Projekt ławki ogrodowej

19.05.2021

 

Zestaw mebli ogrodowych nie zawsze musi być nudny i przewidywalny. Meble dostępne w marketach budowlanych są zazwyczaj bardzo do siebie podobne. Jedyne wyraźne różnice jakie możemy między nimi zauważyć, to te kolorystyczne. Jeśli marzysz o wyjątkowym i niepowtarzalnym ogrodzie, którego ozdobą będzie jedyna w swoim rodzaju ławka ogrodowa mamy dla Ciebie artykuł, który stanie sie inspiracją do działania. Chcielibyśmy zaproponować Ci samodzielne wykonanie ławki ogrodowej! Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak szybko i z pomysłem zrobić ławkę do ogrodu, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym DIY. W artykule wyjaśnimy jakich narzędzi oraz drewnianych elementów potrzebujesz oraz jak w prosty sposób przearanżować swój ogród.

Ławki ogrodowe

Ławki ogrodowe podobnie jak fotele ogrodowe, krzesła ogrodowe, stoły ogrodowe oraz narożniki ogrodowe, to jedne z mebli wyjątkowo prostych do samodzielengo wykonania. Jeśli masz odrobine dobrych chęci i smykalke do majsterkowania bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem.
 

W tym artykule:

1. Niezbędne narzędzia

2. Jak zrobić ławkę samodzielnie

3. Dekoracja siedziska

4. Meble ogrodowe

5. Zainspiruj się !!!



Ławka ogrodowa - niezbędne narzędzia


Aby zrobić ławkę ogrodową potrzebujesz podstawowych narzędzi montażowych oraz kilku elementów z drewna. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie palet bądź starej, obdrapanej ławki, która od miesięcy zalega w Twoim ogrodzie nieużywana i zapomniana. Dobrze jest także przygotować wstępne projekty ławki prostej oraz takiej z oparciem i przemyśleć, która z nich będzie bardziej pożądana i przydatna w Twoim ogrodzie. Takie szczegóły jak kolor lub żłobienia pozostaw na sam koniec. Prace rozpocznij od zgromadzenia niezbędnych do montażu siedziska narzędzi.

Do wykonania ławki ogrodowej z drewna potrzebujesz:

  • drewnianych palet bądź starej ławki,
  • młotka oraz gwoździ,
  • ręcznej piły do przycinania drewna,
  • szlifierki ręcznej lub papieru ściernego gruboziarnistego oraz z drobnym ziarnem,
  • farby, aby ozdobić zmontowaną ławkę,
  • impregnatu do drewna.

Przed rozpoczęciem prac dobrze jest także przemyśleć w jakim miejscu będziesz montować ogrodowe ławki. Dobrą decyzją jest praca na powietrzu, o ile warunki atmosferyczne na to pozwalają, ponieważ takie substancje jak farba czy impregnat szybciej schną i twardnieją na świeżym powietrzu. Dodatkowo ograniczy to prawdopodobieństwa zatrucia w przypadku osób, które malują drewniane elementy w pomieszczeniach niewentylowanych. Tak przygotowany do pracy możesz przystąpić do montażu!
 

Jak zrobić ławkę ogrodową samodzielnie

Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie ławki bez oparcia wystarczą Ci trzy szerokie deski na ławę oraz cztery mocne deski na nogi. Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby nogi Twojej ławki były tej samej długości. Warto zatem zmierzyć drewnianą paletę, podzielić ją na części oraz przyciąć ręczną piłkę wyrównując każdą nogę do tej samej długości. Kolejnym krokiem jest wyrównanie desek, które w ławce posłużą za siedzisko. Należy je wyszlifować mechaniczną szlifierką bądź papierem ściernym, rozpoczynając od ziarna grubego, kończąc na ziarnie najdrobniejszym. Takie przygotowanie drewna pozwala na montaż poszczególnych elementów, przytwierdzając nogi do części siedziska za pomocą gwoździ oraz krzesła. Aby Twoje ławki ogrodowe były stabilne i wytrzymałe na duży opór możesz przybić do każdej nogi po cztery gwoździe oraz wykorzystać dodatkowy drewniany element na równoległe połączenie nóg pod siedziskiem.
 

Twoje meble ogrodowe mogą posiadać oparcie - jest to rozszerzona wersja montażu, jednak z pewnością doskonale sobie z nią poradzisz. Aby stworzyć oparcie dla siedziska, przygotuj dodatkowe elementy drewna. Powinny być tej samej długości co siedzisko ławki. Oparcie należy w pierwszej kolejności połączyć gwoźdźmi, zbijając każdą deskę tworzącą podpórkę dla pleców, a dopiero w kolejnym etapie przymocować ją prostopadle do ławki. Doskonałym wzorem mogą być drewniane krzesła ogrodowe - na ich makiecie możesz zaobserwować miejsca łączeń i sposób montażu oparcia. Z pewnością ułatwi to instalację Twojego mebla. Kiedy uda Ci się zmontować ławkę ogrodową, możesz przejść do części najprzyjemniejszej, mianowicie - do malowania! Dekorowanie drewna jest niezwykle proste, a daje naprawdę wiele dobrej zabawy. Ławki ogrodowe należy zabezpieczyć warstwą farby, możesz wybrać jeden kolor farby bądź kilka odcieni, malując każdą deseczkę na inny kolor. Na tym etapie możesz użyć swojej wyobraźni i dopasować projekt do pozostałych mebli ogrodowych, takich jak parasole ogrodowe czy leżaki ogrodowe.

SPECJALISTA RADZI!

Podczas malowania pamiętaj, by nałożyć kilka cienkich warstw farby zamiast pozostać przy dwóch grubych warstwach, ponieważ na drewnie pojawić się mogą nieprzyjemne zacieki. Po nałożeniu farby dobrze jest odczekać kilka dni, aby farba wyschła całkowicie. Kiedy będziesz miał pewność, że warstwa farby jest już sztywna i prawidłowo zaschnięta, możesz użyć impregnatu do drewna. Zabezpieczy on Twoje meble ogrodowe przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg i promieniowanie UV oraz przez niebezpiecznymi szkodnikami, pleśnią oraz grzybami.

Dekoracje siedziska

Aby Twoja ławka była niesamowicie oryginalna, a jej wykonania pozazdrościł Ci niejeden sąsiad, możesz skorzystać z ciekawych technik zdobienia wykonując na ławce przeróżne wzory: kropki, kwadraty, kratę, czy pasy. Dodatkowo, możesz użyć techniki żłobienia, pod warunkiem, że Twoje drewno jest wystarczająco miękkie. W tym celu użyj dłuta. Możesz zainspirować się projektami z Internetu i odwzorować ciekawą prezentację bądź puścić wodzę fantazji i wyżłobić w siedzisku ciekawe, abstrakcyjne wzory. Tak zaaranżowany ogrodowy teren będzie niezwykle stylowy, a znajdujące się w nim nowatorskie meble, z pewnością zyskają uznanie w oczach odwiedzających Cię gości.
 

Meble ogrodowe

Na podstawie opisanej przez nas instalacji ławki, możesz rozszerzyć swoje działania i samodzielnie wykonać inne ogrodowe meble. Jeśli posiadasz wymienione przez nas narzędzia oraz uda Ci się zgromadzić więcej europalet, z łatwością poradzisz sobie z montażem takich mebli jak: stoły ogrodowe, krzesła, podnóżki, czy nawet meble ogrodowe dla dzieci. Możesz własnoręcznie stworzyć całe zestawy do zacisza ogrodowego, z których skorzysta cała rodzina oraz Twoi przyjaciele. Pamiętaj także, że czasami wystarczy odświeżyć zapomniane przedmioty. Odnawianie drewna polega wyłącznie na szlifowaniu i zabezpieczaniu go farbami oraz impregnatami. Zamiast pozbywać się zapomnianych mebli, możesz nadać im drugie życie!
 

Mamy nadzieję, że ten artykuł upewnił Cię w przekonaniu, że samodzielne wykonanie mebli ogrodowych jest niezwykle proste, a na powodzenie projektu składają się wyłącznie dobre chęci, wolny czas i zaangażowanie. Życzymy Ci owocnej pracy oraz niesamowitych efektów! 


ZAINSPIRUJ SIĘ !!!

    Rośliny i sadzonki          Relaks w ogrodzie          Dom - wykończenie          Oświetlenie do ogrodu

Powrót