Kwiaty domowe, które oczyszczają powietrze i ozdobią wnętrze

20.09.2021

Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Żyjemy w świecie wielu zanieczyszczeń, smogu, szkodliwych substancji i alergenów, które bardzo skutecznie odbierają nam dostęp do czystego powietrza i obniżają jakość życia. Szukając sposobu na poprawę jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy, warto rozważyć wyposażenie domu w rośliny oczyszczające powietrze. Dobrze przynajmniej we własnym mieszkaniu móc odetchnąć pełną piersią nie martwiąc się, że przy okazji do płuc dostanie się masa szkodliwych zanieczyszczeń.

Czy wiesz, że są rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze z toksyn? Zastanawiasz się które? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę roślin doniczkowych, które pomogą Ci w oczyszczaniu powietrza w domu, a dodatkowo zdobią komody, regały i półki.

 

Ekspert radzi!

Jakie kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze w domu? Poznaj, wybierz i żyj zdrowiej!

 

Jest wiele roślin doniczkowych, które mogą pomóc Ci w oczyszczeniu powietrza w domu, warto je poznać i dobrze się z nimi zaprzyjaźnić. Posiadanie ich w mieszkaniu przyniesie ze sobą wiele korzyści, które odczujesz zarówno Ty jak i Twoja rodzina.

 


W tym artykule:

1. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

2. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

3. Chamedora wytworna (Chamaedora elegans)

4. Gerbera Jamesona

5. Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

6. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)



Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Zna go chyba każdy z nas, jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych i – co więcej – ma bardzo pozytywny wpływ na nasze otoczenie. Bluszcz pospolity absorbuje formaldehyd, który uznawany jest za jedną z  najczęściej spotykanych substancji, odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza. Opary formaldehydu emitowane są między innymi w spalinach samochodów, motocykli, czy np. samolotów. Bluszcz pospolity skutecznie oczyszcza powietrze z tych niebezpiecznych toksyn, zostało to udowodnione przez naukowców pracujących w laboratoriach NASA. Potwierdzili oni, że roślina należy do najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza wśród roślin doniczkowych.

Ta wyjątkowo elegancka roślina pnąca ma bardzo niskie wymagania jeśli chodzi o uprawę, pielęgnacje i miejsce hodowli. Średnio nasłonecznione miejsce i lekko wilgotne podłoże to idealne warunki do życia i rozwoju. Przy minimalnym nakładzie pracy roślina odwdzięcza się stałą filtracją powietrza w mieszkaniu.


Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Jest rośliną, która podobnie jak bluszcz bardzo często gości w naszych domach. Prezentuje się bardzo dostojnie ustawiona na blacie komody do salonu, komody do sypialni lub komody do przedpokoju. Często ustawiana na blacie biurka w okolicy stanowiska komputerowego, pomaga oczyścić powietrze i pozbyć się z niego szkodliwych formaldehydów i benzenów.

Zielistka rośnie stosunkowo szybko, a jej główna kępa osiąga rozmiary nawet do 45 cm szerokości i wysokości — nieprzelewana i postawiona w jasnym, choć nie słonecznym miejscu, będzie piękną ozdobą domu.

 

Chamedora wytworna (Chamaedora elegans)

Piękna, dostojna i wyjątkowo ozdobna, długowieczna palma bardzo skutecznie usuwa z powietrza, którym oddychamy trichloroetyleny, formaldehydy, benzeny, ksyleny oraz tlenek węgla. Ponadto wspaniale je nawilża i odświeża. Dobrze rośnie w głębi pomieszczeń, w cieniu lub półcieniu, nie lubi zbytniej ekspozycji na słońce. Należy do grupy roślin raczej cieniolubnych. Z tego powodu często wybierana jest jako ozdoba korytarzy lub łazienki. Lubi umiarkowanie wilgotne podłoże i systematyczne zraszanie liści miękką wodą. Chemadora, może osiągnąć nawet do 150 cm wysokości, dostarczając nie tylko niesamowitych walorów estetycznych, ale również spora ilość oczyszczonego powietrza. Chemadora jest rośliną, która doskonale sprawdzi się w sypialni, usuwając szkodliwe substancje i poprawiając komfort snu. Wszystkie te zalety rośliny spowodowały, że jest obecnie jedną z najpopularniejszych palm uprawianych w mieszkaniach.

 

Gerbera Jamesona

W pięknych, kolorowych gerberach kryje się wielka moc, mało kto o tym wie. A warto, bo te niepozorne rośliny mają ogromne możliwości. Są idealne jako ozdoba na meble do sypialni, meble do łazienki, meble do salonu, a nawet meble do biura. Gerbera pomaga usunąć z powietrza szkodliwy dla zdrowia trichloroetylen (biorący się ze środków piorących) oraz benzen. Gerbery wymagają dobrze nasłonecznionego stanowiska, nie nadają się więc do ciemnych łazienek bez okna lub mrocznych korytarzy. Jeśli jednak stworzymy im odpowiednie warunki do życia i wzrostu, odpłacą się nam stokrotnie. Oczyszczą wnętrze mieszkania i pięknie je przyozdobią. Są to bowiem jedne z najbardziej kolorowo kwitnących roślin domowych.


Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Pod tajemniczą łacińską nazwą kryje się nasza uwielbiana, paproć doniczkowa. Jej zalet nie trzeba chyba nikomu prezentować. Ozdobne liście, atrakcyjny wygląd niezwykle skuteczne oczyszczanie powietrza, ale także łatwość w uprawie — to tylko niektóre z nich. Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, aby paproć rozwijała się prawidłowo i cieszyła swym wyglądem i funkcjonalnością. Najważniejsze jest prawidłowe ustawienie. Paproć lubi jasne wnętrza, na jej lokalizację można wybrać, parapet, półkę, komodę, lub kwietnik. Warto przy tym zadbać, by miała odpowiednie warunki do wzrostu. Jak wiadomo, liście paproci rosną dość długie, należy więc dać im przestrzeń, z której będą mogły korzystać. Uwaga! Paprocie nie lubią częstego dotyku, dlatego nie należy ustawiać ich w przejściach lub w bezpośrednim zasięgu dzieci i zwierząt.

Paprocie warto ustawiać w pomieszczeniach, w których na podłogach leży wykładzina lub dywan wykonany ze sztucznych włókien, a ściany wyłożone są tapetą. Paproć powinna stać również w pokojach, w których jest telewizor lub komputer, a także tam w pomieszczeniach dla palaczy, ponieważ doskonale jonizuje powietrze, wzbogacając je w cenne dla zdrowia jony ujemne.

 

Pamiętaj!

Roślina nie jest trudna w uprawie, a odwdzięcza się po stokroć — pochłania bowiem nadmiar formaldehydu, szkodliwe substancje i związki, które mogą być niebezpieczne dla człowieka.

 

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat to kolejny kwiat doniczkowy, chętnie wybierany jako piękna, zielona ozdoba mieszkań. Nie tylko ze względów wizualnych skrzydłokwiat cieszy się tak dużą popularnością. Jest także jednym z gatunków, który posiada umiejętność oczyszczania powietrza.

Skrzydłokwiat to propozycja dla osób szukających roślin oczyszczających powietrze, które jednocześnie będą się zjawiskowo prezentować we wnętrzu. Białe, delikatne kwiaty idealnie współgrają z eleganckim wyposażeniem mieszkania. Na roślinę tę uważać muszą jednak właściciele zwierząt domowych. Niestety trzeba pamiętać, że roślina jest trująca, dlatego najlepiej ustać ją w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Pamiętaj!

Kwiaty w domu to skarb. Warto się nimi otaczać i czerpać korzyści z wzajemnych relacji.

Jeśli Twój dom będzie zielony, możesz być pewny, że powietrze w nim będzie dużo, dużo zdrowsze i czystsze. Kwiaty to dobrodziejstwo wykorzystaj ich moc!


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Komody do salonu
Komody do salonu Witryny i regały Meblościanki do salonu Stoliki do salonu
Powrót