Kolorowe wnętrza w stylu pop art — nie przejdziesz obok nich obojętnie!

19.11.2022

We wnętrzu w stylu pop art dominują wyraziste kolory, mocne wzory i ogromna ilość nowoczesnych tworzyw sztucznych. Ten kreatywny, nietuzinkowy i absolutnie zawadiacki styl nie wymaga zbyt wiele pracy, ani wielkich nakładów finansowych, do których przyzwyczaił nas elegancki glamour lub nonszalancki art deco, więc każdy może sobie pozwolić na wykreowanie wnętrza na miarę pop art.

Pop-artowe stylizacje zachwycają stylistów i projektantów wnętrz na całym świecie od ponad 60 lat. Styl nie jest wytworem XXI wieku, towarzyszy nam od dawna, choć to właśnie w ostatnim czasie zyskał prawdziwą popularność. Jeśli masz ochotę na odrobinę szaleństwa zapraszamy w podróż do świata pop-artowych aranżacji. Zobacz, jak możesz skorzystać z tego wyjątkowego stylu i przenieść go do własnego domu lub mieszkania.

 

Jak wykorzystać sztukę popart we wnętrzach? - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Geneza stylu pop art

2. Główne cechy stylu pop art

3. Barwy w aranżacji wnętrz w stylu pop art

4. Styl pop art w aranżacji wnętrz

5. Dekoracje wnętrz w stylu pop-art

6. Wnętrza w stylu pop art — tak czy nie?



 

Wnętrze zaaranżowane w stylu pop-art często wywołuje skrajne emocje. Niektórych zachwyca, innych odstrasza. Jedni twierdzą, że to prawdziwa petarda, która wprowadza do mieszkania optymistyczny klimat, inni uważają, że ten styl przypada do gustu wyłącznie miłośnikom kiczu. Jedno jest pewne, pop-art zyskuje coraz więcej zwolenników i choćby dlatego warto go bliżej poznać i wyrobić sobie o nim własną opinię.

 

kolorowa sofa do wnętrz pop art - Merkury Market

 

Geneza stylu pop art

Pop-art to skrót od popular art, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza sztukę popularną. Terminem tym określano ruch artystyczny zrodzony po II wojnie światowej, opisujący konsumpcję cywilizacji zachodniej. Ogromne znaczenie dla rozwoju tego nurtu miała kultura masowa, pop-art stał się doskonałym odzwierciedleniem konsumpcyjnego stylu życia. Pop art w pełni wykorzystywał surrealizm (popularne karykatury przeniesiono na płótno jako dzieła sztuki) i naturalizm (przedmioty codziennego użytku podnoszono do prezentacji jako sztuki). Ruch bardzo mocno nawiązywał do życia miejskiego i kultury masowej. Lawrence Alloway po raz pierwszy użył tego terminu w Architectural Digest w 1952 roku.

Kierunek ten ugruntował się najpierw w Europie Zachodniej, głównie w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych i zdominował w tym czasie wystrój wnętrz. Niestety, warunki polityczno-gospodarcze, panujące w ówczesnych latach w Polsce, nie sprzyjały rozwojowi tego kierunku. Pop art pojawiał się raczej sporadycznie i nie budził wielkiego zainteresowania. Dla stylu ważne są zarówno intensywne wzory, jak i nietypowe kształty.

 

Główne cechy stylu pop art

Główne cechy stylu pop-art związane są z mapowaniem i przenoszeniem popularnych reklam, kreskówek i ikonicznych obrazów do wystroju wnętrz. Mogą to być meble, ale także ściany i dowolne dekoracje ścienne, np. grafiki wielkoformatowe. Masowo kopiowane zdjęcia ikon popkultury, takich jak Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn można znaleźć we wnętrzu jako obrazy w złoconych ramach, a także wydrukowane na papierze i przyklejone do frontów mebli. Kreskówkowe wzory dobrze prezentują się również na dekoracyjnych poduszkach, kocach, filiżankach do herbaty i kubkach do kawy.

 

Barwy w aranżacji wnętrz w stylu pop art

Wnętrze w stylu pop-art jest niesamowicie kolorowe i niezwykle optymistyczne. Jest pełne soczystych, energetycznych i wyrazistych kolorów. Dużą zaletą jest to, że w tym stylu możesz bawić się zarówno kolorami, jak i kształtami. Kolorystyka zastosowana we wnętrzu w stylu pop-art powinna być odpowiednio zróżnicowana i nasycona. Ponieważ ten styl słynie z zamiłowania do kontrastów, nie zaszkodzi użyć jasnych kolorów ścian, które doskonale uzupełnią inne mocne, wyraziste kolory dodatków. Mocne czerwienie, pomarańcze, soczyste zielenie, wyraziste żółcie i intensywne fiolety dominują w aranżacji pomieszczeń w stylu pop-art.

 

kolorowa sofa - Merkury Market

 

Styl pop art w aranżacji wnętrz

We wnętrzach urządzonych w stylu pop art króluje wyjątkowa stylistyka, łącząca designerskie kształty intensywne kolory. Niezwykle ważną rolę odgrywają tu meble, szczególnie takie o nietypowych, geometrycznych kształtach i kultowych wzorach nawiązujących do dzieł z lat 60.

Pop art to świat komiksów i kreskówek, które pojawiają się jako element dekoracyjny na ścianach lub frontach mebli. Oczywiście im jaśniejsze kolory, tym lepiej. Należy pamiętać, że styl pop-artu uwielbia zwodniczy chaos i nieprzewidywalne kombinacje. Nie może więc obyć się bez plastikowych krzeseł, futrzanych toreb, dmuchanych krzeseł i akcesoriów z kultowym motywem popkultury. Co jeszcze można znaleźć w pop-artowym wnętrzu? Po pierwsze — legendarna ultrawygodna kolorowa sofa w kształcie ust, nietypowe fotele lub pufy, plastikowe krzesła, nieoczywiste stoliki i regały — to w dużym skrócie meble, które są wyznacznikiem wnętrza w stylu pop art.

 

Dekoracje wnętrz w stylu pop-art

Dla stylu pop art ważne jest, aby dodatki do wnętrza były szczególnie wyraziste i przyciągające uwagę. Detale, dekoracje i dodatki w intensywnych kolorach oraz te inspirowane twórczością Andy'ego Warhola będą wręcz idealne. Polecamy wszystkie eleganckie dekoracje: obrazy, świece, ramy, a zwłaszcza grafiki. Poduszki z bohaterami kreskówek, które doskonale oddają styl pop-artowych wnętrz, znajdują się na designerskiej sofie w intensywnym kolorze. Jeśli jesteś właścicielem dużej powierzchni i jednocześnie fanem pop-artu, możesz wykorzystać kolorowe plakaty lub kilka kultowych obrazów, które będą idealną dekoracją dużej ściany.

Tak efektowne wnętrze dobrze prezentuje się na tle wygodnej sofy czy fotela. Nie każdemu podobają się wyjątkowe dekoracje domu, na szczęście wnętrza urządzone w stylu pop-art dają wiele możliwości i pozwalają na zabawę różnymi kolorami, kształtami i wszelkiego rodzaju dodatkami. Jeśli masz dość monotonnych wnętrz i umiarkowanej kolorystyki, ten styl na pewno Ci odpowiada. Wybierz kolorowe wnętrze. Stwórz własną kolorową bajkę i poczuj się w niej komfortowo. Nuda precz! Z drugiej strony, jeśli ta estetyka jest dla Ciebie zbyt odważna, pamiętaj, że czasami wystarczy kilka drobnych dotknięć, aby wprowadzić do pokoju odrobinę szalonego stylu pop-artu. Akcesoria do domu mają niesamowitą moc.

 

wygodna kanapa do salonu - Merkury Market

 

Wnętrza w stylu pop art — tak czy nie?

Styl pop art jest z pewnością kontrowersyjny. Wnętrza w stylu pop art dają się lubić! Choć przemawia z nich konsumpcyjny charakter cywilizacji zachodu, mają w sobie coś, co przyciąga i inspiruje. Sztuka popularna, która mocno odcisnęła się na kanonach kształtując styl pop art, sprawiła, że stał się charakterystyczny i rozpoznawalny. I jak się okazuje, nie tylko miłośnicy kiczu wykorzystują go w swoich stylizacjach. Styl pop art wykorzystywany jest w aranżacji sypialni, salonu, a nawet kuchni. Niebanalne formy, jaskrawe barwy, sztuczne materiały, plastikowe akcesoria, tworzą aranżacje, obok których nikt nie może przejść obojętnie.

 


 

Zainspiruj się!

 

Wnętrza w stylu japandi - połączenie japońskiej estetyki i skandynawskiego minimalizmu


Styl hygge w salonie. Sprawdź jak zaaranżować przytulne wnętrze zgodnie z duńską filozofią szczęścia!


Ikony polskiego designu meble z PRL, które dziś podbijają serca!

Powrót