Kolejność układania płytek. Co najpierw ściany czy podłoga?

13.12.2021

Jak układać płytki oraz jaką kolejność kładzenia płytek w danym pomieszczeniu zastosować? Niektórzy z profesjonalistów zalecają, aby układanie płytek rozpoczynać od podłogi, dopiero następnie przejść do ścian Czy jest to poprawna idea i jakie uzasadnienie mają fachowcy działający w odwrotnej kolejności? W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat związany z położeniem płytek na podłodze o ścianie. Zdradzimy również, dlaczego warto rozpocząć układanie płytek ceramicznych od ściany znajdującej się najdalej od wejścia.

 

prysznic


W tym artykule:

1. Jakie narzędzia będą przydatne

2. Od czego zacząć?

3. Co pierwsze płytki na podłodze czy na ścianie?

4. Układanie płytek ceramicznych na podłodze

5. Układanie płytek na ścianie

6. Płytki na ścianę bez dolnego rzędu

7. Układanie płytek na podłodze i ścianie krok po kroku



 

Jakie narzędzia będą przydatne

Dobór odpowiednich płytek to jedno, ułożenie ich to druga strona. Jeżeli w planach mamy układanie płytek ceramicznych potrzebujemy także do wykonania tych prac odpowiednich narzędzi oraz materiałów. Do najpotrzebniejszych narzędzi należy zaliczyć:

  • przecinarkę — maszynka służąca do przycinania płytek
  • ściągacz gumowy
  • paca służąca do rozprowadzania zaprawy klejowej po powierzchni płytek
  • szczypce, miara, poziomica, linijka, ołówek, sznur pomiarowy
  • komplet krzyżyków dystansowych (służą do tego, aby dopasowanie płytek z fugą było idealne)
  • domieszki uszlachetniające
  • gumowy ściągacz,
  • zaprawa do spoinowania klejowa i wyrównująca

Oprócz narzędzi potrzebujemy także odpowiednie materiały, które są niezbędne przy tego typu pracach. Należy zakupić między innymi:

  • emulsje — posłuży do gruntowania powierzchni przeznaczonej do układania płytek
  • klej do płytek
  • zaprawa wyrównującą oraz służąca do spoinowania
  • zaprawę klejową

 

płytki dekoracyjne, heksagonalne

 

Od czego zacząć?

Przygotowanie podłoża to podstawa wszelkich prac pod układanie glazury i konkretny układ płytek. Warto sprawdzić za pomocą poziomicy czy mamy równą płaszczyznę do pracy. Do wyrównania podłoża użyjmy wylewkę samopoziomującą. W przypadku ścian będziemy mogli uzyskać efekt gładkiej ściany. Następnie oczyścić z wszelkich nieczystości w tym tłustych plam. Warto pamiętać między innymi o tym, że:

  • nigdy nie rozpoczynamy pracy od docinania płytek.
  • jeżeli widzimy, że zajdzie potrzeba docinać płytki ścienne, powinniśmy je układać od góry do dołu-uchroni nas to przed brzydkim efektem docinania płytek
  • z drugiej strony, jeżeli nie będzie potrzeby, aby docinać płytki, starajmy się je układać od dołu do góry

Zgodnie z obecnymi trendami nie musimy skuwać płytek, aby uzyskać pożądany wzór. Nowe płytki ceramiczne mogą zostać położone na starych płytkach. W takiej sytuacji płytki ścienne powinny mieć szorstką powierzchnię, aby uzyskać pożądane efekty. Odpowiedni stopień szorstkości uzyskamy dzięki zastosowaniu szlifierki.

 

płytki dekoracyjne beżowe

 

Co pierwsze płytki na podłodze czy na ścianie?

Przy układaniu płytek czy to płytki ścienne, płytki podłogowe, płytki drewnopodobne lub płytki wielkoformatowe, powstaje dylemat jak rozpocząć? Niektórzy twierdzą, że jeżeli zaczniemy od wykończenia podłogi, a następnie ścian, to ewentualna wilgoć będzie spływać ze ścian pod wykończenie podłogi, natomiast inni specjaliści są zdania, że przed takim efektem będzie nas chronić dobrze ułożona fuga oraz klej.

 

Układanie płytek ceramicznych na podłodze

Jedną z przodujących metod wśród osób profesjonalnie zajmujących się układaniem płytek w pomieszczeniu typu łazienka, rozpocząć od podłogi. Ta kolejność pozwoli na to, aby płytki podłogowe np. płytki gresowe oraz inne można było wyrównać przy podłożu, dzięki czemu wynikłe krzywizny można zamaskować. Dodatkowym atutem jest ochrona przed pojawiającą się wilgocią i jej przenikanie pod podłogą. Dodatkowe spoiwo w postaci kleju (należy uważać na nadmiar kleju) oraz gładzi natomiast doskonale temu zaradzi. Należy przygotować się do pracy, a ewentualnie pojawiające się na posadzce resztki fugi, w takiej sytuacji płytki można przetrzeć mokrą gąbką w czasie układania.

 

Układanie płytek na ścianie

Wielu fachowców stosuje też odwrotną metodę, aby pierwszej kolejności kłaść płytki ścienne. Eksperci twierdzą, że taki sposób kładzenia płytek, gdzie najpierw kryta jest powierzchnia ściany, bez pierwszego rzędu niejednokrotnie uratował ich przed kuciem płytek. Dzięki wykorzystaniu tej metody unikamy pobrudzenia nowo położonej świeżej posadzki. Z praktycznego punktu widzenia, gdy chcemy wymienić płytki z ułożonej podłogi, będzie to dużo łatwiejsze i nie będzie zachodziła potrzeba kucia płytek ściennych. Dodatkowym atutem przemawiającym za tą kolejnością jest po prostu grawitacja. Fuga spadająca podczas kładzenia płytek ściennych, lepiej, aby spadała na podłoże betonowe niż na ułożone płytki. Zapewni to czystość. Płytki podłogowe częściej ulegają uszkodzeniu, więc w przypadku planowanego remontu łatwiej je skuć stosując tę metodę.

 

płytki dekoracyjne

 

Płytki na ścianę bez dolnego rzędu

Trzecia metoda wśród profesjonalistów to tzw. złoty środek. Kładą oni najpierw płytki ścienne np. płytki ceramiczne na listwie startowej od drugiego rzędu. Następnie, gdy zostaną ułożone płytki podłogowe, na końcu należy ułożyć pierwszy rząd płytek ściennych. Sposób ten jest wybierany przez osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w tego typu pracach. W zależności od wielkości płytek zaletą jest równe ich ułożenie oraz możliwość docięcia do kafelków ułożonych najniżej do krzywizn budynku. Można w ten sposób ułożyć płytki, a następnie w momencie pojawienia się nierówności zamaskować listwą wykańczającą. Będą tym samym mniej widoczne i dopasują się do reszty kompozycji.

Ważne jest również to, aby w przypadku, gdy jedna z płytek odstaje nie korzystać ze zwykłego młotka, gdyż płytka pęknie. Zalecane jest, aby do dobijania płytek do powierzchni gumowym młotkiem.

 

płytki heksagonalne

 

Układanie płytek na podłodze i ścianie krok po kroku

Krok pierwszy

Jeżeli udał się nam już zakup płytek oraz wybraliśmy np. te w kształcie prostokąta, warto wybrać najodpowiedniejszą metodę dostosowaną do naszych umiejętności. Możemy przejść do kolejnych prac polegających na ułożeniu płytek. Prace związane z kładzeniem płytek rozpoczynamy od ściany umieszczonej najdalej od wejścia. Warto wziąć pod uwagę położenia spoin na całej powierzchni.

Krok drugi

Proces kładzenia płytek nie jest trudny, ale wymaga sporo cierpliwości oraz czasu. Klej umieszczamy za pomocą pacy i rozprowadzamy go za pomocą szpachelki. Następnie kleimy i dociskamy płytkę do powierzchni. Możemy ją dobić, wykorzystując gumowy młotek. Aby zachować równe odstępy, wykorzystujemy krzyżyki dystansowe.

Krok trzeci

Przy pomocy poziomicy sprawdzamy, czy płytka jest równo położona. Jeżeli płytka odstaje możemy wykorzystać gumowy młotek i dobić płytkę. Jeżeli natomiast płytka jest za nisko w porównaniu do innych, należy zdjąć płytkę i dodać odpowiednią ilość kleju. Następnie usuwamy z powierzchni resztki kleju.

Krok czwarty

Gdy zaprawa wyschnie, przechodzimy do fugowania. Fugowanie polega na wypełnieniu przestrzeni między płytkami fuga. Zaprawę do fugowania między płytkami nanosimy partiami na powierzchni około 1m2. Najlepiej ukośnie w stosunku do ułożenia spoin. Na dużych powierzchniach możemy wykorzystać ściągacz. Całość nagromadzonej nadmiernie fugi możemy ściągnąć i przetrzeć mokrą ścierką.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2379/1/panel_winylowy_lvt_dab_huntsville_4_2mm_0_3mm_3,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna6xojHR7k5yj-jpg.webp Panele winylowe czy panele laminowane — poznaj różnice i zdecyduj, które lepsze
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2231/1/boazeria_panele_scienne_salon_2540..,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna6tth3h7mpap-jpg.webp Jak pomalować panele ścienne? Jakiej farby użyć? Podpowiadamy
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/85/2209/1/vigo_bialy_pol_-_c,bIp0v5eVo1Tw4Yiqmplna6tqh3Z7kZir-jpg.webp Jak połączyć panele z płytkami bez listwy!
Powrót