Zabudowa wanny krok po kroku. Na co zwrócić uwagę?

08.04.2024

Podczas remontu łazienki zabudowa wanny jest jedną z tych czasochłonnych prac, jaką wykonujemy. Warto wcześniej zdobyć potrzebną wiedzę dotyczącą tego procesu, aby później ustrzec się błędów. Jakie czynności można wykonać samodzielnie, z czym lepiej zwrócić się do fachowców i przede wszystkim: jakie materiały do zabudowy oraz wykończenia wanny wybrać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zobacz, jak wybrać odpowiednią obudowę wanny, czym najlepiej, najtaniej i najtrwalej obudować wannę i na jakie elementy zwrócić uwagę.

obudowa wanny do łazienki


W tym artykule:

1. 4 możliwości zabudowania wanny. Która będzie najlepsza?

2. Samodzielna zabudowa wanny. Jak to zrobić? Jak zabudować wannę krok po kroku?

3. Estetyczne wykończenie wanny jak estetycznie obudować wannę akrylową, stalową lub plastikową?

4. Jak wygląda obudowanie wanny prostokątnej, a jak obudować wannę narożną?



4 możliwości zabudowania wanny. Która będzie najlepsza?

Możesz wybrać spośród czterech różnych metod zabudowy wanny. Zostały one ułożone chronologicznie od najprostszej do tej, na którą potrzebujesz najwięcej czasu. Wykonanie obudowy wanny może być różne w zależności od potrzeb, dostępnych funduszy oraz możliwości architektonicznych w danej łazience. Czym obudować wannę? Zobaczmy.

#1 Gotowa zabudowa plastikowa — ile kosztuje zabudowa wanny z gotową obudową?

Założenie jej jest dziecinnie proste, szybkie i bezproblemowe. Spokojnie oraz bez obaw możemy ją zamontować samodzielnie. Obudowy wanny są dopasowane swoim wyglądem do danej wanny, a bardzo często kupuje się już w komplecie te dwa elementy.

Cena jest również zachęcającym argumentem. Obudowę do wanny kupimy od 100 do 500 złotych, ale jeśli wanna jest nietypowa lub obudowa ma wyjątkowe właściwości, koszt może dochodzić nawet do 1 100 zł.

Nie jest to jednak produkt najtrwalszy — niższej jakości plastik można łatwo zarysować lub uszkodzić, a nawet wyższej jakości sztuczne tworzywo po kilku latach może utracić swoje właściwości i będzie potrzebna jego wymiana.

#2 Nośnik ze styropianu — materiały na obudowę wanny

Jego zadaniem jest nie tylko stabilizacja wanny, ale również wygłuszenie odgłosów, które tworzą krople wody spadające na jej dno. Ponadto styropian bardzo dobrze trzyma ciepło, a więc woda napuszczona do wanny nie ochłodzi się zbyt szybko.

Styropian, podobnie jak pozostałe dwie propozycje zabudowy wanny, można wykończyć w odpowiedni sposób. Najpopularniejszym sposobem jest ułożenie płytek ceramicznych na przygotowanej konstrukcji. Takie działanie pozwoli zachować spójność względem płytek podłogowych lub ściennych, oczywiście o ile użyjemy tych samych kafelków.

#3 Konstrukcja złożona z karton-gipsu

Najpierw przygotowuje się specjalny stelaż, na którym umieszcza się odpowiednio docięte płyty kartonowo-gipsowe. Są lekkie, a ich dopasowanie nie stanowi większego problemu. Płyty karton-gips można potem wykończyć dowolnie, zarówno płytkami, jak i deskami lub panelami.

#4 Murowana ściana z bloczków betonowych lub cegły

W tym przypadku potrzebujesz podstawowej wiedzy z zakresu tworzenia zaprawy oraz murowania. Nie jest to nic trudnego, ale wymaga doświadczenia oraz sprawnej ręki. Bloczki są łatwe do ustawienia i wymodelowania, więc przy odpowiedniej technice łatwo stworzysz kształt pasujący do konstrukcji wanny.

Która z proponowanych technik będzie najlepsza? Wszystko zależy od twoich upodobań oraz czasu, jaki chcesz poświęcić na tę czynność. Zainstalowanie obudowy wanny z plastiku będzie najszybszym sposobem, ale żeby wykonać murowaną ścianę, potrzebujesz już więcej czasu i odpowiednich umiejętności.

nowoczesna łazienka z wanną

Samodzielna zabudowa wanny. Jak to zrobić? Jak zabudować wannę krok po kroku?

W zależności od rodzaju materiału, z którym chcesz pracować, możesz wybrać dwie techniki pracy.

Praca z bloczkami betonowymi — zabudowa mokra, wymagająca murowania

Krok pierwszy: warto na początku zadbać o odpowiedni poziom wanny prostokątnej. Nie może być wykrzywiona lub źle ustawiona w stosunku do ścian. Aby osiągnąć pożądany efekt, najlepiej najpierw na sucho wyznaczyć dokładne położenie wanny. Jak to zrobić? Ustal jej wysokość, ustaw w odpowiednim miejscu i zaznacz jej obrys ołówkiem. Pamiętaj, że ścianka murowana powstanie w środku konstrukcji, mniej więcej 2 cm od krawędzi.

Krok drugi: wzdłuż zaznaczonych linii należy zacząć murowanie ścian. Dzięki lekkim bloczkom ta czynność jest o wiele prostsza niż w przypadku klasycznej pracy z zaprawą oraz cegłami. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu takich prac, lepiej zwróć się o pomoc do fachowca. Mimo tego, że nie jest to trudne zajęcie, dla niewprawionej ręki może oznaczać mozolną i nieefektywną pracę, która pochłonie jedynie cenny czas oraz nerwy.

Krok trzeci: jeśli ściana już powstała, możesz wstawić do niej wannę. Do odpowiedniego kształtu po prostu dopasuj armaturę. Następnie podłącz do instalacji. Na samym końcu zamontuj baterię.

Praca z płytami kartonowo-gipsowymi – zabudowa sucha

Krok pierwszy: podobnie jak wyżej, pracę należy zacząć od wyznaczenia linii, gdzie będzie stała wanna. Pamiętaj o cofnięciu zaznaczonej krzywizny w jej głąb, o około 2 centymetry.

Krok drugi: profile, które będą trzymać całą konstrukcję z karton-gipsu, potnij oraz połącz ze sobą. Najpierw przymocuj je do podłogi wzdłuż linii, a następnie złóż górną część danego stelaża. Pamiętaj, że obydwie części: podłogowa i ta mocowana wyżej mają być względem siebie równoległe. Te konstrukcje połącz za pomocą listewek ułożonych w pionie. Tak powstałą ramę przytwierdź do ścian, w miejscu wierzchołków, aby była stabilniejsza oraz mocniejsza.

Krok trzeci: na grzebień z profili nałóż odpowiednio docięte płyty kartonowo-gipsowe. Przykręć je do stelaża. Do tej pracy możesz użyć popularnej wkrętarki i odpowiednich wkrętów – śrub o odpowiedniej długości oraz grubości.

jak obudować wannę płytkami?

Estetyczne wykończenie wanny jak estetycznie obudować wannę akrylową, stalową lub plastikową?

Wiele zależy od Twojej fantazji oraz pomysłu na aranżację łazienki. Co masz do wyboru?

Gotową, plastikową obudowę montujesz już na etapie samej zabudowy

Jedyne, co powinieneś zrobić podczas prac wykończeniowych to poprawnie zaaplikować silikon w newralgiczne szczeliny, które mogą przeciekać, a w konsekwencji stać się doskonałym miejscem dla rozwoju grzybów.

Wykończenie drewniane — niezbędne materiały do obudowy wanny drewnem

Dość rzadko stosowane rozwiązanie, ale bardzo efektowne. Aby jego czyszczenie oraz impregnacja nie przyprawiała o zawrót głowy, warto zainwestować w drewno egzotyczne. Jest o wiele bardziej odporne na wilgoć, przebarwienia czy pleśń.

Taką zabudowę najlepiej skonstruować w porozumieniu ze sprawdzonym oraz doświadczonym stolarzem. Tylko wtedy otrzymamy produkt, który idealnie będzie pasować do naszego wnętrza oraz wanny. Przy regularnym czyszczeniu oraz olejowaniu, zachowa swoje naturalne piękno na bardzo długi czas.

Mozaika lub kafle — montaż wanny w łazience i obudowanie jej ceramicznymi kaflami

Na powstałej konstrukcji z bloczków czy płyt nakładamy odpowiednie kafelki do łazienki lub mozaikę, podobnie jak na ścianie czy podłodze. To jedno z popularniejszych oraz prostszych rozwiązań. Materiał jest łatwo dostępny w sklepach w wielu rodzajach, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Po kafelkowaniu należy pozostawić klej do wyschnięcia, a następnego dnia pokryć fugą całość.

Szkło jako element wykończenia obudowy wanny

Szlachetny i piękny materiał, ale wymagający odpowiedniego traktowania. Chociaż rzadko stosuje się go do wykończenia wanny, może naprawdę dobrze sprawdzać się w swojej roli. O wycięcie odpowiedniego wymiaru powinieneś poprosić szklarza, a przy montażu dokładnie oraz skrupulatnie wypełnić wszelkie szczeliny silikonem. Najlepiej sprawdzi się ten bezbarwny.

wanna wolnostojąca nie wymaga obudowy

Jak wygląda obudowanie wanny prostokątnej, a jak obudować wannę narożną?

Odpowiedź na to, czym obudować wannę narożną, jest prosta. Przy użyciu tych samych sposobów oraz materiałów, co przy zabudowie wanny prostokątnej. Jedyną trudnością jest to, jak obrysujemy jej kształt oraz jak przytniemy materiał, z którego stworzona została obudowa.  

W tym przypadku najczęściej stosuje się bloczki, czyli mokrą zabudowę. Łatwo się je dopasowuje, przez co szybko nadamy ściance odpowiedni, półokrągły kształt. Chodzi o odpowiednie ułożenie bloczków, tak, aby wanna idealnie do nich pasowała, a następnie ich prawidłowe zeszlifowanie. Nierówności oraz wypaczenia można zamaskować zaprawą.

Jeśli jednak nie chcesz marnować dodatkowego czasu na takie precyzyjne prace, kup wannę narożną z gotową, plastikową obudową. Zawsze możesz zdecydować się również na wannę wolnostojącą. Wolnostojące wanny nie wymagają dodatkowej obudowy.


Zainspiruj się!

Wanna stalowa czy akrylowa - jaką wannę wybrać?

Jaki program do projektowania łazienki wybrać?

Jaka wanna do łazienki? Pomagamy w dokonaniu dobrego wyboru

Powrót