Jaki styropian dać pod basen przydomowy?

09.02.2021

 

Ogród to miejsce, które ma służyć naszemu wypoczynkowi i w którym mamy okazję spędzić przyjemnie czas na świeżym powietrzu. Nie ma wątpliwości, że jednym z najlepszych sposobów na uatrakcyjnienie relaksu w czasie lata jest korzystanie z dobrodziejstw wody w basenie ogrodowym, nic więc dziwnego, że rozwiązanie to cieszy się ogromnym powodzeniem wśród właścicieli ogrodów. Baseny do kąpieli, bez względu na to, czy są to proste w konstrukcji baseny rozporowe, baseny dmuchane, czy też nawet baseny z hydromasażem SPA, stanowią zawsze niezwykłą atrakcję, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto jednak wiedzieć, że aby komfortowo z nich korzystać, trzeba dobrze przygotować zarówno samo miejsce, w którym stanie basen, jak i podłoże pod niego.

Najlepsze miejsce na basen

Jakie miejsce wybrać pod basen w ogrodzie? Przede wszystkim musi być ono dość zaciszne, a jednocześnie położone niezbyt blisko drzew i krzewów, z których bezpośrednio do wody mogłyby spadać liście. Co więcej, miejsce takie musi być dobrze nasłonecznione. Dzięki temu woda szybciej się nagrzeje, a kąpiące się osoby będą mogły korzystać z dobroczynnego działania promieni słonecznych. W razie potrzeby warto dokupić daszek (baldachim), który będzie osłaniał jedno miejsce basenu lub też cały basen.

mały basen z daszkiem

Dobre miejsce pod basen

Podłoże pod basen w ogrodzie powinno być miękkie, dlatego też producenci basenów zalecają ustawianie zbiorników na trawie. Wydawać by się mogło, że lepszym rozwiązaniem powinna być twarda i równa powierzchnia, jaką zapewniają na przykład kostka brukowa czy płyty chodnikowe lub tarasowe. Nic bardziej mylnego. Trzeba pamiętać, że charakteryzują się one wysoką porowatością, a ponadto zwiększają ryzyko przetarcia niecki basenowej. Złym pomysłem jest również wybór terenu pod basen, na którym znajduje się żwir lub kamienie. Taki materiał nie tylko będzie mocno wyczuwalny pod stopami, ale dodatkowo może w szybkim czasie spowodować uszkodzenia zbiornika.

Jak przygotować miejsce pod basen?

Każdy, kto kiedykolwiek stawiał basen na ziemi, wie, że miejsce, w którym pod stopami wyczuwalne są nierówności czy też kamyki, potrafi znacznie zakłócić komfort użytkowania basenu. Jedynym wyjściem będzie tu zastosowanie izolacji, dzięki której zbiornik nie będzie stał na nierównej ziemi, a do tego uzyskamy szybciej ciepłą wodę. Miejsce, w którym stanie basen, musi być równe, a jednocześnie niezbyt twarde. Powinno też być na tyle gładkie, by nie powodować dyskomfortu w momencie zetknięcia się stóp z dnem zbiornika. Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi nam tu zwykle do głowy, jest styropian. Czy słusznie bierzemy go tak szybko pod uwagę?

basen stelażowy z daszkiem

Zalety i wady styropianu jako podłoża pod basen

Styropian stosowany pod basen ma na pewno kilka zalet. Jest łatwo dostępny i tani. Doskonale izoluje dno basenu od podłoża. Jest odpowiednio twardy, a przy tym lekko elastyczny, dzięki czemu zapewnia duży komfort użytkownikom (przyjemnie chodzi się po dnie). Jednocześnie jednak styropian łatwo się kruszy. Powstałe podczas uszkodzeń okruchy mogą dostać się na powierzchnię wody, a stąd do pompy filtracyjnej, co może skutkować nawet jej przepaleniem. Co więcej, styropian po pewnym czasie ulega odkształceniom, których nie da się naprawić bez konieczności opróżnienia całego basenu.

Co zamiast styropianu pod basen?

Choć izolowanie terenu pod basen styropianem to popularne rozwiązanie, to istnieje równocześnie wiele innych materiałów, które doskonale sprawdzają się w tej roli. Warto zaznaczyć, że miejsce, w którym postawimy zbiornik, nie musi być idealnie równe, ponieważ materiały te dobrze dopasowują się do nierówności. Mowa tu o takich produktach, jak:

  • maty basenowe piankowe,
  • maty basenowe plandekowe,
  • geowłóknina.

 

duży basen ogrodowy na stelażu

Maty piankowe pod basen

Maty piankowe to podkłady pod basen wykonane z miękkiej pianki PVC. To bardzo trwały, a jednocześnie plastyczny materiał, który nie ulega odkształceniom i jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowym atutem mat piankowych jest fakt, iż nie nasiąkają wodą. Fantastyczna forma puzzli pozwala na ułożenie mat o dowolnych kształtach i wymiarach. Co więcej, ich gruba i miękka struktura jest bardzo przyjemna w dotyku, dlatego wiele osób decyduje się na projekt ścieżek prowadzących do zbiornika, po których można chodzić boso. Dodajmy tu jeszcze, że z takich piankowych puzzli można również tworzyć konstrukcje przestrzenne, na przykład domki. Wszystkie te atuty przemawiają za tym, iż maty piankowe idealnie nadają się pod baseny dla dzieci. Po złożeniu basenu na zimę poszczególne elementy maty można rozłączyć i składować jeden na drugim, dzięki czemu nie zajmują one wiele miejsca.

Merkury market największy wybór basenów

Maty plandekowe do izolacji miejsca pod basen

Do wielu zestawów basenowych dołączane są specjalne maty w postaci sztywnej, grubej plandeki. Doskonale izoluje ona teren pod basenem, jest lekka i łatwo się ją czyści. Jej niezaprzeczalną zaletą jest też niska cena. Maty plandekowe dostępne są w rozmiarach dostosowanych do basenów ogrodowych i mają najczęściej kwadratowy lub prostokątny kształt. Wybierając odpowiednią matę, warto pamiętać, że powinno się zostawić około kilku lub kilkudziesięciu centymetrów wolnego miejsca poza obrębem basenu. Zadaniem takiej maty jest nie tylko zabezpieczenie przed przetarciem powierzchni materiału, z którego wykonany jest basen, ale także ochrona przed zabrudzeniem ścian niecki, na przykład podczas deszczu. Dodajmy jeszcze, że im większy teren otaczający basen osłonimy matą, tym mniej zabrudzeń wniesie się do wnętrza zbiornika. Czy mata plandekowa ma wady? Jak każdy produkt. W porównaniu z innymi produktami jest lżejsza i cieńsza. Jeśli pozostawimy duży margines poza zbiornikiem, to plandeka będzie podrywana przez wiatr. Co więcej, chociaż stanowi ona świetną izolację i ochronę, to jednak jeśli basen będzie stał na żwirze czy kamieniach, to będą one wyczuwalne pod stopami.

Geowłóknina pod basen

Na miejsce, w którym stoi basen, można również położyć geowłókninę. To materiał, który stosuje się pod baseny foliowe i który spełnia szereg funkcji:

  • wydłuża żywotność basenu,
  • zmniejsza tarcie folii o powierzchnię,
  • chroni przed przedziurawieniem dna zbiornika,
  • chroni przed pleśnią, trawą i korzeniami.

 

Basen - boisko do koszykówki

Powrót