Rodzaje żarówek i ich zastosowanie. Czym kierować się podczas wyboru?

23.12.2023

Jest ich bardzo wiele, ale warto wiedzieć, że nie wszystkie nadają się do każdego pomieszczenia w naszym domu. Mimo tego sztuczne światło pełni w nim bardzo ważną rolę. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dopasowanie źródła światła do typu pokoju.

Z dostępnych w naszym sklepie żarówek bez problemu wybierzesz odpowiednie dla siebie. Sprawdź nasz poniższy poradnik — nasze wskazówki na pewno pomogą Ci dobrać żarówki do każdego pomieszczenia w domu tak, by były one praktyczne i oszczędne.

 

żarówki w Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Rodzaje żarówek dostępnych na rynku

2. Na jakiej podstawie wybrać odpowiednią żarówkę?



 

Rodzaje żarówek dostępnych na rynku

Obecnie wyróżniamy tradycyjne żarówki halogenowe, świetlówki czy diody, a nawet promienniki podczerwieni, które służą raczej do ogrzania aniżeli precyzyjnego oświetlenia danego pomieszczenia. Diody oraz taśmy led zalicza się do żarówek energooszczędnych, a ich charakterystyczną cechą jest długa żywotność. Poniżej znajdziesz przegląd najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych przy sztucznym oświetleniu.

Żarówki halogenowe

Nie warto w tym zestawieniu przedstawiać modelu żarnikowego, ponieważ obecnie nie stosuje się już tego rozwiązania. Natomiast do tej pory w użyciu funkcjonują żarówki halogenowe, które wypełnione są gazem szlachetnym oraz halogenem. Dzięki takiej konstrukcji pobierają nawet do 30% mniej energii od tradycyjnych żarówek żarnikowych.

Promienniki podczerwieni

W tym przypadku żarówki przerabiają pobraną energię elektryczną na ciepło. Z tego względu używa się w nich miejscach takich jak szklarnie czy garaże. Warto zaznaczyć, że nie emitują szkodliwego promieniowania oraz są bardzo ciche.

Świetlówki

Popularny do tej pory model żarówek. Ich powierzchnię pokryto luminoforem, czyli specjalną substancją o wyjątkowych właściwościach. W środku każdej świetlówki znajduje się mieszanka rtęci i neonu lub argonu. Stosuje się je najczęściej do oświetlania dużych powierzchni. Zobacz nasze świetlówki LED.

Żarówki LED i diody LED

Metoda ich działania jest oparta na tak zwanych diodach elektroluminescencyjnych. To najlepszy wybór spośród wszystkich przedstawionych powyżej. Czas działania żarówek LED jest bardzo długi. Dodatkowo są energooszczędne, czyli przyjazne dla środowiska naturalnego.

Na rynku funkcjonuje bardzo wiele adaptacji żarówek ledowych, a najpopularniejszą, zarazem najciekawszą są taśmy. Przykleja się je w różnych konfiguracjach oraz powierzchniach, dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt w postaci napisu czy obrysu świetlnego. Takie taśmy, wyposażone w żarówki LED, mają również możliwość zmiany swojego koloru.

 

Na jakiej podstawie wybrać odpowiednią żarówkę?

Niech podpowiedzią, a zarazem ostatecznym wyznacznikiem będą ich parametry techniczne. Wszystkie dostępne dane znajdziesz na opakowaniu konkretnej żarówki, którą chcesz kupić. Konkretnie rzecz ujmując, na co zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaj gwintu

Można wyróżnić te najczęściej stosowane, montowane do żarówek o dużej oraz niewielkiej mocy. Najważniejszą zasadą w tym przypadku jest odpowiednie dopasowanie konstrukcji danej lampy oraz gwintu. Ta informacja zazwyczaj jest podawana na opakowaniach lamp.

Tak więc możemy wyróżnić:

G4 – ten gwint stosuje się najczęściej w oświetleniu punktowym, zabudowanym w meblach kuchennych czy łazienkowych. Możesz go użyć wtedy, gdy instalacja ma napięcie nie większe niż 12 V.

G9 – do zastosowania w ozdobnych lampach oraz w instalacjach o napięciu do 230 V.

G35 – stosowane w lampach dekoracyjnych, gwint mocuje się za pomocą wcisku. Podobnie sprawa wygląda z gwintem o oznaczeniu G6.

GU10 – sprawdza się głównie w kinkietach oraz wszystkich lampach z rodzaju tych punktowych, w instalacji o napięciu 230 V.

E14 – używany do kinkietów i oświetlenia punktowego oraz w instalacji do 230 V.

E27 – ten gwint potocznie jest nazywany dużym, a z jego zastosowaniem spotkasz się w wielu lampach oraz praktycznie każdej instalacji o napięciu nie przekraczającym 230 V.

MR16 – ten rodzaj gwintu możesz dostać w dwóch wariantach: 12 V oraz 230 V. Dzięki żarówkom z takim gwintem oświetlisz schody czy sufity podwieszane.

Napięcie żarówki

Z powyższych informacji możemy wywnioskować, że istnieje jedno uniwersalne napięcie oraz szereg tych niestandardowych. Najpopularniejsze to 230 V, a żarówki niskonapięciowe, na przykład takie, które można wpiąć do instalacji nie przekraczającej 12 V, wymagają użycia transformatora.

Energooszczędność

Wcześniej niedoceniany, dziś jest to bardzo istotny parametr, dzięki któremu możemy zdecydować, którą żarówkę wybrać. Energooszczędność wskazuje skala od A (A+, A++) do E. Pierwsza litera alfabetu wskazuje na niskie zużycie energii.

Strumień świetlny, czyli lumeny

To jednostka, dzięki której dowiesz się, jak jasna jest barwa światła, które emituje dana żarówka.

Barwa, inaczej temperatura światła

W ten sposób żarówki można podzielić na podstawowe trzy rodzaje:

  • Te, które emitują ciepłą barwę (wskaźnik poniżej 3300 K)

Idealna do zastosowania w sypialni, gdzie relaksujesz się i odpoczywasz.

  • Te o barwie neutralnej (3500-5000 K)

Do ogólnego oświetlenia mieszkania czy domu.

  • Zimna barwa (powyżej 5000 K)

Dzięki niej będziesz w stanie się skupić: uczyć lub pracować efektywniej.

Cykl włączania i wyłączania

Szacowana, potencjalna trwałość danej żarówki.

Wskaźnik oddawania barw, w skrócie CRI

Ten parametr określa skala od 0 do 100. Im wyższa liczba, tym lepsza jakość światła, a przestrzeń lub pojedyncze przedmioty są wyraźniejsze oraz lepiej oświetlone.

Powrót