Wnętrza w stylu rustykalnym - klasyczne piękno, które nie przemija

25.06.2022

Koronkowe serwetki, lekkie zasłonki, wszechobecne drewno, pachnąca świeżym chlebem kuchnia i przedmioty, które mają pewną historię - kto nie chciałby znaleźć się w takim wnętrzu? Rustykalne pomieszczenia zachwycają wiele osób, kojarzą się z ciepłem, przytulnością i babciną czułością. Wielu te uczucia chce zachować na dłużej, dlatego w rustykalnych aranżacjach wnętrz zakochuje się coraz więcej osób. Zobacz razem z nami, jak dokładnie wygląda ten styl i jak zaaranżować go we własnym domu.

 

wnętrza w stylu rustykalnym

 


W tym artykule:

1. Krótka historia stylu rustykalnego

2. Główne cechy rustykalnego stylu

3. Styl rustykalny w aranżacji różnych wnętrz

4. Salon w rustykalnym stylu

5. Kuchnia i jadalnia w stylu rustykalnym

6. Styl rustykalny w sypialni


 

Krótka historia stylu rustykalnego

Nazwa stylu rustykalnego pochodzi od angielskiego słowa "rustic", które oznacza tyle, co wiejski, chłopski, swojski. Styl wywodzi się zatem z zamiłowania do sielskości, wiejski klimat zachwycał i każdy chciał zatrzymać go dla siebie na dłużej.

Pierwsze rustykalne meble wykonywano w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX wieku. W późniejszym czasie (w okresie przełomu XIX i XX wieku) styl rustykalny zyskał sobie zwolenników na całym świecie i dotąd często aranżuje się wnętrza w stylu rustykalnym. Najlepiej wyglądają one w przypadku domów jednorodzinnych, ale z tego stylu skorzystać też mogą obszerne mieszkania.

 

Główne cechy rustykalnego stylu

W stylu rustykalnym liczy się przede wszystkim swoboda, swojskość i naturalność. Cenione są zwłaszcza drewniane meble oraz inne, naturalne materiały. W stylu rustykalnym nie powinno brakować też pozornego chaosu i swobody.

W stylu rustykalnym ważne są naturalne materiały, a zwłaszcza drewno. Wykończenie powinno zatem dostosować się właśnie do tego. Doskonale będzie wyglądała drewniana podłoga z widocznymi słojami. Deski z litego drewna mogą być niepomalowane. W styl rustykalny świetnie wpisują się też ciosane belki stropowe, najbardziej naturalne aranżacje rustykalne to właśnie takie, które ukazują ten wyjątkowy element konstrukcyjny. Ściany pomalowane powinny być w naturalnych kolorach, świetnie sprawdzą się kolory ziemi oraz uniwersalny kolor biały. Ściany nie muszą być gładko wykończone, chropowate powierzchnie przypominać będą wtedy o surowości i swobodzie miejsca.

 

najlepiej wyglądają elementy wykonane z jednej deski

 

Wszechobecne w stylu rustykalnym powinny być meble z drewna naturalnego. Z drewnianymi meblami aranżacja wnętrza rustykalnego będzie naprawdę prosta! Cenione są zwłaszcza niemalowane i nielakierowane modele o surowych formach. Popularny jest zakup mebli lakierowanych, a potem ługowanie ich powierzchni (polega to na zdzieraniu wierzchnich powłok drewna). Dzięki takim zabiegom mebel wygląda najbardziej naturalnie. Rustykalne wnętrza skłaniają się raczej ku prostym formom, ale w pewnych odmianach wnętrze może być urządzone z wykorzystaniem fantazyjnych kształtów mebli. Surowe wyposażenie kojarzone jest czasami ze stylem industrialnym, często dość łatwo zmienić styl wnętrzarski, zamieniając ze sobą naprzemiennie styl rustykalny i industrialny.

W rustykalnych wnętrzach liczą się przede wszystkim dodatki. Postaw na koronkowe serwety, lniane zasłony, plecione kosze i ludowe wzory. Dodatki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, a ich surowy wygląd ma zachwycać. Skorzystać możesz też z dekoracji bardziej ozdobnych, zwłaszcza wtedy, gdy meble utrzymane są w bardzo surowym stylu. Ważnym dodatkiem będą też na pewno świeże kwiaty w wazonie, wybieraj jednak takie, które rosnąć mogłyby w wiejskim ogródku. Doskonałym pomysłem będzie szukanie dodatków na pchlich targach, gdzie znaleźć można atrakcyjne dekoracje, które tchną niezwykłą atmosferę w aranżację rustykalną.

 

Styl rustykalny w aranżacji różnych wnętrz

Rustykalne wnętrze możesz zaaranżować w różnych pomieszczeniach. W stylu wiejskich dobrze wyglądać będą pokoje w domu jednorodzinnym, mieszkania w blokach mogą okazać się nieodpowiednie dla tego stylu. Dobrze jednak spróbować tej aranżacji u siebie - tak zaprojektowaną przestrzeń życiową cieni się za swobodę, sielskość i funkcjonalność.

Warto przyjrzeć się wykończeniu ścian we wnętrzach rustykalnych. Nierówną fakturę można uzyskać, nakładając na ściany tynk zamaszystymi, półkolistymi ruchami. Potem pomaluj wybranym kolorem farby ścianę. Doskonale sprawdzą się barwy ziemi oraz tradycyjny, biały kolor. Mile widziane będą też wykończenia z użyciem kamienia dekoracyjnego lub cegły dekoracyjnej.

 

mebel zyskuje swojski charakter, gdy jest surowy i prosty

 

Salon w rustykalnym stylu

Rustykalne salony to połączenie wiejskiej sielskości i nowoczesnych technologi. Komplety wypoczynkowe powinny składać się z kanapy i jednego albo dwóch foteli. Dobrze jest postawić na klasyczne formy i stonowane barwy. Salon może być też wyposażony w solidny, drewniany stół i drewniane krzesła. Dobrze, jeśli jako ozdoba będzie tam też stał piec kaflowy lub kominek, który nada wnętrzu przytulny klimat.

Na stół koniecznie układa się lniane obrusy i bukiety świeżych kwiatów. Dodatki powinny mieć neutralne barwy lub kolorystykę ziemi - cenione są brązy. Styl rustykalny to sielski minimalizm i pozorny chaos, dodatki powinny być zatem obecne, ale nie dominujące.

 

kuchnia w stylu rustykalnym

 

Kuchnia i jadalnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny warto wprowadzić do swojego mieszkania lub domu, szczególnie jeśli chodzi o kuchnię. Rustykalna kuchnia to jedno z najprzytulniejszych wnętrz, jakie można samodzielnie zaprojektować. Tutaj królować będą przede wszystkim pozbawione misternych ozdobników, surowe meble kuchenne. Naturalne drewno powinno być obecne również w pozostałym wyposażeniu (stołach, krzesłach) oraz w dodatkach.

W rustykalnej kuchni świetnie zaprezentują się wiklinowe kosze, metalowe młynki, kamienne moździerze, emaliowane dzbany oraz inne, drewniane elementy dekoracyjne. Aby utrzymać w kuchni porządek i higienę można zdecydować się na płytki imitujące drewno lub takie, które przypominać będą kafelki albo cegłę.

 

rustykalna sypialnia - styl rustykalny we wnętrzach

 

Styl rustykalny w sypialni

Sypialnie w stylu wiejskim to miejsca surowe, ale wygodne i przytulne. Głównym elementem będą tutaj zawsze łóżka - masywne, drewniane i o wyjątkowo prostej konstrukcji. Sprawdzą się odnowione, stare meble. Wyposażenie uzupełnij drewnianą szafą i drewnianą komodą. Na sporym metrażu możesz dodatkowo urządzić niewielki kącik wypoczynkowy, wykorzystując drewniany stolik i wygodny fotel.

Rustykalne dodatki w takim wnętrzu to przede wszystkim naturalne tkaniny - koronkowe serwetki, ciężkie narzuty oraz ozdobne poduszki. Do swojego wnętrza wprowadzić też możesz obrazy z krajobrazami lub wiszące ozdoby z drewna albo wikliny.

Wprowadź piękno rustykalnego wnętrza do swojego domu!

Ze stylem rustykalnym warto się zapoznać - taką aranżację na pewno doceni każdy, kto lubi sielskość, spokój i minimalizm. Ciekawe dekoracje, surowe meble i miękkie tkaniny pomogą w zaaranżowaniu wnętrza w odpowiedni sposób.

W naszym sklepie bez problemu znajdziesz potrzebne do aranżacji elementy. Oferujemy produkty potrzebne zarówno do wykończenia, jak i do wyposażenia pomieszczeń. Posiadamy drewniane podłogi, drewniane meble oraz ciekawe dekoracje i dodatki.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Wnętrza w stylu boho - poznaj najgorętszy trend sezonu!


Wnętrza w stylu vintage — Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu!


Wnętrza w stylu glamour - niepowtarzalny szyk i magiczny błysk!


 

Powrót