Umywalka konglomeratowa czy ceramiczna — którą wybrać?

25.11.2022

Umywalka jest najczęściej używanym urządzeniem w każdej łazience, dlatego przed jej zakupem warto zastanowić się, który z materiałów, użytych do jej wykonania, najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Chociaż na rynku dostępne są zlewozmywaki wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło, kamień, a nawet drewno, najpopularniejszymi obecnie materiałami do produkcji zlewozmywaków są ceramika i konglomerat. W tym artykule omówimy zalety i wady zlewozmywaków wykonanych z obu materiałów.

 

Elementy wyposażenia łazienkowego

 


W tym artykule:

1. Umywalki ceramiczne

2. Umywalki konglomeratowe

3. Umywalki ceramiczne czy umywalki z konglomeratu? Które lepsze?



 

Umywalki ceramiczne

Ceramika jest nadal najpopularniejszym materiałem do produkcji zlewozmywaków i umywalek łazienkowych. Wyroby ceramiczne to najczęściej produkty wykonane z taniego fajansu lub porcelitu, które po uformowaniu i pokryciu warstwą szkliwa są wypalane w wysokiej temperaturze. Zabieg wypalania sprawia, że ceramika zyskuje odpowiednią twardość i wytrzymałość.

 

Umywalka ceramiczna - ceramika sanitarna

 

Umywalka ceramiczna — wady i zalety umywalek ceramicznych

Największą popularnością cieszą się wciąż zlewozmywaki ceramiczne, co wynika głównie z relatywnie niskiej ceny oraz tego, że spełniają wymagania przeciętnego użytkownika. Łatwo utrzymać ich powierzchnię w czystości. Umywalka ceramiczna to produkt, którego powierzchnię można szybko i łatwo umyć dowolnym środkiem czyszczącym lub nawet samą wodą. Zlewozmywaki ceramiczne są zwykle zabezpieczone warstwą glazury, która chroni je przed zarysowaniami. Dlatego zlewozmywaki ceramiczne są odporne na gromadzenie się kamieni i rdzy, a także na działanie różnych związków chemicznych. Możemy je myć dowolnym środkiem czyszczącym bez obaw o uszkodzenie powierzchni szkliwa. Jakie są wady zlewozmywaków ceramicznych? Produkty ceramiczne są przede wszystkim bardziej kruche i mniej odporne na uderzenia niż wyroby z konglomeratu. Dodatkowo plamy i osady są bardziej widoczne na ciemnych modelach (zwłaszcza czarnych umywalkach). Warto podkreślić, że powierzchnia umywalki ceramicznej nie posiada porowatej powierzchni. Jej powierzchnia jest gładka i doskonale przystosowana do czyszczenia, co jest niewątpliwym atutem w trakcie użytkowania umywalki ceramicznej.

Największą wadą zlewozmywaków ceramicznych jest to, że w przypadku większych uszkodzeń (np. po uderzeniu ciężkim przedmiotem) bardzo trudno je naprawić lub zakryć. Można próbować za pomocą dedykowanych zestawów naprawczych, ale nie zawsze przynosi to efekt. Często nawet niewielkie uszkodzenie wymaga wymiany zlewu na nowy. W przypadku umywalek ceramicznych, które wykonane zostały z ciemnego materiału, dużo bardziej widoczne są różnego rodzaju zabrudzenia i zacieki, ale to akurat wada, która dotyczy ciemnych umywalek niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane.

 

Umywalki konglomeratowe

Konglomerat marmurowy, znany jest również jako solid surface — co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "trwała powierzchnia" - lub kompozyt mineralny. Choć może wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, istnieje na rynku od lat 60. XX wieku i z dużym powodzeniem wykorzystywany jest do produkcji umywalek łazienkowych.

Konglomerat to ogólna nazwa dla różnych materiałów wykonanych z żywic syntetycznych i szlifowanego kamienia naturalnego. Dzięki metodzie topienia z tego materiału można wyprodukować zlewozmywaki o cienkich brzegach, ostrych krawędziach i niepowtarzalnym niekiedy wręcz zaskakujących kształtach, których do niedawna nie można było uzyskać z ceramiki sanitarnej.

 

Umywalka z lanego marmuru pozwala na stylową aranżację

 

Umywalki konglomeratowe — wady i zalety umywalek konglomeratowych

Zlewozmywaki wykonane z konglomeratu powstają z połączenia kamienia naturalnego i żywicy, dzięki czemu są bardziej elastyczne niż zlewozmywaki ceramiczne. Dzięki temu są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy odpryski. W przypadku drobnych zarysowań lub niewielkich uszkodzeń umywalek konglomeratowych można je łatwo usunąć, używając do tego pasty polerskiej. Taki zabieg nie były możliwy w przypadku ceramiki i jej szkliwionej powierzchni. Ponadto konglomerat nie posiada porowatej, mało praktycznej powierzchni, przez którą może wnikać brud. Jest więc bardzo łatwy do czyszczenia. Również kształty i kolory w sprzedaży przemawiają za wyborem takiego rozwiązania - materiał ten daje o wiele więcej możliwości aranżacyjnych. Umywalki z konglomeratu są chętnie wybierane do nowoczesnych aranżacji.

Aby umywalka z konglomeratu zachowała swój atrakcyjny wygląd, należy ją regularnie czyścić i konserwować. W przeciwnym razie może stracić blask, a nawet ulec uszkodzeniu. Do czyszczenia konglomeratu potrzebujemy delikatnych detergentów o neutralnym pH oraz miękkiej szmatki - inne środki czyszczące, szczególnie te o właściwościach ściernych, mogą powodować ściemnienie i uszkodzenie zlewu.

Każda umywalka do łazienki, czy to umywalka z konglomeratu, czy ceramiczna, posiada zarówno wiele zalet, jak i pewne wady. Trudno więc jednoznacznie ocenić, który materiał na umywalkę jest lepszy i w rezultacie który produkt sprawdzi się lepiej podczas codziennego użytkowania. Każdy, kto urządza łazienkę, wie, jak ważny jest estetyczny wygląd umywalki, dlatego szukając najlepszych rozwiązań, często kierujemy się funkcjonalnością i łatwością w czyszczeniu. Do czyszczenia umywalki ceramicznej wystarczy użyć miękkiej ściereczki. Brak posiadania porów jet tu z pewnością dużym atutem. Powierzchnia szkliwa, która chroni powierzchnię umywalki ceramicznej, jest bardzo odporna na zarysowania, a nawet na działanie substancji żrących. Umywalki ceramiczne to prawdziwy lider rynkowy.

Umywalki konglomeratowe są z kolei wyjątkowo odporne na szorowanie i czyszczenie. Ich powierzchnia choć porowata, doskonale toleruje różnego rodzaju środki czystości.

 

Umywalki ceramiczne czy umywalki z konglomeratu? Które lepsze?

Urządzając łazienkę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, że wybrana przez nas technika charakteryzuje się dobrą trwałością. W końcu wyroby sanitarne będą nam służyć przez wiele lat. Jednym z najczęściej używanych przedmiotów w łazience jest umywalka.

Najpopularniejsze modele to ceramiczne, ale zlewozmywaki konglomeratowe stają się dla nich dużą konkurencją – który z nich lepiej wybrać? Tę decyzję pozostawiamy do indywidualnego przemyślenia każdemu z Was. Nie bez powodu na rynku spotkać można obok siebie zarówno umywalki ceramiczne, jak i całą gamę umywalek z konglomeratu. Obydwa rozwiązania mają zupełnie inne cechy i parametry, a tym samym znajdują różnych zwolenników.

Jeśli szukasz umywalek ceramicznych lub umywalek konglomeratowych odwiedź koniecznie nasz sklep Merkury Market!

 


 

Zainspiruj się!

 

Jaką umywalkę do małej łazienki wybrać? 4 porady


5 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji łazienki — przeczytaj i sprawdź, czego powinieneś unikać!


Funkcjonalna łazienka - jakie meble łazienkowe wybrać?

Powrót