FILTRUJ PRODUKTY
Filtry
Zakres cenowy

Okapy kuchenne

Jak działa okap kuchenny?

Okap kuchenny zasysa powietrze z pomieszczenia, przepuszcza przez filtr na którym osadzają się nieczystości, i "wyrzuca" z powrotem. Jego zadaniem jest usuwanie z pomieszczenia zapachów i nadmiaru wilgoci, powstających podczas gotowania. Okap kuchenny może pełnić funkcję pochłaniacza zapachów lub wyciągu. Jako pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym – powietrze z kuchni oczyszcza się, przepływając przez zamontowany w nim filtr, i wraca do pomieszczenia. W przypadku wyciągu musi być on podłączony do osobnego przewodu kominowego. Większość okapów posiada obie te funkcje.

O skuteczności działania okapu decyduje wydajność, określana w metrach sześciennych na godzinę i powinna  ona wynosić minimum sześciokrotność kubatury kuchni. Zbyt słaby wyciąg nie pozbawi nas zapachów, a zbyt silny może gasić płomienie kuchenki gazowej.

 

Rodzaje okapów kuchennych

Po zasadniczej decyzji, czy chcemy mieć wyciąg, czy też okap z filtrami, o wyborze rodzaju okapu decyduje: ilość miejsca, którą można przeznaczyć na to urządzenie i ogólny wystrój kuchni. Okapy można podzielić na następujące grupy:

 

  • Okapy podszafkowe mocowane są do szafek i stanowią integralną część umeblowania kuchni, są funkcjonalne i wygodne ze względu na niewielką ilość miejsca, jaką zajmują. Ich minusem jest najczęściej słaba wydajność.

 

  • Okapy teleskopowe montowane w szafkach wiszących są zwykle wydajniejsze. Dodatkowym elementem konstrukcji tego okapu jest ruchoma „szuflada”, jej wysunięcie powoduje automatyczne uruchomienie wentylatora i włączenie oświetlenia. Taki okap świetnie nadaje się do małej kuchni, główny mechanizm okapu oraz powierzchnia pochłaniająca stanowią dno szafki, w której można przechowywać przybory kuchenne lub przyprawy.

 

  • Okapy kominowe to najprostsze i najbardziej  klasyczne okapy przyścienne, czyli mocowane bezpośrednio do ściany. Są bardzo wydajne, a stosunkowo niedrogie. Ich długi pionowy komin maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Tego typu okapy mają najczęściej stalowe wykończenie i proste, geometryczne kształty.

 

  • Okapy wyspowe mogą być montowane w dowolnym miejscu, zazwyczaj pośrodku kuchni nad tzw. wyspą, a przewody wentylacyjne i elektryczne, które muszą być wyprowadzone bezpośrednio nad nimi, ukrywa się w suficie podwieszanym. Okapy wyspowe odznaczają się wysoką wydajnością, z reguły są też dużych rozmiarów, dlatego że montuje się je przeważnie w większych pomieszczeniach.