstrukcji bocznej. Montujemy je po obu stronach.

  • Ostatni krok to ustalenie wysokości montażu siedziska i zawieszenie go przytwierdzając za pomocą łańcuchów. 


Pamiętaj: upewnij się, że zmontowana przez ciebie drewniana huśtawka została wykonana z dobrej jakości materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom huśtawki.

Powrót