Jakie drzewa sadzić wzdłuż ogrodzenia?

12.04.2023

Piękne ogrodzenia zdobią działki, chronią mieszkańców i zapewniają im bezpieczeństwo oraz prywatność. Panelowe ogrodzenia lub drewniane płoty mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie, jednak to żywe rośliny wprowadzają wyjątkowy charakter i dynamikę do ogrodów.

Warto sadzić rośliny w ogrodach nawet wtedy, gdy nie posiada się wyjątkowego ogrodniczego zacięcia. Kolorowe kwiaty, ślicznie pachnące krzewy ozdobne lub majestatyczne drzewa to okazy, które ożywią ogród i uprzyjemnią przebywanie w nim. Ciekawe gatunki pojawić się mogą także przy ogrodzeniu. Zobacz, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia warto zasadzić, jakie inne rośliny posadzić wzdłuż płotu oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Jakie drzewa sadzić wzdłuż ogrodzenia?


W tym artykule:

1. Dlaczego warto posadzić rośliny wzdłuż ogrodzenia?

2. Klasyczne żywopłoty — zamiast czy z ogrodzeniem?

3. Drzewa iglaste na żywopłoty

4. Drzewa liściaste na żywopłoty

5. Jakie gatunki nadają się na pojedyncze nasadzenia wzdłuż ogrodzenia?

6. Jakie gatunki drzew posadzić przy ogrodzeniu a jakich najlepiej unikać?

7. Jakie inne rośliny warto posadzić wzdłuż ogrodzenia?



Dlaczego warto posadzić rośliny wzdłuż ogrodzenia?

Atrakcyjne ogrodzenia stanowią zaporę przed intruzami, zwiększają poziom bezpieczeństwa i intymności mieszkańców, jak również zwiększają estetykę. Zwykle ogrodzenia są ażurowe, zatem jeśli wymaga się większego poziomu prywatności, warto przy ogrodzeniu posadzić rośliny.

Ciekawie będą wyglądały zarówno drzewa, jak i krzewy przy ogrodzeniu. Wzdłuż ogrodzenia poradzić możesz też kwiaty. Odpowiednio wysokie rośliny zasłonią widok z ulicy tak, że przechodzący tam ludzie nie będą mieli na widoku ogrodu i przebywających w nim osób. To szczególnie ważne wtedy, gdy w ogrodzie ma się basen lub jacuzzi i wymaga się szczególnej prywatności.

Klasyczne żywopłoty — zamiast czy z ogrodzeniem?

Często rośliny przy ogrodzeniu występują w formie atrakcyjnych żywopłotów, zarówno tych formowanych, jak i nieformowanych, swobodnych. Żywopłoty tworzy się głównie z krzewów ozdobnych, ale w tej roli mogą występować także atrakcyjne drzewa.

Drzewa to wysokie gatunki, które posiadają zwykle rozłożyste korony, ale odpowiednio prowadzone mogą mieć też formę zwartych krzewów.

Drzewa iglaste na żywopłoty

Wzdłuż ogrodzenia posadzić możesz drzewa iglaste. W tej roli świetnie sprawdzą się żywotniki oraz choiny kanadyjskie. Rośliny te poprowadzone mogą być zarówno jako żywopłoty formowane, jak i swobodne nasadzenia o bardziej dynamicznym wyglądzie.

Pielęgnacja roślin wzdłuż ogrodzenia może sprawiać problemy, zatem pamiętaj, by posadzić żywopłoty w odpowiedniej odległości od ogrodzenia. Sadzone w pobliżu ogrodzenia żywopłoty mogą sprawiać problemy z pielęgnacją.

Drzewa liściaste na żywopłoty

Nieco mniej popularne są drzewa liściaste w roli żywopłotów, nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj propozycji dla miłośników takich rozwiązań. Liściastymi drzewami, które idealnie nadają się na żywopłoty, są wiązy. Atrakcyjne odmiany mogą mieć ciekawe wybarwienie liści, zatem możliwe jest tworzenie żywopłotów kolorowych. Wiązy można prowadzić jako żywopłoty formowane.

Żywopłot wzdłuż ogrodzenia może znajdować się tuż przy samym ogrodzeniu, o ile nie sprawia to kłopotów z pielęgnacją roślin. Zwykle w takim rozwiązaniu w czasie formowania tnie się rośliny równo z linią ogrodzenia od strony samego ogrodzenia.

Jakie gatunki nadają się na pojedyncze nasadzenia wzdłuż ogrodzenia?

Jakie gatunki nadają się na pojedyncze nasadzenia wzdłuż ogrodzenia?

Nie zawsze w przypadku ogrodzenia warto posadzić rośliny w formie żywopłotu — czasami sprawdzą się swobodniejsze, pojedyncze nasadzenia niż pełny szpaler wysokich drzew. Drzewa posadzić wzdłuż płotu możesz co kilka metrów. Dzięki temu stworzysz ciekawe tło dla nasadzeń z wnętrza ogrodu, a jednocześnie ograniczysz widok z ulicy na sam ogród.

Na pojedyncze nasadzenia nada się większość gatunków, zarówno liściastych, jak i iglastych. Wybór gatunków i odmian jest duży, zatem w tej kwestii można naprawdę zaszaleć. Wzdłuż ogrodzenia drzewa można posadzić gęściej lub rzadziej, pamiętaj jednak o tym, by sprawdzić przed sadzeniem, jakie maksymalne rozmiary osiąga drzewo tak, by rozrastający się okaz nie przeszkadzał towarzyszowi, ani nie uszkodził ogrodzenia.

Pojedyncze nasadzenia drzew lub solitery (czyli pojedyncze sztuki drzew posadzone bez dodatkowego towarzystwa innych roślin) to ciekawy sposób na aranżację ogrodu, który pozwoli na częściowe osłonięcie widoku, a jednocześnie podniesie estetykę ogrodu i zwiększy jego dynamikę. Kompozycje wzdłuż ogrodzenia mogą mieć też różną wysokość — zwykle najwyższe nasadzenia stosuje się w rogach ogrodu, a niższe przy ogrodzeniu w środkowej jego części tak, by optycznie powiększać przestrzeń, a jednocześnie ładnie zaznaczać jej granicę.

Jakie gatunki drzew posadzić przy ogrodzeniu a jakich najlepiej unikać?

Jest wiele gatunków, które nadają się do sadzenia przy ogrodzeniu. Przed posadzeniem drzew wzdłuż płotu sprawdź jednak konieczne maksymalne rozmiary, jakie może osiągnąć dana roślina. Niektóre gatunki jak np. dęby, to majestatyczne, rozłożyste rośliny, które potrzebują sporo przestrzeni dla siebie, zatem gęste sadzenie ich przy ogrodzeniu już w dość krótkim czasie okaże się złym pomysłem.

Sadząc drzewa przy ogrodzeniu, pamiętaj, by odsunąć się nieco od ogrodzenia tak, by rozrastające się drzewo miało dla siebie odpowiednią przestrzeń, a korzenie rośliny nie uszkodziły ogrodzenia i jego fundamentów. Lepiej od razu zdecydować się na takie gatunki i odmiany, które są nieco niższe, ale nie rozrastają się mocno i nie tworzą wyjątkowo rozbudowanego systemu korzeniowego.

Jakie inne rośliny warto posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Jakie inne rośliny warto posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Drzewa często używane są w przypadku nasadzeń przy ogrodzeniach, jednak nie są jedyną opcją, na jaką można się zdecydować. Zdecydowanie częściej zapada decyzja o tym, by przy płocie posadzić krzewy ozdobne — zwykle są łatwiejsze w utrzymaniu i formowaniu, nie rozrastają się mocno w górę, a ich system korzeniowy nie jest tak rozbudowany, zatem nie ma obaw o uszkodzenie ogrodzenia i fundamentów. Jest to też rozwiązanie trwałe.

Często w roli ozdobnej występują też kwiaty wzdłuż ogrodzenia. W pobliżu ogrodzenia sadzi się zarówno niskie, jak i średnie lub wysokie okazy. Stosuje się rośliny wieloletnie i jednoroczne, a możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele. Wysokie kwiaty będą nie tylko stanowiły atrakcyjny dodatek do ogrodu, ale również zapewnią prywatność mieszkańcom.


ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


Nowoczesne ogrodzenie panelowe — czym są i jak dobrać odpowiednie do stylu domu?


Eleganckie ogrodzenie panelowe, jakie wybrać?


Konserwacja bramy garażowej


 

Powrót