Okap podszafkowy - poznaj jego zalety oraz wady

22.01.2019

To jeden z rodzajów okapu kuchennego. Do grupy pochłaniaczy zalicza się również okapy kominowe oraz wyspowe. Najpopularniejsze modele to te teleskopowe, które mają wysuwaną dodatkową szufladkę. Są przede wszystkim wygodne oraz funkcjonalne, ale nie sprawdzą się w każdej kuchni. Poznaj ich wady, zalety oraz ogólną charakterystykę.

Zalety okapu podszafkowego

  • + Dzięki jego kompaktowym rozmiarom bardzo łatwo będziesz mógł rozplanować przestrzeń w kuchni.
  • + Sprzęt nie wymaga również podłączenia do systemu wentylującego mieszkanie, a więc będziesz mógł go przytwierdzić do każdej wiszącej szafki w kuchni.
  • + Ten model zamontujesz szybko i bez zbędnych problemów.
  • + Dla tych, którzy lubią oszczędzać, okap podszafkowy będzie idealny. Dzięki niemu, w kuchni znajdzie się więcej miejsca do ewentualnego zagospodarowania niż przy zastosowaniu innego rodzaju sprzętu służącego do wentylacji.
  • + Niektóre modele okapu podszafkowego są wyposażone w dodatkowy wysuwany stelaż. Jego popchnięcie do siebie włącza nawiew oraz małą żarówkę, która oświetla miejsce płyty indukcyjnej czy kuchenki gazowej. Ten dodatek pełni również funkcję miejsca do przechowania małych, ale niezbędnych rzeczy w codziennej pracy w kuchni.

Wady tego rozwiązania

  • - Jeśli okap podszafkowy zastosuje się w dużej kuchni, może nie być dość wydajny. Warto również wybrać innego rodzaju sprzęt, gdy pomieszczenie jest otwarte na część salonu lub jadalnię. Duża kubatura tych pokoi może spowodować niewydolność okapu, co przełoży się na niecałkowicie oczyszczone powietrze.
  • - Niestety, okap podszafkowy nie ma bezpośredniego połączenia z kanałem wentylacyjnym w mieszkaniu. Z tego wynika również jego osłabiona wydajność w dużych kuchniach.

Kiedy warto kupić okap podszafkowy?

okap podszafkowy w kuchni

Jeśli posiadasz małą kuchnię, której metraż nie przekracza 20 m2, jest nieustawna i oddzielona od reszty pokoi, warto zainwestować w taki okap kuchenny. Jest to najlepsze rozwiązanie do wnętrza, gdzie nie mieści się ani nie pasuje żaden inny model tego sprzętu. Możesz zamontować go również w kuchni, w której meble kuchenne są ustawione w taki sposób, że ciężko podłączyć się do kanału wentylacyjnego.

Sprawdź nasz sposób na małą kuchnię!

3 czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania okapu podszafkowego

Odpowiedni filtr

W zależności od potrzeb, możesz wybrać różnego rodzaju filtry, które zastosujesz w środku okapu podszafkowego.

  • Standardowym rozwiązaniem są filtry filcowe. Służą przede wszystkim do gromadzenia w sobie zanieczyszczeń z powietrza oraz unoszących się cząstek tłuszczu. Zamiast tych, możesz wybrać, uznawane za bardziej korzystne cenowo, czyli aluminiowe. Te filtry możesz wielokrotnie czyścić oraz doprowadzać do stanu użyteczności. Dzięki temu nie będziesz musiał inwestować w nowy produkt.
  • Dla wymagających istnieje możliwość dokupienia dodatkowego zabezpieczenia okapu w postaci filtra węglowego. Pochłania on nieprzyjemne zapachy, które powstają podczas gotowania różnych potraw. Dzięki temu nikt nie poczuje, że akurat smażysz rybę czy gotujesz brokuły.

Wydajność

Wyraża się ją w metrach sześciennych, a mierzy za sprawą powietrza, które okap jest w stanie przefiltrować w godzinę. Im jest go więcej, tym oczywiście wydajność wzrasta.

Ten najbardziej skuteczny okap powinien przefiltrować całe zgromadzone powietrze w kuchni co najmniej 6 razy w ciągu trwania jednej godziny.

Aby kupić taki sprzęt, który będzie odpowiedni dla twojego pomieszczenia, warto najpierw obliczyć kubaturę kuchni. Chodzi o iloczyn wysokości ścian oraz powierzchni podłogi. Jeśli już znasz wynik, pomnóż go o cyfrę 6. Tak jak napisałam wyżej, to pożądana minimalna ilość cykli filtrowania okapu na godzinę. Końcowa liczba będzie odpowiedzią na pytanie, jak wydajny ma być produkt, aby efektywnie działać w twojej kuchni.

Wymiary

Ten czynnik ma bardzo istotne znaczenie. Aby okap mógł skutecznie spełniać swoją funkcję, powinien być szerszy niż płyta indukcyjna lub kuchenka.

Podsumowanie

Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć na temat okapu podszafkowego. Dzięki nim kupisz dokładnie taki model, spełniający wymagania twoje oraz twojej przestrzeni.

OKAP PODSZAFKOWY

ZALETY

WADY

Zastosujesz go w każdym miejscu w kuchni, pod wiszącymi szafkami

Nie jest wydajny w kuchniach powyżej 20 m2 i tych otwartych na salon

Atrakcyjna cena

Nie jest podłączony do systemu wentylacyjnego

Wiele modeli posiada wsuwany przód, dzięki temu zajmują naprawdę mało miejsca i nie burzą aranżacji wnętrza

Pracuje w zamkniętym obiegu powietrza

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz mało inwazyjny montaż, zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania kuchennych drobiazgów bez konieczności upychania rur okapu w szafkach

 

KIEDY WARTO KUPIĆ?

Kuchnia ma niewielki metraż

Jest nieustawna

Ściany są niskie

Trudny lub utrudniony dostęp do wentylacji

Planujesz zabudowę w postaci szafek wiszących

Kuchnia znajduje się w kawalerce

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Odpowiedni filtr

Wydajność

Wymiary

 

Powrót