Sposób na skrzypiące drzwi

15.05.2022

Skrzypiące drzwi są bardzo częstym problemem, który dotyczy drzwi wejściowych do mieszkań i domów, wewnętrznych drzwi w poszczególnych pokojach, drzwi balkonowych, meblowych, a nawet drzwi od lodówki. Skrzypiące drzwi potrafią być niezwykle uciążliwe, zwłaszcza w godzinach wieczornych albo rankiem, kiedy pozostali domownicy, w tym dzieci śpią. Czy jest sposób na skrzypiące drzwi? Oczywiście! W tym artykule podpowiem Ci, co zrobić, by drzwi przestały skrzypieć i jak sprawnie przeprowadzić smarowanie zawiasów.

 

Gdy zamykamy drzwi, skrzypienie może być bardzo nieprzyjemne

 


W tym artykule:

1. Dlaczego Twoje drzwi skrzypią?

2. Sposoby na skrzypiące drzwi — smary, wazelina i spraye w aerozolu

3. Smarowanie zawiasów krok po kroku — przygotowania wstępne

4. Jak nasmarować drzwi?

5. Skrzypienie drzwi, a ich regulacja

6. Drzwi przesuwne skrzypią — Jak je naprawić?



Dlaczego Twoje drzwi skrzypią?

Skrzypienie drzwi najczęściej nie jest związane ze złą jakością drzwi, ale z ich eksploatacją związaną z codziennym użytkowaniem. Skąd zatem biorą się nieprzyjemne dla ucha dźwięki? Skrzypienie słyszalne podczas otwierania drzwi przeważnie pochodzi od zawiasów. Nowe zawiasy w trakcie montażu były z pewnością nasmarowane, jednak z czasem każdy smar traci swoje właściwości, zaczyna się wycierać, a na zawiasach wzrasta tarcie. Skrzypienie zawiasów drzwi na skutek wytarcia smaru to nie wszystko. Innymi czynnikami, które mogą wzmagać skrzypienie drzwi, są wilgoć oraz kurz, które bez problemu dostają się nawet w mniejsze szczeliny zawiasów. One tak samo powodują wzrost tarcia w zawiasach, który słyszysz, w postaci irytujących odgłosów otwierając i zamykając drzwi.

 

Skrzypienie zawiasów drzwi

 

Sposoby na skrzypiące drzwi — smary, wazelina i spraye w aerozolu

Najlepszym, a zarazem najtrwalszym sposobem na skrzypienie zawiasów drzwi wewnętrznych i drzwi zewnętrznych jest smarowanie zawiasów z zastosowaniem specjalistycznych preparatów do smarowania zawiasów. Można użyć popularnych środków bez problemu dostępnych na rynku. Występują one w postaci smaru, płynu lub sprayu. Najlepiej wybierz dla siebie taką formę, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Dobrze jest użyć preparatów o dobrych właściwościach penetrujących.

Najbardziej poręczne są oczywiście preparaty, które przez producenta wyposażone są w specjalnie wyprofilowany dozownik, którym może być na przykład cienka rurka, która ułatwia aplikację i pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca mechanizmu zawiasów. Są to popularne środki w aerozolu. Czasem lepiej użyć preparatów w postaci smaru aplikowanego do zawiasów drzwi. Może to być na przykład wazelina techniczna lub olej silikonowy, który sprawnie pozwoli przeprowadzić smarowanie zawiasów i zakończyć problem skrzypienia podczas otwierania drzwi. Są to najczęściej preparaty bardzo wygodne w użyciu, w niewielkich opakowaniach, które aplikuje się przez wyciskanie. Do opakowania preparatu zwykle dołączona jest instrukcja opisująca sposób jego użycia.

Pamiętaj, że nie zaleca się smarowania drzwiowych zawiasów zwykłym olejem. Można wykorzystać ten sposób w awaryjnej sytuacji, gdy nie masz możliwości nabycia smaru do zawiasów. Domowe tłuszcze, takie jak masło lub margaryna mają tendencję do bardzo szybkiego jełczenia, z jednoczesnym wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu — unikaj ich jako sposobu na skrzypiące drzwi.

 

sposób na skrzypiące drzwi

 

Smarowanie zawiasów krok po kroku — przygotowania wstępne

Przed rozpoczęciem smarowania zawiasów drzwiowych, rozłóż pod drzwiami kawałek folii, aby zabezpieczyć podłogę. Unikając rozłożenia folii w celu zabezpieczenia podłogi, może dojść do jej zatłuszczenia, ponieważ, gdy używamy smaru aplikowanego w aerozolu lub przez wyciskanie może go wypłynąć nieco więcej, niż potrzeba. Dobrze jest przygotować sobie ręcznik papierowy, który pozwoli szybko wytrzeć ewentualne zabrudzenie ościeżnicy, czy umożliwi szybkie wytarcie nadmiaru smaru ściekającego z drzwi lub z rąk.

Najwygodniej i najlepiej jest smarować zawiasy na zdjętych drzwiach. Czasem bywa to jednak problematyczne, gdyż drzwi czy to wejściowe, czy skrzydła pokojowe są zazwyczaj ciężkie. Dodatkowo nie każdy samodzielnie potrafi je zdemontować z zawiasów. Korzystaj z tej metody jeśli jesteś pewny, że umiesz to zrobić.

Aby drzwi nie skrzypiały, skutecznie można je też nasmarować bez zdejmowania. Podczas podnoszenia drzwi bądź wtedy ostrożny, gdyż jeżeli zostaną za mocno przy unoszeniu szarpnięte do góry, mogą się niebezpiecznie zsunąć z zawiasów. Ponowne założenie skrzydła drzwiowego w pojedynkę będzie kłopotliwe, gdyż nakładanie dolnego i górnego zawiasu należy przeprowadzić jednocześnie, co nie jest łatwe do wykonania. Czasem można się wspomóc, spierając lekko drzwi o zawias dolny, by dobrze nakierować górny.

Przed smarowaniem zawiasów dobrze jest wcześniej dokładnie je wyczyścić, zwłaszcza miejsca, gdzie się może dostawać kurz i wilgoć, np. w drzwiach prowadzących do łazienki. Przetrzyj je na przykład szmatką zmoczoną w wodzie z łagodnym płynem do mycia naczyń.

 

Smarowanie zawiasów sposobem na skrzypiące drzwi

 

Jak nasmarować drzwi?

Samo smarowanie zawiasów zajmuje najmniej czasu. Zwłaszcza pomoc drugiej osoby usprawnia i ułatwia ten proces, gdyż z pomocą łatwo wstrzykniemy smar. Zanim zaczniesz pracę, zrób z boku próbne wyciśnięcie preparatu, żeby wiedzieć, z jakim ciśnieniem wypłynie. Najpierw trzeba nasmarować zawiasy górne drzwi, a potem dolne. Nie powinno się oszczędzać środka do smarowania. Zdecydowanie lepiej jest go użyć więcej, a następnie wytrzeć nadmiar smaru ręcznikiem papierowym. Przy zastosowaniu zbyt małej ilości efekt mógłby być niezadowalający. Po nałożeniu mazidła kilkukrotnie otwórz i zamknij drzwi, by dobrze rozprowadzić smar wewnątrz całych zawiasów. Skrzypienie powinno zniknąć na długi czas.

 

Sposób na skrzypiące drzwi

 

Skrzypienie drzwi, a ich regulacja

Nielubiane dźwięki w postaci skrzypienia drzwi, mogą wynikać też ze słabego docisku skrzydła drzwi lub odwrotnie ich opadania. Jedynym rozwiązaniem będzie w takim przypadku regulacja drzwi. Na początek sprawdź, czy skrzydło drzwi jest dobrze wypoziomowane za pomocą poziomicy. Jeśli widzisz, że nie ma poziomu, wyregulujesz go, albo przy użyciu specjalnych podkładek, albo wykręcając zawiasy. Gdy drzwi wejściowe do mieszkania czy pokoju nie tylko skrzypią, ale i ciężko chodzą, bo ich róg zahacza o podłogę, to musisz wkręcić górny zawias głębiej w skrzydło, co przyciągnie go bliżej ościeżnicy.

Co w przypadku, gdy posmarowanie i wyregulowanie zawiasów nie pomogło i nadal słyszysz, że drzwi skrzypią? Czasami wymagana może być wymiana zawiasów na nowe, aby Twoje drzwi nie skrzypiały.

 

smarowanie zawiasów pomoże na skrzypienie drzwi

 

Drzwi przesuwne skrzypią — Jak je naprawić?

Co należy zrobić, gdy masz w domu skrzypiące drzwi przesuwne? Drzwi przesuwne trzeba przede wszystkim zdjąć z prowadnic, a następnie tak, jak w przypadku drzwi skrzydłowych dokładnie wytrzeć je z kurzu oraz innych zanieczyszczeń przy pomocy ściereczki. Dokładnie musisz wyczyścić prowadnice, ponieważ ich skrzypienie mogą powodować właśnie zbierające się w tym miejscu zanieczyszczenia. Brud może powodować też cięższe przesuwanie się drzwi. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, czy elementy jezdne nie uległy w przypadku niewłaściwej eksploatacji jakiemuś uszkodzeniu. W tym momencie możesz przystąpić do nałożenia substancji smarującej na całą długość prowadnicy, co na pewno pomoże na skrzypiące drzwi. Załóż drzwi na prowadnice i kilkukrotnie przesuń, by smar dobrze się rozprowadził.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Solidne i nowoczesne drzwi zewnętrzne


Drzwi zewnętrzne - wizytówka każdego domu


Jakie drewno na schody jest najlepsze?


 

Powrót