Jak zmieścić stół i krzesła w kuchni, jadalni, salonie?

07.01.2022

Stół z krzesłami jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu oraz mieszkania. Kupując komplet mebli obiadowych, nie wystarczy skupić się na ich wyglądzie. Należy także upewnić, że nie zagracą one pomieszczenia, a korzystanie z nich będzie komfortowe i umożliwi przyjmowanie gości. Ile miejsca zajmuje stół i krzesła? Skąd wiadomo, jaka wielkość stołu jest optymalna i jakich odstępów między krzesłami będziemy potrzebować? Co wziąć pod uwagę kupując stół z krzesłami i jak powinien być ustawiony stół? Podpowiadamy!


W tym artykule:

1. Wyznaczanie miejsca na stół i krzesła - czym się kierować?

2. Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami?

3. Jak ustawić stół - rozwiązania do małej kuchni, jadalni i salonu

- Stoły prostokątne versus stoły okrągłe

- Stoły rozkładane

- Opuszczane blaty

4. W jaki sposób wysokość krzeseł dobrać do wysokości stołu?

5. Ile miejsca przeznaczyć na stół i krzesła?



 

Industrialny stół na cztery krzesła HUD T403

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście osobna jadalnia służąca do organizowania spotkań rodzinnych oraz imprez towarzyskich. Mało kto posiada jednak wystarczający metraż, aby wygospodarować w tym celu oddzielne pomieszczenie, co więcej – właściciele mieszkań w blokach często mają problem ze znalezieniem w salonie czy kuchni wolnego miejsca na stół przeznaczony wyłącznie dla domowników.

Stół z krzesłami powinien nie tylko wpisywać się w gust kupującego i tworzyć harmonijną całość z istniejącym już wystrojem wnętrza, ale także zapewnić wygodne korzystanie z innych mebli oraz swobodne wstawanie i poruszanie się po salonie czy jadalni. Jedynie biorąc pod uwagę jednocześnie względy estetyczne oraz praktyczne, zyskasz pewność, że podejmujesz dobrą decyzję, a sam stół posłuży Ci długie lata.

 

Stół 40 Country o rozmiarze blatu 140-214 dąb stirling/sosna andersen + 4 krzesła

 

Wyznaczanie miejsca na stół i krzesła - czym się kierować?

Zacznij od sprawdzenia, jaką ilością miejsca na stół i krzesła do salonu czy jadalni dysponujesz. Jeśli w pokoju znajdują się już inne meble, sprawa jest prosta, ponieważ wystarczy pomierzyć wolną przestrzeń przeznaczoną na strefę jadalną. W przeciwnym razie należy przygotować projekt uwzględniający wielkość poszczególnych elementów wyposażenia, takich jak sofa czy szafka RTV pod telewizor i to na nim bazować, wykonując obliczenia.

Jeśli nie jest to konieczne, nie dosuwaj stołu do samej ściany jadalni. Dlaczego? W ten sposób możesz ją pobrudzić, a nawet uszkodzić. Takie ustawienie stołu sprawia również, że na co dzień dostęp do części blatu jest utrudniony, a w przypadku większej ilości gości mebel trzeba każdorazowo odsuwać. Ponadto, pomieszczenie wydaje się wówczas mniejsze niż w rzeczywistości, nie wspominając już o konieczności przechowywania w innym pokoju dodatkowych krzeseł.

Stół i krzesła do kuchni czy salonu zdecydowanie najlepiej jest ustawić w takim miejscu, żeby nie wyglądały jak przypadkowe meble tylko dopełnienie przemyślanej aranżacji wnętrz. Stół i krzesła można wyeksponować, stawiając cały komplet na środku pokoju lub umieścić w strefie jadalnej. Projektanci wnętrz często używają stołu do podzielenia otwartej przestrzeni dziennej na część kuchenną i wypoczynkową.

 

Elegancki zestaw obiadowy stół i krzesła Artur 1+6 ST715 I KR648 biały połysk SAFARI PIK 14

 

Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami dla jednej osoby (a więc na każde krzesło, również krzesło dla dzieci) powinno przypadać 60 cm krawędzi blatu, ponieważ taka przestrzeń umożliwi swobodne poruszanie rękami podczas spożywania posiłków (z czego około 45 cm to standardowa szerokość samego krzesła do jadalni i do kuchni). Stół kwadratowy przeznaczony dla czterech osób powinien więc mieć wymiary minimum 60x60 cm, a w przypadku stołu prostokątnego będzie to 120x80 cm. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe i zapewnia dodatkowe miejsca siedzące po krótszych bokach stołu, więc sprawdzi się również w przypadku 6-osobowej rodziny.

Równie ważna jest szerokość, jaką powinien mieć blat stołu. Do jednej osoby potrzebne jest około 40 cm liczone w głąb blatu, dlatego stoły do jadalni i do kuchni są szerokie na co najmniej 80 cm, choć zwykle jest mają 90-100 cm. Uwagę należy zwrócić nie tylko na wielkość mebla, ale też na wolną przestrzeń wokół niego – zalecana odległość od ściany czy innych mebli wynosi 75 cm, natomiast niezbędne minimum na odsunięcie krzesła i swobodne wstanie to 60 cm.

Biorąc powyższe wytyczne pod uwagę, przyjmuje się, że przy stołach długich na 120 cm stawia się 4-6 krzeseł, natomiast do dużego stołu do jadalni liczącego 220-240 cm długości potrzebne będzie 8 do 10 krzeseł.

 

Stół Bari dąb naturalny

 

Jak ustawić stół - rozwiązania do małej kuchni, jadalni i salonu

Stoły prostokątne versus stoły okrągłe

Stół okrągły może zdobić zarówno klasyczne, jak i nowoczesne wnętrza, ma też tę niewątpliwą zaletę, że ułatwia prowadzenie rozmowy między osobami, które nie siedzą obok siebie. Zajmuje jednak znacznie więcej miejsca niż stoły kanciaste i nie można ustawić go w narożniku, więc nadaje się raczej do przestronnych pomieszczeń, zwłaszcza zbudowanych na planie kwadratu.

Stoły rozkładane

W małym salonie lub jadalni świetnie sprawdzi się rozkładany stół z krzesłami. Na co dzień rozmiar takiego mebla jest kompaktowy, natomiast w razie potrzeby w zależności od mechanizmu rozkładania użytego w danym stole jego blat można powiększyć nawet dwukrotnie. Kupując stół rozkładany, trzeba się jednak zorientować, ile miejsca potrzeba po jego rozłożeniu i czy wokół stołu nadal będzie można się swobodnie poruszać.

Opuszczane blaty

Aby w wybranym pomieszczeniu zmieścił się kącik jadalny, czasem trzeba zrezygnować ze standardowych rozwiązań. Problem ten dotyczy zwłaszcza kawalerek. Ciekawym pomysłem są montowane do ściany blaty, które opuszcza się jedynie na czas posiłku. Są one dostępne w różnych wymiarach i żeby służyły jako tymczasowy stół, wystarczy dostawić krzesła lub stołki, a w przypadku gości należycie nakryć.

Co istotne, to nie tylko od metrażu pomieszczenia, ale w dużej mierze również od właściwego rozmieszczenia mebli zależy, na jakiej wielkości stół możesz sobie pozwolić. Czasem warto też pójść na ustępstwa i na przykład zamiast ozdobnej witryny zdecydować się na większy stół, przy którym wygodnie zasiądzie cała rodzina.

 

W jaki sposób wysokość krzeseł dobrać do wysokości stołu?

Jeśli krzesła kupujesz osobno, weź pod lupę ich wysokość. Optymalna odległość pomiędzy siedziskiem a blatem wynosi 30 cm, jeśli więc blat znajduje się na wysokości 75 cm, to siedzisko powinno być oddalone od podłogi na maksymalnie 45 cm. Można też wykonać prosty test, sprawdzając czy siedzący bez problemu wsunie się pod stół, jeśli na kolanach siedzącego będą leżały jego ręce.

Tyle odnośnie wygody. Z kolei ze względów estetycznych nie należy wybierać krzeseł, które będą sięgały znacznie ponad blat stołu, ponieważ osiągnięty w ten sposób efekt wizualny może znacznie odbiegać od zamierzonego.

 

Stół i krzesła Belveder dąb stirling

 

Ile miejsca przeznaczyć na stół i krzesła?

Przykładowo, planujesz kupić prostokątny stół o wymiarach 120x80 cm. Ile łącznie potrzeba miejsca na stół i krzesła? Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne, minimum 240x200 cm. Przy takim stole z pewnością stanie sześć krzeseł, przy czym odległość między krzesłami zależy od ich szerokości.

I odwrotnie: Twoja strefa jadalna ma powierzchnię całkowitą 320x210 cm. Zakup jakiej wielkości stołu powinieneś rozważyć? Po odjęciu 60 cm na krzesła z każdej strony okaże się, że wystarczy Ci miejsca na stół o długości dwóch metrów i szerokości 90 cm.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

 Jak udekorować stół na urodziny dziecka? Sprawdź nasze ciekawe propozycje i wyjątkowe rozwiązania! Jak udekorować stół na urodziny dziecka? Sprawdź nasze ciekawe propozycje i wyjątkowe rozwiązania!
Aranżacje 2022! Na jakiej wysokości lampa nad stołem? Aranżacje 2022! Na jakiej wysokości lampa nad stołem?
Jakie krzesła do drewnianego stołu — przedstawiamy ciekawe propozycje Jakie krzesła do drewnianego stołu — przedstawiamy ciekawe propozycje

 

Powrót