Jaki materac dla dziecka wybrać? Podpowiadamy, który model sprawdzi się najlepiej

19.04.2021

 

Jakość snu w istotny sposób wpływa na rozwój neurologiczny i układ kostny dzieci. Niemowlę śpi niemal bez przerwy, dwulatek nadal spędza w łóżku kilkanaście godzin dziennie, a starszy maluch powinien przesypiać minimum 8 godzin na dobę. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie kręgosłup naszej pociechy miał odpowiednie podparcie, ponieważ w przeciwnym razie mogą rozwinąć się trudne do skorygowania wady postawy.

Z tego względu już na etapie szykowania pokoju dla nowego członka rodziny warto zainwestować w najlepszy materac do spania. Meble do sypialni, takie jak szafa ubraniowa, szafka nocna, toaletka, komoda z przewijakiem, a nawet samo łóżko dla dziecka schodzą w tej sytuacji na dalszy plan – lepiej zaoszczędzić na wykończeniu wnętrza niż materacu, który wpływa na komfort snu dziecka, jego zdrowie i dobre samopoczucie. Tym bardziej że wyspany i zadowolony maluch przysparza mniej stresu i nerwów swoim rodzicom.

Do wyboru mamy bardzo wiele różnych rodzajów materacy różniących się między sobą wypełnieniem i co za tym idzie właściwościami, na przykład stopniem twardości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując materac do łóżeczka dziecięcego.

Jaki powinien być materac dla dziecka?

Materac dołączony przez sprzedawcę do łóżeczka raczej nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej kupić go osobno, mając pewność, że zapewniamy naszemu dziecku zdrowy sen.

Przede wszystkim dobry materac ma odpowiednią twardość i sprężystość. Kości małego dziecka dopiero się rozwijają, więc muszą mieć solidne podparcie. Zbyt miękki materac go nie zapewni, uniemożliwi też niemowlakowi obracanie się. Z kolei zbyt twardy model wymusi nienaturalne ułożenie ciała i nie zapewni dziecku wygody.

Bardzo ważną cechą materaca jest jego przewiewność. Powinien zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, żeby dziecko nie pociło się z upalne dni. Wypełnienie przepuszczające powietrze utrudnia rozwój bakterii, pleśni i grzybów szkodliwych dla układu oddechowego malucha.

Dobrze, jeśli zewnętrzna warstwa materaca ma właściwości antyalergiczne i antyelektrostatyczne, dzięki czemu nie gromadzi na swojej powierzchni kurzu będącego siedliskiem roztoczy. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i łatwo się uczula, dlatego nie powinna mieć styczności z toksycznymi substancjami. Materace bezpieczne dla zdrowia posiadają specjalne certyfikaty i atesty od Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i Eko-tex.

Zwróćmy też uwagę na łatwość czyszczenia materaca. Dużym ułatwieniem dla rodziców będzie zdejmowany pokrowiec, który nadaje się do prania w pralce. Nie trzeba wówczas używać pod prześcieradło nieprzemakalnej nakładki zabezpieczającej materac przed poplamieniem przez niemowlaka (materace nawierzchniowe).

Rodzaje materacy dla dzieci - modele piankowe, sprężynowe, lateksowe i kokosowe

Materac piankowy

Może być wykonany z różnego rodzaju pianki – poliuretanowej, termoelastycznej, wysokoelastycznej, lateksoidalnej, a nawet w pełni ekologicznej – piankę wytwarza się z surowców naturalnych i olejów roślinnych.

Dobre jakościowo materace piankowe są przewiewne, hipoalergiczne, trwałe i na tyle elastyczne, że po odkształceniu szybko wracają do pierwotnego stanu. Dostosowują się do kształtu ciała, dlatego świetnie nadają się dla noworodków, ale również nieco większych dzieci, które wiercą się przez sen. Ich zaletą jest także stosunkowo mała waga, co ułatwia ich przewożenie i zmianę prześcieradła. Materace piankowe mają zwykle zdejmowany pokrowiec, który nadaje się co prania w pralce.

Materac Bahrain 80/200 Standard H2 (pianka wysokoelastyczna

Materac sprężynowy

Ze względu na sposób pogrupowania sprężyn wyróżnia się dwa rodzaje – materace kieszeniowe oraz bonnelowe.  

Zdecydowanie lepsze dla zdrowia niż materace bonnelowe są modele mające sprężyny zamknięte w kieszeniach, które pod wpływem nacisku pracują niezależnie od siebie. Materace sprężynowe dobrze podtrzymują kręgosłup, mają dużą odporność na odkształcenia oraz wytrzymałość mechaniczną. Nie nadają się jednak dla małych dzieci, zaleca się je raczej dla nastolatków.

 

Sprężynowy materac do łóżka Amsterdam 1000 AA 80/200

Materac lateksowy

Wykonany w całości z lateksu lub posiadający jedną warstwę lateksową, a drugą na przykład z kokosu lub pianki.

Materace lateksowe są bardzo elastyczne i trwałe, zdrowe dla kręgosłupa, hipoalergiczne, biodegradowalne i oddychające – posiadają pionowe kanaliki zapewniające stały przepływ powietrza, dzięki czemu dziecko nie poci się nawet przy bardzo wysokiej temperaturze. Lateks świetnie nadaje się dla małych alergików, ponieważ nie gromadzi kurzu, a przy tym ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wadą materacy lateksowych jest wysoka cena, jednak biorąc pod uwagę ich żywotność, jest to inwestycja, która się zwraca.

Materac kokosowy

Wypełniony matą z naturalnego włókna kokosowego mającą właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Zapewnia dobrą wentylację i nie odkształca się, jednak jest dość twardy, co niekoniecznie spodoba się nieco większym dzieciom. Materace kokosowe często mają kilka warstw, na przykład występują w popularnym zestawianiu gryka- pianka-kokos.

Materac Kokos Medium 2 180/200



Materace dla dzieci w różnym wieku – jaki materac wybrać dla swojej pociechy?

Najtrudniejszy i najważniejszy jest wybór odpowiedniego materaca dla dziecka w wieku niemowlęcym, ponieważ to wtedy najszybciej kształtuje się układ kostny malucha. Na początek świetnie sprawdzi się materac z pianki wysokoelastycznej. Jest on sprężysty, ale pod wpływem ciężaru ciała nie zapada się i szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Odpowiedni stopień twardości i duża elastyczność ma wpływ na prawidłowy rozwój, ale także bezpieczeństwo dziecka, minimalizując ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). 

Zdecydowanie odradzamy natomiast materace wypełnione pianką poliuretanową oraz termoelastyczną. Pianka poliuretanowa ma bardzo małą gęstość, dlatego łatwo się deformuje i gromadzi roztocza. Z kolei materace wykonane z warstwy pianki termoelastycznej są zbyt miękkie, przez co utrudnią niemowlakowi obracanie się oraz nie zapewnią wystarczającego podparcia dla kręgosłupa.

Maluchom nie należy także kupować materaców sprężynowych. Sprężyny odgrywają swoją rolę pod wpływem nacisku, a ten w przypadku dzieci poniżej 6 roku życia jest zbyt mały. Materace kieszeniowe idealnie natomiast nadają się dla nastolatków, ponieważ są bardzo trwałe i nie odkształcają się, więc świetnie zniosą podskoki i inne zabawy w łóżku.

Kiedy nasza pociecha osiąga wiek 2-3 lat zwykle zamieniamy łóżeczko niemowlęce na większe łóżko dla dzieci i po raz kolejny stajemy przed wyborem dobrej jakości materaca, który zapewni komfortowy sen. Przede wszystkim rozmiar materaca musi być dopasowany do wymiaru stelaża łóżka. Niewiele zmienia się natomiast w kwestii zalecanych właściwości – odpowiedni materac dla dziecka powinien być komfortowy, antyalergiczny, elastyczny i przewiewny.

Rodzice często mają też dylemat, jaki materac dla dziecka wieku szkolnym sprawdzi się najlepiej. Optymalnym rozwiązaniem dla 7-latka jest lateksowy materac, który umożliwia przyjęcie fizjologicznej pozycji, zapobiegając pojawieniu się wad postawy. Jest to ten moment, w którym musimy zastanowić się, czy mamy wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby kupić pełnowymiarowe łóżko i materac 80 × 200, którego nie będziemy musieli więcej wymieniać.

Powrót