Płytki na schodach - jakie najlepiej wybrać?

29.11.2023

Schody powinny być nie tylko estetycznie wykończone, ale także zapewniać bezpieczne użytkowanie oraz posiadać odpowiednie parametry techniczne, które sprawią, że nie stracą swojego pierwotnego wyglądu i będą nam dobrze służyły przez długie lata.

Zarówno w przypadku schodów zewnętrznych, jak i wewnętrznych do wyboru mamy kilka możliwości aranżacyjnych, z których zdecydowanie największą popularnością cieszą się płytki ceramiczne. Dlaczego? Przede wszystkim są znacznie tańsze niż na przykład płytki granitowe oraz praktyczniejsze w użytkowaniu niż drewno – mają dużą trwałość, nie wymagają impregnacji oraz łatwo się je czyści. Co więcej, kafelki są dostępne w wielu kolorach i wzorach, mogą też do złudzenia przypominać materiały naturalne, więc pasują do każdego stylu i wystroju wnętrz.

 

płytki na schody

 


W tym artykule:

1. Jakie płytki położyć na schodach wewnętrznych?

2. Jakie powinny być płytki na schodach zewnętrznych?

3. Układanie płytek ceramicznych na schodach – rodzaje wykończenia stopni i krawędzi

4. Układanie płytek na schodach – jakiej fugi należy użyć?



 

Jakie płytki położyć na schodach wewnętrznych?

Kupując płytki podłogowe na schody, należy zwrócić uwagę, czy posiadają na opakowaniu odpowiednie oznaczenia decydujące o ich właściwościach. Należy do nich między innymi klasa ścieralności (PEI), która nie powinna być niższa niż 4, dzięki czemu kafelki nie będą się rysowały ani niszczyły pomimo intensywnej eksploatacji.

Jeszcze istotniejsza od wytrzymałości płytek jest ich antypoślizgowość zapewniająca domownikom bezpieczeństwo.  Po mieszkaniu bardzo często chodzimy w skarpetkach lub na bosaka, co zwiększa ryzyko się poślizgnięcia. Na upadek ze schodów zwłaszcza narażone są małe dzieci oraz osoby starsze, dlatego tak ważne jest, aby powierzchnia schodów miała chropowatą strukturę.  Skąd wiadomo, czy stopień antypoślizgowości jest wystarczający? Płytki na schody powinny być opisane symbolem R9 lub wyższym (do R13). W przeciwnym razie zostaje nam zakup nakładek antypoślizgowych, które nie zawsze są skuteczne i mogą psuć końcowy efekt wizualny.

Do układania na schodach wewnętrznych najczęściej wykorzystywana jest terakota lub droższy, ale również trwalszy gres. Do tej roli zupełnie nie nadaje się glazura, która jest gładka i śliska, a przy tym ma delikatną i kruchą konstrukcję.

 

schody na schody zewnętrzne

 

Jakie powinny być płytki na schodach zewnętrznych?

Dobre jakościowo płytki zewnętrzne to przede wszystkim takie, które radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, w tym wilgocią oraz mrozem. Decyduje o tym niska nasiąkliwość – parametr ten nie powinien przekraczać 3%, jednak jego optymalna wartość to 0,5%. Nasiąkliwe płytki pod wpływem niskiej temperatury będą pękały, więc z pewnością nie warto układać ich na zewnątrz.

Kolejną ważną cechą płytek zewnętrznych powinna być łatwość pielęgnacji oraz wspomniana już antypoślizgowość – im większa, tym mniejsze ryzyko, że poślizgniemy się, korzystając ze schodów w deszczowy dzień. Z kolei o wytrzymałości kafelków oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne i działanie detergentów decyduje ich twardość określana za pomocą skali Mosha (nie powinny mieć  mniej niż 7-8 punktów).

Wybierając płytki do obudowania schodów zewnętrznych, upewnijmy się, że będą się dobrze komponowały z wykończeniem tarasu, fasadą domu oraz ogrodem. Jeśli sąsiadują z barwnymi rabatami kwiatowymi lub wyrazistymi meblami ogrodowymi, nie powinny być zbyt wyraziste, aby nie tworzyć chaosu kompozycyjnego. Uniwersalnym i sprawdzonym rozwiązaniem są płytki na taras oraz schody wpisujące się swoją kolorystyką w otaczającą je przyrodę, a więc beżowe, szare bądź grafitowe.

Do obłożenia schodów wejściowych, jak również do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza (garaż, piwnica) doskonale nadaje się gres szkliwiony. Płytki gresowe powstają z mieszanki naturalnych surowców, które prasuje się pod ciśnieniem i wypala się w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza, co zapewnia im wyjątkową trwałość. Szkliwienie gresu polega na pokryciu jego powierzchni warstwą barwnika i szkliwa, która tworzy dodatkową powłokę ochronną i nadaje płytkom elegancki wygląd.

Równie praktyczne na zewnątrz jest układanie bardzo trwałych i mrozoodpornych płytek klinkierowych wytwarzanych z piasku i gliny. Klinkier ma zwykle ceglany kolor, ale jego wygląd różni się w zależności od zawartości tlenku żelaza, a jego faktura może być gładka lub chropowata (ryflowana). Często stosuje się go do poprawienia wyglądu elewacji budynku, ale równie dobrze sprawdzi się na tarasowych schodach.

 

płytki schodowe

 

Układanie płytek ceramicznych na schodach – rodzaje wykończenia stopni i krawędzi

Płytki na schody kupuje się najczęściej w komplecie, w skład którego wchodzą płytki bazowe, stopnice schodowe, podstopnice i cokoły schodowe. Wszystkie te elementy powinny być dopasowane rozmiarem do głębokości i wysokości stopni, aby jak najmniej trzeba było je docinać. Pamiętajmy też, że im szersze i dłuższe płytki, tym mniej będzie widocznych spoin.

Zamiast stopnic (kładzionych poziomo, odpowiednio wyprofilowanych płytek ceramicznych, które powodują powstawanie wcięć pod stopniami) można też zdecydować się na układanie płytek na schodach w taki sposób, aby przy krawędziach stykały się ze sobą pod kątem prostym, jednak wiąże się z tym ryzyko częstych potknięć oraz szybkiego pojawienia się nieestetycznych odprysków.

Innym rozwiązaniem jest wykończenie łączeń na stopniach aluminiowymi lub stalowymi listwami (nie zaleca się, aby listwy schodowe były wykonane z niezbyt trwałego tworzywa sztucznego, które wraz z upływem czasu może zmieniać swój kolor).

Schody zewnętrzne powinny mieć wysunięte i zaoblone noski, dzięki czemu woda nie ścieka na podstopnice. Bezpieczeństwo ich użytkowania podniosą ryfle, czyli wklęsłe i wypukłe ozdobne paski usytuowane przy krawędzi stopnic. Wiele osób decyduje się także na płytki reliefowe z wypukłymi wzorami na całej powierzchni, które zapobiegają poślizgnięciu się.

 

płytki na schody wewnętrzne

 

Układanie płytek na schodach – jakiej fugi należy użyć?

Trwałość płytek, zwłaszcza zewnętrznych, zależy nie tylko od jakości okładziny, ale również rodzaju fugi. Dobre fugi poprawiają przyczepność płytek do podłoża, zapobiegają przedostawaniu się przez nie wilgoci, a jednocześnie spełniają funkcję wentylacyjną. Dzięki temu kafelki nie odspajają się i nie rozwija się pod nimi pleśń.

Po ułożeniu płytek na schodach zewnętrznych szczeliny dylatacyjne warto wypełnić cementową fugą odporną na mróz i szorowanie, najlepiej elastyczną lub gruboziarnistą. Równie dobrze sprawdzą się wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i silne środki czyszczące fugi epoksydowe.

Kolejna istotna kwestia to wybór odpowiedniej zaprawy oraz kleju do płytek. Prawidłowe przygotowanie betonowej powierzchni pozwoli na ułożenie płytek w taki sposób, żeby zachowały swój estetyczny wygląd i walory praktyczne pomimo intensywnej eksploatacji, nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Jeśli więc chcemy położyć płytki ceramiczne na schody i mamy wątpliwości, które najlepiej spełnią swoją funkcję, warto porozmawiać z profesjonalnym doradcą klienta, który przy okazji pomoże znaleźć inne elementy wykończeniowe oraz podpowie w kwestii zakupu fugi, zaprawy i kleju.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jakie płytki na balkon

Układanie płytek na balkonie - porady, inspiracje, wskazówki

Układanie płytek na tarasie. Jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły? Wskazówki

Powrót