W samym centrum pokoju dziennego, czyli jaki narożnik wybrać?

13.07.2023

Mebel ten skutecznie wyparł tradycyjne kanapy i wersalki ze względu na niebanalny wygląd i swą wielofunkcyjność. Decydując się na zakup narożnika, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, będących jednocześnie gwarancją satysfakcji i zadowolenia z jego użytkowania. Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

 

narożnik do salonu

 


W tym artykule:

1. Narożnik sercem pokoju dziennego

2. Wielkość narożnika należy dopasować do wielkości pokoju dziennego

3. Wybór narożnika dostosuj do jego przeznaczenia

4. Obicie narożnika kluczem do zadowolenia

5. Wzrost użytkowników, a głębokość siedziska

6. Ulubiony kolor nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem



 

Narożnik sercem pokoju dziennego

Choć wydawać by się mogło, że rolą narożnika jest jedynie umożliwienie komfortowego wypoczynku, to zazwyczaj stoi przed nim jeszcze wiele innych zadań. Jedną z funkcji, jaką narożnik pełni w pokoju dziennym, jest oczywiście kwestia dekoracyjna. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest fakt, iż najczęściej jest to największy mebel w całym wnętrzu, a więc skupia na sobie uwagę wszystkich, zarówno domowników, jak i gości. W tym wypadku wybór wyposażenia absolutnie nie może być przypadkowy.

Warto dobrze zastanowić się na tym, jak wybrać idealny narożnik. Dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając narożnik, a które kwestie można pominąć.

 

narożnik idelny do salonu

 

Wielkość narożnika należy dopasować do wielkości pokoju dziennego

Pierwszy krok, jaki powinien zostać wykonany przed zakupem narożnika, jest dostosowanie jego wielkości do powierzchni pokoju dziennego. Jak wiadomo, we wnętrzu o niewielkich rozmiarach najlepiej sprawdzi się minimalistyczny model, który nie przytłoczy klimatu pomieszczenia, a jednocześnie dopasuje się do jego stylu. W pokoju dziennym o pokaźnych rozmiarach można popuścić wodze fantazji i postawić na model, który pomieści nawet kilkuosobową rodzinę.

Należy jednak pamiętać, iż w żadnym wypadku narożnik nie powinien zastawiać ciągu komunikacyjnego, ani utrudniać przemieszczania się po pokoju dziennym.

Narożnik jest dużym meblem, ale nie powinien przytłaczać całego pomieszczenia. Jeśli salon jest mały, lepiej zdecydować się na mniejszy narożnik, a kupując nieco większy model, dobrze jest wybrać jasną tapicerkę, która optycznie nie zagraci pokoju dziennego.

 

Wybór narożnika dostosuj do jego przeznaczenia

Kolejną kwestią, którą należy ustalić podczas wyboru narożnika, jest jego przeznaczenie.  I tutaj warto zadać sobie pytanie — do czego ma on w zasadzie służyć? Dla osób, którym zależy na funkcjonalności, najlepszym rozwiązaniem będzie narożnik z funkcją spania wyposażony w pojemniki na pościel i wygodne zagłówki. W tym przypadku należy zwrócić również uwagę na materiał, z którego dany model jest wykonany.

Jeżeli narożnik ma służyć jako łóżko awaryjne, warto unikać narożników ze skóry, które w trakcie snu mogą nieprzyjemnie skrzypieć. Tutaj doskonale sprawdzą się narożniki wykonane z tkanin szenilowych.

 

Obicie narożnika kluczem do zadowolenia

Pozostając w tematyce materiału obiciowego narożnika, sprawdźmy, z czym wiąże się wybór każdego z nich, a więc:

  • Tkaniny szenilowe – są bardzo przyjemne w dotyku, a ponadto trwałe i odporne na zabrudzenia i mechacenie.

  • Welur – jest miękki i miły w dotyku, a ponadto prezentuje się bardzo elegancko. Materiał ten jest niestety mniej odporny na uszkodzenia i zabrudzenia.

  • Skóra prawdziwa i sztuczna – prezentuje się bardzo efektownie, aczkolwiek wymaga specjalnej pielęgnacji odpowiednimi preparatami.

  • Mikrofaza – łatwa w czyszczeniu i oddychająca. Stanowi doskonały wybór dla alergików.

Narożnik do pokoju dziennego to zwykle inwestycja na kilka lat, dlatego decydując się na jego zakup, należy dokładnie przemyśleć kwestię obicia. Odpowiednie dostosowanie materiału do indywidualnych potrzeb to klucz do zadowolenia każdego klienta.

 

narożnik salonowy

 

Wzrost użytkowników, a głębokość siedziska

Idealny narożnik to taki, na którym każdy z domowników będzie mógł w pełni wypocząć i oddać się błogiemu lenistwu. Biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania, a więc wzrost każdego z jego użytkowników warto przejść o krok dalej i zdecydować się na model o głębokich siedziskach, które będą podpierać uda na całej długości. Siedzący na narożniku powinni móc swobodnie dotykać ziemi stopami. Tylko w takich warunkach można mówić o komforcie w pełnym wydaniu.

 

Ulubiony kolor nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem

Marzysz o narożniku w białym kolorze, ale takie rozwiązanie w ogóle nie pasuje do stylu Twojego pokoju dziennego? W takim razie uruchom wyobraźnię i zastanów się zatem nad godną alternatywą. Upieranie się przy swoim nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem i najczęściej generuje same problemy. Poszukując idealnego wyposażenia do swego wnętrza, otwórz umysł na nowości, inspiruj się i pytaj o zdanie innych. Takie rozwiązania sprawdzają się zawsze najlepiej.

Ze względu na swoje przeznaczenie, narożnik w pokoju dziennym to coś więcej niż tylko mebel użytkowy. Jest on najwierniejszym towarzyszem w trakcie naszych lepszych i gorszych chwil. Z tego też powodu jego wybór powinien być dokładnie przemyślany pod wspomnianymi wyżej względami. Stosując się do powyższych rad, zadowolenie z wyboru masz jak w banku!

 


 

Zainspiruj się!

 

Kanapa z pufą jak narożnik - sposób na stylowy salon

Czy narożnik z dostawianą pufą jest praktyczny?

Narożniki modułowe w kształcie litery U - do jakich wnętrz pasują? Czy sprawdzą się w każdym salonie?

Powrót