Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe. Monstera — jak o nią dbać?

09.06.2022

Mieszkanie wydaje się znacznie przytulniejsze i bardziej klimatyczne, gdy zdobią je kwiaty doniczkowe. Z tym stwierdzenie zgodzi się każdy, kto zdecydował się na wprowadzenie zieleni do wnętrza. Rośliny doniczkowe nadają niepowtarzalny charakter i styl mieszkaniom, domom i biurom. Zieleń we wnętrzu nie tylko upiększa, ale również sprzyja zdrowiu. Z pewnością jest to jeden z powodów, dla których tak często otaczamy się roślinami. Choć uprawa roślin doniczkowych może być ekscytującym hobby, nie zawsze jest łatwa. Posiadanie różnorodnych odmian wymaga wiedzy i doświadczenia. Jednym z najbardziej fascynujących okazów, który w ostatnich latach podbija serca Polaków i coraz częściej zdobi wnętrza domów, jest Monstera dziurawa.

 

Jak wygląda codzienna pielęgnacja, ochrona i uprawa monstery? Oto najważniejsze zasady, które pomogą Ci stworzyć idealne warunki do jej rozwoju. Sprawdź jak dbać o monsterę, by cieszyć się unikatowym pięknem!

 

Kwiat z dziurawymi liśćmi

 


W tym artykule:

1. Monstera dziurawa — co to za roślina?

2. Monstera dziurawa - podstawowe informacje dotyczące uprawy w domu

3. Jakich warunków potrzebuje monstera? Jak dbać o monsterę?

4. Monstera dziurawa - roslina która zachwyca i zaskakuje

5. Gdy monstera deliciosa choruje


 

 

Monstera dziurawa — co to za roślina?

Monstera deliciosa znana u nas jako monstera dziurawa, to roślina pochodząca z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej oraz Ameryki Południowej. W środowisku naturalnym występuje jako pnącze dostarczające smacznych jadalnych owoców.

Skąd wzięło się określenie "dziurawa" nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, wystarczy jeden rzut oka na ciemnozielone liście i wszystko staje się jasne. Określenie "deliciosa" też jest stosunkowo proste do rozszyfrowania — odnosi się do owoców, które w miejscu pochodzenia tego gatunku są uznawane za jeden ze smaczniejszych owoców dżungli.

W warunkach naturalnych monstera potrafi osiągnąć nawet 20 metrów wysokości! Duże liście poprzecinane licznymi dziurami tworzą zachwycającą mozaikę.

 

Kwiat lubi wilgotne powietrze

 

Monstera dziurawa - podstawowe informacje dotyczące uprawy w domu

Monstera dziurawa, jako roślina doniczkowa z pewnością zaczaruje wnętrze, jeśli tylko stworzysz jej do tego dogodne warunki. Musisz pamiętać, że hodowana w domu wymaga regularnej pielęgnacji, nawożenia i odpowiedniego środowiska do wzrostu. Monstera potrzebuje przestrzeni i warunków, w których będzie mogła spokojnie się rozwijać. Jeśli je dostanie, osiągnie imponujące rozmiary i będzie piękną ozdobą wnętrza.

W warunkach domowych monstera rośnie szybko i może osiągać duże rozmiary, jeśli się o nią odpowiednio troszczy, pielęgnuje i nawozi.


Ciekawostka!

Monstera deliciosa w warunkach domowych kwitnie rzadko. W środowisku naturalnym wydaje owoc, który smakuje jak pina colada, czyli skrzyżowanie ananasa z kokosem.


Warto zaznaczyć, że dziury na liściach nie pojawiają się od razu. I nie powinno to nikogo martwić. Młode zielone liście są pozbawione perforacji. Dziury pojawiają się na liściach monstery z czasem i są wynikiem obumierania niektórych komórek. Gdy młode liście rosną, zmieniają swój kształt i tworzą na powierzchni ażurową mozaikę.

 

Monstera dziurawa - zielone liście

 

Jakich warunków potrzebuje monstera? Jak dbać o monsterę?

Pielęgnacja monstery nie jest trudna i szczególnie czasochłonna. Oto 5 wskazówek, które pokazują jak dbać o roślinę.

Przepuszczalne podłoże

Monstera bardzo dobrze odnajdzie się w przepuszczalnym podłożu torfowym. Można posadzić ją w mieszance ziemi ogrodniczej uniwersalnej, torfu i perlitu lub piasku. Z pewnością doceni takie warunki i będzie pięknie się rozwijała.

Podlewanie monstery

Ilość wody potrzebnej monsterze zależy od wielkości donicy, wielkości rośliny oraz temperatury otoczenia. W okresie jesienno zimowym wystarczy nawadniać ja raz na półtora do dwóch tygodni, wiosna i latem raz w tygodniu. Pamiętaj — monsterę lepiej przesuszyć niż podlewać zbyt często i intensywnie.

 

monstera w warunkach domowych

 


Pamiętaj!

Nadmiar wody nie służy Monsterze dlatego, zanim ją podlejesz, sprawdź, czy ziemia przy wierzchniej warstwie jest zupełnie sucha.


Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza

Monstera źle reaguje na suche powietrze i bardzo lubi wilgoć. przepada za zraszaniem i delikatnym zwilżaniem. Nie bez powodu łodyga pnącza puszcza charakterystyczne brązowe odnogi boczne – są to korzenie powietrzne, którymi roślina wychwytuje tlen i wodę z powietrza. W żadnym wypadku nie należy ich przycinać lub usuwać.

 

Monstera ma dość widoczne korzenie powietrzne

 

Stanowisko średnio nasłonecznione

Również miejsce bardzo słoneczne się nie nadaje do uprawy monstery, więc doniczka przy południowym oknie zdecydowanie odpada. Wtedy liście zostają poparzone przez słońce i stają się żółte. Ciemne plamy na liściach to oznaka zbyt niskiej temperatury. Jeśli roślinie będzie za zimno, na liściach pojawią się brązowe plamy. Dzieje się tak, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 13ºC.

Postaw donicę z rośliną w jasnym pomieszczeniu, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu, miejscu, które będzie sprzyjało jej wzrostowi. Idealnym miejscem może być parapet okna wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia.

 

Przesadzanie monstery

Jak już wcześniej wspominaliśmy roślina, która ma zapewnione odpowiednie warunki, będzie się prawidłowo rozwijać. Wytwarza ona średnio 3 nowe liście w ciągu roku. Po kilku latach jej wysokość może wynieść nawet 3 metry. Zaleca się, by średnio co dwa lata przesadzać ją do większej donicy i uzupełniać ziemię.

 

Monstera w naturalnych warunkach

 

Monstera dziurawa - roslina która zachwyca i zaskakuje

Należy pamiętać, że każdy egzemplarz monstery jest wyjątkowy i niepowtarzalny. To, jak dzielą się jej liście i jakie tworzą się w nich otwory, jest sprawą bardzo indywidualną. To sprawia, że jest to świetny wybór dla domowych botaników, którzy lubią obserwować, jak monstera zmienia się z czasem.

 

Monstera deliciosa - rozmnażanie

Najłatwiej rozmnożyć monsterę z sadzonki wierzchołkowej. Szczypkę, która ma szansę się przyjąć, wybieramy z sadzonek pędowych, które powinny mieć przynajmniej jeden liść, pąk pachwinowy i korzeń przybyszowy, powietrzny lub z wierzchołka z kilkoma liśćmi i korzeniem powietrznym o długości co najmniej 20cm. Wybraną szczypkę należy wsadzić do wody i poczekać aż wypuści korzenie. Roślina wypuszcza też sadzonki boczne. Je także można przygotować do przesadzenia, trzymając przez około tydzień w wodzie lub używając ukorzeniacza.

 

Gdy monstera deliciosa choruje

Żółte liście monstery – oznacza to, że roślina została przelana. Plamy na liściach – ciemne plamki sygnalizują, że roślina znajduje się w zbyt chłodnym pomieszczeniu. Z kolei, żółte plamy na monsterze sygnalizują zbyt duże nastawienie na słońce. Zawijanie liści – oznacza wyjałowione i zbyt ciężkie podłoże lub nieodpowiednie stanowisko.

Gdy zauważysz któryś z wyżej wymienionych objawów, postaraj się zareagować jak najszybciej. Możesz dodatkowo wykorzystać środki do ochrony i wzmocnienia roślin doniczkowych, które znajdziesz w naszym centrum ogrodniczy.

 

Podsumowanie

Twoje wnętrze może zyskać nowy wygląd dzięki domowym kwiatom. Rośliny mogą poprawić jakość powietrza w Twoim domu. Sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przyjazne i zachęcają do relaksu. Kwietniki możesz umieścić w każdym pomieszczeniu. Jeśli dopasujesz rodzaj rośliny do konkretnego miejsca w domu, zielone pnącza w łazience, przedpokoju lub kuchni będą wyglądać doskonale.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe. Hortensja - kiedy zmienia kolor?


Jak wyeksponować kwiaty w domu? Sprytne triki na nowoczesne aranżacje z żywymi roślinami


Kwiaty domowe, które oczyszczają powietrze i ozdobią wnętrze


 

Powrót