Układanie paneli na 1/3. Jak to zrobić?

08.04.2021

 

Jedną z głównych zalet paneli podłogowych jest łatwość montażu i możliwość samodzielnego ułożenia ich w naszym domu są odpowiedzią na czasem dużo droższe deski podłogowe. Znacznie zmniejsza to koszty wykonania podłogi i jest świetną alternatywą dla desek podłogowych. Jak prawidłowo układać panele, aby podłoga nie skrzypiała, nie wybrzuszała się i służyła nam przez lata? Wybierz odpowiedni dla ciebie sposób ułożenia paneli i ciesz się efektownym wnętrzem.

Podłoga pływająca - co to znaczy?

Podłoga tego typu nie jest na stałe przymocowana do ścian i podłoża, a dzięki zachowanej odległości od ściany tzw. szczeliny dylatacyjnej podłoga może pracować, nie zaburzając jednolitości powierzchni. Ogromną zaletą jest to, że bezpośrednio po ułożeniu możemy rozpocząć użytkowanie. Dodatkowo zapewnia dobrą izolację akustyczną.

 

Panele podłogowe- rodzajePanele podłogowe z V-fugą

Laminowane panele podłogowe z V-fugą wyglądają o wiele efektowniej niż te zwykłe, posiadające proste krawędzie. Przewyższają je również pod względem walorów użytkowych.

Pierwsze panele laminowane z V-fugą można było kupić już około 10 lat temu, ale dopiero w ostatnich latach pojawiły się masowo w ofercie handlowej. Zanim między ułożonymi panelami pojawiła się fuga, standardowe elementy miały proste krawędzie, więc po ich montażu, polegającym na dokładnym dopasowaniu powstawała płaska powierzchnia.

Aby osiągnąć wyższy poziom estetyczny i upodobnić podłogę do tej wykonanej z naturalnego, litego drewna, producenci wpadli na pomysł, aby boki poszczególnych elementów frezować (nacinać) i malować farbą. W efekcie pomiędzy jednym a drugim panelem powstaje delikatny rowek w kształcie litery V - skąd wzięła nazwę fuga. W efekcie tych działań powstały panele, których kontury są wyraźnie zaznaczone i do złudzenia przypominają lite, drewniane deski, zarówno pod względem koloru, jak i struktury.

Jak układać panele 1/3?

Panele winylowe

Panele winylowe to produkty, które imitują drewno i mają zapewnić całkowitą wodoodporność. Są wielkości zwykłych paneli, ale mają bardzo małą grubość - zazwyczaj od 3 do 7 mm, w zależności od producenta. Panele podłogowe winylowe posiadają wewnętrzny rdzeń winylowy, który jest wodoodporny, a dzięki gumowym właściwościom - dźwiękochłonny. Ich dużym atutem jest także dobra termoplastyczność i wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów m.in. panele winylowe SPC, panele winylowe RIGID, panele winylowe LVT.

Układamy panele

Aby samodzielnie układać panele należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Warto też wykonać sobie rysunek pomocniczy, w którym rozrysujemy nasz układ.

Kierunek

Montaż podłóg należy rozpocząć układając panele prostopadle względem tego okna, które daje najwięcej światła, tak aby fugi i łączenia między nimi były jak najmniej widoczne, a padające promienie słoneczne bardziej podkreślały słoje. Jeśli w pomieszczeniu jest kilka okien osadzonych na różnych ścianach, wtedy układanie paneli podłogowych uzależniamy od drzwi.

Pomieszczenie obok

Aby estetycznie ułożyć panele należy przeanalizować w jakim kierunku położone są panele w pomieszczeniu sąsiednim. Połączenie będzie widoczne na przejściu. Nie powinniśmy układać podłogi w przeciwnych kierunkach w dwóch sąsiadujących ze sobą pokojach.

Efekt wizualny

Układanie paneli ma być finalnie efektowne i estetyczne. Kierunek układania paneli ma duży wpływ na wizualne powiększenie zbyt ciasnego czy malutkiego pomieszczenia. W takiej sytuacji możemy sprzeciwić się zasadzie „prostopadle do okna”. Pomieszczenia małe i wąskie wymuszają wręcz kładzenie paneli po długości, ułożone w ten sposób optycznie wydłużą podłogę.

Panele w kuchni

Układanie paneli podłogowych

Krok pierwszy

Należy odpowiednio przygotować podłoże. Zanim przystąpimy do układania paneli podłoże powinno być równe i czyste. Oczyszczamy je z kurzu oraz innych zabrudzeń, usuwamy wszelkie nierówności. Następnie gruntujemy. Gdy grunt wyschnie kładziemy folię paroizolacyjną. Zaleca się grubość 0,2 mm, taką folię powinno układać się na zakładkę ok. 20 cm. Należy ją również wywinąć na kilka centymetrów na każdą przyległą ścianę. Kolejną warstwą jest podkład. To jaki podkład użyjemy zależy od grubości i rodzaju panela. Do wyboru mamy podkłady w rolkach lub blistrach, montujemy je zgodnie z instrukcją producenta, zazwyczaj na styk. W przypadku mat z zintegrowaną izolacją przeciwwilgociową łączymy je dodatkowo wodoodporną taśmą.

Ważne, żeby temperatura podczas układania paneli wynosiła pomiędzy 18˚C-30˚C, panele powinny być również przechowywane w tej temperaturze przez m.in. 48h. Wilgotność względna powietrza powinna mieścić się w przedziale 55-70%.

Krok drugi

Układanie paneli najlepiej rozpocząć  od pierwszego rzędu układanego piórem w kierunku ściany. Następnie krótsze boki paneli kładziemy piórem na wpust ułożonego panelu i delikatnie uderzamy dłonią lub gumowym młotkiem w miejscu połączenia krótszych boków. Należy pamiętać o obowiązkowych odstępach od ściany tzw. szczelina dylatacyjna - jej szerokość powinna wynosić co najmniej 10 mm. Panele przemieszczają się, kurczą i rozszerzają, w przypadku kiedy nie zostawimy niezbędnego odstępu powierzchnia podłogi może zacząć wybrzuszać się na łączeniach panela. Poszczególne elementy montujemy za pomocą klinów. Po ułożeniu całej podłogi dystanse należy wyciągnąć, a szparę zasłonić za pomocą listwy przypodłogowej.

Istnieją różne sposoby aby ułożyć podłogę, w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać charakter pomieszczenia i klimat wnętrza

  • przesunięcie o 1/2 - jeśli lubimy symetrię i jasno określony podział w tym celu należy układać pierwszy panel w całości, a co drugi nowy rząd rozpoczynać panelem skróconym o połowę długości.
  • przesunięcie o 1/3 – tak ułożona płaszczyzna zachowuje dużą harmonię regularności powtórzeń, ale nie tworzy mocnych akcentów liniowych między panelami, uzyskujemy bardziej naturalny wzór. W metodzie tej kładziemy pierwszy panel w całości, a każdy następny zaczynający nowy rząd skracamy z przesunięciem paneli o 1/3 długości.

Panele w salonie

 

Zakończenie układania paneli podłogowych

Gdy doszliśmy do końca należy połączyć panele z istniejącą podłogą. Jeżeli kładziemy panele w nieurządzonym mieszkaniu należy zakończyć ich układanie po tej stronie ściany, do której otwierają się drzwi. W ten sposób łączenie nie będzie widoczne przy zamkniętych drzwiach. Jeśli jednak mamy do czynienia z łączeniem do już istniejącej podłogi warto zastosować aluminiowe listwy łączeniowe przykręcane na wkręty. Na koniec montujemy listwy wykończeniowe.

Powrót