Wieniec adwentowy na komodę

10.11.2021

Adwent - to czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie, Wigilijny wieczór, Pasterkę, Kolędy, Szopkę i wszystkie te tradycje i zwyczaje, które od wieków wpisane są w naszą świąteczną kulturę.

Pierwszą oznaką rozpoczynającego się adwentu i zbliżających się Świąt jest wieniec adwentowy. Ozdoba znana nam od lat, choć może nie zawsze utożsamiana właśnie z czasem oczekiwania. Tradycyjny wieniec adwentowy przygotowuje się 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem, jako symbol oczekiwania i czuwania. W wielu polskich domach, w których żywa jest staropolska tradycja, wieniec pojawia się w pierwszą niedzielę adwentu i pozostaje w nim aż do zakończenia świątecznego okresu.

Nie każdy wie, jaka jest historia wieńca? Co symbolizuje i jak powinien wyglądać? Właśnie dlatego stojąc u progu adwentu, zapraszamy Cię do lektury artykułu, w którym opowiemy o tej pięknej świątecznej tradycji i podpowiemy jak samodzielnie wykonać wieniec na komodę, stół lub regał.

Przygotuj razem z nami swój dom na nadchodzące Święta i wykonaj samodzielnie ozdoby świąteczne!


W tym artykule:

1. Tradycyjny wieniec adwentowy - krótka historia

2. Wieniec adwentowy współcześnie

3. Jak wygląda wieniec adwentowy - adwentowe dekoracje Twojego domu

4. Jak zrobić wieniec adwentowy - krok po kroku.

5. Co symbolizuje wieniec na adwent?

6. Jak zrobić wieniec adwentowy - sposób na wspólnie spędzony czas.



 

Tradycyjny wieniec adwentowy - krótka historia

Tradycja tworzenia wieńców adwentowych, nie jest stara - sięga bowiem 1939 roku. Jej pomysłodawcą i prekursorem był ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w XIX wieku prowadził w Hamburgu przytułek dla sierot.

By umilić swoim podopiecznym czas oczekiwania na Boże Narodzenie i jednocześnie ozdobić wnętrze świetlicy, w której dzieci spędzały wspólnie czas, zawiesił u sufitu duże drewniane koło, na którym umieścił 24 adwentowe świece. W pierwszą niedzielę adwentu wspólnie z dziećmi zapalił pierwsze światełko. Każdego kolejnego dnia, aż do Bożego Narodzenia, gromadząc się przy modlitwie, zapalali kolejne świeczki. Tradycja tworzenia wieńców bardzo szybko rozprzestrzeniła się na całą Europę, trafiła również do Polski. W naszym kraju jednak zwyczaj ten nie zakorzenił się tak mocno jak w samych Niemczech.

Wieńce adwentowe pojawiają się w naszych domach, przypominając nam o nadchodzących Świętach i stając się piękną ozdobą wnętrz. Stawiane na komody, stoły, półki, regały, biurka, oraz inne meble do salonu tworząc w nim magiczny, świąteczny klimat.

Wieniec adwentowy współcześnie

Piękna tradycja tworzenia wieńców pozostaje żywa do dziś, choć ze względów praktycznych zmieniał się nieco forma niemieckiego pierwowzoru. Drewniane koło zastąpiły ozdobne wieńce, wykonywane z jedliny, szyszek, ozdób i bombek. Zmieniła się także liczba świec. Dziś w wieńcach ustawia się ich cztery. Każda świeca symbolizuje jedną niedzielę adwentu. Co tydzień w niedzielę, zapalana jest kolejna, przybliżająca nas do radosnego dnia bożych narodzin.

Jak wygląda wieniec adwentowy - adwentowe dekoracje Twojego domu

Obecnie wieńce adwentowe są mniejsze i dużo bardziej strojne. Nie muszą już mieścić 24, a jedynie 4 świece, w związku z tym dają spore możliwości aranżacyjne. Z czego powinny być wykonane? Co jest ich elementem obowiązkowym? Oto krótka instrukcja jak samodzielnie zrobić wieniec adwentowy.

Podstawą wieńca adwentowego jest zazwyczaj jedlina. Doskonale sprawdzą się gałązki świerku, sosny, jodły, a także gałązki tui lub jemioły. Wieniec może zostać wykonany z szyszek, orzechów lub bombek choinkowych. Jego forma zależy od Ciebie, Twojego gustu i fantazji.

Jak zrobić wieniec adwentowy - krok po kroku.

Krok 1 Podstawa wieńca na święta

Podstawę wieńca adwentowego możesz zrobić samodzielnie, lub kupić gotową i udekorować zgodnie z wybranym wcześniej wzorem. Plecione wieńce jedlinowe dostępne są w różnych rozmiarach i odcieniach, bez trudu znajdziesz ten idealnie pasujący do Twojego wnętrza.

Krok 2 Jakie świece w wieńcu

Jeśli wieniec jest już przygotowany, w drugiej kolejności należy zamontować na nim świece adwentowe. Chcemy w tym miejscu wspomnieć o ich kolorystyce, ponieważ nie powinna być ona przypadkowa. Tradycyjne wieńce miały świece w fioletowym, różowym lub białym kolorze. To właśnie te barwy stanowią odzwierciedlenie adwentu. Współcześnie w wieńcach coraz częściej pojawiają się świece w kolorze czerwonym, złotym lub srebrnym. Są dobierane bardziej pod wystrój salonu niż przez pryzmat ich znaczenia. Oczywiście to jakich świec użyjesz w swoim świeczniku adwentowym, zależy wyłącznie od Ciebie, jednak chcemy, by każdy wiedział, jakie kolory tradycyjnie powinny się w nim znaleźć.

Krok 3 Elementy dekoracji, które ozdobią stroik na stole

Krok trzeci to dekoracja wieńca adwentowego. Wieniec można dowolnie udekorować przy pomocy tradycyjnych ozdób świątecznych takich jak np.: szyszki, suszone owoce, małe bombki, kolorowe wstążki, światełka i brokat. Jeśli chcesz zrobić wieniec adwentowy w tradycyjny sposób, wykorzystaj wspomniane wcześniej kolory adwentowe oraz klasyczne niewyszukane ozdoby. Jeżeli jednak chcesz, by wieniec stał się bogatą ozdobą wnętrza, w jego dekoracji postaw na "przepych" i wybierz ozdoby takie jak: bombki, owoce (na przykład jabłka, orzechy, zarówno świeże, jak i sztuczne), szyszki (pomalowane wcześniej na złoty kolor), kokardy, figurki aniołków lub zwierząt, piórka, pierniki, i oczywiście klasyczne świąteczne gwiazdki. Tak zaaranżowany wieniec podkreśli klimat świąt Bożego Narodzenia.

Adwentowy wieniec warto ustawić w widocznym miejscu np. na komodzie lub na stole między innymi ozdobami np. bombkami lub figurkami. Można pokusić się o wykonanie kilku wieńców i rozmieścić je w różnych częściach domu. Ozdobi zarówno meble do salonu, meble do kuchni czy meble do przedpokoju.

Co symbolizuje wieniec na adwent?

Symbolika tej wyjątkowej adwentowej dekoracji jest niezwykle istotna – warto ja znać, zwłaszcza jeśli każdego roku gości w Twoim domu.

  • Okrągły kształt wieńca symbolizuje nieskończoność i życie wieczne.
  • Gałązki jedliny to symbol życia, wspólnoty i rodziny.
  • Cztery świece zapalane symbolizują zbliżanie się do prawdziwej światłości, czyli do Dzieciątka Jezus
  • Każda świeca ma swoje oddzielne znaczenie. Pierwsza - Świeca Nadziei, druga - Świeca Pokoju, trzecia - Świeca Radości, czwarta - Świeca Miłości.

Wieńce adwentowe to jak widać, nie tylko ozdoby, ale również bogactwo tradycji i świątecznych symboli. Będą stanowiły dekorację.

Jak zrobić wieniec adwentowy - sposób na wspólnie spędzony czas.

Wieniec DIY to nie tylko piękna dekoracja, ale również tradycja i klimat, który buduje atmosferę przed świętami. Praca nad wieńcem może być doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Warto w dekorowanie zaangażować dzieci, które pod Twoim okiem świetnie poradzą sobie z mniej skomplikowanymi czynnościami. Przy okazji tworzenia dekoracji można opowiedzieć najmłodszym historię ozdoby, symbolikę świec, jedliny i kolorów dekoracji.


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Łóżka Toaletki Szafki nocne Komody do sypialni
Powrót