Najlepsze kabiny prysznicowe - jakiego typu kabiny pasują do Twojej łazienki?

21.12.2020

 

W porównaniu z wanną, kabiny prysznicowe są dużo bardziej praktyczne. Ich używanie gwarantuje oszczędność czasu (raczej trudno jest się w nich wylegiwać) oraz pieniędzy, ponieważ znacznie ograniczamy codzienne zużycie wody. Aby jednak kabina dobrze spełniała swoją rolę i służyła nam jak najdłużej, musi być dostosowana zarówno do naszych preferencji, jak i metrażu łazienki. O ile w dużych salonach kąpielowych mamy niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, o tyle w tych mniejszych trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które w dużym stopniu wpłyną na nasz wybór.

Kabina Xena 80x100x195 czyste chrom

Kabina prysznicowa – jaką wybrać?

Punktem wyjścia do dokonania odpowiedniego wyboru jest przygotowanie planu nowej łazienki i wyznaczenie optymalnego miejsca na kabinę prysznicową. Najpopularniejsze są narożne kabiny prysznicowe, jednak możemy ustawić je również w taki sposób, aby przylegały tylko do jednej ściany lub zdecydować się na model wolnostojący. Najtańszą opcją jest umieszczenie prysznica we wcześniej przygotowanej w tym celu wnęce – wystarczy wówczas dokupić drzwi frontowe i zastanowić się, czy wolimy korzystać z brodzika czy zrezygnować z niego na rzecz odpływu liniowego.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca pora zastanowić się nad samą kabiną – jej rozmiarem i kształtem, konstrukcją i sposobem otwierania, a także ewentualnymi zdobieniami. Pamiętajmy, że najważniejsze jest solidne wykonanie. Tania kabina po kilku latach może nadawać się do wymiany, co będzie generować nieprzewidziane koszty.

Kabina prysznicowa optymalnej wielkości

Jeśli tylko pozwala nam na to metraż łazienki, najbardziej oczywistym wyborem będzie kabina prysznicowa o wymiarach 90x90 centymetrów. Nieco mniej wygodny, ale nadal funkcjonalny jest model 80x80cm, natomiast zdecydowanie odradzamy kabinę w rozmiarze 70x70 cm ze względu na niezbyt komfortowe użytkowanie – zwłaszcza w przypadku osób starszych lub nieco pulchniejszych. Jeśli z jakiegoś powodu większa kabina prysznicowa nie wchodzi w grę, rozważmy wariant asymetryczny na planie prostokąta, którego dłuższy bok może mieć nawet 140 cm. Ciekawą alternatywą są także kabiny prysznicowe półokrągłe. Wysokość kabiny prysznicowej jest kwestią drugorzędną i waha się od 170 cm (przy bardzo głębokich brodzikach) nawet do 220 cm.

Kabina prysznicowa półokrągła Virtus 90x90 czyste chrom

Rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe można podzielić, biorąc pod uwagę ich miejsce montażu, konstrukcję, kształt, przeznaczenie, a nawet kolor. Zdecydowana większość łazienek wyposażona jest w standardowe kabiny prysznicowe służące wyłącznie do kąpieli (kabiny natryskowe), jednak można także zafundować sobie odrobinę luksusu, decydując się na kabinę wielofunkcyjną z opcją masażu (kabiny prysznicowe z hydromasażem). Jeśli weźmiemy pod uwagę kształt i miejsce montażu, warto wspomnieć o półokrągłych kabinach narożnych, idealnych do niewielkich łazienek. Z kolei w przestronnych, nowocześnie urządzonych salonach łazienkowych spektakularnie będą wyglądały kabiny prysznicowe wolnostojące, które stanowią odrębną całość, dzięki czemu mogą przybierać nietypowe kształty i nadają przestrzeni unikalny charakter.

Półokrągła kabina z hydromasażem Kaja lewa 120/80 W.B. 5-EL

Konstrukcja kabiny prysznicowej: ramy czy uchwyty?

Dawniej kabiny prysznicowe zwykle mocowało się do ścian i brodzika za pomocą konstrukcji ramowej (poziomych i pionowych profili i prowadnic). Obecnie coraz częściej stosuje się konstrukcje pozbawione ram, z liczbą profili ograniczoną do minimum. Drzwi i ścianki kabiny (o grubości nawet do 12 cm!) utrzymują się na bocznych uchwytach, co jest możliwe dzięki wykonaniu zawiasów i innych części chromowanych z bardzo wytrzymałych materiałów. Takie rozwiązanie jest droższe, ale również znacznie bardziej efektowne. Jeszcze milsze dla oka i ułatwiające pielęgnację jest użycie zawiasów klejonych, które umieszcza się tylko na zewnątrz, więc nie ma potrzeby docinania szkła. Co istotne, tak wykonane kabiny są mniej szczelne niż te mocowane przy pomocy konstrukcji ramowej.

Warto wspomnieć również o kabinach, które z założenia nie posiadają drzwi. Kwadratowe lub prostokątne kabiny prysznicowe walk-in są standardowo montowane w narożnikach i składają się tylko z jednej szklanej ściany utrzymywanej przez wsporniki i profil mocujący. Zazwyczaj stosuje się je razem z odpływem liniowym.

Kabina Atena 90x90 czarny profil

Kabina prysznicowa – cena

Kabina prysznicowa może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, nie licząc brodzika, który kupuje się oddzielnie.  Skąd tak duża rozpiętość cenowa?

Najtańsze są kabiny wykonane z tworzywa sztucznego, zwykle polistyrenu, który jest lekki i łatwy w montażu, ale z pewnością wygląda mniej elegancko niż przezroczyste szkło hartowane. Szklane ścianki i drzwi kabiny są również znacznie trwalsze i odporniejsze na zarysowania, a jeśli nawet dojdzie do ich rozbicia, rozpadają się na małe kawałki o gładkich krawędziach, więc nie ma ryzyka poranienia. Jeszcze więcej zapłacimy za szkło barwione w masie, matowione lub zdobione, na przykład techniką grawerowania. Najdroższe będą wolnostojące kabiny ze szkła hartowanego o nietypowym kształcie, wykonane na zamówienie. Na cenę wpływa także jakość profili, zawiasów i uszczelek, które mogą być zrobione z aluminium, mosiądzu lub stali nierdzewnej i pokryte powłokami metalicznymi (z połyskiem lub bez) bądź malowane proszkowo.

Kabina prysznicowa: ścianki prysznica a powłoki ochronne

Ściany kabiny prysznicowej w wyniku kontaktu z wodą pokrywają się wapiennymi osadami, trudnymi do doczyszczenia. Z tego powodu przezroczyste kabiny z tworzyw sztucznych mają bardzo często wytłoczone różnorodne wzory, mające za zadanie maskowanie powstałych nalotów. A co z kabinami ze szkła hartowanego? Ich powierzchnia wydaje się gładka, ale w rzeczywistości szkło ma porowatą strukturę, sprzyjającą osadzaniu się na nim zanieczyszczeń. W celu ułatwienia nam codziennej pielęgnacji, producenci coraz częściej stosują różne rozwiązania już na etapie produkcji. Szkło wiąże się wówczas ze specjalną powłoką chemiczną, ograniczającą gromadzenie się na ściankach kabiny osadów wytrącanych podczas kontaktu z wodą. Istnieją także specjalne warstwy ochronne zwiększające odporność na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście, kabinę prysznicową możemy impregnować we własnym zakresie – używając dostępnych na rynku preparatów, przedłużamy ich żywotność i zapewniamy estetyczny wygląd.

Kabina prysznicowa a sposoby otwierania drzwi

Najbardziej typowe drzwi do kabin prysznicowych to przezroczyste modele uchylne oraz przesuwne.

Drzwi uchylne, inaczej rozwierane, mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Otwierają się jak tradycyjne drzwi i tak jak one wymagają odpowiedniej przestrzeni, dlatego lepiej sprawdzą się w dużych łazienkach. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, ponieważ dzięki montażowi na zawiasach nie posiadają zbyt wielu trudno dostępnych zakamarków.

Drzwi rozsuwane (przesuwne) też mają swoje mocne strony. Poza tym, że nie potrzebują dużo miejsca, ich konstrukcja zapobiega kapaniu wody przy wchodzeniu i wychodzeniu spod prysznica. Tego typu drzwi mogą być osadzone na tak zwanych suwakach (prowadnicach) lub rolkach (najlepiej z metalowym łożyskiem kulkowym), po których się poruszają. Oglądając wybrany model w sklepie, upewnijmy się, że drzwi rozsuwane przesuwają się cicho i płynnie, inaczej mogą wysunąć się z prowadnicy i uszkodzić.

Kabina prysznicowa z brodzikiem lub bez

Brodzik kupujemy osobno lub w komplecie z kabiną. W tym drugim przypadku mamy pewność, że oba elementy prysznica będą dobrze spasowane, więc podczas kąpieli nie dojdzie do wycieku wody. Brodzik do kabin możemy obudować płytkami ceramicznymi lub wybrać taki, który jest ozdobą sam w sobie. Do wyboru mamy różne kolory i wzory oraz rodzaje żłobień antypoślizgowych. Od naszych preferencji zależy też wysokość brodzika sięgająca nawet 35 cm.

Jeśli chcemy, aby nasza łazienka wyglądała nowocześnie i elegancko lub preferujemy prysznice walk-in, pomyślmy o odpływie liniowym zamiast brodzika. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeśli nasza kabina znajduje się we wnęce lub przy ścianie. Dzięki niemu, nie tylko skutecznie odprowadzana jest woda, ale także zyskujemy kolejny element wystroju. Odpływy liniowe, montowane na poziomie podłogi, wykonuje się ze stali szlachetnej lub szkła hartowanego, nadając im wykończenie błyszczące lub matowe. Do wyboru są także odpływy narożne oraz punktowe.

Kabina Kwadratowa KCKN/CLII 90 WO

Kabina prysznicowa Apollo 90x90x195 nadruk-chrom

Powrót