Układanie płytek na tarasie. Jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły? Wskazówki

24.01.2024

Płytki na tarasie to praktyczne i estetycznie wyglądające rozwiązanie. Pozwala na estetyczne wykończenie terenu wokół domu, a jednocześnie sprawia, że wygodniej jest utrzymać go w czystości. Jednak aby taras nienagannie wyglądał przez wiele lat, koniecznie trzeba położyć hydroizolację, odpowiednio dobrać okładzinę oraz poprawnie ją ułożyć. Jak uniknąć błędów w układaniu płytek na tarasie i co zrobić, aby płytki nie odpadły? Zobacz!

 

taras

 


W tym artykule:

1. Dlaczego płytki na tarasie odpadają?

2. Najczęstsze błędy w klejeniu płytek

3. Jak uniknąć odpadania płytek? Co robić, żeby płytki nie odpadały?

4. Zabezpiecz płytki przed odpadaniem: jak prawidłowo położyć hydroizolację podpłytkową

5. Wybierz płytki mrozoodporne

6. Wykonaj dylatacje na tarasie

7. Szczelnie osadź balustrady



 

Dlaczego płytki na tarasie odpadają?

Przyczyn odpadania płytek na tarasie może być wiele. Do najczęstszych powodów należy:

  • zły wybór materiału – zarówno okładzin zewnętrznych, jak i warstwy kleju,

  • niewłaściwy sposób układania,

  • brak wykonanej izolacji przeciwwodnej konstrukcji tarasu,

  • za wąskie lub niewłaściwie położone spoiny,

  • brak dylatacji.

 

płytki tarasowe

 

Najczęstsze błędy w klejeniu płytek

Najczęstszym błędem w klejeniu płytek na zewnątrz domu są pustki powietrzne, powstające, kiedy autor aranżacji będzie układał okładzinę na packi z kleju. Płytki ułożone na tarasie ulegają odkształceniom pod wpływem zmian temperatury – mróz je kurczy, a wysoka temperatura – rozszerza.

Na płytę betonową w tym przypadku stanowiącą podstawę tarasu, również oddziaływają czynniki atmosferyczne. Dlatego płytki ceramiczne muszą być połączone z betonem trwałym, a jednocześnie elastycznym klejem — zaprawa klejowa musi współpracować przy odkształceniach.

 

płytki tarasowe

 

Jak uniknąć odpadania płytek? Co robić, żeby płytki nie odpadały?

Myśląc o urządzeniu końcowym tarasu, zastanawiamy się, czym przykleić odpadające płytki na tarasie — które stanowią częsty problem. Co zrobić, by płytki na tarasie nie odpadły? Jak prawidłowo położyć płytki? Żeby odpadające płytki nie stanowiły problemu, należy o to zadbać już na etapie wykonywania płyty betonowej. Jeśli płyta tarasu powstała na etapie stanu surowego budynku, przed aranżowaniem go i układaniem okładziny należy sprawdzić stan jej podłoża.

Odpowiednio dobrana okładzina na tarasie sprawi, że nie będą one odpadać. Okładzina na taras powinna być przede wszystkim wodoszczelna i paroprzepuszczalna, dzięki temu wilgoć spod płytek — która może pochodzić z gruntu — będzie mogła odparować.

Niezbędnym etapem układania płytek tarasowych jest hydroizolacja podpłytkowa, która zabezpiecza parcie objętości lodu.

 

płytki na taras

 

Zabezpiecz płytki przed odpadaniem: jak prawidłowo położyć hydroizolację podpłytkową

Hydroizolacja podpłytkowa powinna być układana na suchym i mocnym podłożu. Obecnie najczęściej stosuje się szlam uszczelniający, który powinien być kładziony w formie zaprawy na wyrównanym podłożu. Szlamem należy również obłożyć pionowe ściany konstrukcji tarasu, na których będę ułożone cokoły.

Na etapie hydroizolacji podpłytkowej należy uszczelnić miejsca krytyczne – czyli styk ze ścianą budynku – przez wklejenie taśm uszczelniających.

Dobrze wybierz klej do płytek — taras wykończony płytkami

Montaż okładziny tarasowej jest niezwykle ważny, trzeba go potraktować priorytetowo.

Do klejenia kafli zewnętrznych stosuje się klej klasy C2 – o podwyższonych parametrach przyczepności oraz kleje klasy S1 – odkształcalne. Aby przykleić spieki kwarcowe, używa się kleju klasy S2.

Warstwę kleju należy nakładać do podłoża zgodnie z zaleceniem producenta - jeśli rekomenduje on zaprawę o grubości 5 mm, tak należy ją położyć. Klej nie może stanowić ani za cienkiej, ani za grubej warstwy. Zła warstwa zaprawy klejowej sprawi, że może on w czasie schnięcia wciągnąć kafelki, które następnie pod wpływem złego ułożenia będą pękać i spowodują odpadanie płytek.

 

klej do płytek

 

Wybierz płytki mrozoodporne

Płytki mrozoodporne charakteryzują się najniższą nasiąkliwością – dlatego na taras warto wybrać płytki gresowe. Warto też pamiętać, że jeśli taras ulokowany jest na południowej stronie, która przez większą część roku nastawiona jest na ekspozycję słoneczną, najlepiej sprawdzą się jasne okładziny, które nie będą chłonąć promieni słonecznych.

Trzeba również mieć na uwadze, że ciemne płytki nie tylko przyciągają, ale i utrzymają temperaturę z ekspozycji słonecznej. Nagrzanie płytek będzie powodować dyskomfort - długo nie można będzie na nich stanąć bosą stopą. Trudniej także jest je utrzymać w nienagannej czystości, wizualnie będą stale zakurzone.

Nie lekceważ spoin

Płytki tarasowe w dużym formacie, tak zwane płytki wielkoformatowe układa się szybciej, jednak nie są one polecane do stosowania na zewnątrz z uwagi na małą ilość spoin. Żeby fuga mogła współpracować z dużą płytką, potrzebna jest szeroka spoina, stanowiąca około 10% długości boku płytki, co może nie wyglądać estetycznie. Zbyt wąskie spoiny spowodują popękanie płytek.

Fugi na tarasie muszą być elastyczne i paroprzepuszczalne, aby odprowadzać naprężenia płytek. Fugi epoksydowe nie są paroprzepuszczalne, zatem nie powinno się ich używać.

Najlepiej korzystać z fug cementowych – spoin klasy CG2.

 

płytki na taras

 

Wykonaj dylatacje na tarasie

Dylatacje są niezbędne na dużych tarasach – powinny znajdować się zarówno w płycie tarasu, jak i w warstwie okładziny. Dookoła ścian domu, które sąsiadują z tarasem, wykonuje się tak zwane dylatacje brzegowe, czyli odpowiednio rozplanowane szczeliny ułatwiające pracę materiału.

Powstałe dylatacje należy koniecznie wypełnić silikonem — który dzięki elastyczności jest całkowicie wystarczający.

Kontroluj styki płytek — umiejętne położenie płytek na tarasie

Styki płytek należy wypełnić silikonem dobranym do koloru okładziny. Płytki ceramiczne przy ścianie domu należy dociąć w taki sposób, aby została wolna około 1 cm przestrzeń, która oczywiście będzie niewidoczna pod cokołem.

Jako cokół można wykorzystać również kamień dekoracyjny lub kamień elewacyjny.

 

taras

 

Szczelnie osadź balustrady

Balustrady zewnętrzne to estetyczne zabezpieczenie powierzchni. Bezpieczniej jest montować je z boku konstrukcji, a nie przez montaż wgłąb okładziny.

Wszystkie kotwy chemiczne mocująco-wypełniające otwory przy balustradach należy wypełnić silikonem lub uszczelnić masą zalewową. Autor projektu z pewnością będzie służył poradą.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak rozmieścić ceramikę w łazience

Jak szlifować płytki ceramiczne?

Czym myć płytki podłogowe matowe

Powrót