Mały ogród miejski — przytulna strefa wypoczynku

24.06.2022

Ogrody miejskie przeważnie są małe, na co wpływ mają wysokie ceny ziemi, które w miastach wciąż rosną. Duże działki w mieście to wyjątek. Najczęściej znaczną część działki zajmuje sam dom, a do zagospodarowania pozostaje niewielki skrawek terenu. Mała przestrzeń jednak wcale nie przekreśla marzeń o przydomowej zieleni. Jeśli kochasz roślinność, również w mieście możesz mieć swój azyl w postaci własnego ogródka. Jak urządzić mały ogród miejski? Na co zwrócić uwagę przy jego planowaniu? Podpowiadamy!

 

Mały ogród miejski - wykorzystaj pnącza i wieloletnie gatunki roślin

 


W tym artykule:

1. Ogród miejski – cechy

2. Ogród mały, ale funkcjonalny — zalety

3. Małe działki miejskie – w jakim stylu je urządzić?

4. Przy odpowiednim rozplanowaniu, powstanie atrakcyjna całość

5. Wyposażenie w małych ogrodach miejskich – meble do ogrodu

6. Mały ogród miejski – roślinność


Ogród miejski – cechy

Ogrody w mieście obejmują najczęściej niewielkie przestrzenie. Zlokalizowane są zazwyczaj pomiędzy zabudową ustawionych szeregowo domów, czy gęsto umieszczonych domów jednorodzinnych, ze skromnym ogrodem. Zwykle dom zajmuje tu większą część działki, a powierzchnia, która jest do wykorzystania koło domu, ogranicza się często tylko do kilkunastu metrów. Również taki mały ogród warto zagospodarować w taki sposób, by dawał możliwość odpoczynku. Zielony zakątek w mieście wymaga starannego przemyślenia i zaplanowania przestrzeni, tak aby go nie zagracać, a zwiększać optycznie. Odpowiednie zaplanowanie sprawi, że będzie się w nim dobrze wypoczywało, znajdzie się kącik dla dzieci, czy na pobieganie psa. Ważne, by przygotować projekt i dobrze zorganizować posadzenie roślin oraz ułożenie mebli.

 

Mały ogród miejski - wykorzystaj donice na kwiaty

 

Ogród mały, ale funkcjonalny — zalety

Ogród w mieście, nawet ten najmniejszy, z pewnością poprawia komfort życia. Rośliny oczyszczają powietrze, wyciszają uliczny hałas, zwiększają wilgotność i osłaniają od kurzu oraz od spojrzeń przechodniów i wścibskich sąsiadów. Jeśli lubisz uprawiać rośliny, to mały ogród również daje możliwość posiadania wielu efektownych gatunków i odmian. Możesz nawet zaplanować miniwarzywnik w skrzyniach.

Niewątpliwą zaletą małego ogrodu jest to, że nie wymaga tak dużo czasu do pielęgnacji jak te o większych rozmiarach. Niekiedy, nie trzeba nawet kosić trawy, czy grabić liści jesienią.

 

Mały ogród miejski - strefa wypoczynkowa

 

W ogródku można spokojnie odpocząć, jest to zatem idealne miejsce dla osób starszych i zapracowanych. Rodzina składająca się z dorosłych osób skupi się raczej na korzystaniu z wypoczynkowego zacisza. Rodzina z dziećmi znajdzie tu miejsce na malutki placyk do zabawy. Można postawić w nim piaskownicę, czy huśtawkę, albo zjeżdżalnie lub mały domek.

Jeśli Twój ogród posiada wystarczająco dużo miejsca, możesz z przyjemnością urządzić w nim grilla z przyjaciółmi. Jest to świetna okazja do podtrzymania kontaktów i spotkania się z bliskimi!

 

Wypoczynek w małym ogrodzie

 

Małe działki miejskie – w jakim stylu je urządzić?

Styl samego domu ma bardzo duże znaczenie, gdyż na niewielkiej powierzchni wszystko musi do siebie idealnie pasować. Pozwoli to stworzyć atrakcyjną całość. Pamiętaj, że przy małym ogrodzie też można zbudować przytulną i zarazem funkcjonalną przestrzeń.

Przy planowaniu takiego ogrodu trzeba wykazać się jednak nieco większą kreatywnością. Najlepszym i najczęstszym rozwiązaniem w aranżacji miejskich ogrodów, jest bardzo popularny styl minimalistyczny. W przydomowej przestrzeni do minimum ograniczona jest tu liczba dekoracji i innych elementów. Stawia się tu na funkcjonalne rozwiązania, niepozbawione jednak walorów estetycznych. Dobrze sprawdzą się tez ogrody i tarasy w stylu skandynawskim.

 

Mała przestrzeń w ogrodzie też umożliwia wypoczynek

 

Bardzo przytulne i piękne aranżacje ogrodów miejskich organizuje się w stylu retro lub prowansalskim. Stworzenie takiej przestrzeni koło domu sprawia, że ogród zyskuje sporo światła. Wykorzystuje się tu lekkie meble drewniane na przykład w bieli. Dopełnieniem całości są rozmaite atrakcyjne detale, sprawiające, że ogród miejski jest wygodny i piękny.

Dodatkowo, przy odpowiednim zabudowaniu powierzchni, nawet niewielką przestrzeń da się wizualnie powiększyć. Ważna jest tu dbałość o szczegóły i złudzenia optyczne. Można zastosować tu ogrody wertykalne, w których sadzenie roślin jest w pojemnikach na ścianach, zastosować odpowiednie oświetlenie, czy powiesić lustra.

 

Przestrzeń w małym miejskim ogrodzie

 

Przy odpowiednim rozplanowaniu, powstanie atrakcyjna całość

Ogrody miejskie mają najczęściej ograniczoną powierzchnię. Mały ogród miejski trzeba starannie zaplanować i dobrze przemyśleć, gdzie znajdą się jego poszczególne elementy.

Ogród miejski musi posiadać wyznaczone zaplecze gospodarcze, miejsce wyznaczone na śmietniki, czy kompostownik. Nie są to elementy atrakcyjne, ale trzeba je wziąć pod uwagę, by określić ilość miejsca do wykorzystania części wypoczynkowej.

Istotnym elementem w ogrodzie w stylu miejskim jest jego nawierzchnia. Kostka jest bardzo solidna i gwarantuje długoletnią trwałość, jednak zastosuj ja tylko tam, gdzie musisz, np. tylko do podjazdu, bo w małej przestrzeni bruk może działać przytłaczająco. Warto zamiast nadmiaru betonowej powierzchni, postawić na zieleń i zaplanować w tym miejscu trawnik, czy posadzić rośliny, które otoczy biały kamień powiększający optycznie plac w małym ogrodzie.

 

Ogród miejski - docenią go osoby zapracowane

 

Wyposażenie w małych ogrodach miejskich – meble do ogrodu

Strefę wypoczynkową w ogrodach miejskich zazwyczaj stanowi taras, zlokalizowany przy którejś ze ścian. Aby był on komfortowy, konieczne jest jego właściwe zaplanowanie. Nawet posiadając niewielki taras, można ustawić w nim wygodne narożniki lub fotele z miękkimi poduchami. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca, a gwarantują relaks, odpoczynek i miejsce do siedzenia nawet dla większej liczby osób. Dodatkowo, za ich pomocą wizualnie można wyodrębnić strefę relaksu w małym ogrodzie.

W bardzo małych ogródkach warto wybrać lekkie, składane meble, jak leżaki do ogrodu, czy krzesła ogrodowe, zapewniające komfort siedzenia, a gdy zachodzi potrzeba, można je złożyć i zyskać przestrzeń na przykład do zabawy z dziećmi.

W małych ogrodach popularne są meble wielofunkcyjne, pozwalające wykorzystać maksymalnie nawet skrawki terenu do wypoczynku. Idealnie sprawdzą się praktyczne pufy, które można wykorzystać jako siedziska i stoliki. Użyte jako schowki, pozwolą ukryć wiele produktów przydatnych do kącika rekreacyjnego lub do pielęgnacji ogrodu.

 

Wzbogać zielony zakątek o atrakcyjne detale - mały ogród w mieście

 

Mały ogród miejski – roślinność

Zbyt pokaźne, czy gęsto posadzone rośliny mogą zmniejszyć optycznie niewielką przestrzeń działki. Warto posadzić małe drzewa i krzewy wzdłuż ogrodzenia działki dopełniając aranżację wokół domu. Pięknie będą wyglądać nawet niewielkie rabatki o uporządkowanej formie, Czy pnącza na ścianie domu. Osoby zapracowane z chęcią posadzą rośliny wieloletnie, np. trawy ozdobne i formowane, dekoracyjne krzewy, które nie potrzebują dużo uwagi.

Pomysłowe jest sadzenie roślin na pionowych zielonych ścianach, tworząc ściany wertykalne, ogrody pionowe, a nawet budowanie ogrodów na dachu. Przy domu można ustawić rośliny w donicach na pionowych kwietnikach, czy podwieszone na balustradach.

Jeśli masz więcej czasu i chęci, możesz zaplanować w ogrodzie miniwarzywnik- niekoniecznie założony w gruncie, ale w modnych ostatnio drewnianych skrzyniach. Własne warzywa dadzą Ci z pewnością dużo satysfakcji.

 

Rośliny zdobią ogrody miejskie

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Co w trawie piszczy? Czyli najpiękniejsze trawy do ogrodu.


Najlepszy zestaw ogrodowy na przyjęcie w ogrodzie — wybierz idealny komplet mebli razem z nami!


Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie


 

Powrót