Jak zrobić huśtawkę ogrodową z palet?

15.06.2021

 

Komfortowy relaks w ogrodzie lub na tarasie nie jest możliwy bez mebli ogrodowych.  Podstawowym elementem wyposażenia przestrzeni zewnętrznej jest zwykle zestaw obiadowy (stół i krzesła ogrodowe) lub wypoczynkowy (ława i fotele ogrodowe), jednak trudno wyobrazić sobie działkę rekreacyjną bez takich udogodnień jak leżaki ogrodowe, hamaki lub huśtawki ogrodowe.


W tym artykule:

1. Huśtawka z palet DIY– jakie są jej zalety?

2. Co będzie Ci potrzebne do wykonania huśtawki z palet?

3. Huśtawka z palet DIY - jak ją wykonać krok po kroku?

4. W jaki sposób zawiesić w ogrodzie huśtawkę z palet?

5. Jakie dodatki warto dokupić do huśtawki z palet?


W sezonie wiosennym oraz letnim huśtawki ogrodowe są chętnie używane nie tylko przez dzieci, ale także osoby dorosłe, które spędzają na nich czas, pijąc kawę, czytając książkę lub ucinając sobie popołudniową drzemkę na świeżym powietrzu. Zakup kilkuosobowej huśtawki do ogrodu to jednak spory wydatek, więc jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz zbudować ją samodzielnie.

Brzmi jak spore wyzwanie? Nic bardziej mylnego! Wystarczy jeden cieplejszy weekend, kilka palet, podstawowe narzędzia i odrobina zapału. Masz do wyboru – dać się ponieść własnej kreatywności i wykorzystać dryg do majsterkowania lub wykonać huśtawkę korzystając z gotowego projektu, którego szczegółowy opis znajdziesz poniżej.

Huśtawka z palet DIY– jakie są jej zalety?

Meble ogrodowe wykonane z palet mają zazwyczaj bardzo prostą konstrukcję, ale dają duże możliwości personalizacji, dzięki czemu zwykle wyglądają bardzo oryginalnie. W zależności od tego, jak je wykończysz i jakie dodatki zastosujesz, z łatwością dopasujesz je niemal do każdego stylu wnętrzarskiego – od skandynawskiego, przez boho i rustykalny, aż po industrialny, a nawet glamour. Nic więc dziwnego, że zestawy mebli ogrodowych i ławki ogrodowe z palet można obecnie spotkać w wielu modnych lokalach i ich ogródkach.

Jeśli leży Ci na sercu ekologia, nie bez znaczenia będzie dla Ciebie argument, że meble ogrodowe z palet nie przyczyniają się do wycinki drzew i podlegają recyclingowi, więc jest to rozwiązanie przyjazne naturze. Wyglądają przy tym bardzo swojsko i świetnie komponują się z naturalnym otoczeniem ogrodu, zwłaszcza jeśli do ich ozdoby wykorzystasz poduszki w kolorze beżu lub zieleni.

Co więcej, samodzielnie wykonana huśtawka z palet będzie skrojona na miarę Twoich potrzeb i jedyna w swoim rodzaju, dzięki czemu Twój ogród zyska niebanalny mebel. Do prostych czynności możesz zaangażować starsze dzieci, które (podobnie jak Ty) będą zachwycone, oglądając efekt wspólnej pracy. A jeśli po jakimś czasie uznasz, że pora zmienić wygląd huśtawki, nie zajmie Ci to wiele czasu – wystarczy, że ją pomalujesz oraz wymienisz poduszki na nowe. Nie zapominaj jednak o regularnej impregnacji, dzięki czemu meble z palet posłużą Ci wiele sezonów.

Co będzie Ci potrzebne do wykonania huśtawki z palet?

  • Dwie palety – jedna posłuży jako siedzisko, druga jako oparcie
  • Trzecia paleta lub długa deska, z której wykonasz dodatkowe elementy
  • Szlifierka lub papier ścierny, żeby pozbyć się drzazg i wygładzić powierzchnię palet
  • Długi kawałek liny – na tyle wytrzymałej, żeby była w stanie udźwignąć duży ciężar
  • Wkręty i wkrętarka lub młotek i gwoździe
  • Śruby zakończone oczkiem, nakrętki i podkładki
  • Piła ręczna lub piła tarczowa
  • Impregnat, lakier do drewna lub olej do drewna
  • Pędzel lub wałek malarski do nałożenia impregnatu
  • Emalia do drewnianych powierzchni - jeśli Twoja huśtawka z palet ma być pomalowana
  • Narzędzia pomiarowe: kątomierz i miarka

Huśtawka z palet DIY - jak ją wykonać krok po kroku?

Najpierw przygotuj siedzisko. Dotnij paletę do preferowanej głębokości, po czym dokładnie ją wyszlifuj przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego – ze względu na estetykę i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników powierzchnia powinna być idealnie gładka.

Od palety przeznaczonej do wykonania oparcia huśtawki odetnij dolną, frontową deskę i przylegające do niej klocki, dzięki czemu utworzysz wnękę, w którą wsuniesz siedzisko.

Do połączenia obu palet użyj poprzecznych belek – mogą to być deski odcięte z trzeciej europalety lub jakiekolwiek inne deski. Najpierw ustaw palety w docelowym położeniu (krótsza, służąca jako siedzisko powinna być dosunięta do oparcia w taki sposób, aby wypełniała na głębokość całą wnękę), a następnie skręć je ze sobą używają wkrętów. Do zewnętrznych krawędzi obu palet przyłóż po skosie belki i odrysuj linie cięcia. Po docięciu belek przykręć je do palet – w ten sposób wzmocnisz huśtawkę i przy okazji zyskasz boczne oparcia.

Wyszlifuj wszystkie ostre krawędzi, aby nikt się nie zranił. Następnie huśtawkę zaimpregnuj specjalnym preparatem lub pomaluj farbą do drewna, nadając im kolor pasujący do innych mebli ogrodowych. Dzięki pokryciu palet powłoką ochronną będą one odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcze, śnieg oraz silne promieniowanie słoneczne. Po zaimpregnowaniu lub pomalowaniu huśtawki poczekaj minimum dobę aż całkowicie wyschnie.

W jaki sposób zawiesić w ogrodzie huśtawkę z palet?

Konstrukcja huśtawki ogrodowej DIY jest już gotowa. Teraz zastanów się, jak ją zawiesić. Najprościej jest przykręcić u góry bocznych belek śruby z oczkami i przywiązać do nich linę, którą można zawiesić na grubej gałęzi drzewa lub przygotowanym wcześniej stelażu. Jeśli chcesz, aby huśtawka z palet utrzymała większy ciężar i była bardziej stabilna, wkręty z oczkami umieść także z przodu siedziska i zastosuj dodatkową linę.

Innym rozwiązaniem jest przybicie do pni znajdujących się obok siebie drzew lub zakotwiczonych w ziemi drewnianych słupów poprzecznej belki i zamocowanie w niej haków służących do podtrzymywania liny, na której będzie wisieć huśtawka z palet.

Jakie dodatki warto dokupić do huśtawki z palet?

Aby ogrodowa huśtawka z palet była wygodna w użytkowaniu, musisz położyć na jej siedzisku i oparciu dopasowany rozmiarem materac lub miękkie poduszki. Poduszki ogrodowe można kupić lub uszyć samodzielnie, jednak ich pokrowiec musi być wykonany z odpowiedniej tkaniny, która dobrze znosi deszcz i wilgoć, na przykład z poliestru.

Jeśli huśtawka z palet ma być zacieniona, pomyśl o zamontowaniu zadaszenia - świetnie sprawdzi się rozciągnięty między drzewami żagiel, który ochroni Cię przed słońcem i deszczem.

Do nadania strefie wypoczynkowej przytulnego charakteru wykorzystaj klimatyczne oświetlenie LED oraz ozdoby ogrodowe, takie jak stylowe donice ogrodowe, lampiony lub fontanny ogrodowe.


Zainspiruj się!!!

Huśtawki ogrodowe Relaks w ogrodzie Meble ogrodowe Architektura ogrodowa
Powrót