Jak odnowić panele drewniane? Jakich narzędzi i preparatów użyć? Porady eksperta

05.02.2024

Drewniane panele podłogowe nie tylko łatwo i szybko się montuje, ale także (w przeciwieństwie do tańszych paneli laminowanych) zazwyczaj można je odnowić, likwidując ślady zużycia, oraz naprawić w razie powstania nieestetycznych uszkodzeń. Do usunięcia drobnych plam i zarysowań czasem wystarczy użyć specjalnych środków do pielęgnacji drewna, jeśli jednak nie widzimy poprawy, konieczne może okazać się kosztowniejsze i bardziej czasochłonne cyklinowanie.

Czy da się odnowić panele podłogowe bez cyklinowania i kosztownego remontu? Drobne naprawy i odnowienie będą możliwe nawet bez przesuwania mebli, ale aby idealnie odnowić podłogę drewnianą, warto zainwestować czas i pieniądze w cyklinowanie.

Jak wygląda naprawa paneli drewnianych? Jak naprawić panele samodzielnie? Zobacz razem z nami, jak odświeżyć panele podłogowe.

 

ciemne podłogi drewniane

 


W tym artykule:

1. Podłogi z drewna i panele — odnowienie i naprawa

2. Naprawa paneli – czy potrzebny jest specjalista?

3. Jak odnowić panele? Renowacja paneli podłogowych domowymi sposobami

4. Rysy na panelach? Mamy na to sposób! Jak odnowić porysowane podłogi?

5. Wosk do paneli, czyli jak uszczelnić podłogę

6. Malowanie paneli podłogowych — jak odnowić drewnianą podłogę poprzez odmalowanie podłogi?

7. Czym należy czyścić panele? Sprawdzone sposoby

8. Jak dbać o panele podłogowe, by nie trzeba było ich naprawiać?



 

Podłogi z drewna i panele — odnowienie i naprawa

Większe rysy, ubytki i inne uszkodzenia wymagają zeszlifowania. Jeśli posiadamy podłogę z parkietu (klepek drewnianych) lub mozaiki (drobne listewki o grubości minimum 8 mm montowane na specjalnej siatce), możemy ją szlifować wielokrotnie, jednak sprawa komplikuje się w przypadku paneli drewnianych o warstwowej budowie. Wierzchnia warstwa dekoracyjna, zwana też licową, ma zwykle 2-3 mm grubości, dlatego może być cyklinowana nie więcej niż dwa razy i to w zależności od stopnia wytarcia podłogi.

O ile deski olejowane po zakończeniu renowacji wystarczy pokryć olejem naprawczym, drewniane panele i deski lakierowane fabrycznie (podobnie jak panele podłogowe laminowane i panele winylowe) są bardziej problematyczne. Jeśli chcemy pozbyć się z nich rys lub innych ubytków za pomocą papieru ściernego, najpierw musimy usunąć lakier, a następnie położyć go na nowo, co wymaga pewnej wprawy.

 

podłogi drewniane

 

Naprawa paneli – czy potrzebny jest specjalista?

Renowacja paneli podłogowych to znacznie prostsze zadanie niż mogłoby się wydawać. Istnieje wiele domowych sposobów, które sprawią, że podłoga będzie nam dobrze służyła i zdobiła nasze wnętrza przez kolejne lata. Jeśli chcemy zeszlifować niewielką powierzchnię, poza odpowiednim przygotowaniem merytorycznym zwykle potrzebujemy wyłącznie szlifierkę oscylacyjną lub zwykłą wiertarkę, do której mocujemy tarczę z papierem ściernym.

Pomoc fachowca będzie natomiast nieoceniona w przypadku planów odświeżenia lub naprawy podłogi w całym domu albo mieszkaniu. Zamiast czasochłonnej i żmudnej pracy ręcznej znacznie lepiej sprawdzi się maszyna do cyklinowania.

Odnowienie paneli warto zawsze skonsultować ze specjalistą. Doradzi on, czy lepiej jest odnowić panele podłogowe poprzez cyklinowanie, czy wystarczą drobne naprawy, odmalowanie podłogi, olejowanie drewnianych paneli lub woskowanie paneli.

 

podłoga drewniana

 

Jak odnowić panele? Renowacja paneli podłogowych domowymi sposobami

Jeśli decydujemy się samodzielnie odświeżyć panele z drewna, pamiętajmy o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim, upewnijmy się, że warstwa wierzchnia ma minimum 2 mm (a jeśli tak, czy nie była wcześniej cyklinowana i w żadnych miejscu nie nosi wyraźnych śladów przetarcia). Jeśli warstwa jest mniejsza, może okazać się, że odnowa będzie kłopotliwa. Nawet jeśli nie przebijemy się przez warstwę licową, ryzykujemy tak zwanym odspojeniem, czyli odklejeniem jej od dolnej części panelu.

Duże uszkodzenie drewnianego parkietu — szlifowanie podłogi

Szlifując podłogę, zaczynamy od użycia papieru ściernego o bardzo dużej gradacji, a następnie stopniowo sięgamy po papier drobniejszy. Uważajmy, aby uzyskać równą i gładką powierzchnię, zdzierając jak najmniejszą ilość materiału. Wcześniej jednak pamiętajmy o zabezpieczeniu wnętrz, ponieważ w miarę cyklinowania w powietrzu będzie unosić się coraz więcej drobnego i trudnego do usunięcia pyłu. Jest on uciążliwy, ale również przydatny, ponieważ może posłużyć nam do późniejszych napraw podłogi. W czasie odnawiania paneli warto część tego pyłu zachować.

Naprawa drewnianych paneli — przygotowanie powierzchni na malowanie i olejowanie drewnianych paneli

Na koniec nanosimy na całość lakier lub olej — w tym momencie mamy możliwość zmiany koloru powierzchni drewna, przy pomocy specjalnej farby, bejcy lub oleju z dodatkiem barwiących pigmentów. Olejowanie paneli, lakierowanie paneli lub malowanie paneli podłogowych pozwala uzyskać odpowiednie wykończenie nie tylko pod względem trwałości i funkcjonalności, ale też pod względem estetyki i ostatecznego wyglądu podłogi. Renowacja podłogi drewnianej może być też przecież wykonana wtedy, gdy chcemy zmienić aranżację.

 

podłoga w kuchni

 

Rysy na panelach? Mamy na to sposób! Jak odnowić porysowane podłogi?

Nieco inaczej usuwamy drobne rysy i ubytki z podłóg lakierowanych oraz olejowanych. Tutaj wystarczy delikatnie odświeżyć panele podłogowe, drobne naprawy i odnowienie nie wymagają często pełnego cyklinowania podłogi. Renowacja podłogi drewnianej powinna być przemyślana.

Jak odnowić stare drewniane panele lakierowane? Proste sposoby odnowy podłogi lakierowanej

W przypadku paneli lakierowanych (oraz paneli laminowanych) bezpośrednio na uszkodzenie nakładamy niewielką ilość markera lub lakieru w odpowiednim kolorze i zostawiamy ją na około pół godziny, po czym odtłuszczamy naprawiane miejsce, delikatnie szlifujemy ruchem równoległym do dłuższej krawędzi deski, odkurzamy podłogę i nakładamy nowy lakier zgodnie z zaleceniami producenta. Takie drobne naprawy i odnawianie drewnianej podłogi można bez problemu przeprowadzić samodzielnie.

Usuwanie zarysowań pozwoli odzyskać podłodze estetyczny wygląd. Samodzielne usuwanie rys nie jest też trudne, zatem powinno być pierwszym krokiem do tego, by odświeżyć powierzchnię paneli.

Jak odświeżyć powierzchnię olejowanego wykończenia podłogi?

Nieco prostsza jest naprawa punktowa podłogi olejowanej. Używamy do tego celu oleju renowacyjnego (naprawczego), bezbarwnego lub w kolorze odpowiednio dobranym do odcienia deski. Pokrywamy nim zarysowanie, a następnie usuwamy jego nadmiar i, jeśli jest taka potrzeba, wyrównujemy powierzchnię przy pomocy tarczy polerskiej lub szlifierki tarczowej, na którą nakładamy pad polerski.

Porysowane panele podłogowe to jeszcze nie koniec świata i czasami nie wymaga cyklinowania paneli drewnianych. Proste metody renowacji podłogi mogą okazać się wystarczające. Jeśli jednak uszkodzenie drewnianego panelu jest spore i rozległe, może okazać się, że tylko cyklinowanie paneli drewnianych będzie sposobem, by odnowić porysowane panele.

 

panele podłogowe

 

Wosk do paneli, czyli jak uszczelnić podłogę

Jeśli zaobserwujemy na podłodze z desek głębsze uszkodzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie próba zamaskowania ich barwnym woskiem do paneli. Możemy użyć gotowego preparatu, który z łatwością kupimy w markecie budowlanym lub – o ile nasza podłoga była już wcześniej szlifowana – skorzystać z jeszcze lepszej opcji. Zachowany po wycyklinowaniu desek pył mieszamy ze specjalnym, bezbarwnym preparatem, dzięki czemu powstaje masa reperująca w kolorze idealnie dopasowanym do naszych paneli. Na koniec całość delikatnie wyrównujemy papierem ściernym.

Odnawianie paneli z pomocą wosku pszczelego

Wosk pszczeli to materiał, który świetnie nadaje się również do wypełnienia szczelin powstałych w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w mieszkaniu staje się zbyt suche oraz dochodzi do dużych wahań temperatury. Naturalne właściwości tego materiału pozwalają mu nie tylko ukryć zarysowania, ale również dopasować się do temperatury.

 

ciemne podłogi drewniane

 

Malowanie paneli podłogowych — jak odnowić drewnianą podłogę poprzez odmalowanie podłogi?

Jeśli znudzi nam się kolor naszych paneli lub uznamy, że w wyniku użytkowania zmienił się na niekorzyść, możemy je pomalować. Wcześniej drewno musimy odpowiednio przygotować do nałożenia farby do podłóg – wyczyścić, wyszlifować oraz nałożyć odpowiedni podkład. Farbę aplikujemy na warstwę licową za pomocą wałka lub niewielkiego pędzla, zaczynając od krawędzi ścian i przesuwając się ku środkowi pomieszczenia. Istotne jest, aby malować zgodnie z kierunkiem usłojenia paneli i zadbać o zaciemnienie pomieszczenia, żeby nie narazić mokrej farby na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Po wyschnięciu farby montujemy listwy i akcesoria wykończeniowe pasujące do nowego koloru podłogi.

 

olejowanie podłogi

 

Czym należy czyścić panele? Sprawdzone sposoby

Metody renowacji podłogi drewnianej nie będą tak często potrzebne, gdy zadbamy o odpowiednią konserwację i czyszczenie podłóg.

Z paneli lakierowanych niewielkie plamy możemy spróbować usunąć, stosując specjalne odplamiacze do tego typu podłóg. Najwygodniej rozprowadza się je po powierzchni drewna mopem, a następnie zmywa zmoczoną szmatką. Jednak w razie większych zabrudzeń przy pomocy tej metody rzadko uzyskamy zadowalające efekty, a jedynym wyjściem może okazać się bardziej pracochłonne i droższe cyklinowanie.

Jak myć panele olejowane?

Olejowane panele podłogowe brudzą się łatwiej niż panele laminowane oraz lakierowane, dlatego wymagają częstszego czyszczenia. Możemy przemywać je samą zimną wodą (która nie narusza warstwy zabezpieczającej) lub wodą z dodatkiem mydła albo impregnatu (powinny to być produkty o właściwościach natłuszczających). Preparat do podłóg olejowanych można nałożyć na plamę i wytrzeć miękką ściereczką dopiero po upływie dłuższego czasu – jeśli nie osiągniemy zamierzonego efektu, zostaje nam skorzystanie z papieru ściernego i oleju naprawczego.

 

olejowanie podłóg

 

Jak dbać o panele podłogowe, by nie trzeba było ich naprawiać?

Drewno to materiał naturalny, który zachowuje estetyczny wygląd i zdobi nasze wnętrza wyłącznie dzięki właściwej pielęgnacji i odpowiedniemu użytkowaniu. Regularnego czyszczenia i konserwacji potrzebuje zwłaszcza podłoga olejowana. Przed umyciem należy dokładnie ją odkurzyć, dzięki czemu unikniemy powstania zarysowań i nie staniemy przed koniecznością naprawy warstwy licowej. Zanim przemyjemy panele wodą, upewnijmy się, że wlaliśmy do wody odpowiednią ilość płynu, a mop jest wystarczająco mocno wykręcony. Pamiętajmy także o zdejmowaniu po wejściu do domu butów na obcasie oraz podklejeniu nóżek mebli filcowymi podkładkami, chroniącymi drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, powstałymi na przykład podczas przesuwania krzeseł.

Powrót