Panele podłogowe, deska podłogowa czy płytki ceramiczne - co wybrać na białą podłogę?

05.11.2020

Biała podłoga to pewna nowość w projektowaniu wnętrz. Moda na biel i bardzo jasne szarości, beże w aranżacji mieszkań przyszła do nas wraz ze stylem skandynawskim. Rozświetlone jasne pokoje, naturalne materiały i desenie są tym, co najczęściej widujemy w propozycjach projektantów. Czy jasne, białe podłogi są praktyczne? Jakie materiały pomogą zrealizować marzenie o wnętrzu jak przeniesionym z mroźnej Północy? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi.

Panele i deski - Merkury Market

Podłoga drewniana

 

Jasna podłoga na pewno jest bardzo atrakcyjna wizualnie. Jeśli zależy nam na efektownym wnętrzu to z pewnością takie uzyskamy. Polecana szczególnie w małych mieszkaniach, ciemnych pomieszczeniach lub właścicielom eklektycznych mebli, którym potrzebne neutralne tło. Na pewno sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich i rustykalnych. W przypadku, gdy meble do salonu są proste i skromne, a sofy lub narożniki niezbyt kolorowe, jasne tło wydobędzie ich kształty i doda elegancji.

Właściciele zniszczonych drewnianych podłóg, których nie zachwyca wymiana na nowe deski podłogowe, mogą śmiało pomalować parkiet białą farbą albo wykorzystać lazury i bejce do drewna w tym kolorze. Białe farby doskonale kryją ślady napraw, pozostałości po poprzednich renowacjach i inne drobne mankamenty. To niedrogi sposób na odświeżenie, a nawet radykalną zmianę przestrzeni. Lazury i bejce pozwalają na częściowe zachowanie rysunku słojów drewna, ale warto wcześniej przetestować końcowy efekt na kawałku podłogi, bo może się okazać niezgodny z naszymi oczekiwaniami. Drewno bardzo różnie reaguje, zależnie od gatunku uzyskamy inny odcień koloru.

 Panele podłogowe winylowe LVT - Merkury Market

Panele podłogowe laminowane i winylowe

 

Malowanie nie jest jedynym sposobem na odnowienie starej podłogi. Panele podłogowe można układać na innych wykończeniach, w tym na deskach. Jeśli chcemy uniknąć zbytniego podniesienia powierzchni posadzki, sięgnijmy po cieniutkie panele winylowe. Ze względy na właściwości możemy wykorzystać je w kuchni, łazience, a nawet korytarzu. Panele laminowane nie lubią kontaktu z wodą więc lepiej sprawdzą się w salonie i sypialni.

Wybierając panele podłogowe warto wziąć pod uwagę jakie meble mamy w domu. Szafy, komody, meblościanki, zestawy mebli kuchennych są produkowane w różnych wzorach drewnopodobnych. Dokładnie tak samo jest z panelami: wersje bielone także proponowane są w wielu rysunkach słojów. Idealnie, gdy podłoga i meble mają wygląd zgodny co do gatunku drewna, np. oba elementy odzwierciedlają dąb, sosnę czy wiąz.

Płytki podłogowe - Merkury Market

Biała podłoga z płytek ceramicznych

Płytki podłogowe dają największe możliwości realizacji marzeń o niebanalnej, białej podłodze. Niezależnie od stylu, który wybierzemy przy aranżacji pomieszczenia, na pewno znajdą się też płytki ceramiczne, dopasowane stylowo do naszego pomysłu.

Wybierając płytki gresowe, glazurę lub terakotę zyskamy bardzo trwałą i efektowną podłogę Płytki wielkoformatowe pozwalają stworzyć przestrzeń bez fug, jednolitą i elegancką. Szczególnie pięknie w przestronnych wnętrzach prezentują się wzory inspirowane białym marmurem. Nieprzekonanych do funkcjonalności desek podłogowych lub paneli ucieszy spory wybór gresu. Płytki drewnopodobne, z wzorem bielonych desek, pozwolą na odwzorowanie parkietu, nawet w łazience lub kuchni.

Wybór płytek jako okładziny na podłogę, stwarza możliwość manipulacji powierzchniami i strukturami wybranymi do wnętrza. Możemy zdecydować czy będzie błyszcząca, matowa lub lappato - czyli łącząca mat i połysk.

Czy warto wybrać białą podłogę?

Jasna podłoga od zawsze jest powiązana z małą odpornością na zabrudzenia. Biel brudzi się i jest to natychmiast widoczne, ale na ciemnej podłodze dzieje się podobnie. W kategoriach użyteczności istotniejsze jest jak łatwo można usunąć zabrudzenia z jej powierzchni. Decyduje o tym struktura wybranego materiału: im gładsza powierzchnia, tym mniej zakamarków, w które na trwałe wniknie brud i piasek.

Powrót