Robaki w basenie - jak się ich pozbyć?

18.05.2021

Mętna, brudna woda w basenie ogrodowym z pewnością nie zachęci nikogo do kąpieli. Są jednak sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby mieć czystą taflę wody w basenie, nawet podczas jego intensywnego użytkowania latem.


W tym artykule:

1. Jak się pozbyć larw owadów z basenu?

2. Jak usunąć glony?

3. Sposób na czystą wodę w basenie

4. Urządzenia pomagające dbać o czystość wody

5. Podsumowanie – najważniejsze informacje

Larwy komarów i inne zanieczyszczenia z zewnątrz — jak się ich pozbyć?


Jeśli woda w basenie ogrodowym zostanie zanieczyszczona (na przykład larwami komarów) to, aby je usunąć, należy zastosować odpowiednie środki chemiczne. Tego typu preparaty skutecznie przerywają cykl życiowy komarów, a jednocześnie są bezpieczne dla środowiska. Wytwarzają na powierzchni wody cienki film silikonowy, który zniechęca samice komarów do składania jaj oraz zapobiega przyczepianiu się poczwarek do tafli zbiornika wodnego.
Uwaga! Aby zabezpieczyć
baseny ogrodowe przed wpadającymi liśćmi, gałązkami, owadami i innymi zanieczyszczeniami z zewnątrz, fachowcy zalecają przykrywanie zbiorników specjalną folią wtedy, kiedy z niego nie korzystamy. W sklepie www.merkurymarket.pl w zakładce akcesoria basenowe znajdziemy różnego rodzaju pokrywy basenowe zarówno na baseny stelażowe, jak i baseny rozporowe.

Glony w basenie — jak się ich pozbyć?

Powstawaniu glonów w basenie ogrodowym sprzyja słoneczna pogoda, wysoka temperatura oraz zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Świadczy to również o tym, że w wodzie jest zbyt mało chloru. W efekcie na ściankach i dnie basenu pojawia się śliska zielona warstwa osadu. W tej sytuacji fachowcy radzą jak najszybciej zastosować zwiększoną dawkę chloru (dwu — a nawet trzykrotnie większą niż norma). Taki zabieg — zwany powszechnie terapią chlorową — jest konieczny, ponieważ glony „przyzwyczajają się” do chloru, a nawet uodparniają się na ten preparat. W efekcie zastosowania takiej porcji chloru ilość glonów w basenie zmniejszy się lub całkowicie znika. Chlor basenowy, tlen aktywny do basenuantyglony do basenu, flokulanty i koagulanty do basenu to sprawdzone preparaty, które pomogą Ci utrzymać czystą wodę w basenie.
 

SPECJALISTA RADZI!

Aby zminimalizować proces namnażania się glonów w basenie, trzeba regularnie sprawdzać odczyn wody (inaczej poziom pH) - zalecana wartość waha się pomiędzy 7 a 7,4. Można to zrobić za pomocą specjalnych testerów i w razie potrzeby podnieść lub obniżyć poziom pH preparatami, np. w formie granulatu.  Ważne jest także utrzymywanie zalecanego poziomu chloru w basenie. Poza tym profilaktycznie do dezynfekcji stosuje się m.in. preparaty antyglonowe.
 

Co zrobić z mętną wodą w basenie?

Aby usunąć zmętnienie i mieć ponownie czystą wodę w basenie należy przeprowadzić kolejno szereg czynności.

Krok 1 

Usuwamy zanieczyszczenia z dna i ścian basenu. Najprościej to zrobić za pomocą odkurzacza basenowego.
 

Krok 2

Czyścimy filtr w pompie basenowej (więcej o rodzajach pomp i filtrach piszemy poniżej).
 

Krok 3


Regulujemy odczyn w basenie — powinien być obojętny (pH 7) lub lekko zasadowy.

Krok 4

Stosujemy zwiększoną dawkę chloru.
 

Krok 5

Dodajemy specjalny preparat — koagulant w postaci płynnej. Łączy się on z drobnymi zanieczyszczeniami w wodzie, w efekcie czego wytrąca się osad (potrzeba na to około ośmiu godzin). Aby pozbyć się osadu, zbieramy go odkurzaczem.
 

Krok 6

Włączyć filtrację. Pozostałe jeszcze w wodzie drobne cząsteczki osadu zostaną usunięte na filtrze.
 

Pompy basenowe i odkurzacze

Pompy basenowe i odkurzacze oczyszczają wodę w basenach ogrodowych w sposób mechaniczny. W sklepach znajdziemy m.in. pompy kartuszowe oraz pompy z filtrem piaskowym. Różnią się one materiałem, z jakiego wykonany jest filtr. Pompy kartuszowe do basenu wyposażone są w filtry papierowe. Natomiast w pompach piaskowych woda przepływa przez piasek o odpowiedniej granulacji, pozostawiając na nim wszelkie zanieczyszczenia.

Pompa basenowa, niezależnie od jej rodzaju, powinna pracować 3-4 razy dziennie, tak długo, aby za każdym razem przepompować całą objętość wody. Poza tym raz w tygodniu należy wykonać płukanie filtra. Nieczystości z dna i ścianek basenu łatwo się pozbyć za pomocą odkurzaczy basenowych. Oprócz tego warto korzystać z kijów z siatką o niewielkich oczkach, które umożliwiają zgarnięcie z powierzchni basenu opadłych liści i innych zanieczyszczeń.

 

Podsumowanie — jak dbać o wodę w basenie?

Basen będzie ozdobą ogrodu i zapewni nam orzeźwienie w upalne dni pod warunkiem, że będziemy o niego dbali. Należy systematycznie usuwać wszelkie zanieczyszczenia oraz stosować odpowiednie środki chemiczne w dawkach zalecanych przez ich producentów.

Powrót