Od czego zacząć tapetowanie ścian? ABC samodzielnego tapetowania

20.04.2022

Tapeta to niezwykle wdzięczny materiał wykończeniowy, pozwalający na szybkie i stosunkowo proste odświeżenie aranżacji i zamaskowanie niedoskonałości ścian bez konieczności przeprowadzania gruntownego, często drogiego, remontu. Nasi klienci często pytają jak prawidłowo przykleić tapetę? Czy warto wykonywać to zadanie samodzielnie? A jeśli tak, to w jaki sposób przygotować poszczególne pasy tapety, prawidłowo nakładać na nie klej i przytwierdzać do ścian? Z myślą o tych, którzy chcieliby zmierzyć się z tym zadaniem, ale mają pewne obawy, przygotowaliśmy specjalny poradnik, który pokaże jak w kilku prostych krokach przygotować się do tapetowania i przeprowadzić je unikając błędów.

Z poradnika dowiesz się, na czym polega tapetowanie ścian, co należy przygotować przed przystąpieniem do pracy, a także, w jaki sposób optymalnie i ekonomicznie przycinać tapetę i dopasowywać jej wzory, by stworzyć spójną estetyczną całość. Nasi specjaliści zaprezentują rodzaje tapet i sprawdzone metody aplikacji kleju, dzięki którym unikniesz przypadkowego sklejania okładziny. Podpowiedzą jak prawidłowo wykonać tapetowanie narożników oraz innych trudno dostępnych miejsc.


W tym artykule:

1. Wybór tapety - czy rodzaj okładziny ma znaczenie?

2. Rodzaje, przeznaczenie i właściwości tapet

3. Tapetowanie krok po kroku

    3.1  Tapetowanie krok I – przygotowanie podłoża

    3.2  Tapetowanie krok II – przygotowanie kleju

    3.3  Tapetowanie krok III – wybór metody aplikacji kleju

    3.4  Tapetowanie krok IV – gdzie zacząć?

    3.5  Krok V – przyklejanie tapety

 



Wybór tapety - czy rodzaj okładziny ma znaczenie?

Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów tapet. Te, które są produkowane w wysokich standardach najnowszej technologii, nadają się nie tylko do salonu i sypialni, ale również do kuchni i łazienki! Atrakcyjne wzory, kolory i faktury, dają naprawdę szerokie pole do popisu w zakresie aranżacji wnętrz. Zanim jednak przystąpisz do dekorowania ścian, zapoznaj się z ich rodzajami i właściwościami. Ta wiedza pomoże Ci wybrać najlepsze artykuły dekoracyjne dopasowane do charakteru i potrzeb wnętrza. Okazuje się bowiem, że tapeta, tapecie nierówna, a jej rodzaj ma spore znaczenie w kontekście późniejszego użytkowania. Aby dekoracja ścian była udana, warto wybrać odpowiedni rodzaj okładziny.

Rodzaje, przeznaczenie i właściwości tapet - tapetowanie w pigułce

Polski rynek oferuje kilka rodzajów tapet o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Poniższa tabela przedstawia rodzaje tapet i ich przeznaczenie.

 

Rodzaj tapety salon sypialnia przedpokój kuchnia łazienka
tapety papierowe X X X    
tapety winylowe X X X X X
tapety flizelinowe X X X    
tapety akrylowe X X X X X
tapety korkowe X X X X  
tapety tekstylne X X X    
tapety z włókna szklanego X X X X X

 

Większość tapet kupić można w tzw. eurorolkach o szerokości 0,53 i długości 10,05 m. Na opakowaniu każdego produktu znajdziesz, oprócz informacji o szerokości i długości, dane o tym, jaką powierzchnię możemy nią pokryć. Dodatkowo specjalne symbole, które określają właściwości, jakie posiadają nowoczesne okładziny ścienne takie jak: odporność na wilgoć, światło, ścieranie itp.

 

Tapetowanie krok po kroku

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na klejenie tapety papierowej, czy bardziej nowoczesnej okładziny np. z włókna szklanego, poniższe kroki pomogą Ci wykonać całe zadanie prawidłowo.

 

Tapetowanie krok I – przygotowanie podłoża

Odpowiednie przygotowanie ścian jest jednym z najważniejszych etapów prac, ma kluczowe znaczenie dla ich przebiegu i ostatecznego wyglądu tapety na ścianie. Jak prawidłowo przygotować ścianę? To w głównej mierze zależy od tego, jaką powłoką jest ona obecnie pokryta. Na surową ścianę karton gipsową lub tynkową należy nałożyć grunt. Chłonne podłoże zagruntuj preparatem do gruntowania lub klejem do tapet rozcieńczonym z wodą.

Tam, gdzie pomieszczenie pomalowane było farbą emulsyjną, należy, przetrze ją specjalnym preparatem, który zawiera sodę oczyszczoną. Innego rodzaju emalie warto zeszlifować, a następnie ścianę ponownie pokryć gruntem. Największy kłopot mogą przysparzać stare tapety. Grube warstwy starych powłok trzeba starannie usunąć, a ścianę wyrównać i zagruntować przed przystąpieniem do dalszych prac.

Nasi klienci często pytają, czy można na starą tapetę przykleić nową. Nie polecalibyśmy takiego rozwiązania, trudno bowiem ocenić jak zachowa się stara tapeta pod wpływem kleju i obciążenia jej nową powłoką.

Tapetowanie krok II – przygotowanie kleju

Do wyboru masz dwa rodzaje preparatów - gotowe lub do samodzielnego rozrobienia. O ile gotowy klej nie wymaga żadnych szczególnych czynności, poza wcześniejszym wymieszaniem, o tyle klej do tapet do samodzielnego rozrobienia, musi zostać odpowiednio przygotowany. I tu proponujemy zapoznanie się z instrukcją, która podpowiada, w jaki sposób i w jakich proporcjach przygotować klej. Nigdy nie rób tego na oko ani na wyczucie. Odpowiednie proporcje są niezwykle ważne.


Pamiętaj!

Aplikowany klej musi być świeży! Zwietrzałe, długo leżące spoiwo traci cenne właściwości, co może negatywnie wpływać na ostateczny efekt. Z kolei klej na ścianie należy rozprowadzić tylko na powierzchni niewiele większej niż odpowiadająca wysokości i szerokości pasa tapety, który będzie aktualnie przyklejany. W innym przypadku klej może wyschnąć i nie spełni swojej roli. Podczas zakupu klej uwzględnij odpowiedni preparat do rodzaju tapety, którą zamierzasz kłaść.


Tapetowanie krok III – wybór metody aplikacji kleju

Specjaliści prac remontowo-wykończeniowych zgodnie wymieniają dwie możliwości nakładania kleju: na ścianę lub na tapetę. Sposób aplikacji za każdym razem będzie uzależniony od rodzaju warstwy podkładowej wybranej przez Ciebie tapety. W przypadku tapet papierowych klej należy nałożyć bezpośrednio na okładzinę, a w przypadku tapet z flizeliny, zastosować można znacznie wygodniejszą metodę aplikacji kleju na ścianę.

 

Tapetowanie krok IV – gdzie zacząć?

Jedna z najpowszechniejszych metod tapetowania ścian mówi o rozpoczęciu pracy od narożników. Mając na uwadze, że standardowa rolka tapety ma szerokość 53 cm, możesz wyznaczyć przy pomocy poziomicy i ołówka pionową linię na ścianie, która będzie pokrywać się z krawędzią okładziny. Zawsze pozostaw 3 cm tapety na wszelki wypadek do precyzyjnego docięcia w rogu pomieszczenia. Podobnie zrób zarówno po lewej, jak i prawej stronie narożnika.

Krok V – przyklejanie tapety

Sposób nakładania tapety jest zawsze związany z metodą aplikacji kleju. Papierową tapetę posmarowaną klejem, zacznij nakładać od górnej krawędzi ściany – przy suficie. Jeśli nałożyłeś klej na ścianę, dopasuj krawędź pasa przy podłodze, następnie rozwijaj rolkę wzdłuż ściany, aż do sufitu. Następnie starannie przytnij tapetę przy krawędzi, pozostawiając niewielką zakładkę. W przypadku trudno dostępnych miejsc jak np. narożniki, tapetę należy docisnąć do ściany przy użyciu szpachli dociskowej.

Jeśli uznasz, że mocowany pas przylega do ściany równo, możesz usunąć drobne wybrzuszenia i pęcherze powietrza, wykorzystując do tego specjalną szczotkę lub wałek. Aby prawidłowo wygładzić pas, umieść przyrząd w jego środkowej części, następnie przeciągnij w kierunku krawędzi – powtarzaj ten ruch na całej powierzchni fragmentu aż do uzyskania oczekiwanego wyrównania. Wygładzanie tapety to ważny etap prac, dlatego należy je wykonać z należytą starannością.

Teraz pozostaje już tylko usunąć zapasowe zakładki. W tym celu zastosuj nóż do tapet i starannie przytnij końce, precyzyjnie dostosowując je do krawędzi sufitu i podłogi.


ZAINSPIRUJ SIĘ! '


Lamele drewniane na ścianę do salonu - podpowiadamy jak je zamontować!


Beton architektoniczny w salonie — z czym łączyć?


Montaż boazerii korkowej

Pliki do pobrania

tapetowanie.pdf

Tapetowanie - porady

Powrót