Płytki do kuchni – co wziąć pod uwagę podczas kupna?

17.11.2021

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spotykają się wszyscy domownicy. Ponieważ jest jednym z częściej uczęszczanych pomieszczeń w domu, powinna być tak zaaranżowana i zaprojektowana, by zapewnić  wygodne użytkowanie. Zdjęcia w pięknie wykończonych kuchniach cieszą się dużą popularnością w social media – nic dziwnego, takie aranżacje mają w sobie coś z magii! Sprawdźcie, jakie płytki do kuchni na podłogę wybrać, aby miała niepowtarzalny klimat!

Płytki do kuchni - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki na podłogę w kuchni?

2. Wielkość kuchni, a płytki

3. Jakie płytki na podłogę w małej  kuchni?

4. Płytki podłogowe powinny być spójne z całą kuchnią

5. Obecne trendy



Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki na podłogę w kuchni?

Ponieważ kuchnia jest pomieszczeniem, po którym dużo się przemieszczamy, warto wrócić uwagę na trwałość i wytrzymałość na zarysowania płytek na podłogę. Ceramika powinna być odporna zarówno za zabrudzenia, jak i uszkodzenia mechaniczne.

Odpowiednie parametry sprawią, że nasze płytki przez wiele lat będą wyglądać nienagannie, nie będą potrzebowały odświeżenia ani wymiany.

Płytki w kuchni narażone są na zabrudzenia, dlatego muszą być odporne na ścieranie i na wilgoć, ponieważ zabrudzeń najczęściej pozbywamy się „na mokro”. Z tego wynika kolejna cecha, którą powinny mieć kafle do kuchni – właściwości antypoślizgowe.

 

Wielkość kuchni, a płytki

Płytki dobiera się do wielkości kuchni – im mniejsza kuchnia, tym więcej uwagi należy poświęcić kolorowi, fakturze i wielkości płytki. W większych kuchniach można pozwolić sobie na odejście od jednolitych kafelków, wybierając mocne wzory i wyraźne fugi.

W przypadku kuchni otwartej na salon warto postawić na jednakową posadzkę, która sprawi, że kuchnia i salon będą wyglądać na przestronniejsze.

Dobra rada: zobacz, czy wybrana ceramika - glazura i gres to kamień, który wpasuje się do Twoich wymarzonych wnętrz.

Aneksy najlepiej jest tak zaaranżować, aby stanowiły niejako nierozerwalne połączenie z jadalnią i salonem. Ozdobna ceramika pozwoli połączyć detalami te strefy: wybierzesz wazony, świeczniki, a może wyeksponowane filiżanki?.

 

Jakie płytki na podłogę w małej  kuchni?

Jasny kolor wizualnie powiększy pomieszczenie, wpływ na to będzie także miało błyszczące wykończenie płytek. Duże, połyskujące, gładkie i jasne płytki sprawią, że metraż kuchni będzie wydawał się większy.

Popularny format gresu na podłogę w kuchni to 30 x 60 cm, ale zgrabnie wyglądają także kafelki do wnętrz o boku 25 x lub 2o x cm na x 60 cm. Dużą dostępność takich formatów ma Paradyż.

 

Płytki podłogowe powinny być spójne z całą kuchnią

Wbrew pozorom, wybór płytek do kuchni nie gwarantuje jeszcze sukcesu aranżacyjnego. Płytki podłogowe należy dopasować do wystroju kuchni – dopasowanie ma być korespondującą kompozycją, nie warto decydować się na kontrasty. Płytki ścienne w kuchni mają połączyć płytki ceramiczne ułożone na podłodze z meblami i dodatkami. To one w dużej mierze decydują o urządzeniu końcowym wnętrz - dlatego przed zakupem produktów, mamy radę: porównaj płytki ścienne z gresem, mającym zostać ułożonym na posadzce i oceń, czy dopasowane są do twoich potrzeb.

Ceramika Paradyż oferuje ścienne płytki dopasowane do wielu wnętrz. Porównaj produkty, sprawdź dostępność i podejmij ostateczną decyzję. Wybierz kamień, kolor i takie płytki, które Ci się podobają.

 

Obecne trendy

Wyróżnia się kilka trendów w wyborze podłogi do kuchni.

W aranżacjach stylu kuchennego nadal dominuje styl skandynawski, prowansalski, glamour nazywany też nowoczesnym oraz klasyczny.

Przygotowaliśmy ich charakterystykę:

  • styl skandynawski, zwany też hygge  charakteryzuje się wyborem jasnych kafli – mogą to być płytki drewnopodobne, doskonale nadają się do tego płytki gresowe. Wnętrza są bezpieczne i stonowane, dlatego na podłodze często ułożone są płytki Patchwork-Carpet, ale mogą też przybrać popularne kształty heksagonów lub kwadratów o boku 20 x cm (na przykład są w ofercie Paradyż);
  • styl prowansalski nawiązuje do sielskości wnętrz, odnosi się do natury – dominują tu kolory kremowe, często także z płytkami imitującymi panele i drewniane deski. Często wybierany jest także kamień dekoracyjny, mający imitować kamień naturalny na ścianie lub posadzce;
  • styl glamour – inaczej nowoczesny - to proste, lustrzane płaszczyzny na każdej możliwej powierzchni, ozdobione szklanymi detalami – mogą być urozmaicone przez luksfery i pustaki szklane lub dekory. Indywidualny charakter zostaje osiągnięty przez panele 3D umieszczone nad blatami roboczymi. Wybór: glazura lub lustra nad blaty pozostaje do decyzji właściciela;
  • styl klasyczny jest najbardziej elegancki i zachowawczy – najczęściej wybierane są płytki Chevron, które budują nastrój wnętrz. Równie często do tego stylu wybierane są płytki wielkoformatowe, można kłaść płytki hiszpańskie, płytki polskie, lub gres. Pojawiają się także spieki kwarcowe i panele dekoracyjne do kuchni. Polecamy szukać pod hasłem "ceramika color Paradyż".
     

Płytki kuchenne – klasa jakości

Płytki ceramiczne do kuchni mają dwie klasy jakości – czasami nazywane gatunkiem.

Pierwsza klasa to kafle nieposiadaną uszkodzeń i skaz, ułożone na posadzce będą pięknie wyglądać. Klasa druga oznacza, że gres może odbiegać od siebie kolorem, mogą mieć drobne uszkodzenia, które będą wpływać na wytrzymałość kafelków.

Trzecia klasa jakości to towar widocznie uszkodzony, z licznymi defektami.

 

Płytki kuchenne – klasa ścieralności

O klasie ścieralności kafli decyduje norma PEI wyrażana na skali numerycznej od 1 do 5. Do kuchennych wnętrz najlepiej wybrać produkty o klasie ścieralności PEI4.

Wyższa klasa, PEI5 przeznaczona jest do budynków użyteczności publicznych, galerii handlowych czy restauracji.

 

Płytki kuchenne – porowatość

Porowatość kafelków wskazuje zdolność pochłaniana wody. Woda w kuchni to także para wodna osiadająca na kaflach.

Płytki do kuchni powinny charakteryzować się niskim poziomem nasiąkliwości – podłogowe powinny być skategoryzowane jako porowatość E=3-6%, a płytki ścienne E>10%.  

Warto zapamiętać, że porowatość sprawi, że woda nie będzie pochłaniania przez szkliwo kafli, jednak będzie to robić fuga, niezależnie od jej szerokości.

 

Płytki kuchenne – antypoślizgowość

Antypoślizgowość oznacza, że gres charakteryzuje się reliefami i ryflami, czyli wklęsłymi i wypukłymi wzorami na powierzchni płytek. Antypoślizgowe płytki do kuchni będą miały oznaczenie R8.

Sprawdź, czy materiał na ścianę, gres lub kamień gresowy, które chcesz kupić, mają to oznaczenie. Możesz wybrać także szkło do kuchni.

 

Płytki kuchenne – wytrzymałość na zginanie

To ważna cecha płytek kuchennych, wpływająca na nie już na etapie montażu do podłoża. Podłogowa płytka kuchenna do wnętrz powinna być wytrzymała minimum na poziomie 22 MPa (megapaskali).

Kaflom montowane na ścianie wystarcza wytrzymałość równa 15 MPa.


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Krzesła do jadalni i do kuchni Stoły do jadalni i do kuchni Akcesoria kuchenne Lampy wiszące
Powrót