Parasole ogrodowe prostokątne - inspiracje i pomysły

18.02.2021

Dawniej traktowane wyłącznie jako ochrona przed słońcem, dziś potrafią zachwycać swoim designem. Dostępne w sklepach parasole do ogrodu różnią się między sobą niemal wszystkim – rodzajem konstrukcji i podstawy, materiałem wykonania, kolorem, rozmiarem oraz kształtem.

Z biegiem lat coraz bardziej popularne są prostokątne parasole ogrodowe o nowoczesnym wyglądzie z możliwością regulacji wysokości masztu oraz kąta nachylenia czaszy. Takie udogodnienia w połączeniu z dobrą jakością poszczególnych elementów parasola pozwalają na relaks w ogrodzie, również w niekorzystnych warunkach pogodowych.

 

parasol prostokątny

 

Rodzaje i zalety parasoli ogrodowych prostokątnych

Prostokątny parasol ogrodowy to przede wszystkim rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Doskonale nadaje się zarówno do ogrodu, jak i na znacznie trudniejszy w aranżacji balkon lub taras. Dzięki kanciastej czaszy parasola mającej odpowiednie wymiary możemy całkowicie zacienić dostępną przestrzeń, od ściany aż do barierki, co nie jest możliwe przy okrągłym zadaszeniu. Na niewielkim balkonie polecamy zamontować parasol łamany, czyli nieco droższy model ze zginanym masztem. Jego stelaż posiada przegub umożliwiający zmianę nachylenia w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Do parasoli łamanych złożonych z samego ramienia niepotrzebny jest stojak ani żadna inna podstawa, ponieważ mocuje się je bezpośrednio do ściany lub barierki, oszczędzając tym samym sporo miejsca.

Równie dobrze prostokątne parasole sprawdzą się na tarasie. Zwykle są to modele na wysięgniku, czyli specjalnym ramieniu wystającym z masztu umieszczonego nie pośrodku, ale z boku stelaża. Ich szerokość sięga nawet 4 metrów, dzięki czemu bez problemu zacienią nawet duży zestaw mebli ogrodowych, na przykład stół ogrodowy z krzesłami lub fotele i leżanki ogrodowe z miękkimi poduszkami. Duże parasole ogrodowe wbrew pozorom wcale nie przytłaczają przestrzeni tarasu, ponieważ mają minimalistyczną formę i stonowaną kolorystykę. Co więcej, parasole ogrodowe na wysięgniku łatwo się składają i rozkładają, zazwyczaj za pomocą korbki, której obracanie nie wymaga zbyt wiele siły.

 

Prostokątny parasol ogrodowy — dobra jakość oraz nowoczesny design

Duży parasol przeciwsłoneczny to spory wydatek, jednak w parze z wysoką ceną idzie zwykle doskonała jakość wykonania i estetyczny wygląd.

Czaszę prostokątnego parasola ogrodowego wykonuje się zwykle z grubego poliestru pokrytego dodatkowo warstwą poliuretanu zapewniającego jeszcze lepszą ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi - deszczem i wilgocią, śniegiem oraz promieniami słońca. Poliester nie gromadzi na swojej powierzchni kurzu i jest łatwy w czyszczeniu. Z kolei stelaż najczęściej wykonany jest z malowanego proszkowo aluminium, które nie koroduje, nie odkształca się i nie waży zbyt wiele, więc w razie potrzeby z łatwością można przesunąć parasol w inne miejsce (zwłaszcza, jeśli ma specjalny podest do parasoli z kółkiem albo poręcznym uchwytem). Taki parasol będzie zdobić nasz ogród lub taras przez wiele sezonów, nawet jeśli nie schowamy go do domu lub garażu na sezon jesienno-zimowy.

Prostokątne parasole do ogrodów, podobnie jak meble ogrodowe, mogą wyglądać ekskluzywnie bądź oryginalnie, pięknie komponując się z całością aranżacji - oczywiście, o ile dopasujemy ich kolor, kształt i materiał do stylu mebli ogrodowych i innych dodatków. Modele posiadające jasne zadaszenia oraz metaliczne wykończenie stelaża doskonale będą prezentować się zarówno w zadbanym przydomowym ogrodzie, jak i luksusowym kurorcie wypoczynkowym,  lokalu gastronomicznym oraz salonie odnowy biologicznej. Znacznie mniej klasyczny i bardziej przytulny jest natomiast parasol ogrodowy ze stelażem wykonanym z drewnopodobnej okleiny. Takie rozwiązanie z pewnością zadowoli miłośników natury, którzy bardziej cenią sobie swojski klimat niż elegancję.

 


 

Powrót