Wykładzina dywanowa – sposób na piękną i ciepłą podłogę

14.10.2020

Wzorzyste, gładkie, w bajecznych kolorach, miłe w dotyku, wyciszą i ocieplą wnętrze – to nie wszystkie zalety wykładzin dywanowych. Jakie cechy decydują o rosnącej popularności tego elementu wykończenia podłóg?

Decydując się na pewne sposoby wykończenia podłóg, bierze się pod uwagę tak popularne materiały, jak płytki podłogowe, panele laminowane i panele winylowe oraz deski podłogowe, a wykładzina dywanowa jest ostatnim wyborem podyktowanym najczęściej ekonomią. Przystępna cena także jest w katalogu zalet tego materiału, który warto położyć w salonie, w sypialni, w korytarzach – wszędzie tam, gdzie chcemy mieć trwałą i ciepłą podłogę w przyjaznej cenie.

 

wykładziny dywanowe

 

Rodzaje wykładzin podłogowych - podkład

Każda wykładzina składa się z dwóch warstw: podkładu oraz runa. Podkład to warstwa, która ma bezpośredni kontakt z podłożem. Spody wykładzin najczęściej są wykonywane z:

  • filcu – nadaje się do stosowania na każdej powierzchni. Dobrze ociepla podłoże i zapobiega strzępieniu się wykładziny;

  • juty – odporna na wysokie temperatury i wilgoć. Dobrze sprawdza się we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym;

  • gąbki – świetnie chroni stopy przed zimnem, polecana zwłaszcza na podłogi kamienne i betonowe, ale nie jest polecana na podłogi lakierowane;

  • gumy kauczukowej – najdroższy i wymagający materiał, który można położyć wyłącznie na beton. Guma kauczukowa może też wchodzić w reakcje z substancjami zawartymi w detergentach używanych do czyszczenia.

 

Rodzaje wykładzin podłogowych - runo

Wierzchnie runo może być wykonane z naturalnej wełny lub włókien syntetycznych, które są dużo trwalsze, odporne na ścieranie i zgniatanie, a przy tym łatwiejsze w czyszczeniu.

Estetyka i finalny wygląd wykładziny dywanowej zależy od rodzaju splotu, użytego podczas produkcji. Najpopularniejsze to: splot igłowany, welur, scroll, pętelka, saxon i shaggy.

  • Wykładzina igłowana to gęste włókna, które są ciasno ze sobą splecione. Włókna mają niewielki przekrój. Wykładzina ze splotem igłowym jest wyjątkowo wytrzymała i odporna, dlatego wykorzystuje się ją nie tylko w mieszkaniach, ale też biurach.

  • Splot welurowy powstaje w wyniku przecinania pętelek. Jest gęsty, krótki i miękki w dotyku, a przy tym łatwy w czyszczeniu i odporny na odkształcenia. Świetnie sprawdza się we wnętrzach, z których korzysta większa liczba osób.

  • Wykładzina typu scroll jest przeplatana niższymi i wyższymi pętelkami, dzięki czemu prezentuje atrakcyjny, fakturowy wzór. Przy jej produkcji wykorzystuje się podkład filcowy, który jest odporny na wilgoć i zmianę temperatury oraz stanowi dodatkowe ocieplenie podłogi. Z tego względu może być stosowana w każdym pomieszczeniu.

  • Splot pętelkowy – prosty, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Dobrze radzi sobie z dużymi obciążeniami, nie ma zatem obaw, by ustawić na takiej wykładzinie masywne meble.

  • Wykładzina typu saxon jest bardzo komfortowa i przyjemna w dotyku, a splot z ciętego włosia skręcanego spiralnie jest wyjątkowo sprężysty.

  • Wykładzina shaggy posiada cięte, długie i luźne runo, dlatego jest niezwykle przyjemna w dotyku i bardzo ładna. Najczęściej stosowana w mało użytkowanych pomieszczeniach, jak sypialnia, gdyż trudniej utrzymać ją w czystości.

Największą zaletą wykładzin dywanowych, oprócz efektownej prezencji oraz trwałości, jest miękkość i sprężystość. W odróżnieniu od popularnych paneli czy podłóg drewnianych są też ciepłe w dotyku i dobrze izolują oraz wytłumiają kroki. Warto umieścić je wszędzie tam, gdzie ważne jest ciepło i przytulny nastrój.

 

Jeśli jednak wykładzina dywanowa nie jest tym, co chciałbyś mieć na podłogach, zapraszamy do przejrzenia zakładek:

 


 

Powrót