Ustawianie mebli kuchennych — sprawdzone sposoby na funkcjonalne wnętrze

15.10.2021

Ustawienie mebli w kuchni jest niezwykle ważnym elementem, który znacząco wpływa na ergonomię, estetykę oraz wygodę użytkownika. Niezwykle ważne jest zawieszenie szafek kuchennych w zasięgu rąk domowników najczęściej użytkujących kuchnię, zagospodarowanie wnętrza szafek w praktyczny i przemyślany sposób oraz co najważniejsze — zastosowanie się do metody aranżacji kuchni na bazie trójkąta roboczego. Metoda ta opisuje zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy trzema najważniejszymi punktami kuchni, czyli między lodówką, zlewozmywakiem, a kuchenką. Trójkąt roboczy oraz wyraźny podział stref w kuchni to dwie z najważniejszych technik, jakimi powinien kierować się każdy projektant wnętrz.

Zanim zdecydujesz się na zakup mebli kuchennych oraz konkretnego wyposażenia AGD, zapraszamy Cię do zapoznania się z treścią naszego artykułu, dzięki któremu być może na etapie wykończeniowym podejmiesz trafniejsze decyzje i zaprojektujesz swoją kuchnię w sposób ergonomiczny, a przy okazji atrakcyjny wizualnie. Wystarczy poznać kilka propozycji najpowszechniejszych układów mebli oraz rozplanować odpowiednią kolejność montażową poszczególnych elementów, aby stworzyć doskonałe i praktyczne rozwiązanie, którym Ty oraz Twoi bliscy będą cieszyli się przez wiele lat.


W tym artykule:

1. Układ mebli w małych kuchniach

2. Ergonomia w kuchni dużej

3. Kuchnia w kształcie litery L

4. Kuchnia w kształcie U


 

 

Układ mebli w małych kuchniach

Praktyczny układ mebli dużo łatwiej jest rozplanować w pomieszczeniu o dużym metrażu, jednak nie oznacza to, że nowoczesne kuchnie to wyłącznie kuchnie duże. W małych, blokowych przestrzeniach można wypracować wiele sposobów na ergonomię i ustawić kuchenny sprzęt w sposób optymalny w stosunku do posiadanego metrażu. Najczęstszym praktykowanym rozwiązaniem przez osoby aranżujące niewielkie kuchnie w blokach jest montaż wszystkich kuchennych szafek w jednej linii na długości wybranej ściany. Niestety, rozwiązania tego typu nieco kolidują z zastosowaniem się do techniki trójkąta roboczego, jednak meble kuchenne wystarczy wówczas rozlokować w odpowiedniej odległości, tj. maksymalnie 30 cm między najważniejszymi strefami. Ważne, aby lodówkę ulokować najbliżej wejścia, kuchenkę w najdalszym od niej położeniu, natomiast zlewozmywak ustawić pośrodku obydwu tych stref. Ułatwi to wykonywanie takich czynności jak: wypakowywanie zakupów, krojenie, wyrzucanie odpadów do śmieci oraz samo gotowanie. Pamiętaj jednak, aby między lodówką a kuchenką wstawić szafki kuchenne z dedykowanym blatem roboczym, na którym będziesz mógł przygotować posiłki.

Ergonomia w kuchni dużej

W przestronnej kuchni rozlokowanie sprzętów jest zdecydowanie łatwiejsze, aniżeli w niewielkim metrażu, jednak pomiędzy blatami należy zachować odpowiednią odległość, która ułatwi wykonywanie domownikom podstawowych czynności. W dużej kuchni bardzo łatwo jest zapomnieć o podstawowych zasadach ergonomii, ze względu na duży potencjał aranżacyjny. Wybierając blaty kuchenne, należy ustawić je jak najbliżej lodówki oraz kuchenki. Blat roboczy nieopodal kuchenki ułatwia krojenie i przygotowywanie posiłków z bezpośrednim dostępem do garnków stojących na kuchence. W dużych kuchniach można zdecydować się na wiele kombinacji i układów. Zestawy mebli kuchennych można zaplanować zarówno na jednej ścianie jak i na ściance bocznej, czy przeciwległej. Kuchnie połączone z salonem posiadają zwykle wysepki, na których montuje się takie sprzęty jak płyty indukcyjne, kuchenki z płytą grzewczą oraz okap. Blat przylegający do płyty stanowi wówczas przestrzeń roboczą i wnosi sporo wolnego miejsca, ułatwiającego gotowanie.

W dużej kuchni strefy: gotowania, zmywania oraz przygotowywania posiłków, nie powinny być zbyt daleko od siebie. Duży metraż często pomija tę zasadę, jednak podczas gotowania bądź samego odkładania przedmiotów do szafek, nie powinieneś zrobić więcej niż dwa kroki między poszczególnymi strefami. Wysokie przestrzenie dużych kuchni pozwalają na to, aby fronty kuchenne były w zabudowie aż po sam sufit. Projektując takie rozwiązanie, nie zapomnij o tym, aby rzeczy użytkowe, z których korzystasz na co dzień, były na wysokości Twoich rąk. Wdrapywanie się na krzesło po produkty spożywcze lub talerze z pewnością nie podniesie ergonomii pomieszczenia. Dopasowanie zarówno szafek jak i pozostałych kuchennych urządzeń do wzrostu oraz ilości osób użytkujących z kuchni w tym samym czasie, z pewnością podniesie komfort i praktyczność z użytkowania sprzętów.

Kuchnia w kształcie litery L

Niezwykle popularnym rozwiązaniem w projektowaniu kuchni jest układ mebli w kształcie litery L, który wskazuje na zabudowę sprzętów wzdłuż dwóch prostopadłych do siebie ścian. W kuchniach tego typu kuchenka zawsze powinna się znajdować na ścianie krótszej, natomiast lodówka na dłuższej ścianie zabudowy. W kuchniach na kształt "L" doskonale sprawdzają się praktyczne narożniki kuchenne, które pozwalają wykorzystać maksymalnie przestrzeń pomieszczenia. Narożne miejsce zabudowane szafkami pozwala otrzymać dodatkowy roboczy blat, który najczęściej wykorzystywany jest jako miejsce na ekspres, czajnik lub chlebak. Na rogu w takiej kuchni nigdy nie stawiaj kuchenki, zlewozmywaka czy zlewu. Sprzęty kuchenne agd w takiej kuchni dobrze jest postawić z dala od kuchenki oraz lodówki, aby blaty przylegające bezpośrednio do tych dwóch stref mogły pozostać puste i gotowe do wykorzystania w trakcie gotowania. Stół i krzesła do kuchni przy prostopadłej zabudowie doskonale odnajdą swoje miejsce po przeciwległej stronie krótszej zabudowy. Jeśli Twoja kuchnia nie jest dużych rozmiarów, a planujesz układ w kształcie litery L, możesz zdecydować się na stół okrągły, który zajmie nieco mniej miejsca i z pewnością doskonale sprawdzi się w niewielkiej przestrzeni. Szafki w takiej kuchni powinny być zarówno wiszące jak i stojące, ponieważ układ pozwala na wykorzystanie zarówno dolnych części zabudowy jak i szafek na wysokości wzroku.

Kuchnia w kształcie U

Zabudowy kuchenne w kształcie litery U charakteryzują się przeciwległym układem mebli wzdłuż dwóch dłuższych ścian z trzecią strefą łączącą przeciwległe blaty. Pierwszymi skrzypcami takiej kuchni są fronty oraz same szafki kuchenne. Kuchnia na kształt U pozwala na wstawienie bardzo dużej ilości szafek wiszących oraz stojących, co daje ogromne możliwości na przetrzymywanie artykułów gospodarczych, zastawy oraz innych produktów. Ten typ zabudowy doskonale łączy ze sobą trzy najważniejsze strefy, przy czym każdą z nich można zaplanować w innej części układu "U". W takiej kuchni najlepiej jest zamontować lodówkę po przeciwnej stronie, aniżeli kuchenka, natomiast zlewozmywak oraz suszarkę do naczyń wstawić na krótszej części łączącej przeciwległą zabudowę.

Typ kuchni w kształcie U doskonale sprawdza się w przestronnych, widnych kuchniach z oknem. Najczęściej strefa ze zlewozmywakiem znajduje się wówczas pod samą okiennicą, by podczas zmywania naczyń mieć widok na zieleń za oknem. Podczas aranżowania takiej kuchni pamiętaj, aby szafki wiszące zostały zamontowane w sposób pozwalający Ci na łatwe sięganie po produkty gospodarcze. Szafki stojące natomiast należy wyposażyć w szuflady lub wysuwane kosze kargo. Tak duża ilość szafek, jaka znajduje się w kuchniach na kształt U, musi ułatwiać korzystanie z poszczególnych stref, a wysuwane części mebli są rozwiązaniem ułatwiającym ten proces. Półki oraz szafki ponad poziomem zasięgu ręki powinny być wyposażone w elementy, po które sięgasz najrzadziej. Stoły do jadalni i kuchni w takiej zabudowie powinny stanąć na środku, bądź jeśli kuchnia połączona jest z salonem — w strefie typowo jadalnianej.

ZAINSPIRUJ SIĘ!

 
Białe meble kuchenne Szare meble kuchenne Meble kuchenne narożne Meble kuchenne modułowe
Powrót