Jaka szafka pod zlewozmywak?

02.06.2021

Każdy urządza kuchnię względem osobistych upodobań, właściwych zasad funkcjonalności oraz spójności aranżacji kuchni względem innych pomieszczeń w mieszkaniu. Bardzo istotnym elementem każdej kuchni jest zlewozmywak. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie w kuchni bez praktycznego zlewu. Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wymiary zlewozmywaka są niezwykle ważne. Element ten powinien być  dopasowany do szafki pod zlew.
 

Szafka z blatem pod zlew

 

Szafka pod zlewozmywakiem powinna być praktyczna, dopasowana do rodzaju zlewu — jednokomorowego lub dwukomorowego. Jeśli planujesz remont swojej kuchni bądź jesteś aktualnie na etapie wyboru mebli kuchennych i zastanawiasz się, jaka szafka pod zlewozmywak będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza — zapoznaj się z treścią naszego poradnika.


W tym artykule:

  1. Rodzaje szafek pod zlew i ich wymiary

  2. Szafka pod zlewozmywak – budowa

  3. Szafki pod zlewozmywak - jak być na topie?

  4. Zainspiruj się!

 

Szafka zlewozmywakowa - rodzaje oraz wymiary


Szafki kuchenne w sklepach meblowych odnaleźć przeważnie można w standardowych wymiarach. Zwykle szerokości takich szafek mają wymiary: 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm lub 80 cm. Najczęściej wybierane są szafki w rozmiarach 60 cm i 80 cm. Jeśli jednak Twój zlewozmywak jest niestandardowy bądź masz potrzebę zagospodarować więcej przedmiotów na tego rodzaju szafce / blacie, możesz wykorzystać rozwiązanie wykonania szafek pod zlew na wymiar. Szafki pod zlewozmywak mogą być również narożne. Idą w parze z narożnymi zlewozmywakami. Szafki te posiadają odrobinę dłuższy wymiar blatu, ponieważ najczęstsze wymiary takich szafek to 90 cm na 90 cm na 135 cm lub 105 cm na 105 cm na 135 cm.
Szafka kuchenna pod zlewozmywakiem, a dokładniej jej wymiary najczęściej zależą od samego zlewu. W zależności od tego, czy szafkę montuje się pod zlew jednokomorowy czy dwukomorowy - może ona różnić się swoją szerokością. Szafki pod zlew jednokomorowy osiągają szerokość 50 cm, natomiast te pod zlewozmywakiem dwukomorowym muszą posiadać co najmniej 60 cm szerokości. Bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na gotowe zestawy mebli kuchennych. Taki zestaw zawiera przygotowane już i wymierzone blaty do kuchni oraz wmontowany zlewozmywak z wymierzoną i proporcjonalną pod niego szafką.

 

Szafka pod zlewozmywak

 

Jak sam widzisz, to jaką kuchnię wybierzesz ma, niezwykle istotny wpływ na późniejsze funkcjonowanie i praktyczność w kuchni. Niezależnie jednak od tego, czy Twoje szafki będą granitowe, stalowe, czy drewnopodobne - producenci zawsze stosują się do standardowych wymiarów, co ułatwia zakup mebli. Wystarczy zdecydować się na konkretny wymiar szafki i odnaleźć najciekawszą propozycję w sklepie meblowym. Należy jedynie pamiętać, że sam montaż zlewozmywaka jest różnorodny. Nowoczesne meble kuchenne posiadają zlewy nakładane na szafki, zlewy podwieszane oraz te wpuszczone w blat.


Szafka pod zlewozmywak - budowa


Szafka pod zlewozmywak na pozór nie różni się od innych kuchennych szafek, jednak jest kilka rozbieżności, o których warto napisać. Szafka pod zlewozmywak posiada przede wszystkim specjalistyczne elementy, które pozwalają na montaż kuchennego zlewu. Bardzo często spotkać można szafki bez blatu, ponieważ tak zwane zlewozmywaki nakładane w pewien sposób zastępują blat szafek. Po nałożeniu zlewozmywaka na szafkę wpasowuje się go dokładnie w otwór i mocuje na stałe do szafki. Kolejną zauważalną różnicą jest tył szafki - aby umożliwić poprowadzenie instalacji hydraulicznych, tylna ścianka szafki jest zwykle zdemontowana. Rozwiązanie to pozwala na swobodą instalację wszystkich elementów. W przypadku, gdy producent oferuje szafkę z tylną zabudową, można pomyśleć nad samodzielnym demontażem jej. Front szafki pod zlewozmywak jest prawie zawsze dwudrzwiowy. Rzadko spotkać można się z wielkoformatowymi drzwiami, pojedynczymi bądź z drzwiczkami wysuwnymi.

 

Zlewozmywak podblatowy

 


Szafka pod zlew może być narożna lub standardowo prostokątna. Należy zwrócić uwagę, czy wnętrze szafki jest puste - to znaczy, nie posiada żadnych półek. W szafce powinno być odpowiednio dużo miejsca na wpuszczany wewnątrz odpływ oraz rury. Praktycznie jest także umieścić w takiej szafce kosz na śmieci. Podczas zmywania naczyń, można szybko opróżnić talerz z resztek i zachować dzięki temu wyższy poziom czystości. 

 

SPECJALISTA RADZI!
Najczęstsze porady fachowców względem układu szafki pod zlew dotyczą także blatów przylegających. Zlew zawsze jest miejscem, przy którym spędza się większą ilość czasu, opłukując warzywa oraz owoce, czy myjąc naczynia przed włożeniem ich do zmywarki. Dlatego warto zadbać o dostawienie do szafki kolejnego mebla z blatem, aby móc rozłożyć na nim naczynia bądź świeże produkty spożywcze. Z pewnością ułatwi to proces zmywania oraz podwyższy poziom praktyczności w Twojej kuchni.

 

 Nad zlewem natomiast umieść szafki, do których włożysz umyte oraz wysuszone naczynia. Warto zagospodarować je na zastawę, z której korzystasz najczęściej. W tym przypadku zwróć uwagę na wyposażenie mebli kuchennych - warto jest zainwestować w dodatkowe przegrody lub kosze cargo, ułatwiające przechowywanie.
Znaczącą przewagę w dostępności na rynku mają szafki z frontami laminowanymi. Można odnaleźć je w wielu kolorach i wzorach. Ich cena nie należy do najniższych, jednak wybór tych mebli jest ogromny. Fronty pod zlewem w takim wydaniu zakupić można w macie, półmacie oraz połysku. Inną bardzo powszechną opcją są szafki z płyty pilśniowej, pokryte najczęściej folią PCV. Szafki te można zakupić w wielu wariantach kolorystycznych.

 

Elegancka kuchnia

 

Na rynku istnieje wielki wybór mebli kuchennych. Przy ich wyborze pamiętaj, by poszczególne elementy współgrały ze sobą stylem oraz kolorystyką. Do mebli w zabudowie dobrać możesz: krzesła do kuchni i jadalni lub praktyczne narożniki kuchenne. Zachęcamy Cię także do odwiedzenia kategorii: zestawy stół i krzesła kuchnia, na naszej stronie Merkury Market, gdzie oferujemy modne propozycje aranżacji jadalni oraz kuchni.
 

Szafki pod zlewozmywak - jak być na topie?


Najpowszechniejsze fronty kuchenne to te wykonane z drewna dębowego lub bukowego. Meble wykonane z drewna nadają wnętrzom niezwykły klimat, dlatego tak często sięga się po te produkty. Drewno można samodzielnie pomalować na wybrany kolor, wykorzystując specjalne farby do drewna. Minusem takich mebli jest jednak ich utrzymanie - drewno jest niezwykle podatne na ciepło oraz wilgoć, a tych czynników w kuchni nie brak. Dlatego też fronty z tego surowca należy regularnie konserwować.
Przed ostateczną decyzją zakupu szafki pod zlewozmywak, pamiętaj o ustaleniu jej wymiarów, aby wpuszczany w szafkę zlew był idealnie dopasowany do otworu. Kieruj się spójnością w dobieraniu swoich zestawów meblowych, a jeśli chcesz urządzić stylową kuchnię - weź pod uwagę najmodniejsze rozwiązania ostatnich lat, takie jak, chociażby meble kuchenne drewniane lub uniwersalne fronty laminowane.


ZAINSPIRUJ SIĘ !!!

 

Kuchnia - meble Kuchnia - zlewy Kuchnia - baterie Kuchnia - płytki

 

 

Powrót