Jakie drzwi do łazienki wybrać? Inspiracje

03.01.2021

Podczas wyboru drzwi do mieszkania, szczególną uwagę należy poświęcić drzwiom łazienkowym. Powinny mieć one atrakcyjny wygląd, ale i być odpowiednio funkcjonalne, zapewniając przy tym odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Drzwi łazienkowe to także istotny element, jeżeli chodzi o wykończenie łazienki w wybranym stylu.

 

Jak dobrać najlepsze drzwi do łazienki i na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru drzwi do łazienki, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim, powinny one dobrze radzić sobie z wilgotnym środowiskiem, które panuje w łazience. Muszą więc wykazywać się dużą odpornością na działanie wilgoci, ale i odpowiednio ją odprowadzać.

Aby zapewnić poczucie prywatności użytkownikom łazienki, drzwi łazienkowe powinny być wyposażone odpowiedni zamek uruchamiany od strony wewnętrznej, przy czym najlepszym rozwiązaniem jest specjalny zamek łazienkowy z blokadą WC nieposiadający klucza, który w nagłym przypadku możemy otworzyć z zewnątrz przy pomocy prostego narzędzia. Aby uniemożliwić zaglądanie do wnętrza pomieszczenia, drzwi łazienkowe często są wyposażone w mleczne lub zmatowione szyby.

 

Drzwi wewnętrzne - Merkury Market

Drzwi łazienkowe – w jaki sposób odprowadzają wilgoć? Otwory wentylacyjne w drzwiach

Jednym z głównych zadań drzwi łazienkowych jest odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje duża wilgotność. Jest to problematyczne zwłaszcza wtedy, kiedy nie posiada okna. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza można uzyskać na kilka sposobów.

 

Kratka wentylacyjna

Stanowi najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, umożliwiając w pełni naturalny przepływ strumieni powietrza przez pomieszczenie.

Wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub metalu i montowana w skrzydle drzwi u samego dołu. Największą wadą kratki wentylacyjnej jest niezbyt atrakcyjny wygląd.

 

Tuleje wentylacyjne

Tuleje wentylacyjne w drzwiach działają na tej samej zasadzie co kratka wentylacyjna. Są to okrągłe otwory, zazwyczaj wykonane w dolnej części drzwi w jednym lub dwóch rzędach, często osłonięte nakładkami o walorze estetycznym. Ich wydajność jest stosunkowo niewielka.

 

Podcięcie wentylacyjne

Takie podcięcie jest wykonywane w dolnej płaszczyźnie drzwi. Tworzy specjalną szczelinę, pomiędzy skrzydłem drzwi a podłogą, co umożliwia prawidłową wentylację w łazience.

 

Szczeliny wentylacyjne

Są one nowoczesnym rozwiązaniem, stosowanym od niedawna. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża efektywność, jeśli chodzi o przepływ powietrza, ponieważ stanowią je delikatne, prawie niezauważalne wycięcia umieszczone aż na 80% szerokości drzwi.

 

Drzwi do łazienki z ościeżnicą

Wykonane są ze stali oraz zabezpieczone przy użyciu systemu galwaniczno-lakierniczego. Dzięki temu są znakomicie dostosowane do pomieszczeń, w których panują trudne warunki, związane ze zwiększonym poziomem wilgotności oraz skokami temperatury. Drzwi z ościeżnicą charakteryzują się dużą trwałością. Są nowoczesną i funkcjonalną alternatywą dla drzwi łazienkowych, wykonywanych z oklein.

Producenci oferują wiele modeli w wielu najróżniejszych barwach. Można znaleźć drzwi w kolorze białym, beżowym, popielatym, antracytowym, a nawet czarnym.

 

Drzwi łazienkowe a funkcjonalność

Przepisy prawa budowlanego wskazują, że drzwi łazienkowe muszą mieć, ze względów bezpieczeństwa, co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości swobodnego przejścia. Niestety, uzyskanie takich wymiarów nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w starszych domach i mieszkaniach, więc niejednokrotnie stosuje się drzwi o rozmiarach mniejszych - nawet 60 cm.

Z uwagi na bezpieczeństwo, drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Nie mogą one utrudniać przejścia ani stykać się z innymi elementami wyposażenia mieszkania. Jest to ważne w przypadku nagłej konieczności wejścia do łazienki. Ciało osoby omdlałej nie może blokować skrzydła drzwi, uniemożliwiając jego otwarcie.

Poza tym, drzwi otwierane do wewnątrz ograniczałyby przestrzeń łazienki a ich skrzydło mogłoby uderzać o elementy jej wyposażenia.

Kolejnym wymogiem, stawianym przez prawo budowlane, jest posiadanie przez drzwi łazienkowe otworów wentylacyjnych o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 0,022/m2.

Aby zapewnić poczucie prywatności użytkownikom łazienki, drzwi łazienkowe powinny być wyposażone odpowiedni zamek uruchamiany od strony wewnętrznej, przy czym najlepszym rozwiązaniem jest specjalny zamek łazienkowy z blokadą WC nieposiadający klucza, który w nagłym przypadku możemy otworzyć z zewnątrz przy pomocy prostego narzędzia. Aby uniemożliwić zaglądanie do wnętrza pomieszczenia, drzwi łazienkowe często są wyposażone w mleczne lub zmatowione szyby.

 

Design drzwi do łazienki

Stylistyka drzwi łazienkowych powinna być ściśle dostosowana do charakteru oraz wystroju mieszkania czy domu, jak również współgrać z pozostałymi drzwiami. Do łazienek nieposiadających otworu okiennego, najlepszym rozwiązaniem będą drzwi ze szklanym wypełnieniem w górnej części skrzydła, co pozwoli na docieranie do pomieszczenia źródła światła zewnętrznego.

W przypadku dużych łazienek doskonale sprawdzą się drzwi pełne. W małych łazienkach polecamy zastosowanie drzwi przeszklonych, które znakomicie doświetlą pomieszczenie. Sprawdzi się to szczególnie, jeśli oświetlenie łazienki jest skąpe.

W łazienkach mogą być montowane drzwi nie tylko otwierane w standardowy sposób, czyli w prawo lub lewo, ale także przesuwne, osadzone na specjalnej szynie i chowające się całkowicie w ścianie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy łazienka znajduje się bezpośrednio za sypialnią.

Bardzo efektowne są drzwi szklane, które są wykonane ze szkła hartowanego. Mogą mieć strukturę gładką, chropowatą i być przejrzyste, matowe, metaliczne, piaskowane lub barwione. Taki model doskonale sprawdzi się w ciemnych łazienkach, doświetlając ich wnętrza. Szklane drzwi są bardzo trwałe i dobrze znoszą wysoką wilgotność.

Szklane drzwi można także osadzić w każdym rodzaju ramy, co znacznie poszerza ich możliwości aranżacyjne.

Taki model drzwi ma także kilka wad. Zalicza się do nich kiepską izolację termiczną i akustyczną, skomplikowany proces czyszczenia oraz stosunkowo wysoką cenę.

Drzwi Annea AN13D12000607 prawe

Najlepsze drzwi do małej łazienki - białe

Zasadą jest, że optyczne powiększenie małego pomieszczenia możemy uzyskać poprzez zastosowanie w nim jasnych kolorów oraz odpowiednio dobranego oświetlenia. Drzwi w kolorze białym wizualnie rozświetlą przestrzeń, będąc jasnym i dobijającym światło elementem.

Dodatkowo, białe drzwi dobrze korespondują z różnymi kolorami, w których może być wykonana ceramika łazienkowa lub inne akcesoria łazienkowe. Znakomitym rozwiązaniem będzie zastosowanie drzwi mocno przeszklonych, doświetlających pomieszczenie.

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić więcej wolnego miejsca w łazience, jest wybór drzwi z lustrem. W małej łazience sprawdzą się także drzwi przesuwne i harmonijkowe, jako że nie zajmują wiele przestrzeni. Drzwi przesuwne całkowicie chowają się w ścianie. Te harmonijkowe zaś składają się do niewielkiego rozmiaru.

Drzwi Annea AN13G09000607 lewe

Jak zamontować drzwi do łazienki?

Poprawne działanie drzwi, uzależnione jest od ich właściwego montażu. Pierwszy krok to bardzo dokładne wymierzenie otworu w murze, w jakim drzwi mają zostać osadzone. Jeżeli mają zostać zamocowane ościeżnice, konieczne będzie uwzględnienie grubości płytek, które mają zostać ułożone na ścianie wraz z odpowiednią warstwą kleju. Należy także ściśle dopasować drzwi łazienkowe do poziomu podłogi, aby podczas ruchu skrzydła nie dochodziło do tarcia. W końcu, linia drzwi powinna wypadać dokładnie w miejscu łączenia podłogi w łazience.

Odpowiedni montaż i wybór drzwi może w znacznym stopniu zaważyć na urządzeniu końcowym i funkcjonalności łazienki w domu, dlatego powinniśmy przywiązać do tego właściwą wagę i nie lekceważyć zasad, jakie obowiązują w tym zakresie. Szeroki wybór drzwi łazienkowych znajdziesz w naszym sklepie Merkury Market. Chętnie pomożemy Ci wybrać te najlepsze.

 

Powrót