Ogrzewanie basenu — jak zrobić ogrzewanie w basenie?

12.03.2022

Basen we własnym ogrodzie to niewątpliwie atrakcja, która w upalne letnie dni daje relaks dla całej rodziny. Warunki atmosferyczne, które panują w Polsce, sprawiają, że częstym niestety problemem jest zbyt niska temperatura wody basenu ogrodowego. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku montaż specjalnych systemów podgrzewania wody. Do wyboru jest kilka metod na podgrzewanie wody w basenie ogrodowym. Jaki z nich będzie najlepszy dla Ciebie? Jakie są ich wady i zalety? - podpowiem Ci w tym artykule!

Podgrzewanie wody w basenie


W tym artykule:

1. Podgrzewanie wody w basenie odkrytym – dlaczego warto?

2. Jak podgrzać wodę w basenie przydomowym?

3. Podgrzewacz elektryczny do wody basenowej

4. Wymiennik ciepła

5. Kolektory słoneczne — sposób na ogrzewanie wody basenowej

6. Basenowe pompy ciepła



 

Podgrzewanie wody w basenie odkrytym – dlaczego warto?

Posiadanie basenu ogrodowego to w dalszym ciągu luksus i na taki relaks w ogrodzie nie każdy może sobie pozwolić. Wciąż panuje przekonanie, że budowa basenu jest przez klimat panujący w Polsce nieopłacalna, ponieważ uniemożliwia on korzystanie z jego uroków przez większość czasu. Faktycznie zaledwie 20-40 dni w roku w naszym klimacie pozwala w pełni korzystać z basenu zewnętrznego. Warto jednak pamiętać, że decydując się na podgrzewanie wody w basenie, możliwe jest kilkukrotne przedłużenie okresu, w którym można z niego korzystać. Jeśli wybierzesz ekonomiczny, optymalny dla siebie sposób na ogrzewanie wody, to basen zewnętrzny może okazać się trafioną inwestycją nie tylko latem.

 

Relaks w ogrodzie

 


Polecany artykuł: Wodne place zabaw — idealne rozwiązanie dla najmłodszych na upalne dni!


 

Jak podgrzać wodę w basenie przydomowym?

Najlepsza do użytkowania temperatura wody w basenie ogrodowym wynosi średnio 25-28 stopni. W Polsce uzyskanie takich parametrów umożliwia tylko zastosowanie odpowiednich systemów na podgrzewanie wody w basenie. Wybór jest pomiędzy konwencjonalnymi źródłami ciepła oraz odnawialnymi źródłami energii.

Konwencjonalne źródła to basenowe wymienniki ciepła, ogrzewające wodę w basenie po podłączeniu do centralnego ogrzewania oraz elektryczne podgrzewacze wody. Korzystanie z obu tych sposobów może powodować spore koszty podgrzewania, wynikające z eksploatacji, chociażby kotła grzewczego.

 


Polecany artykuł: Jak dobrać wydajność pompy do basenu? Podpowiadamy!


 

Baseny przydomowe użytkuje się w porze ciepłej, w korzystnych warunkach pogodowych, dzięki czemu świetnym rozwiązaniem stają się możliwości grzania wody basenowej w oparciu o odnawialne źródła energii. Mowa tu przede wszystkim o kolektorach słonecznych i pompach ciepła.

Weź pod uwagę, że największą ilość ciepła potrzebujesz na pierwsze podgrzewanie wody basenowej, gdy nieckę wypełnia świeża woda, tez po wymianie wody. Ciepłą wodę za pierwszym razem możesz uzyskać nawet po upływie kilku dni, ale później bieżące straty ciepła będą już raczej niewielkie.

 

Komfortowe podgrzewanie wody w basenie

 

Podgrzewacz elektryczny do wody basenowej

Podgrzewacz elektryczny jest prostym urządzeniem, w którym pręty w środku są nagrzewane, dzięki czemu woda przejmuje ich ciepło. Lepszej jakości grzałki, które są wyposażone w termostaty, podnoszą temperaturę wody, zabezpieczając przed jej przegrzaniem, wyłączają ją przy braku wody oraz umożliwiają według własnych potrzeb podgrzać wodę w basenie. Jest to rozwiązanie dobre do szybkiego podnoszenia temperatury wody w basenie. W niektórych przypadkach okazuje się, że już sam podgrzewacz elektryczny oraz przykrycie basenowe wystarczają do szybkiego i taniego podtrzymania temperatury wody. Czasem grzałka jest używana tylko na początku, by wspomóc pompę ciepła. Po pierwszym nagrzaniu straty ciepła będą mniejsze, gdy temperatura powietrza będzie wyższa. Zalety elektrycznego podgrzewacza do basenu to niski koszt początkowy, bardzo szybkie efekty działania, termostat o sporym zakresie temperatur oraz łatwy montaż. Wadą są wysokie koszty eksploatacji zależne od wielkości basenu oraz konieczność serwisowania choć raz w roku.

 

Podgrzewanie wody w basenie

 

Wymiennik ciepła

Jego działanie dla uzyskania komfortu cieplnego wymaga podłączenia do pieca centralnego ogrzewania. Wymienniki działają niezależnie od panujących warunków pogodowych. W połączeniu z bardziej nowoczesnym oraz komputerowo sterowanym kotłem urządzenia te pozwalają niemal przez cały rok mieć ciepłą wodę basenową. Do zalet należą łatwość obsługi, szeroka skala działania, przystępna cena, energia, którą uzyskuje się z pieca gazowego, czy kotła na węgiel, możliwość używania w basenach całorocznych. Wadami jest konieczność podłączenia pod centralne ogrzewanie, duża ilość sprzętu zewnętrznego, przed zakupem, konieczna może być konsultacja z monterem od ogrzewania oraz skomplikowany montaż.

 

Relaks w ogrzewanej wodzie

 


Polecany artykuł: Dlaczego warto mieć basen?


 

Kolektory słoneczne — sposób na ogrzewanie wody basenowej

Kolektory słoneczne absorbują ciepło z promieni słonecznych, aby produkować energię służącą do podgrzewania wody. Zaliczane są one do odnawialnych źródeł energii, przez co charakteryzują się bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Na rynku są specjalne panele solarne, solary do basenu, jak mata solarna, przeznaczone typowo do podgrzewania wody w basenach. Sprawdzą się idealnie u osób, które cenią ekologię. Za wyborem tej metody do podgrzewania wody w basenie przemawia też efektywność, ponieważ z zewnętrznego basenu korzysta się podczas letnich miesięcy, a wtedy też słońce świeci najmocniej. Dobrze dobrany sposób podgrzewania wody w basenie musi być dopasowany do jego wielkości oraz pojemności zbiornika. Zalety, jakie posiadają kolektory słoneczne to sprawdzona technologia, trwałość i wysoka niezawodność urządzeń, ekologia. Instalacja solarna zapewni z pewnością najniższe koszty eksploatacji, a do jej funkcjonowania wystarczy jedynie zasilanie pompy obiegowej. Wady to wydajność uzależniona od warunków nasłonecznienia, większa powierzchnia zabudowy, niż w przypadku pompy ciepła oraz potrzeba posiadania wymiennika ciepła dla oddzielenia wody basenowej od kolektorów

 

Czas spędzony w basenie ogrodowym

 

Basenowe pompy ciepła

Pompa ciepła jest zdecydowanie najdroższym i najpopularniejszym urządzeniem z tych wymienionych. Pompy ciepła wystarczy podłączyć do już istniejącego obiegu wody i zamontować na posadzce. Basenowa pompa ciepła w polskim klimacie podgrzewa wodę tylko o kilka stopni więcej niż aktualna temperatura, jaką ma powietrze. Jest to idealne rozwiązanie, aby woda była dogrzewana lub do podtrzymywania ciepła. Pompa ciepła jest niezalecana jako jedyne urządzenie do grzania. Pompa ciepła jest wystarczająca niemal na cały sezon jedynie, gdy na początku i końcu sezonu używa się grzałki elektrycznej. Odpowiednio dobrane pompy ciepła pozwalają wydłużyć sezon basenowy, umożliwiając kąpiel w ciepłej wodzie. Zalety to niski pobór energii elektrycznej, ogrzewa wodę nawet przy niskich temperaturach, łatwość w zastosowaniu, mała powierzchnia zabudowy urządzenia, bezpośrednie podłączenie do wody basenowej, nie jest wymagany pośredni wymiennik ciepła. Wadą jest większe niż przy instalacji solarnej zużycie energii elektrycznej, krótsze okresy gwarancyjne niż w instalacji solarnej, bardziej złożona budowa niż w kolektorach, wymagana jest większa moc zasilania sprężarki.

Jak widać, sposobów na ogrzanie wody basenowej jest kilka, więc każdy znajdzie odpowiedni sposób dla siebie. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio zabezpieczony basen, chociażby przez przykrycia basenowe czy przykrycia basenowe solarne, pozwoli uniknąć strat ciepła, a woda utrzyma dłużej temperaturę.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Chemia basenowa do małych i dużych zbiorników Chemia basenowa do małych i dużych zbiorników
Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki
Jacuzzi dmuchane — czy warto? Czy warto zainwestować w baseny z hydromasażem?

 

Powrót